Lubitel 166+ Serisi #1: Teknik Özellikler - Lens

2013-03-11

Lubitel 166+ ile çalışmaya başladığımdan beri, bu muhteşem makinenin temel özelliklerini ve fonksiyonlarını keşfetmeye çalışıyorum. Tamamen manual bir 120 makine olduğundan, tüm değişik teknik özelliklerini araştırarak başladım: Temel olanlardan, mesela lens.

Lubitel 166+ hakkında bilmen gereken ilk şey cam lense sahip olması: Ana lens (alttaki) bir Triplet-22 f/4.5 75mm lens, üstteki vizörden çekeceğiniz fotoğrafı görmenizi sağlıyor.

Cam lensler, plastik lenslere göre daha güvenilir. Alan odaklı bir makine olmadığından, bu detay gerçekten önemli: Görüntüler mükemmel şekilde odaklı olacak, yani odak efektleri ile oynayabilirsin (mesela bazı detayları odaksız bazı detayları odaklı bırakmak gibi).

Plastik lensler renk kaymasına yol açabiliyorlar (mesela Lomo LC-A’de olduğu gibi); Lubitel 166+ ile bu daha az oluyor, çünkü cam ışığı daha iyi kırıyor. Fotoğraflar eğer renkli negatif film kullanırsanız daha gerçekçi oluyor.

Neye alışık olduğunuza bağlı: Bence doğru projeye doğru makine uyar, o yüzden ben genelde aklımdaki şeye göre makine seçerim. İlk sonuçlara bakarak, kare format ve bu lensin insan temalı fotoğraflara gideceği yönünde: Portreler Lubitel 166+ ile oldukça güzel ve kesinlikle tatmin edici.

Alessandro Panelli (başka bir deyişle yo.panic ve .panic) tıp ve ameliyat öğrencisi, fotoğrafçı ve Padova’dan (Italya, Venedik yakınları) bir yazar.
Alessandro’nun yaptıkları ve yaşadıklarını buradan oku veya Facebook ve Google+’da ekle.

yopanic tarafından, 2013-03-11 tarihinde ve #donanım #bolum-1 #lubitel-lensi #lomography #review #01 #inceleme #166-serisi #teknik-ozellikler #duzenli-katilimci başlığında yazıldı.
civcivli tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler