Doğa İpuçları

2013-04-18

Bahar zamanı. Güzel bahar ışığının gereksinimlerini kullanarak fotoğrafçılar dışarı çıkıp doğa fotoğrafçılığına (insanlı ya da insansız) yeniden başladı. Doğayı ana obje ya da arka plan olarak kullanan ne tür öneriler mevcut? Genellikle bilindik “kurallar” mı?

Krediler: yopanic

Doğa fotoğrafçılığında önemli olduğunu düşünmeniz gereken şey çeşitliktir. Bu kesinlikle fotoğrafta “belirtmek” ya da sadece işaretlemek, daha belirgin hale getirmek, kompozisyonda öncelikli yapmak istediğiniz şeye bağlıdır.

  • Güzel bir manzaranız varsa, tüm detayları görünür ve “okunaklı” yapmak istiyorsanız, kameranızı her şeye odaklanacak şekilde kurmak zorundasınız. Bu daha geniş bir alan derinliğini hedefler, böylece yakın ve uzak objelerin hepsi odağa aynı zamanda girmiş olacaktır. Bu nasıl yapılır? Uygun bir deklanşör hızıyla seçebileceğin en kısa enstantane aralığını ayarlamayı dene (daha doğru bir poz elde etmek için).
  • Ağaçtaki ya da çiçekteki (sadece örnek) “detayları” vurgulamak istiyorsanız, tam tersi şekilde alan derinliğiyle oynamanız gerekiyor: Alabildiğiniz en kısa derinliği almalısınız. Bu nasıl yapılır? Uygun bir deklanşör hızıyla seçebileceğiniz en geniş enstantane aralığını ayarlayın ve mükemmel poza ulaşın.
Krediler: yopanic

Bu çekim mantığına Diyafram Önceliği denir ve bunun basitçe anlamı da seçtiğin diyafram açıklığına dayanarak daha sonradan deklanşör ayarını seçmektir.

Lomography yeni ve keşfedilmemiş yollarla riske girip pratik yapmayı istemektir. Bu yüzden tüm “kuralları” reddedip, yaratıcılık ve sezgiyle kendi tekniklerinizi deneyimlemenizi öneriyorum.

Alessandro Panelli (başka bir deyişle yo.panic ve .panic) tıp ve ameliyat öğrencisi, fotoğrafçı ve Padova’dan (Italya, Venedik yakınları) bir yazar.
Alessandro’nun yaptıkları ve yaşadıklarını tumblr'dan okuyun veya Facebook ve Google+’da ekleyin.

yopanic tarafından, 2013-04-18 tarihinde ve #donanım #dersler #tipster #deklansor-hizi #dogru-pozlama #manzara #kameralar #diyafram-oncelikli-ayar #detay #ogretici #doga-ipuclari #detaylar başlığında yazıldı.
kablelvuku tarafından çevirildi.

Daha İlginç Makaleler