166+ Serisi #08: Atalar (Bölüm 2)

2013-03-19

Muhteşem Lubitel 166 Universal’in atalarını incelemeye devam edelim. Tarihini anlayarak bir çok özelliği ve neden öyle olduklarını anlayabiliriz. Lubitel 166 Universal’in ataları (ve ayrıca Lubitel 166+’ın) oldukça ilginçler, koleksiyon amaçlı olmasalar bile.

LUBITEL 2 [1955 – 1980]

Bir başka Bakelite model, Lubitel 2 ilk Lubitel’in basit bir geliştirmesi (bkz. önceki yazı), aslında ilk projeden sadece basit farklılıkları var: zamanlayıcı, flaş senkronu ve iki lens filtresi için yandaki küçük yer.

Bu modelin ömrü az yada çok 25 yıldır. Pek çoğu fotoğrafçılığa olan ilginin azlığından dolayı dedi (soğuk savaş Rusya’sının ekonomik durumundan ötürü), ama diğerleri projenin mühendislik kalitesinden dolayı olduğu konusunda eminler, bu kalite bu makineyi diğer firmaların ürettiği diğer makinelerle yarışabilir hale soktu.

  • Not: Değişik yıllardan Lubitel 2’leri kıyaslarsan, dokuda belirgin bir farklılık görebilirsin; bunun sebebi zaman ilerledikçe Bakelite gövdede yapılan doku değişiklikleri.
  • Bir başka not: Lubitel 2’lerin isimleri hem Kiril hem Latin harfleriyle yazılmıştır, çünkü ihraç edilecek ilk modeldir.

LUBITEL 166 [1976 – 1986]

Bakelite’ın sonu. Modern plastikle yapılan ilk Lubitel modeli (gövde). Koleksiyoncular için, elde etmesi zor bir model ve genelde insanlar satmamaktan yana, ilerleyen zamanlarda kazanabileceği değerden dolayı (“eski devrimi” sebebiyle). Sadece 70,000 üretildi. Teknik geliştirmeler yapıldı: Film sayacı (kırmızı pencere yerine) ve yeni sarma kolu ve deklanşör.

  • Not: Birkaç tane koleksiyon varyasyonu var, yani koleksiyoncuların işi bu sefer zor. En ünlü alternatif versiyonlardan biri Moskova Olimpiyatları anısına 1980’de yapıldı.

Alessandro Panelli (başka bir deyişle yo.panic ve .panic) tıp ve ameliyat öğrencisi, fotoğrafçı ve Padova’dan (Italya, Venedik yakınları) bir yazar.
Alessandro’nun yaptıkları ve yaşadıklarını buradan oku veya Facebook ve Google+’da ekle.

yopanic tarafından, 2013-03-19 tarihinde ve #atalar #analog-yasam #08 #lomografi #lubitel #bolum-2 #lifestyle #166-serisi #duzenli-katilimci başlığında yazıldı.
civcivli tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler