Çocukların En Sevimli Hallerini Çekmek Üzerine Tüyolar

2012-04-27

Çoğunlukla portre fotoğrafı çekmem, ama kız ve erkek yeğenlerimin komik kişilikleri uyanık geçen bütün zamanlarını fotoğraflamam için ilham veriyor. Çocuklarla uğraşırken başarılı bir portre fotoğrafı çekmek zor olabiliyor — özellikle benim gibi sabırsız iseniz. Ama bu sırada işinizi kolaylaştırabilecek bir kaç teknik öğrendim.

Krediler: mafiosa

“Fotoğraf çekimi” terimi ille de sahnelenmiş fotoğraflar demek değildir. Bazıları hazırlanmış sahne ve doğallığın karışımı olsa da en iyi fotoğraflar çoğunlukla samimi ve doğal olanlardır. Kimi zaman en iyisi sahneyi samimi bir poz için hazırlayıp, bütün gerekli detayların yerinde olduğundan emin olup çocukları en iyi yaptıkları şeyi yapmaya bırakmak olacaktır. İşte sevimli çocuk resimleri çekmek için benim önerilerim.

1. Kendi fikirleriymiş gibi düşünmelerini sağlayın.

Bu tüyoyu söylemek yapmaktan daha kolay, ama eğer sanki kendi fikirleriymiş gibi düşündürerek fotoğraflarını çekmeyi önerebilirseniz size daha yardımcı olacaklardır.

Krediler: mafiosa

2. Kıyafetlerini kendilerinin seçmelerine izin verin.

Fotoğraflarını çekmenize izin verdikten sonra giyinip süslenmek isteyip istemediklerini srun. Ben sık sık çocukların kendi kıyafetlerini seçmelerine izin veririm ve bu konuda gerçekten iyiler. Neyi sevdiklerini ve neyin içinde rahat ettiklerini biliyorlar ve bu ruh halleri sonuçta çıkan fotoğraflara da yansıyor. Eğer seçtikleri kıyafet hoşuma gitmediyse dolaplarından değişim için bir kıyafet daha getiriyorum.

Krediler: mafiosa

3. Eğlenceli bulacakları mekanlar ve aktiviteler seçin.

Dış mekanlar genelde en iyi arka planı sağlar. Parklar çoğu zaman hem hazırlanmış hem de doğal fotoğraflar için en iyi mekanlardır. Çoğu parkın hazır yapılmış dekorları vardır salıncaklar, kaydırak gibi. Aynı zamanda parkların büyük bir kısmının ağaçlıklı ve yeşil alanları da vardır. Boş olacağını bildiğiniz bir park veya meşgul olmadığı bir zamanı seçmek iyi olacaktır. Arka planda yabancı insanların olmaması için uğraşmak sinir bozucu olabiliyor.

Krediler: mafiosa

4. Kişiliklerini göstermelerine izin verin.

Krediler: mafiosa

Bazı başka tüyolar:

• Fotoğraf çekimini yemek sonrasına getirin. Atıştırmalık bir şeyler de alın.
• Çocukların çekimden önce iyi dinlenmiş olduklarına emin olun.
• Eğer çocuklar size destek olmayı bırakırsa ara verin.
• Kullanılamayacak pozlar çıkmasına hazırlıklı olun.

Umarım bu tüyolar size yardımcı olmuştur!

mafiosa tarafından, 2012-04-27 tarihinde ve #donanım #dersler #tips #tipster #lomography #fotograflar #tuyolar #kids-children-photo-shoot-fun-portraits-tipster-tips-guidlines #cocuklar #cocuk-fotografi-cekmek #eglenceli başlığında yazıldı.
rosina tarafından çevirildi.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

  2017-10-27
 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25
 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2017-10-23