Cécile (lafilledeer) ile Öz-Düzenleme Macerası

2017-03-14

Çoğumuz zaten öz-düzenleme düşünmüşüzdür. Çekimlerini içeren bir kitaba sahip olmak kimin aklına gelmedi ki? Aktif topluluk üyelerimizden Cecile, bu röportajda ipuçlarını paylaştı.

Merhaba Cécile! Naber?

Merhaba Lomography! İyiyim, sen nasılsın?

Her şey yolunda! Bugün bu güzel projen hakkında konuşalım: yayınladığın yeni öz-düzenleme kitabın Review Argentique (the Analogue Review). İlk kopyayı gördüğündeki izlenimlerin nelerdi?

Çok güçlü hisler. Uzun süredir üzerinde çalıştığım bir projenin sonunu görmek çok mutluluk verici. Bana birkaç yıl önce blogumu başlattığım anı hatırlattı. O zamanlarda, o kadar çok geri bildirim almaktan ya da bu projeyi bir kağıt kılavuzuna dönüştürmeyi hiç düşünmemiştim.

Bu proje hakkında bize daha fazla bilgi verebilir misin?

Blogumun ilk konsepti basitti: Fikirlerimi ve çekimlerimi ekleyip, özelliklerini test edeceğim tüm fotoğraf makinelerin/filmlerin bir incelemesini yapmak. Geçen sene çok içeriğe sahip olduğumu fark ettim ve bu içeriğin tamamı deneysel fotoğraflarla ilgili bazı eğitimlerle birlikte bir kılavuz olarak kullanılabilecek iyi düzenlenmiş bir kağıt sürümünü hak ettiğini düşündüm. Her hafta, analog fotoğrafçılığa başlamak için hangi fotoğraf makinesi/filmi kullanmaları gerektiğini isteyen mesajları okuyucularım tarafından adlım. Böylece bu tür rehberin muhtemelen insanlara yardım edeceğini fark ettim.

Ve işte burada: 400'ün üzerinde çekim, fotoğraf makineleri/film/aksesuar incelemeleri ve çapraz banyo, EBS tekniği gibi bazı deneyler hakkında açıklamalar içeren yaklaşık 300 sayfalık bir kitap.

Kaç fotoğraf makinesi/film/aksesuar test ettin? Kitabı nasıl hazırladın ve kılavuzda yer alacak fotoğraf makinelerini nasıl seçtin?

Aslında, biraz daha test ettim ancak bu kitapta sadece 45 fotoğraf makinesini, 753 filmi ve birkaç aksesuarı sergiliyorum. Ekipmanların çoğu birkaç kez test edildi ve yeterince bilmediğim veya tatmin edici bir sonuç almadığım bazı ekipmanları dışarıda tuttum.

Bazı Lomography ekipmanlarını bulabilir miyiz? Hangileri? Öyle umuyoruz!

Elbette, Diana F+, Fisheye One, Konstruktor, La Sardina, Lomo LC-A+, Lomokino, Sprocket Rocket, SuperSampler fotoğraf makineleri gibi test ettiğim Lomography ürünlerini bulabilirsiniz. Filmler için Renkli Negatif 100, 400 ve 800, Lady Grey 400, bazı Lomochrome Purple ve Turquoise, Redscale XR, X-Pro 200 ve X-Pro Sunset Strip 100'ü bulabilirsiniz. Aksesuarlar arasında ise, LC-A+ Splitzer, LC-A+ Krab ve DigitaLIZA'dan bahsettim.

Harika! Bize kitabın oluşumu hakkında daha fazla bilgi verebilir misin? Nasıl yarattın, hangi aracı kullandın?

Kitaplarınızı kendiniz düzenlemenizi sağlayan bir şirket olan Blurb.com u seçtim. Bunun için bir oluşturma yazılımı kullandım ve tasarımını kendim yaptım; böylece sayfa düzeni için tamamen özgür olabildim.

Kendi kitabını yayınlamak isteyen topluluk üyeleriyle paylaşmak istediğin herhangi bir önerin var mı?

Bence kendinize iyi sorular sormalısınız. Kitabınız için hangi yönleri öne çıkarmak istediğinizi bilmek önemlidir: Neden? Kimin için? Neyi göstermek için? Sabırlı olun çünkü bu tarz projeler zaman alır.

Kitabını nereden bulabiliriz?

Blurb.com sitesinden satın alınabilir.

İkinci bir kitap gelir mi?

Evet, halihazırda üzerinde çalışıyorum :) Yeni şeyleri ve kalıpları test etmeye devam ediyorum ve fotoğraf makineleri, filmler ve deneylerle ikini cilt olarak yayınlamayı umuyorum; ama öncesinde filmlerin nasıl işleneceği hakında biraz daha tecrübeye ihtiyacım var ki bunlarla ilgili tecrübelerimi paylaşabileyim. Hoşçakal Lomo!


Cécile hakkında daha fazla bilgiyi Dergi, LomoEvi ve web sitesi bağlantılarından bulabilirsin.

Herhangi bir sorunuz varsa, bunları aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın! Aramızda öz-düzenleme kitabı olan var mı? Lütfen kendi hikayenizi bizimle de paylaşın!

mpflawer tarafından, 2017-03-14 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • La Sardina'ya Giriş Atölyesi - 27 Ağustos 2017

  yagmurblt tarafından, 2017-07-20 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  La Sardina'ya Giriş Atölyesi - 27 Ağustos 2017

  Sahip olduğun ya da hep hayalini kurduğun La Sardina hakkında aklına takılan sorular mı var? Giriş seviyesindeki bu atölyede, fotoğraf makinene film takmaktan, La Sardina ile yapabileceğin farklı çekim tekniklerine kadar her şeyi öğreneceksin! Sonrasında ise La Sardina’larımızı alıp, bir çekim turuna çıkacağız!

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25