Fotoğraf Makinesi Modifikasyonu: LC-A+'ını Gökkuşağı Makinesine Çevir!

2013-07-04

Redscale tekniğinin büyük bir hayranıyım. En kapalı havalarda bile fotoğraflara renk katmaya olanak sağlıyor. Peki ya redscale efektini bütün roll yerine sadece bazı fotoğraflarına eklemek istiyorsan? Bu yeterince basit: Kırmızı bir filtre kullan! Eğer bunu yapabiliyorsan neden başka renkler de katmayasın ki?! LC-A+’ını bir gökkuşağı makinesine nasıl çevireceğini öğrenmek için okumaya devam et!

Krediler: sandravo

Bir süre önce size splitzer ve close up filtreleri kullanarak LC-A+ ile yakın çekim yapmanın kolay yolunu gösterdim. Modifiye edilmiş splitzera küçük düzenlemeler yapmak bana tamamiyle yeni ve renkli bir dünyanın kapılarını açtı!

Splitzer, kadrajındaki şeyleri düzenlemek için harika bir araç. Üstündeki plastik diskleri çıkart ve yerine boş bir 37mm filtre halkası yapıştır. İşte şimdi makinene kalıcı bir zarar vermeden oluşturduğun 37mm’lik bir kordonun var. Daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsin. En son bu düzeneği yakın çekim yapmak için kullanmıştım, bu kez fotoğraflarıma renk katmak için kullandım.

Küçük renk filtreleri bulmak o kadar kolay değildi. Üstelik aynı filtreleri büyük lensli SLR’lar dahil diğer tüm makinelerimde de kulanmayı planlıyordum. Bu yüzden 62mm’lik filtrede karar kıldım ve 37-62mm’lik bir kademe halkası kullandım. (Tüm bunlar Ebay’den ucuza satın alınabilir). Şimdi tüm bu parçaları birbirine tak ve çekmeye başla!

Oldukça sıkıcı bir fotoğraf…

Yukardaki fotoğraf hiç de ilginç sayılmaz. Pek bir numarası yok, patlayan renkler de yok. Düzeneğe bir renk filtresi taktığında neler olabileceğini göstermek için LC-A+’ımı tripoda bağladım ve her seferinde farklı bir renk filtresi olacak şekilde aynı kareyi defalarca çektim.

Krediler: sandravo

Gördüğün gibi, renk filtresi kullanmak fotoğrafın atmosferini ciddi şekilde değiştiriyor.

Krediler: sandravo

Yıldız filtresi kullanmak da sıkıcı bir fotoğrafı harika bir fotoğrafa dönüştürebilir! Renk filtresi ile yıldız filtresini ya da elinin altında olan herhangi bir filtreyi boyutları aynı olduğu sürece kombine edebilirsin.

Krediler: sandravo

Kırmızı ve turuncu filtre kullanmak filmini çevirme zahmetine katlanmadan redscale efekti veriyor!

Krediler: sandravo

Geniş renk filtrelerinin vizörün neredeyse tamamını kapadığını fark etmiş olabilirsin. Haklısın, fotoğrafladığın şeyi vizörden görmek gerçekten zorlaşıyor. Ama sorun yok, bu lomografinin kurallarını pratiğe dökmene yardımcı olacak:
Kural #4: Kalçadan çekmeyi dene.
Kural #8: Ne çektiğini önceden bilmen gerekmiyor.

Krediler: sandravo

sandravo tarafından, 2013-07-04 tarihinde ve #donanım #dersler #red #blue #splitzer #green #color #redscale #yellow #camera #orange #purple #filter #atmosphere #star #tipster #lc-a #camera-modification #select-type-of-tipster #select-what-this-tipster-is-about #requested-post başlığında yazıldı.
gizmonox tarafından çevirildi.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

  2017-10-27
 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25
 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2017-10-23