Zamanın İçinde Donmak: Neden Filmlerinizi Dondurmalısınız

Çoğumuz tarihi geçmiş film kullanmaya bayılsak da bazılarımız hala yeni filmin temiz ve taze olmsından hoşlanıyorlar. Peki tarihi geçen filmleri nasıl taze tutabiliriz? DONDURARAK!

2008 yılı benim için hem Lomography açısından hem de genel olarak fotoğrafçılık açısından kötü geçen bir yıldı. Fisheye ve LC-A makinelerimi bazı "borç"larımı ödemek ve yeni şeyler satın almak için sattım. O sırada bile kullanmış olduğum filmleri buzlukta tutuyordum. Yani 2009’dan 2012’nin yarısına kadar Lomography’yi ve buzluktaki filmlerimi tamamen unutmuştum; lanet Xbox sağ olsun. (Bu arada bu filmlerin çoğunun tarihi 2001’den itibaren geçmişti.)

Evet, bu yıla gelelim, yeni ve daha büyük bir buzdolabı almaya karar verdiğimiz için eskisini boşaltmamız gerekti. Ne buldum dersiniz? İçerisinde 20 kadar film olan donmuş bir plastik kutu! Çıkardığımda küçük kutuların buzdan dolayı açılmadığını gördüm. En iyisinin yakın (yakın dediğim 6-7 kilometre uzak, ıyy) bir fotoğraf stüdyosunda bunları tab ettirmek olduğunu düşündüm ve tab ettirdim. Daha önce bayat film kullanmıştım ve genelde markasına bağlı olarak biraz sarımsı veya rengini kaybetmiş olarak çıkabiliyor. Ama negatifler elime ulaştıklarında yepyeni gibiydiler, yani taptaze.

(Kusura bakmayın sadece birkaç tanesini tarayabildim.)

Yani siz de bayat filmin ucuzluğuyla birlikte taze film istiyorsanız, filmlerinizi dondurmanızı öneririm.

İşte size nasıl dondurmanız gerektiğiyle ilgili birkaç tüyo:

35mm film için;

  • filmi, ıslanmasını önlemek için plastik kutusunun içinde tutun
  • bu kutuları da plastik bir kaba koyun, mesela kilitli plastik poşetleri öneririm.
  • eğer filmlerinizi düzenli tutmak istiyorsanız bu poşetleride başka bir kutunun içine koyun.

120 film için;

  • filmlerin ıslanmasını önlemek için alüminyum folyoya sarın. 120 filmlerin 35mm filmler gibi pek koruması yok.
  • kilitli plastik poşetlere koymak size kalmış, bana 3 kat alüminyum folyoya sarmak yetiyor.

Unutmayın, filmlerin yoğunlaşmasını önlemek için tab etmeden veya tab ettirmeye götürmeden önce oda sıcaklığında buzun cözülmesini bekleyin. Yoğunlaşma filminizi mahveder.

folieadude tarafından, 2013-03-01 tarihinde ve #donanım #tüyolar #kodak-fuji #tuyolar #film #donmus-film-depolama başlığında yazıldı.
angie6 tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler

  • LomoAmigo Yougofirst Yeni Snowboard Videolarını LomoKino ile Çekti

    tomas_bates tarafından, 2014-10-14 tarihinde ve #insanlar #lomoamigolar #videolar başlığında yazıldı.
    LomoAmigo Yougofirst Yeni Snowboard Videolarını LomoKino ile Çekti

    Adrenalin bombasına hazır mısın? Kısa bir zaman önce, snowboard takımı ve film yapımı kolektifi Yougofirst ile anlaştık ve onlara LomoKino çekimleri yapmaları için birkaç film verdik. Çılgın sürüşler, atlamalar ve hareketlerden oluşan HETEROTOPIA adlı filmi, 35mm'lik video kameramızla oluşturdular. Takımdan Vid ve Matic ile yeni filmleri ve analog kamera deneyimleri hakkında röportaj yapma şansı elde ettik. Burada filmin fragmanını yayınlamak, bizim için büyük bir zevk!

  • Lomo'Instant ile Kimyasal Manipülasyonlar

    tomas_bates tarafından, 2015-05-21 tarihinde ve #donanım #tüyolar başlığında yazıldı.
    Lomo'Instant ile Kimyasal Manipülasyonlar

    Lomo'Instant fotoğraf makinenle şu ana kadar ışıkla boyama, çoklu pozlamalar ve uzun pozlamaları denemişsindir, peki yeni deneyin ne mi olmalı? Bu tüyoyu denemeye karar verirken benim aklımdan geçen tam da buydu! Normalde alışkın olduğumdan biraz daha "kirli" fotoğraflar yaratmak ve en sevdiğim şipşak fotoğraf makinemle yepyeni yaratıcılık olasılıkları açmak istedim. İşte başlıyorum!

  • Büyük Resim: Yeni Gizemli Lomography Ürünü

    lomography tarafından, 2015-10-09 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
    Büyük Resim: Yeni Gizemli Lomography Ürünü

    Evet, doğru okudun: Lomography, bir kez daha harika bir yeni ürünle karşına çıkıyor! Şimdilik çok fazla ipucu veremiyoruz—o zaman eğlencesi kalmaz değil mi? Bu yüzden işleri biraz daha heyecanlı hale getirelim istedik. Şimdi aşağıya in ve gizemi çözmeye çalış!

  • Dükkan Haberleri

    Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

    Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

    Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

  • Mallorynox ve Onun Tercihi: Diana F+

    Eunice Abique tarafından, 2015-10-09 tarihinde ve #donanım #yaşamstili başlığında yazıldı.
    Mallorynox ve Onun Tercihi: Diana F+

    Barbora Smoláková'nın Lomography ile ilk tanışması Diana F+ Deluxe Kit ile başladı. Diana F+, çeşitli aksesuarları ile yaratıcı fotoğraflar çekmek için deneyebileceği sonsuz imkanları keşfetmesi için ona izin verdi. Bu röportajda Barbara, çok yönlü bir fotoğraf makinesi olan Diana F+ ile fotoğraf çekimlerinde yaşadığı deneyimlerini ve sıradan şeyleri onunla nasıl güzel bir şekilde değerlendirdiğini açıkça anlattı.

  • Lomografik Dokunuşlar Sergisi Yarışması Sonuçlandı!

    merveengin tarafından, 2015-10-05 tarihinde ve #insanlar #yarışmalar başlığında yazıldı.
    Lomografik Dokunuşlar Sergisi Yarışması Sonuçlandı!

    15 Ekim akşamı İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde gerçekleştireceğimiz Topluluk Sergi'miz için bir yarışma düzenleyerek Lomograficilere çağrı yapmıştık. Fotoğrafçı Timurtaş Onan'ın jürilik yaptığı yarışmamız sonuçlandı. Seçilen fotoğrafları merak ediyorsan okumaya devam et!

    1
  • İstenilen Yazılar: Ekim 2015

    Jill Tan Radovan tarafından, 2015-10-05 tarihinde ve #dünya #haberler başlığında yazıldı.
    İstenilen Yazılar: Ekim 2015

    Lomography Dergi uluslararası bir kitleye ulaşabilmek için sana mükemmel bir fırsat sunuyor! Söyleyeceklerin mi var? Sesini duyurmak istiyorsan bize yazılarını gönder. Bu ayın teması tabii ki, KORKU!

  • Dükkan Haberleri

    Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

    Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

    İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

  • Facebook Profil Fotoğrafı Yarışması: Kasım

    merveengin tarafından, 2015-10-01 tarihinde ve #insanlar #yarışmalar başlığında yazıldı.
    Facebook Profil Fotoğrafı Yarışması: Kasım

    Lomography Türkiye'nin Facebook sayfasının profil fotoğrafı, en sevdiğin fotoğraflarından biri olsun ister misin? İşte Kasım ayının profil fotoğrafı yarışması!

  • WORKSHOP // SİYAH & BEYAZ FİLM BANYOSU - 25 Ekim Pazar

    merveengin tarafından, 2015-10-01 tarihinde ve #insanlar #etkinlikler başlığında yazıldı.
    WORKSHOP // SİYAH & BEYAZ FİLM BANYOSU - 25 Ekim Pazar

    Filmin üzerinde görüntüyü oluşturmak büyülüdür ve bu kez bunu yapan sen olacaksın. Kendi siyah & beyaz fotoğraflarını, kendi ellerinle oluşturmak harika olmaz mıydı? O halde 25 Ekim günü, daha önce çektiğin bir siyah & beyaz film ile bu workshopa katıl ve analog fotoğrafçılığın en önemli aşamasını deneyimle!

  • WORKSHOP // LA SARDINA VE SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFÇILIK - 18 Ekim Pazar

    merveengin tarafından, 2015-10-01 tarihinde ve #insanlar #etkinlikler başlığında yazıldı.
    WORKSHOP // LA SARDINA VE SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFÇILIK - 18 Ekim Pazar

    Hem sevilen fotoğraf makinemiz La Sardina hakkında bilgi sahibi olmak, hem de siyah & beyaz fotoğrafçılık ile tanışmak ister misin?

  • Dükkan Haberleri

    Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

    Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

    Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

  • WORKSHOP: ANALOG FOTOĞRAFÇILIK NEDİR? - 11 Ekim Pazar

    merveengin tarafından, 2015-10-01 tarihinde ve #insanlar #etkinlikler başlığında yazıldı.
    WORKSHOP: ANALOG FOTOĞRAFÇILIK NEDİR? - 11 Ekim Pazar

    Analog fotoğrafçılıkla yeni tanışıyorsan bu workshop tam sana göre! Analog nedir? Lomography’de ne oluyor? Doğru pozlama nasıl yapılır, enstantane hızı nasıl seçilir, farklı film tipleri, renkleri ve ISO değerlerine göre doğru film nasıl tercih edilir? Bu ders sana çoklu ve uzun pozlama yapmayı ve fotoğraf makineni maksimumuna kadar kullanman için gerekli diğer her şeyi öğretecek.

  • Sprocket Rocket'ın Gözünden Six Flags

    serra8 tarafından, 2015-10-01 tarihinde ve #insanlar #yaşamstili başlığında yazıldı.
    Sprocket Rocket'ın Gözünden Six Flags

    Rollercoaster ile ilk tanışmam 2011 yazına, Thorpe Park'a dayanıyor. O zaman için birçok dünya rekoru barındıran rollercoaster ve atraksiyonlarıyla benim için hala gittiğim en iyi tema park (Six Flags'den daha iyi) statüsünde. İşte o zamandan beri, ne zaman yurtdışına gitsem yanıma birilerini bulup, peşimde her şeye sürükledim. Geçen yıl ise Baltimore'da ilk defa Six Flags ile tanıştım ve diğer Six Flags'leri de görmem lazım dedim, sonuç olarak bugün California'daki eğlence parkındaydık.

  • Analog Los Angeles Günü

    serra8 tarafından, 2015-10-01 tarihinde ve #insanlar #yaşamstili başlığında yazıldı.
    Analog Los Angeles Günü

    Santa Barbara’dan yola çıkıp sırayla Malibu, Santa Monica ve Venice Beach’te 1'er saat keşif molasından sonra, Beverly Hills-Rodeo Drive ve Hollywood gezimizle Los Angeles günümüzü tamamladık ama tadı damağımızda kaldı desek yeridir!