Siyah-Beyaz Paris

2012-10-17

Erasmus denilen değişim programına katılarak 10 ayımı Paris’te geçirdim. Paris’in şaşırtıcı ve güzel bir şehir olduğunu gitmeden önce de biliyordum. Daha önce de gitmiştim ve Paris’teki gözde mekanlarım hakkında yazmıştım. Ama bu sefer size daha farklı bir şey göstereceğim… Bir göz atın!

Çekilmiş bir sürü Paris fotoğrafı. Her köşe, her sokak, her kare ve her bina bir sürü fotoğrafın konusu oldu ve buna rağmen her biri bize farklı şeyler gösteren daha hoş fotoğraflar bulabiliyoruz. Sanki Paris’in güzelliği gözümüzün önünde sürekli yenileniyor. Bizi daha insancıl, daha kibar ve daha mutlu hissettiren, yetenekli bir güzellik.

Yani size; belki de defalarca, renkli ya da renksiz, bir çok kez görmüş olabilirsiniz, ama ben size oradaki 10 ayımda filme aldığım bu güzellik ve zarafeti yeniden göstermek istiyorum. Bunlar Paris’in sıradan fotoğrafları, ama aynı zamanda benim fotoğraflarım, benim anlarım, benim Paris’im. Yani bu aynı zamanda sizin için hazırladığım küçük bir Paris kılavuzu. Umarım hoşunuza gider!

Eyfel Kulesi olmadan başlayamazdım. Size söylemeliyim çok turist çekiyor ve bazen ziyaret etmek neredeyse imkansız oluyor, ama herkes bunun için efor sarf etmeli.

Benim Paris’imin müziği var, çocukların oyun oynamak için kiralayabildikleri küçük tekneleri,Luxembourg Bahçesinin çeşmeleri, ya da hakları için protesto yapan insanları var:

Oldukça önemli eski anıtların yanında modern bina yapıları var:

Bazı arkadaşlarımla, Sacré Coeur’den aşağı doğru Montmartre Quartier’e ya da Champs Elysées’nin ışıklarını ve manzarasını görmek için Arc du Triomphe’ye doğru çıktığımız uzun yürüyüşleri hatırlıyorum.

Küçük çilekli tartlar alıp Paris’teki gözde parkım Buttes-Chaumont’ta yemeye ya da arkadaşlarımla Pont Neuf’ün hemen yanında bulunan parka gidip birkaç sigara içip kitap okumaya bayılırım.

Benim Paris’im insanların Jim Morrisson’a şarap götürdüğü, Oscar Wilde’a öpücükler verdiği bir mezarlığa sahiptir. Jim Morrison’un mezarının yanında çiğnenmiş sakızlarla kaplı bir ağaç olduğunu görebilirsiniz.

Tüm köprüleri ziyaret etmeyi denemelisiniz, bazılarını çok güzel bulabilirsiniz.

Paris’e bir ay önce veda etmek zorunda kaldım, bana daha fazlaya mal olacağını sanmıştım, şimdi neden olduğunu anlıyorum: Paris beni asla terk etmeyecek, Paris içimde, kalbimde. Daha önce de birinin dediği gibi: “Bir kere Paris’te yaşadığınızda, Paris asla yüreğinizi terk etmez”. Tabii ki de Paris’i özlüyorum ve her zaman özleyeceğim, ama aynı zamanda bu eski bir arkadaşı özlemek gibi, yıllarca birbirinizi görmemiş olabilirsiniz ama karşılaştığınız anda sanki dün vedalaşmışsınız gibi gelir.

Umarım siz de Paris’i benim görebildiğim kadar güzel görebilirsiniz. Eğlenin! Lomolanın!

joaomiguelsantoscunha tarafından, 2012-10-17 tarihinde ve #lokasyonlar #location #paris #erasmus #select-type-of-location #siyah-beyaz #kentsel-maceralar başlığında yazıldı.
ciscob tarafından çevirildi.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

  2017-10-27
 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25
 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2017-10-23