Sample Scans From The Lomography Smartphone Film Scanner

So … does it really work? Of course it does! In fact, we prepared a gallery as proof. These scans are made possible with our trusty smartphone and the Lomography Smartphone Film Scanner.

The Lomography Smartphone Film Scanner works with your smartphone (iPhone and Android). Scanning your 35mm negatives is as easy as taking photos with your phone; it casts an even glow all over the film strip, producing quality scans that are perfect for archiving, sharing, and printing.

It’s integrated with a free app that allows panoramic stitching and animating your 35mm LomoKino movies, too! And because it’s so small, you can fit it inside your bag so that you can scan even when you’re away from home.

TheLomography Smartphone Film Scanner Kickstarter Page

shhquiet tarafından, 2013-01-14 tarihinde ve #haberler #35mm #scanning #scanner #smartphone #lomography-smartphone-film-scanner başlığında yazıldı.

Kickstarter

İkonik bir estetiği, kare format şipşak fotoğrafçılığa taşıyoruz! Diana Instant Square fotoğraflarını güçlü, doygun renkler ve zengin, duygu yüklü vinyetlerle dolduracak. Hayal gününün sınırları zorlamak için yaratılan yepyeni icadımız, Çoklu Pozlama Modu, uzun pozlamalar için Bulb Modu, hot-shoe adaptörü ve çok daha fazlası ile donatıldı! Diana F+ lensleri ile uyumlu, yani perspektifini istediğin zaman, istediğin yerde değiştirebilirsin. İki fotoğrafın asla birbirine benzemeyecek. Hemen bizi Kickstarter'da destekle!

Daha İlginç Makaleler