Cécile (lafilledeer) ile Öz-Düzenleme Macerası

2017-03-14

Çoğumuz zaten öz-düzenleme düşünmüşüzdür. Çekimlerini içeren bir kitaba sahip olmak kimin aklına gelmedi ki? Aktif topluluk üyelerimizden Cecile, bu röportajda ipuçlarını paylaştı.

Merhaba Cécile! Naber?

Merhaba Lomography! İyiyim, sen nasılsın?

Her şey yolunda! Bugün bu güzel projen hakkında konuşalım: yayınladığın yeni öz-düzenleme kitabın Review Argentique (the Analogue Review). İlk kopyayı gördüğündeki izlenimlerin nelerdi?

Çok güçlü hisler. Uzun süredir üzerinde çalıştığım bir projenin sonunu görmek çok mutluluk verici. Bana birkaç yıl önce blogumu başlattığım anı hatırlattı. O zamanlarda, o kadar çok geri bildirim almaktan ya da bu projeyi bir kağıt kılavuzuna dönüştürmeyi hiç düşünmemiştim.

Bu proje hakkında bize daha fazla bilgi verebilir misin?

Blogumun ilk konsepti basitti: Fikirlerimi ve çekimlerimi ekleyip, özelliklerini test edeceğim tüm fotoğraf makinelerin/filmlerin bir incelemesini yapmak. Geçen sene çok içeriğe sahip olduğumu fark ettim ve bu içeriğin tamamı deneysel fotoğraflarla ilgili bazı eğitimlerle birlikte bir kılavuz olarak kullanılabilecek iyi düzenlenmiş bir kağıt sürümünü hak ettiğini düşündüm. Her hafta, analog fotoğrafçılığa başlamak için hangi fotoğraf makinesi/filmi kullanmaları gerektiğini isteyen mesajları okuyucularım tarafından adlım. Böylece bu tür rehberin muhtemelen insanlara yardım edeceğini fark ettim.

Ve işte burada: 400'ün üzerinde çekim, fotoğraf makineleri/film/aksesuar incelemeleri ve çapraz banyo, EBS tekniği gibi bazı deneyler hakkında açıklamalar içeren yaklaşık 300 sayfalık bir kitap.

Kaç fotoğraf makinesi/film/aksesuar test ettin? Kitabı nasıl hazırladın ve kılavuzda yer alacak fotoğraf makinelerini nasıl seçtin?

Aslında, biraz daha test ettim ancak bu kitapta sadece 45 fotoğraf makinesini, 753 filmi ve birkaç aksesuarı sergiliyorum. Ekipmanların çoğu birkaç kez test edildi ve yeterince bilmediğim veya tatmin edici bir sonuç almadığım bazı ekipmanları dışarıda tuttum.

Bazı Lomography ekipmanlarını bulabilir miyiz? Hangileri? Öyle umuyoruz!

Elbette, Diana F+, Fisheye One, Konstruktor, La Sardina, Lomo LC-A+, Lomokino, Sprocket Rocket, SuperSampler fotoğraf makineleri gibi test ettiğim Lomography ürünlerini bulabilirsiniz. Filmler için Renkli Negatif 100, 400 ve 800, Lady Grey 400, bazı Lomochrome Purple ve Turquoise, Redscale XR, X-Pro 200 ve X-Pro Sunset Strip 100'ü bulabilirsiniz. Aksesuarlar arasında ise, LC-A+ Splitzer, LC-A+ Krab ve DigitaLIZA'dan bahsettim.

Harika! Bize kitabın oluşumu hakkında daha fazla bilgi verebilir misin? Nasıl yarattın, hangi aracı kullandın?

Kitaplarınızı kendiniz düzenlemenizi sağlayan bir şirket olan Blurb.com u seçtim. Bunun için bir oluşturma yazılımı kullandım ve tasarımını kendim yaptım; böylece sayfa düzeni için tamamen özgür olabildim.

Kendi kitabını yayınlamak isteyen topluluk üyeleriyle paylaşmak istediğin herhangi bir önerin var mı?

Bence kendinize iyi sorular sormalısınız. Kitabınız için hangi yönleri öne çıkarmak istediğinizi bilmek önemlidir: Neden? Kimin için? Neyi göstermek için? Sabırlı olun çünkü bu tarz projeler zaman alır.

Kitabını nereden bulabiliriz?

Blurb.com sitesinden satın alınabilir.

İkinci bir kitap gelir mi?

Evet, halihazırda üzerinde çalışıyorum :) Yeni şeyleri ve kalıpları test etmeye devam ediyorum ve fotoğraf makineleri, filmler ve deneylerle ikini cilt olarak yayınlamayı umuyorum; ama öncesinde filmlerin nasıl işleneceği hakında biraz daha tecrübeye ihtiyacım var ki bunlarla ilgili tecrübelerimi paylaşabileyim. Hoşçakal Lomo!


Cécile hakkında daha fazla bilgiyi Dergi, LomoEvi ve web sitesi bağlantılarından bulabilirsin.

Herhangi bir sorunuz varsa, bunları aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın! Aramızda öz-düzenleme kitabı olan var mı? Lütfen kendi hikayenizi bizimle de paylaşın!

mpflawer tarafından, 2017-03-14 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Film Fotoğrafçılığı Günü'nün Ardından

  nural tarafından, 2017-04-24 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Film Fotoğrafçılığı Günü'nün Ardından

  Bu yıl beşincisi düzenlenen Film Fotoğrafçılığı Günü'nü yine dolu dolu etkinliklerle kutladık. İşte 12 Nisan 2017 günü yaşananların bir özeti.

  2017-04-24
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography tarafından, 2017-04-21 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography Simple Use Film Camera ile gerçek canlı Lomography tarzında fotoğraflar çekmek çok kolay. Bu kullanışlı fotoğraf makinesi, muhteşem Lomography Renkli Negatif 400 film yüklü ve ekstra canlı çekimler için renkli jel filtrelere sahip!

  2017-04-21
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Dünyanı Mora Boya

  Lomography tarafından, 2017-04-20 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Dünyanı Mora Boya

  Dünya senin midyen! Kendi hayal dünyanı, kullanıcı dostu, kompakt Lomography Simple Use Film Camera ile sevilen, kült favorisi LomoChrome Purple ISO 100 - 400: Saykodelik Renk Değiştiren Film ile parlak mor tonlarında boya.

  2017-04-20
 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  nural tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  Mevcutta Untitled isimli 3D Pinhole fotoğraflardan oluşan işleri Lomography Embassy Store İstanbul'da sergilenen Osman Demir'e 3D Pinhole fotoğrafçılığı ve bu sergi için tercih ettiği Salamis Antik Kenti'ni sorduk. Osman Demir'in bu özel işlerini merak ediyorsan, 3D gözlüğünü hazırla ve okumaya devam et!

  2017-04-19
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Büyüleyici Monokromlar Oluştur

  Lomography tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Büyüleyici Monokromlar Oluştur

  Simple Use Film Camera - Siyah ve Beyaz ile klasikleşmek, deklanşör düğmesine basmak kadar kolay!

  2017-04-19
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Şimdi ya da Asla Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Şimdi ya da Asla Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun. Bu harika fotoğraflarla şipşak fotoğrafçılığın güzelliğini ve doğallığını kutlayın.

  2017-04-18
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Monokrom Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Monokrom Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun. Monokrom kategorimizde en üst sırayı alan bu duygu yüklü siyah beyaz fotoğraflar ile büyülen.

  2017-04-18
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Adrenalin Bağımlısı Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Adrenalin Bağımlısı Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun. Adrenalin Bağımlısı kategorisinden kazanan bu fotoğraflar ile damarlarından pompalanan adrenalini hisset.

  2017-04-18
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Deneme ve Yanılma Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Deneme ve Yanılma Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun.

  2017-04-18
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Gündelik hayatı sıradışı hale getiren şans buluşmaları, güzel tesadüfler ve nefes kesen sadeliği Kent Kaşifi kategorisinin kazanan fotoğrafları ile kutlayın.

  2017-04-18
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Koordinatların Dışında Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Koordinatların Dışında Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Hızlı tempolu teknoloji dünyasından kurtulup,Sınırları Aşma kategorisinin kazanan fotoğraflarıyla Doğa Ana ile yeniden bağlantı kurun.

  2017-04-18
 • Karşınızda Lomography Simple Use Film Camera

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomography Simple Use Film Camera

  Tek kullanımlık ve çılgın filmlerle dolu olan bu kompakt makine ile film fotoğrafçılığı hiç olmadığı kadar kolay.

  2017-04-18