Ev Yapımı Redscale Film Nasıl Yapılır?

3

Bu makale ev yapımı redscale filme girişle ilgili. Bu sitede bu konuda birçok inanılmaz makale var, ama ben kendi yöntemimi anlatmaya karar verdim. Bu yöntemden yardım alarak EBS (Filmin iki tarafını da pozlama) yapabilirsin! ☺

【Gereken Malzemeler】
1. Renkli Negatif Film (Ben 400 Asa olmasını öneririm)
2. Makas
3. Bant
4. Karanlık Oda ya da Değiştirme Çantası

1. Film, makas ve bantı alarak karanlık odaya gidin.

Hazırlamak için

2. Karanlıkta, tüm filmi film kutusundan çıkarın.

Filmi çıkarın.

3. Filmin sonuna geldiğinizde 1cm film kalacak şekilde filminizi kesin.

Filmi kesin.

4. Kestiğiniz kısmın diğer yüzünü çevirerek kalan 1cmlik kısımla bantlayın. Kestiğiniz kısmın yapıştırdığınız kısma paralel olmasına dikkat edin. Bu en zor kısım, iyi şanslar!

5.Şimdi filmi kutusuna geri sarın. Eğer film sıkışırsa çıkarıp tekrar deneyin.

Geri sarma

6. Makinenize takabilmeniz için filmin ucunu kesin.

Film başını ayarlama.

Filmin yüzün çevirdiğiniz zaman, iso değer iki stop aşağı kayar. Örneğin, eğer 800 asa film kullandıysanız bu film 200, 400 asa kullandıysanız 100, 200 asa kullandıysanız 50 asa olacak. Eğer bu methodu kullanırsanız, karelerinizi boşa harcamazsınız. EBS methodunu kullandığınız zaman en kolay şekilde yapabileceğiniz ayar da budur. (Eğer EBS methodu ilgini çektiyse buradan daha çok şey okuyabilirsin.)

Farklı filmler denediğiniz zaman farklı renkte sonuçlar alacaksınız. Benim deneyimime göre, Kodak çok sarı ve turuncu; Fuji ise morumsu ve kırmızı sonuçlar veriyor. Hangi tonu seviyorsanız ona göre film seçmeniz en keyiflisi ☺

Umarın bu sana yardımcı olmuştur. Hadi sen de bir redscale film yap ve hayatına bu kırmızı tonlarını kat!

Eğer redscale yapmada başarılı olursan, bunları da dene:
Kapalı Havalarda Redscale İle Çekmek

Tüyo: Filmin İki Yüzünü de Pozlayarak Nasıl Simetrik Fotoğraflar Çekerim?

hodachrome tarafından, 2013-03-08 tarihinde ve #donanım #dersler #film #lc-a #redscale #tipster #selfmade #handmade #hodachrome başlığında yazıldı.
lisamariesimpson tarafından çevirildi.

Kickstarter

İkonik bir estetiği, kare format şipşak fotoğrafçılığa taşıyoruz! Diana Instant Square fotoğraflarını güçlü, doygun renkler ve zengin, duygu yüklü vinyetlerle dolduracak. Hayal gününün sınırları zorlamak için yaratılan yepyeni icadımız, Çoklu Pozlama Modu, uzun pozlamalar için Bulb Modu, hot-shoe adaptörü ve çok daha fazlası ile donatıldı! Diana F+ lensleri ile uyumlu, yani perspektifini istediğin zaman, istediğin yerde değiştirebilirsin. İki fotoğrafın asla birbirine benzemeyecek. Hemen bizi Kickstarter'da destekle!

3 Yorum

 1. lisamariesimpson
  lisamariesimpson ·

  Bence karanlık odaya ihtiyacınız yok. Elinizde boş bi film kutusu daha olması yeterli. Boşun ucuna dolunun ters çevrilmiş halini takıp, ikisinin ağzını birleştirip banyo karanlığında filmi hiç dışarı çıkarmadan boş makaraya sarabilirsiniz. Ben öyle yapmıştım gayet çalışıyor. Filmin tümünü açmak bana biraz zahmetli geliyor.

 2. rollingstone
  rollingstone ·

  @lisamariesimpson sanırım deneyeceğim.

 3. otuzbesmm
  otuzbesmm ·

  iso değerini kullandığımız filme göre 1-2 stop aşağı çekmemiz söylenmiş ama yine bu sitede redscale ile ilgili bir yazıda tam tersi yazılı. net bi bilgi verebilir misiniz?

  www.lomography.com.tr/magazine/tipster/2012/01/31/i-shoot-r…

Daha İlginç Makaleler