LomoAmigo Burcu Böcekler ve Panoramaları

2017-03-06

Mevcutta Sprocket Rocket ile çektiği, İstanbul'daki Bizans ve Roma dönemine ait fotoğraflardan oluşan Panoramik İzler isimli sergisi ile Lomography Embassy Store Istanbul'un duvarına konuk olan Burcu Böcekler'le Sprocket Rocket deneyimi, panorama fotoğrafçılığı ve kullandığı mavi baskı tekniğini konuştuk. İste Burcu'nun deneyimleri ve bizimle paylaştığı etkileyici kareler.

Merhaba Burcu, bize biraz kendinden bahseder misin?

İzmirliyim. Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Anasanat Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışıyorum. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamladım ancak fotoğrafa olan ilgim üzerine fotoğraf eğitimi almaya karar verdim. Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans yaptım. Fotoğrafa bakışımı derinleştiren kişi ise DEÜ GSF Fotoğraf Bölüm Başkanı, sevgili hocam Prof. Dr. Simber Atay oldu. Kendisinden aldığım fotoğraf tarihi ve fotoğraf kuramları dersleri ile birlikte önümde yepyeni bir alan açıldı ve akademik çalışmalarımı fotoğraf tarihi ile fotoğraf kuramı üzerinde sürdürmeye karar verdim.

Çeşitli karma sergilere, yurt içi ve yurt dışındaki konferanslara katıldım. 2014 ve 2016 yıllarında dünyanın en önemli fotoğraf teorisi konferanslarından biri olan Helsinki Photomedia adlı konferansta bildiri sundum. Geoffrey Batchen ve Liz Wells gibi fotoğraf kuramcıları ile tanışma fırsatım oldu.

Son zamanlardaki çalışmalarımı güneş baskı tekniklerinden olan gum bichromat ve cyanotype teknikleri üzerine gerçekleştiriyorum. Diğer yandan Sprocket Rocket ile projeler üretmeye devam ediyorum.

Panoramik İzler adlı sergim Kent Panoramaları üzerine hazırladığım doktora tezimin ve Roma ve Bizans eserlerine duyduğum ilginin sonucu oluştu.

Fotoğrafçılığa olan ilgin nasıl başladı? İlk makinen neydi, hatırlıyor musun?

Fotoğraf ile ilgilenmeye babam sayesinde başladım. Babam amatör olarak fotoğraf ile ilgileniyordu. Çektiği fotoğraflara ve bu fotoğraflarla oluşturduğu özenli albümlere bakmak çocukken en çok sevdiğim aktivitelerdendi. Hatta eve gelen misafirlere bu albümleri gösterdiğimi hatırlıyorum, bugün demek ki evde en değer verdiğim şeylerden birisi bu albümlermiş diye düşünüyorum ve albümlere baktığımda vernaküler nitelikleri beni daha çok etkiliyor, farklı okumalar yapabiliyorum. Hala en çok sevdiğin fotoğraf nedir diye sorsalar babamın 1980’lerde Fuar (İzmir Enternasyonal Fuarı) içinde yer alan hayvanat bahçesinde İzmir’in ünlü fili Pak Bahadur ve beni birlikte çektiği fotoğraf derim. Ama bu fotoğrafı sizinle paylaşamam… Roland Barthes’ı ve Kış Bahçesi fotoğrafını anmadan geçmeyelim! Bildiğiniz gibi Roland Barthes Camera Lucida adlı kitabını annesinin beş yaşında küçük bir kız çocuğu iken çekilmiş olduğu Kış Bahçesi (1898) adlı fotoğraf nedeni ile yazar. Bu fotoğrafı paylaşamayacağını şu cümleler ile açıklar:

O yalnız benim için vardır. Sizin için diğerlerinden farksız bir resim, sıradan’ın binlerce görüntüsünden biri olacaktır…
(Roland Barthes, Camera Lucida, Altıkırkbeş Yayınları, İstanbul 2000, sf 92)

İlk fotoğraf makinem babamın bütün çocukluğumuzu belgelediği Agfa Color Agnar’dır. 14 yaşındayken babama okuldaki arkadaşlarımın fotoğrafını çekmek istediğimi söyleyince babam Agfa Color Agnar’daki diyafram ve enstantane ayarlarını ve filmi makineye nasıl takacağımı anlattı. Makineyi bana ilk kez emanet etti. İlk çekimimi gerçekleştirdikten sonra baskıları elime aldığımda sonuç kötüydü çünkü deklanşöre basarken makineyi titrettiğim için tüm fotoğraflar flu çıkmıştı. Ancak sonraki çekimlerimde makinenin dilinden anlamaya başladım ve bu makineyi üniversiteyi bitirene kadar kullandım. Kendi aldığım ilk analog SLR makinem ise Cosina C1s’di. Bütün üniversite hayatım boyunca tüm çekimlerimi Agfa Color Agnar ve Cosina ile yaptım.

Panoramik fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsun, panoramik fotoğraflarda seni çeken nedir?

Panoramik fotoğrafın manzarayı çok geniş veya kesintisiz şekilde sunması ve bu özelliğin sunduğu özgürlük, beni panoramik fotoğrafa yönelten temel şeydi. Bir diğer şey de panoramik fotoğrafın tarihsel gelişimini doktora tezim sırasında araştırdığımda, panoramik makine çeşitleri ve fotoğrafçıların farklı deneyimleri beni çok etkiledi.
Panorama, panoramik fotoğrafta kullanılmadan önce aslında ressam Robert Barker’ın Edinburgh’daki Calton Tepesi’nde yürürken kendisini çepeçevre saran kent görünümünü kesintisiz şekilde resmetmek istemesi sonucu icat edilmiş. Barker 1785 yılında Edinburgh’un 360 derecelik görüş açısına sahip bir resmini yapmış. Robert Barker’ın bu icadı, fotoğrafın icadı ile birlikte de çeşitli panoramik uygulamaların yapılmasına ve panoramanın fotoğrafçılar için bir ilham kaynağı olmasına sebep olmuş. Fotoğrafçılar fotoğrafın ilk yıllarında panoramik görüntü elde edebilmek için kendileri çeşitli yöntemler geliştirmişler. Birçok fotoğraf makinesi icat edilmiş. Kalotipin mucidi Henry Fox Talbot 1845 yılında Lacock Abbey'de art arda çektiği iki kareyi birleştirerek ilk ardışık panoramik fotoğrafı elde etmiş. Diğer yandan İstanbul’da 19. yüzyılda Galata Kulesi ve Beyazıt Kulesi’nden de birçok panoramik fotoğraf çekilmiş. Abdullah Biraderler ve James Robertson gibi fotoğrafçıların bu panoramik fotoğrafları günümüze eşsiz birer örnek olarak kalmış.

Sprocket Rocket ile çekimler yaptın. Lomography’nin bu panoramik modeli ile çekim yapmak nasıldı?

Sprocket Rocket ile çekim yapmak çok kolaydı. Diyafram ve enstantanenin objektif üzerindeki yerleri çok iyi ayarlanmıştı ve kullanımı çok pratikti. Odaklama konusunda da hem makro hem de sonsuz ayarındaki çekimlerde istediğim sonucu elde ettim. Diğer yandan Sprocket Rocket, üst üste pozlamada da bu tekniğin tutkunu olanlar için gayet başarılı. Bu sergi için çektiğim fotoğraflarda perforeleri de pozlamayı tercih ettim. Bunun da İstanbul’daki Bizans yapılarına farklı bir gözle bakmamızı sağladığı görüşündeyim. Siyah beyaz film ile elde ettiğim duygu ise beni renkli filmdekinden daha çok mutlu etti. Sprocket Rocket’in fotoğrafın iki yanda yaptığı bozulma ve netsizlik ise fotoğraflara ayrı bir özellik ve gizem kattı.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafın hikayesini paylaşır mısın?

Çektiğim fotoğraflar arasında en çok sevdiğim Dikilitaş ve Yılanlı Sütun’un bir arada olduğu fotoğraf. Sprocket Rocket’imi dikey olarak kullandığım bu fotoğrafı aslında Fransız fotoğrafçı Joseph-Philibert Girault de Prangey (1804-1892)’den ilham alarak çektim. 1843 yılında çıktığı yolculuğunda Prangey İstanbul’a da gelmiş ve İstanbul’un dagerotiplerini çekmiş. İslam mimarisi üzerine çalışan Prangey’in çektiği dagerotiplerden bir tanesi de Dikilitaş ve Sultanahmet Camii’nin minaresinin yer aldığı dikey panoramik fotoğraf. O, kendisi özel olarak tasarladığı makinesi ve dagerotip plakaları ile bunu gerçekleştirmiş. Dagerotip plakaları kesip, yatay veya dikey dikdörtgen şekilde kullanarak fotoğraflarında panoramik etki yaratmış. İşte onun bu dâhiyane fikrini öğrendiğimde ona ve çektiği bu dagerotipe hayran kalmıştım. Sprocket Rocket’ımla ilk denemeleri yaptığım mekân At Meydanı (Hipodrom) oldu tabii ki. Ben de onun gibi, ancak başka bir açıdan iki önemli sütunu kadrajımda buluşturmayı Sprocket Rocket ile başardım.

Bu serideki fotoğraflar İstanbul’daki Bizans mimarisi yansıtan eserlerden oluşuyor. Bizans mimarisinde en çok beğendiğin eserler nedir?

Bizans mimarisine ait bütün eserler beni çok etkiliyor, tıpkı İstanbul’un sahip olduğu Osmanlı eserleri gibi hepsinin İstanbul’un tarihinde çok önemli yeri var. Bu eserlerin hepsi, İstanbul’u çok derin ve çok katmanlı bir kent haline getiriyor. Bu da fotoğrafçılar için çok önemli bir şey.

Bu sergi için konuşmak gerekirse çekerken en çok etkilendiğim ve hüzünlendiğim yapı Bukoleon Sarayı kalıntıları oldu. Diğer yandan İstanbul kara surları fotoğraflamaktan asla bıkmayacağım Bizans eserlerinden. Surlar boyunca yaptığım uzun yürüyüşler ve çekimler en keyif aldığım anlardı.

Çektiğin fotoğrafların bir kısmını Cyanotype yöntemi ile bastın. Bu yöntemi biraz anlatır mısın bize?

Kısaca anlatmak gerekirse, Cyanotype (Blueprint-Mavi baskı), Sir John Frederick William Herschel (1792–1871) tarafından 1842 yılında icat edilmiş. Gümüş tuzları ile değil demir tuzları ile elde edilen bir yöntem. Eşit miktarlardaki demir amonyum sitrat ve potasyum ferri siyanür karıştırılarak herhangi bir yüzeye (kağıt, kumaş, ahşap) uygulanıyor. Yüzey üzerine bir negatif veya nesne konularak güneşte veya ultraviyole ışıkta pozlanıyor, ardından su ile yıkanıyor. Bütün demir tabanlı baskı teknikleri gibi ışığa duyarlılığı düşük ve uzun pozlama süresi gerektiriyor (5 dakika ve daha fazla gibi). Kontak baskı ve fotogramlar için çok uygun bir teknik. Cyanotype’ın büyük hayranlık uyandırması ve yaygınlaşması ise Botanik bilimi ile ilgilenen Anna Atkins (1799-1871) tarafından sağlanıyor. Atkins, aile dostu olan Herschel’den bu yöntemi öğreniyor, cyanotype yöntemini botanik biliminde tipolojik kayıt elde etmek için kullanıyor. Su bitkileri ve deniz yosunlarının fotogramlarını yapıyor. 1843 ve 1853 yılları arasında gerçekleştirdiği bu çalışması, British Algae: Cyanotype Impressions adı ile basılıyor. Bu eser, günümüze kadar birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu, olmaya da devam ediyor.

Benim bu sergideki yöntemim ise fotoğraflarımı Sprocket Rocket ile çektikten sonra negatiflerimi büyütmek ve resim kâğıdı üzerine bu negatifleri cyanotype tekniği ile basmak şeklinde oldu. Sprocket Rocket’in perforeleri pozlaması, panoramik açısı ve Cyanotype yönteminin sonsuz mavisi birleştiğinde ortaya bu fotoğraflar çıktı.

Çekimleri yaptığın Sprocket Rocket’ı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

Hiç düşünmeden bu makine ile çekimlere başlasınlar, çok şey kaçırıyorlar! Sprocket Rocket, hem kullanım açısından çok pratik hem de çok sağlam. Diğer yandan panoramik fotoğrafı bu şekilde kolay çekebilmek, ayrıca üst üste pozlama yapabilme deneyimi eşsiz.

nural tarafından, 2017-03-06 tarihinde ve #kültür #insanlar #people #panorama #exhibition #lomoamigo #sprocket-rocket başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Sergi - Panoramik İzler

  nural tarafından, 2017-02-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Sergi - Panoramik İzler

  "Bu sergi, ilgi duyduğum iki konunun birleşmesi sonucu oluştu: Bizans mimarisi ve panorama." diyen Burcu Böcekler'in, Sprocket Rocket ile çekip, farklı analog teknikleri ile bastığı panoramik fotoğraflardan oluşan "Panoramik İzler" sergisi 2 Mart 2017, Perşembe gününden itibaren Lomography Embassy Store İstanbul'da sergileniyor olacak.

 • Michael Wojcik Renkli Eğlenceleri Lomo'Instant Automat Glass ile Fotoğraflıyor

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Michael Wojcik Renkli Eğlenceleri Lomo'Instant Automat Glass ile Fotoğraflıyor

  Mitchell Wojcik Brooklyn, New York'tan bir fotoğrafçı. Sevdiği tarzı 'Hayalet Avcıları, aklımdan gelenleri yapmak ve hayatımı gittiği şekilde belgelemek.' diyerek nitelendiriyor. Eskiden bir şey yaparken üzerine çok düşünürdü ama şimdilerde sadece eğlenmeyi ve çok düşünmemeyi tercih ediyor. Tam da Lomo'Instant Automat Glass Magellan için mükemmel eş gibi duruyor!

 • Maxime Simoncelli ve Ormanda Sihir

  Ciel Hernandez tarafından, 2017-03-26 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Maxime Simoncelli ve Ormanda Sihir

  Bilinmeyen yerde güzelliği bulmak için çok yol katettik; bunun için okyanusları, arazileri ve hatta sınırsız gökyüzünü geçiyoruz. Fotoğrafçı Maxime Simocelli'ye göre, orman böyle sürprizleri ve gizemleri beklemek ve görmek için çok güzel bir yer.

  2017-03-26
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Işığı Takip Et

  Lomography tarafından, 2017-03-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Işığı Takip Et

  Kendini bir gece elinde Lomo'Instant Automat Glass ile şehrin sokaklarında gezinirken bulursan, doğal ışıklardan faydalan.

  2017-03-26
 • Roy Stryker: Fotoğrafları 'Öldüren' Adam

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-25 tarihinde ve #kültür #insanlar başlığında yazıldı.
  Roy Stryker: Fotoğrafları 'Öldüren' Adam

  Amerikalı yönetmen Roy Stryker, Dorothea Lange, Walker Evans ve Gordon Parks'ı ölümsüzleştirmişken, standartlarına uymayan bir çok fotoğraf da onun delgeci ile buluştu.

  2017-03-25
 • Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Hayat bir Sahildir

  Lomography tarafından, 2017-03-25 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Hayat bir Sahildir

  Güzel bir tatilin tam zamanı - bunu hak ettin. Ve Lomo'Instant Automat Glass ile anı yakalamak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı.

  2017-03-25
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Dünyanın Etrafında Analog: Yeşilce, Ordu

  tohumus tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: Yeşilce, Ordu

  "Dünyanın Etrafında Analog" Lomography topluluk üyelerinin belirttiği gibi, dünya genelinde en şaşırtıcı seyahat noktaları için küçük bir kılavuz. Bugün Lomografici tohumus bizi çocukken kilometrelerce bisiklet sürdüğü Ordu'nun Yeşilce ilçesine götürüyor.

  2017-03-24
 • Lomo'Instant Automat Glass Magellan: Portrelerle Hayat Hikayeleri

  Lomography tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Magellan: Portrelerle Hayat Hikayeleri

  Yukarı bükülen bir dudak, kaldırılan bir kaş ya da kısılan bir göz sözlerden çok daha fazlasını ifade eder. Lomo'Instant Automat Glass Magellan ile insan hikayelerini şipşak fotoğraflarla yakala.

  2017-03-24
 • Alice Guy-Blaché: İlk Kadın Sinemacı

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #kültür #insanlar #videolar başlığında yazıldı.
  Alice Guy-Blaché: İlk Kadın Sinemacı

  Ve bir kez daha, sanat tarihi erken sinemada bu çok önemli figürü yazmayı neredeyse unuttu. Erken Fransız sinemasının kadın öncüsü, ses senkronizasyonu, renk tonu oluşturma, ırk gözetmeksizin kadro oluşturma ve özel efektler ile deney yapan ilklerden biriydi.

  2017-03-24
 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 2
 • Eric Kim'in Sanatsal Fotoğraf Çekmek için 100 Yolu

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
   Eric Kim'in Sanatsal Fotoğraf Çekmek için 100 Yolu

  İyi fotoğraf çekmek için bundan sonra asla bu tekniklerden ve yöntemlerden vazgeçemeyeceksin. Fotoğrafçı ve vlogger Eric Kim'in sana meydan okumak için yüzlerce yöntemi var.

  2017-03-23
 • Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Düşünme, Sadece Çek!

  Lomography tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Düşünme, Sadece Çek!

  Lomo'Instant Automat Glass’ın en havalı özelliği otomatik moda alıp, düşünmeden bile eğlenceli şipşak fotoğraflar çekebilmen. Haydi, hemen dene!

  2017-03-23