166+ Serisi #07: Atalar (Bölüm 1)

2013-03-19

Böyle bir makinenin amacını anlamak için, makinenin tarihini ve niye böyle tasarlandığını bilmek gerekir. Tarihini anlayarak bir çok özelliği ve neden öyle olduklarını anlayabiliriz. Lubitel 166 Universal’a ilham veren ilk Lubitel modellerinden başlayalım.

Lubitel 166 Universal ataları(ayrıca Lubitel 166+) oldukça ilginçtir: çoğu özellik ilk bu makinelerde uygulanıp sonra geliştirilmiştir.

KOMSOMOLETS [1946-1950]

Sovyetlerde yapılan ilk TLR makine. Gerçekte, bir diğer makine olan Voigtlander Brilliant’tan ilham alınarak (veya, pek çoğunun dediği gibi, “kopyalanarak”). Lomo mühendislerinin yaptığı şey gövde tasarımını sadeleştirmekti. Kasanın yapıldığı madde Bakelite’di, İkinci Dünya Savaşından sonra plastiğe alternatif olarak kullanıldı. Bu makine hakkındaki o kadar havalı olmayan şey bir teknik özelliğin olmaması (bir makine koleksiyoncusu için az çok bir parça): ana lens ve bakma lensi bağlı değiller, ve birlikte hareket etmiyorlar.

Detay: Komsomolets’in içinde lens ve filtre saklamak için bir kısım var (Brilliant’tan esinlenilen başka bir şey).

LUBITEL [1949 – 1956]

Sonraki model muhteşem Lubitel’in temel özelliklerine bir diğerini ekliyor. “Lubitel” adını hak eden ilk resmi modelde ana lens ve bakma lensi bağlandı, ve senkronize odak modu oluştu. Yeni özellikler: daha geniş enstantane yelpazesi, f/2.8 kapasitesi ve daha geniş görüş açısı.

“Lubitel” ismi “Amatör” için kaba bir çeviri: amaç sıradan insanlar için bir makine üretmekti, ama fotoğrafçılığa ilk, temel, ultra-basitleştirmiş yaklaşım için fotoğraf makinesine ihtiyaç duyan fotoğrafçılık öğrencilerine de yönelikti. Ucuz bir ürün yapmak lazımdı, o yüzden kasa tekrar Bakelite yapıldı. Bu makinenin başarılı komik isimli bir Çin kopyasının doğmasına sebep oldu, “Changle” (1961).

Alessandro Panelli (başka bir deyişle yo.panic ve .panic) tıp ve ameliyat öğrencisi, fotoğrafçı ve Padova’dan (Italya, Venedik yakınları) bir yazar.
Alessandro’nun yaptıkları ve yaşadıklarını buradan oku veya Facebook ve Google+’da ekle.

yopanic tarafından, 2013-03-19 tarihinde ve #atalar #analog-yasam #duzenli-katilimci #lomografi #bolum-1 #166-serisi-07 #lubitel-166 #lifestyle başlığında yazıldı.
civcivli tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler