Lubitel 166+ Serisi #4: Teknik Özellikler - Diğer Özellikler

2013-03-18

En sevdiğim temel özelliklerden bahsettikten sonra, şahane Lubitel 166+’nın inanılmaz özellikler listesinde neyin kayıp olduğuna bakalım. Bazıları eski orijinal Lubitel 166 Universal projesine aitti , ama Lomography bu makineyi yeniden tasarlarken, birçok yeni özellik eklendi.

Plastik Gövde
Lubitel 166+ çoğunlukla plastikten yapılmasının sebebi basit: çünkü plastik metalden daha hafiftir. Orijinal Lubitel metal bir makine almaya parası yetmeyen ve makineyi kolayca taşıması gereken fotoğrafçılık öğrencileri için tasarlanmıştı. Eğer Rolleiflex TLR’ı denediysen tüm gün yanında ağır bir makine dolaştırmanın nasıl bir his olduğunu bilirsin: Sonuç boyun ağrısı!

Daha Yakın Odak
Yeni Lubitel 166+ 0.8 metreye kolayca odaklayabilir, orijinalinde ise 1.4 metredir. Bu özellik daha yakın odaklı fotoğraflar deneme şansı veriyor: Portrelerde, ellere (veya ayaklara! Yaratıcı olmayı dene!) odaklanabilir ve yüzü bir parça odak dışında bırakabilirsin. Sanırım odakla oynayarak yapabileceğin binlerce deney var.

Alan Odağı
Eğer “O” anı kaçırmak istemiyorsan, üst lenste olan alan odağı işaretlerini kullanabilirsin: Aynen LC-A gibi, çünkü aynı duraklar var (0.8, 1.5, 3, sonsuz), ama bazı ara belirteçlerle. Lubitel yavaş ilerleyip çekecekleri fotoğrafı düşünmek isteyen insanlar için bir makine, ama bu özellikle yanında olan hızlı bir olayı kaçırmayacaksın.

Pilsizlik
Bu makinede sevdiğim şeylerden biri de bu. Şaka yapmıyorum: Pillere katlanamıyorum ve pillerin yüklü olup olmadığını. Bu problemi emektar LC-A’mla çok yaşadım. Lubitel 166+ ile bunu düşünmek zorunda değilsin, sadece fotoğraf çekmenin keyfini yaşa!

Alessandro Panelli (başka bir deyişle yo.panic ve .panic) tıp ve ameliyat öğrencisi, fotoğrafçı ve Padova’dan (Italya, Venedik yakınları) bir yazar.
Alessandro’nun yaptıkları ve yaşadıklarını buradan oku veya Facebook ve Google+’da ekle.

yopanic tarafından, 2013-03-18 tarihinde ve #donanım #bolum-4 #diger-ozellikler #lomografi #166-series #review #04 #teknik-ozellikler #inceleme başlığında yazıldı.
civcivli tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler