Resim Gibi Fotoğraf

Fotoğrafçılık bir sanat. Fotoğrafları neden resim ile karıştırmıyoruz? Fotoğraflarınızı gerçek resimlere çevirmenize yardımcı olacak işte birkaç ipucu! :)

Krediler: grimoldieu

Geçenlerde Diana ile birkaç doğa çekimi yapmaya karar verdim. Her zamanki gibi net ve keskin fotoğraflar elde etmek istemedim, biraz daha “resimsel” etkiye sahip fotoğrafları hedef aldım.
Deklanşör açıklığını yönetmek için 200 ISO bir film kullanarak ve B zaman ayarını yaparak, istediğim etki elde etmek için ağaçlar ile kaplı güneş ışığını kullandım. Deklanşör açıklığı uzun pozlama sırasında filmin yanma riskini önlemek için minimum olmalıdır (4/5 saniye). Bu tecrube sırasında elde ettiğim fotoğrafları paylaşıyorum.
Bazı fotoğraflarda görülen, sulu boya resimleri ya da yağlı boya resimleri ile benzerlikleri fark edin.

Krediler: grimoldieu
Krediler: grimoldieu

Son iki fotoğrafa çift pozlama etkisini de ekledim.
Benim görüşüme göre, tek pozlamaya oranla daha başarılı.

Krediler: grimoldieu
Krediler: grimoldieu

grimoldieu tarafından, 2012-10-22 tarihinde ve #donanım #tüyolar #quickie-tipster #art #photo-lomo-diana-dipingere-effetto-pittura-acquarello-natura-consiglio başlığında yazıldı.
mydrawningbook tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler

  • Yeni Petzval Lens ile Analog Çekmek

    jillytanrad tarafından, 2014-10-10 tarihinde ve #yaşamstili başlığında yazıldı.
    Yeni Petzval Lens ile Analog Çekmek

    Yeni Lomography Petzval Lens, hem analog hem de dijital fotoğraf makineleri ile mükemmel uyumlu. Petzval, rüyamsı bir bokehe sahip ve zengin görüntüler üreterek, hem analog hem dijital platformda sorunsuz çalışır. Elbette, dijital görüntülerin cazibesine dayanamayanlar gibi, analog çekmeyi tercih eden fotoğrafçılar da var. İşte müttefikleri Petzval gibi film ile çekmeyi tercih eden birkaç fotoğrafçı.

  • Analog Test: Hangi fotoğraf makinesisin?

    andie_sollmer tarafından, 2014-09-10 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
    Analog Test: Hangi fotoğraf makinesisin?

    Hiç fotoğraf makinesi rafına bakıp kendine şu varoluşsal soruyu sordun mu: Hangi Lomography fotoğraf makinesi benim tarzımı yansıtıyor? Evet, işte cevabı bulmana yardımcı olacak basit bir test! Sadece içinden geldiği gibi cevapla ve her cevabını bir kağıda not et. Ve her soru için tek cevap vermeye çalış. O halde, başla bakalım!

    2
  • LomoKino: Hareket Eden Fotoğraflarda Hayat!

    adi_totp tarafından, 2014-09-04 tarihinde ve #incelemeler başlığında yazıldı.
    LomoKino: Hareket Eden Fotoğraflarda Hayat!

    Lomokino'yu yıllar önce aldım, o günden beri onunla çok iyi zamanlar geçiriyoruz. Lomography'nin hareketli hali olan LomoKino ile günlük hayatımı belgeselleştirmeye devam edeceğim. İnsanların hareketlerini ve yüz ifadelerini kolaylıkla görebiliyorsun, ki bu muhteşem. Hareket eden fotoğraflarla günlük hayatı belgelemek için LomoKino hareket eden fotoğrafları çekmek için kullanılabildiği gibi, aynı zamanda Supersampler gibi çoklu lensli bir fotoğraf makinesi gibi de kullanılabilinir.

  • Dükkan Haberleri

    Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

    Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

    Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

  • Yakında Burada ve Şu An Gerçekleşiyor: Yeni Lomography Gizemli Ürün Part 4

    jillytanrad tarafından, 2014-05-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.

    Sana verdiğimiz ilk üç ipucu ile eminiz ki bu gizemi çözmeye çok yakınsın. Eğer hala kafanda soru işaretleri varsa, işte sana silüeti ile birlikte son bir ipucu daha!

  • Sokak Fotoğrafçılığı İpuçları: Horizon Fotoğraf Makineni Kullan

    jillytanrad tarafından, 2014-07-07 tarihinde ve #donanım #tüyolar başlığında yazıldı.
    Sokak Fotoğrafçılığı İpuçları: Horizon Fotoğraf Makineni Kullan

    Horizon Kompakt ve Perfekt genelde kullandığın kompakt fotoğraf makinelerine göre biraz daha ağır olabilir ama muhteşem manzara fotoğrafları çekmenin yanı sıra, sokak fotoğrafçılığı için de en iyi arkadaşın olacaklar. İşte başlangıç için birkaç ipucu.

  • Belair X 6-12 ile Çekilmiş 18 Sansasyonel 6x12 Format Fotoğrafı

    merveengin tarafından, 2015-03-13 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
    Belair X 6-12 ile Çekilmiş 18 Sansasyonel 6x12 Format Fotoğrafı

    Belair X 6-12'nin sadece kare fotoğraflar çeken bir orta format fotoğraf makinesi olduğunu mu düşünüyorsun? Hayır! O aynı zamanda, 6x12 gibi diğer fotoğraf formatları ile fotoğraf çekme opsiyonu sunuyor. Sana Biraz ilham vermesi için bu formatta çekilmiş en iyi fotoğrafları derledik!

  • Dükkan Haberleri

    Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

    Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

    Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

  • Işığın Büyüsü: Li Hui ile Röportaj

    sedaakay tarafından, 2015-04-14 tarihinde ve #insanlar #haberler #yaşamstili başlığında yazıldı.
    Işığın Büyüsü: Li Hui ile Röportaj

    Fotoğrafçılık sadece bir iletişim aracı ya da belgelendirme işlemi değil, fotoğrafçılık aynı zamanda bir dünyayı görüş biçimi. Kamera gözlerimizi açar ve gerçeğin arkasında yatanları görmemizi sağlar. Böylece, her şeye fotoğraf çekmek için potansiyel bir özneymiş gibi bakmaya başlarız. Her ışık sızıntısı, yetenekli fotoğrafçıların gizli şeyleri bir parça sanata dönüştürmesine de olanak sağlar. Li Hui de bu yetenekli sanatçılardan biri. Biz de kendisiyle, yaptığı çalışmalar ve mükemmel hassasiyetle çektiği özel fotoğrafları hakkında konuştuk.

  • Lomo'Instant Splitzer ile Nasıl Benzersiz Şipşak Portreler Çekilir

    merveengin tarafından, 2015-03-06 tarihinde ve #donanım #haberler #tüyolar başlığında yazıldı.
    Lomo'Instant Splitzer ile Nasıl Benzersiz Şipşak Portreler Çekilir

    Bu küçük aksesuar ile nasıl oynayacağın hakkında henüz bir fikrin yoksa, en acemi düzeyden başlayalım. İşte, gerçekten benzersiz ve eğlenceli portreler çekmek için birkaç yol!

  • Petzval LomoAmigo: Diane Sagnier'in Geri Dönüşü!

    merveengin tarafından, 2015-04-15 tarihinde ve #insanlar #lomoamigolar başlığında yazıldı.
    Petzval LomoAmigo: Diane Sagnier'in Geri Dönüşü!

    Muhtemelen bu genç ve güzel kadını zaten tanıyorsunuz? Evet, doğru: o, daha önceki LomoAmigo'larımızdan biri! Bu kez Diane Sagnier, Petzval Sanat Lens'i analog Nikon fotoğraf makinesi ile kullandı. Bu özel röportaja bir göz at!

  • Dükkan Haberleri

    Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

    Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

    İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

  • Sean Marc Lee Petzval Lens ile Çekim Yaptı

    shanti929 tarafından, 2014-11-19 tarihinde ve #insanlar #lomoamigolar başlığında yazıldı.
    Sean Marc Lee Petzval Lens ile Çekim Yaptı

    Sean Marc Lee, fotoğrafçılık hakkındaki görüşlerini kısa kelimelerle ifade ediyor ve sade fotoğraflarla fotoğrafçılık hislerini yansıtıyor. Sean Marc Lee için fotoğraf, hayatın bir parçası ve kendiliğinden oluyor, aynen uyumak ya da nefes almak gibi. Şunu sormaktan kendimizi alamıyoruz: Petzval lensi kullanırken neler hissederdi? Haydi ona Petzval macerasında eşlik edelim.

  • LomoAmigo: Stephen Dowling LC-A 120'yi Test Etti

    hannah_brown tarafından, 2015-01-29 tarihinde ve #insanlar #lomoamigolar başlığında yazıldı.
    LomoAmigo: Stephen Dowling LC-A 120'yi Test Etti

    Eskiden müzik gazeteciliği yapan Stephen Dowling, artık BBC için çalışıyor. Bu yeterince ilginç değilmiş gibi, aynı zamanda bir analog fotoğrafçılık tutkunu. Blog sayfası zorkiphoto'da sevdiği filmler ve makineler hakkında yazıyor. Lomography İngiltere ekibi ona ödünç bir LC-A 120 verdi ve o da, birazdan göreceğin muhteşem fotoğrafları çekti.

    1
  • SERGİ // Göktürk Ayan "In the Room Where You Sleep" - 12 Mart Perşembe

    merveengin tarafından, 2015-02-24 tarihinde ve #insanlar #etkinlikler başlığında yazıldı.
    SERGİ // Göktürk Ayan "In the Room Where You Sleep" - 12 Mart Perşembe

    Fotoğrafçı Göktürk Ayan, Lomography'nin en yeni fotoğraf makinesi LC-A 120 ile bir süredir çekimde ve bu orta format efsanesi ile çektiği fotoğrafları, 12 Mart akşamı Lomography Embassy Store İstanbul’da sergiliyor!