Topluluk LomoAmigo'su: Şeyma Emine Tamer ve Petzval 58 Fotoğrafları

1

Bu ayın Topluluk LomoAmigo'su Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensi ile çektiği fotoğraflara bayıldığımız Şeyma Emine Tamer. Hobilerinin, hobi düzeyini aştığını söyleyen ve analog fotoğraf tutkunu olan Şeyma'nin Petzval 58 deneyimleri için okumaya devam et.

Krediler: seymaeminetamer

Merhaba Şeyma, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, aslen Yozgatlı olan bir ailenin Bursa’da yetişen çocuğuyum. Bu nedenle hem Anadolu hem de Batı kültürünün içerisinde büyüdüm. Üniversiteyi İstanbul’da bitirdikten sonra çok özleyerek ama bütün bu karmaşadan da kaçarak Bursa’ya döndüm. Kendime ait küçük bir ofisim var. 5 senedir avukatlık yapıyorum. Günlük hayatımda çok fazla insanla bir araya geliyorum. Fakat özel hayatımda çok az kişiyle birlikteyim. Huzurlu bir hayat benim için çok önemli. Sanırım fotoğraf hayatımı dengeliyor.

Hobilerim genelde benim için hobi düzeyini aşıyor. Yaptığım şeyi, ciddiyetle, hayatımın tam orta yerine yerleştiriyorum. Üniversitede ve sonrasında koro, solo çalışmaları yaptım. O zaman da öyleydi. Birkaç başarısız girişimcilik hikayesine ve bir gün girişimci kadın olma hayallerine sahibim. Ancak son 5 senedir fotoğraf daha ön planda.
Analog fotoğrafçılıkla uğraşmaya başladıktan birkaç sene sonra Ekim 2015’te çekmiş olduğum fotoğraflardan biri Lomografik Dokunuşlar Sergisinde sergilendi. Şu ana dek anı fotoğrafçılığı yaptım. 2017’de kurgu fotoğraflar çekmek istiyorum.

Fotoğrafçılık aslında mesleğin değil, senin için bir hobi diye biliyoruz. Fotoğraf tutkusu nereden geliyor?

İlk kez Yashica MG-1 ile ilk filmimi doldurduğumda 11 yaşındaydım. Evimizde fotoğraf makinesi değerliydi ve çocukların eline verilecek bir şey değildi. Yasak olanın cazibesinden kalan bir heves vardı sanırım.

Lomography’ye katıldıktan sonra La Sardina ile çektiğim ilk filmin tarama sonuçları geldiğinde içinde elle tutulur tek bir kare vardı. Ama o kadar güzeldi ki. VSCO veya İnstagram’ın veremediği bir filtresi vardı. Tabii bir de çekim yaptıktan sonra eve gidip o gün neler olduğuna göz atamamanız, 36 pozun tamamının bitmesini beklemek zorunda olmanız, birkaç hafta sonra tarama sonuçlarını görene dek kimsenin makineden ne çıkacağını bilmemesi; analoğun vazgeçilmez bir hevese dönüşmesine neden oldu. Bu gizemi ve heyecanı hissettirmek için daha önce analogla ilgisi olmayan kişilerin fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum. Hep birlikte sabırsızlanıyoruz.

Her gün yaşanan şey malumunuz. Selfie çekildi. İnsanlar birbirlerine fotoğraflarını gönderdi. Hemen sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapılıyor. E aynı fotoğraftan galeride belki 500 tane var. Bu yüzden analog bir başkaldırış da bence. Kesinlikle değerli.

Krediler: seymaeminetamer

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu. İlk fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

İlk makinem La Sardina Möbius’tu. Retro kültür, 60’lar insanı olmak fikirleri çok çekiciydi her zaman. Ancak bunun analog dünyaya adım atmamda değil de geliştirmemde etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Dürüstçe söylemem gerekiyor ki Möbius’un renkleri beni çekti. Kapağı yani.

Yakın zamanda Yeni Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensini denedin. Nasıl bir deneyimdi Petzval kullanmak?

Lensin elime ulaşması için 10-11 aylık bir bekleyişin ardından elime ulaştı. Lensin çok özel olduğunun farkındaydım. Ancak kavramam biraz zaman aldı. Önceleri otomatik pozlayan LC Wide, La Sardina gibi makineler kullandığım için diyafram, pozometre ayarı gibi kavramlarla karşılaşmamıştım. Lens için satın aldığım Canon EOS 300 makime alıştıktan sonra biraz da deneme yanılma yoluyla lense hakim oldum.

Şu ana dek kullandığım makinelerde hep flu bir etki yaratmanın peşindeydim. Ama bir türlü istediğim fotoğrafı elde edemiyordum. Petzval 58’le 6-7 makara film bitirdikten sonra elde ettiğim sonuçla büyülendim. Büyülendik.

Krediler: seymaeminetamer

Petzval Lensin en beğendiğin yönleri neler oldu?

Öncelikle dışardan gören herkes gibi ben de pirinç gövdesine vuruldum. Gerçekten çok havalı bir parça.

Sonrasında Bokeh etkisinin fotoğraflarınıza kattığı derinlik hissi çok özel. Perspektifi çok güzel kavrıyorsunuz. Böyle fotoğraflara bayılıyorum. Ayrıca bokeh etki sayesinde soft bir fotoğraf elde ediyorsunuz. Bu bana çok romantik geliyor.

Bir de döngüsel efekti kişide vertigo etkisi yaratıyor. Bu da lensi diğer özel kılan şey. Sanırım Petzval 58’i biraz ağır olması dışında her yönüyle beğendim. :)

Çekim yaparken başına gelen ilginç ya da eğlenceli bir olay oldu mu?

Kesinlikle girdiğiniz her ortamda dikkat çekiyorsunuz. Bu kaçınılmaz. Son gerçekleştirdiğimiz çekimde arkadaşımla fotoğrafçıların da yoğun olarak ziyaret ettiği bir yere gitmiştik. Petzval’le çekim yaparken hem gün batımından faydalanmak istediğimiz için hem de zaman su gibi aktığından fazlasıyla oyalanmışız. Bu bölge saat 5’ten sonra kimsenin kalmadığı, ışıklandırılmamış, araçların dahi geçmediği ıssız bir yer.

Çekim kesinlikle çok keyifliydi. Ancak gün boyunca ve güneş batımından sonra kaç kişiyle kavga ettik, kaç kişiden kaçtık, saklandık, nasıl düşüp kalktık diye anlatsam gerçekten sabah olmaz. Düşünsenize, ertesi gün gazete manşetlerinde “İki fotoğrafçı genç kızın son sözü; “şurada küçük bir bokeh gördüm” oldu” yazıyor. :)

Krediler: seymaeminetamer

Şimdiye kadar çektiğin Petzval fotoğrafları arasında en sevdiğin hangisi? Bize onun hikayesini anlatır mısın?

Kuşkusuz en çok sevilen fotoğraf aynı gün arkadaşım Merve’yle birlikte çektiğimiz renkli sis fotoğrafları oldu. Bakır, tarçın tonları kullanmayı sevdiğim renklerden. En çok sevdiğim mevsim ise Sonbahar. Fotoğrafı çekerken böyle bir etki yakalamak istemiştik hatta “Sonbahar Kızı” diye bir kavram olduğunu düşünmüştük.
Cisimlerin sınırları var. Sisin ise bir sınırı yok. Hızlı bir şekilde dağılıyor. Petzval 58’in bokeh etkisi ile çok güzel bir uyum yakaladı, fotoğraf buğulandı. Döngüsel etki ise en düşük seviyede tutulmuştu. Dikkatli bakıldığında hissedilebiliyor.

Ayrıca kış aylarında çekilen ışık fotoğraflarına aşık olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.

Krediler: seymaeminetamer

Petzval Lens’i ilk kez kullanacaklara neler önerirsin?

İlk kez kullanacaksanız eğer; öncelikle Pirinç görünümüne zarar gelmemesi için pamuklara sarmalayın derim. Her yere yanımda götüreceğim derken yüzeyinde sıkça çizilme ve darbe izleri meydana gelebiliyor.

Petzval 58 için yapılan mikrositeyi mutlaka incelemelerini öneririm. Daha kısa sürede lensi kavramanızı sağlayacaktır.

Petzval 58 ile netleme konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle karanlıkta yapılacak çekimlerde. Tam olarak emin olmadan evvel bir kez, bir kez, bir kez daha bakmakta fayda var. Ve tabi ki özellikle gece çekimlerinde üç ayak kullanmanın faydasını göreceksiniz.

Ayrıca döngüsel bokeh etkisini 6 – 7 düzeyinde kullanmak yerine 2-3 düzeylerinde bırakmak daha doğal bir etki yaratıyor. Gözü yormuyor.

Şeyma'nın diğer fotoğrafları için LomoEvini ziyaret edebilirsin.

nural tarafından, 2017-01-04 tarihinde ve başlığında yazıldı.

1 Yorum

 1. ratamahatta
  ratamahatta ·

  Mükemmel fotoğraflar! Elinize sağlık Şeyma Hanım.

Daha İlginç Makaleler

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  3
 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  1
 • Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  2017-05-16 #insanlar
  Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Müzik ve sanat fotoğrafçısı Mitchell Wojcik, Lomography Gallery Store NYC’nin demirbaşlarından biri, çekim aralarında ya da boş günlerinde mağazada takılmayı seviyor. İlk izlenimlerini ve neden Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi’ni hareket halindeki fotoğrafçı için ideal bulduğunu merak ediyorsan okumaya devam et.

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Lomo'Instant Square: Marta Bevacqua'nın Gözünden Svalbard Takımadaları

  2018-03-22 #donanım #insanlar
  Lomo'Instant Square: Marta Bevacqua'nın Gözünden Svalbard Takımadaları

  Fotoğrafçı Marta Bevacqua'a Svalbard takımadalarına yaptığı yolculuk sırasında bir Lomo'Instant Square fotoğraf makinesi ödünç verdik. Bizi hep görmek istediği takımadalara götürüyor ve bu benzersiz deneyimi bizimle paylaşıyor...

 • Yepyeni, Geniş Açılı Bir Mucize!

  2018-03-22 #donanım
  Yepyeni, Geniş Açılı Bir Mucize!

  Lomo'Instant Square'in yeni Wide-Angle Glass Lens Eklentisine merhaba de! Bu geniş açının yaratacağı etkiyi kaçırma!

 • Diana F+ ile Splitzer Sürrealizmi

  2018-03-17 #donanım
  Diana F+ ile Splitzer Sürrealizmi

  Rüyalarını orta format fotoğraflara dönüştür. Diana F+ maceralarını yepyeni sürreal boyutlara taşımak için Diana+ Splitzer sihrinden faydalanabilirsin.

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Yaratıcı Fotoğrafçılık İçin 25 İpucu

  2018-03-17 #dersler
  Yaratıcı Fotoğrafçılık İçin 25 İpucu

  Değişik ve yeni deneyler yapmak Lomography'nin çekirdeğidir ve 'Düşünme,Çek' felsefesine bağlıdır.

 • Renk İncelemesi: Bir Tutam Bordo

  2018-03-16
  Renk İncelemesi: Bir Tutam Bordo

  Renkler hayatın her kesiminde farklıdır. Renk "Scarlet" sadece turuncu-kırmızı melez renk tonu değildir; bu tutkulu, gelişigüzel bir rengi temsil eder. Lomography olarak, bulunan her karmaşık rengin anlamını ve çoğumuz için ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyoruz.

 • Filmde Dualite - Rick Van Kruchten'in Fotoğrafları

  cheeo tarafından, 2018-03-16 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Filmde Dualite - Rick Van Kruchten'in Fotoğrafları

  Yaratıcılık bazı insanların doğasında var.

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Tüyo: Lomo'Instant ile Daha İyi Pozlama

  pearlgirl77 tarafından, 2018-03-13 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Tüyo: Lomo'Instant ile Daha İyi Pozlama

  Lomo'Instant ile fotoğraf çekerken daha iyi pozlama yapmak ister misin? Tek yapman gereken bir ışık ölçer sahibi olmak ve zamanla diyafram hakkında biraz bilgi edinmek. Bu tüyo ile ihtiyacın olan temel bilgileri bir araya topluyoruz.

 • Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Yaşam Belirtileri

  2018-03-12 #kültür
  Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Yaşam Belirtileri

  Bugün, Mart ayının ilk pazartesi günü! Dünyanın bazı yerlerinden güneş ışıkları donuk topraklara değmeğe başladı bile. Baharın yaklaşması ile her şey daha umut verici görünmeye başlıyor. Kendine yaşam belirtileri içeren bu haftanın Halet-i Ruhiyesi ile biraz ilham ver.

 • Petzval LomoAmigo: Rémy Perthuisot ile Rüyamsı bir Gezi

  2018-03-04 #insanlar
  Petzval LomoAmigo: Rémy Perthuisot ile Rüyamsı bir Gezi

  Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensi’nin yeteneklerini deneyimledikten sonra, Rémy Perthuisot bu sefer de farklı bir bakış açısı için Petzval 85 Lens’i test ediyor. Sonbahar manzaraları ve Petzval’e özgü bokeh etkisi ile modern ama sihirli bir görsel hikaye yaratıyor.