Topluluk LomoAmigo'su: Şeyma Emine Tamer ve Petzval 58 Fotoğrafları

2017-01-04 1

Bu ayın Topluluk LomoAmigo'su Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensi ile çektiği fotoğraflara bayıldığımız Şeyma Emine Tamer. Hobilerinin, hobi düzeyini aştığını söyleyen ve analog fotoğraf tutkunu olan Şeyma'nin Petzval 58 deneyimleri için okumaya devam et.

Krediler: seymaeminetamer

Merhaba Şeyma, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, aslen Yozgatlı olan bir ailenin Bursa’da yetişen çocuğuyum. Bu nedenle hem Anadolu hem de Batı kültürünün içerisinde büyüdüm. Üniversiteyi İstanbul’da bitirdikten sonra çok özleyerek ama bütün bu karmaşadan da kaçarak Bursa’ya döndüm. Kendime ait küçük bir ofisim var. 5 senedir avukatlık yapıyorum. Günlük hayatımda çok fazla insanla bir araya geliyorum. Fakat özel hayatımda çok az kişiyle birlikteyim. Huzurlu bir hayat benim için çok önemli. Sanırım fotoğraf hayatımı dengeliyor.

Hobilerim genelde benim için hobi düzeyini aşıyor. Yaptığım şeyi, ciddiyetle, hayatımın tam orta yerine yerleştiriyorum. Üniversitede ve sonrasında koro, solo çalışmaları yaptım. O zaman da öyleydi. Birkaç başarısız girişimcilik hikayesine ve bir gün girişimci kadın olma hayallerine sahibim. Ancak son 5 senedir fotoğraf daha ön planda.
Analog fotoğrafçılıkla uğraşmaya başladıktan birkaç sene sonra Ekim 2015’te çekmiş olduğum fotoğraflardan biri Lomografik Dokunuşlar Sergisinde sergilendi. Şu ana dek anı fotoğrafçılığı yaptım. 2017’de kurgu fotoğraflar çekmek istiyorum.

Fotoğrafçılık aslında mesleğin değil, senin için bir hobi diye biliyoruz. Fotoğraf tutkusu nereden geliyor?

İlk kez Yashica MG-1 ile ilk filmimi doldurduğumda 11 yaşındaydım. Evimizde fotoğraf makinesi değerliydi ve çocukların eline verilecek bir şey değildi. Yasak olanın cazibesinden kalan bir heves vardı sanırım.

Lomography’ye katıldıktan sonra La Sardina ile çektiğim ilk filmin tarama sonuçları geldiğinde içinde elle tutulur tek bir kare vardı. Ama o kadar güzeldi ki. VSCO veya İnstagram’ın veremediği bir filtresi vardı. Tabii bir de çekim yaptıktan sonra eve gidip o gün neler olduğuna göz atamamanız, 36 pozun tamamının bitmesini beklemek zorunda olmanız, birkaç hafta sonra tarama sonuçlarını görene dek kimsenin makineden ne çıkacağını bilmemesi; analoğun vazgeçilmez bir hevese dönüşmesine neden oldu. Bu gizemi ve heyecanı hissettirmek için daha önce analogla ilgisi olmayan kişilerin fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum. Hep birlikte sabırsızlanıyoruz.

Her gün yaşanan şey malumunuz. Selfie çekildi. İnsanlar birbirlerine fotoğraflarını gönderdi. Hemen sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapılıyor. E aynı fotoğraftan galeride belki 500 tane var. Bu yüzden analog bir başkaldırış da bence. Kesinlikle değerli.

Krediler: seymaeminetamer

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu. İlk fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

İlk makinem La Sardina Möbius’tu. Retro kültür, 60’lar insanı olmak fikirleri çok çekiciydi her zaman. Ancak bunun analog dünyaya adım atmamda değil de geliştirmemde etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Dürüstçe söylemem gerekiyor ki Möbius’un renkleri beni çekti. Kapağı yani.

Yakın zamanda Yeni Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensini denedin. Nasıl bir deneyimdi Petzval kullanmak?

Lensin elime ulaşması için 10-11 aylık bir bekleyişin ardından elime ulaştı. Lensin çok özel olduğunun farkındaydım. Ancak kavramam biraz zaman aldı. Önceleri otomatik pozlayan LC Wide, La Sardina gibi makineler kullandığım için diyafram, pozometre ayarı gibi kavramlarla karşılaşmamıştım. Lens için satın aldığım Canon EOS 300 makime alıştıktan sonra biraz da deneme yanılma yoluyla lense hakim oldum.

Şu ana dek kullandığım makinelerde hep flu bir etki yaratmanın peşindeydim. Ama bir türlü istediğim fotoğrafı elde edemiyordum. Petzval 58’le 6-7 makara film bitirdikten sonra elde ettiğim sonuçla büyülendim. Büyülendik.

Krediler: seymaeminetamer

Petzval Lensin en beğendiğin yönleri neler oldu?

Öncelikle dışardan gören herkes gibi ben de pirinç gövdesine vuruldum. Gerçekten çok havalı bir parça.

Sonrasında Bokeh etkisinin fotoğraflarınıza kattığı derinlik hissi çok özel. Perspektifi çok güzel kavrıyorsunuz. Böyle fotoğraflara bayılıyorum. Ayrıca bokeh etki sayesinde soft bir fotoğraf elde ediyorsunuz. Bu bana çok romantik geliyor.

Bir de döngüsel efekti kişide vertigo etkisi yaratıyor. Bu da lensi diğer özel kılan şey. Sanırım Petzval 58’i biraz ağır olması dışında her yönüyle beğendim. :)

Çekim yaparken başına gelen ilginç ya da eğlenceli bir olay oldu mu?

Kesinlikle girdiğiniz her ortamda dikkat çekiyorsunuz. Bu kaçınılmaz. Son gerçekleştirdiğimiz çekimde arkadaşımla fotoğrafçıların da yoğun olarak ziyaret ettiği bir yere gitmiştik. Petzval’le çekim yaparken hem gün batımından faydalanmak istediğimiz için hem de zaman su gibi aktığından fazlasıyla oyalanmışız. Bu bölge saat 5’ten sonra kimsenin kalmadığı, ışıklandırılmamış, araçların dahi geçmediği ıssız bir yer.

Çekim kesinlikle çok keyifliydi. Ancak gün boyunca ve güneş batımından sonra kaç kişiyle kavga ettik, kaç kişiden kaçtık, saklandık, nasıl düşüp kalktık diye anlatsam gerçekten sabah olmaz. Düşünsenize, ertesi gün gazete manşetlerinde “İki fotoğrafçı genç kızın son sözü; “şurada küçük bir bokeh gördüm” oldu” yazıyor. :)

Krediler: seymaeminetamer

Şimdiye kadar çektiğin Petzval fotoğrafları arasında en sevdiğin hangisi? Bize onun hikayesini anlatır mısın?

Kuşkusuz en çok sevilen fotoğraf aynı gün arkadaşım Merve’yle birlikte çektiğimiz renkli sis fotoğrafları oldu. Bakır, tarçın tonları kullanmayı sevdiğim renklerden. En çok sevdiğim mevsim ise Sonbahar. Fotoğrafı çekerken böyle bir etki yakalamak istemiştik hatta “Sonbahar Kızı” diye bir kavram olduğunu düşünmüştük.
Cisimlerin sınırları var. Sisin ise bir sınırı yok. Hızlı bir şekilde dağılıyor. Petzval 58’in bokeh etkisi ile çok güzel bir uyum yakaladı, fotoğraf buğulandı. Döngüsel etki ise en düşük seviyede tutulmuştu. Dikkatli bakıldığında hissedilebiliyor.

Ayrıca kış aylarında çekilen ışık fotoğraflarına aşık olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.

Krediler: seymaeminetamer

Petzval Lens’i ilk kez kullanacaklara neler önerirsin?

İlk kez kullanacaksanız eğer; öncelikle Pirinç görünümüne zarar gelmemesi için pamuklara sarmalayın derim. Her yere yanımda götüreceğim derken yüzeyinde sıkça çizilme ve darbe izleri meydana gelebiliyor.

Petzval 58 için yapılan mikrositeyi mutlaka incelemelerini öneririm. Daha kısa sürede lensi kavramanızı sağlayacaktır.

Petzval 58 ile netleme konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle karanlıkta yapılacak çekimlerde. Tam olarak emin olmadan evvel bir kez, bir kez, bir kez daha bakmakta fayda var. Ve tabi ki özellikle gece çekimlerinde üç ayak kullanmanın faydasını göreceksiniz.

Ayrıca döngüsel bokeh etkisini 6 – 7 düzeyinde kullanmak yerine 2-3 düzeylerinde bırakmak daha doğal bir etki yaratıyor. Gözü yormuyor.

Şeyma'nın diğer fotoğrafları için LomoEvini ziyaret edebilirsin.

nural tarafından, 2017-01-04 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

1 Yorum

 1. ratamahatta
  ratamahatta ·

  Mükemmel fotoğraflar! Elinize sağlık Şeyma Hanım.

Daha İlginç Makaleler

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 3
 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

  nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

  Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-20
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Lomography tarafından, 2017-05-16 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Müzik ve sanat fotoğrafçısı Mitchell Wojcik, Lomography Gallery Store NYC’nin demirbaşlarından biri, çekim aralarında ya da boş günlerinde mağazada takılmayı seviyor. İlk izlenimlerini ve neden Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi’ni hareket halindeki fotoğrafçı için ideal bulduğunu merak ediyorsan okumaya devam et.

  2017-05-16
 • Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  Amerikalı yönetmen, bugünlerde film dünyasının başlıklarında sıkça yer alıyor ve bu onu 21. yüzyılın en önemli film yapımcılarından biri haline getiriyor. Wes Anderson'u özel renk kullanımınlarına ne söylenir ki?

 • Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

  2017-12-11
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  Çevredekiler boynunda asılı olan makineye ağzı açık bir şekilde bakıyor mu? Üst düzey ekipmanlara sahip arkadaşların senin fotoğraflarının “garip” ve yaşam tarzının “kafa karıştırıcı” olduğunu mu düşünüyor? İnsanların kafasını mı karıştırıyorsun -- genel olarak? Tebrikler dostum, büyük olasılıkla Lomograficisin.

 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

  2017-12-06
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

  2017-12-04
 • Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22