LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

2017-03-20

Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

Merhaba İrem, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba :) 1989 yılında İstanbul'da doğdum ve burada büyüdüm. Küçüklüğümden beri çizgi filmleri, fotoğraf çekmeyi ve karakterler yaratıp hikayeler uydurmayı severim. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı bölümü mezunuyum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Hepsi birbirinden sevimli gözüken figürler tasarlıyorsun ve kendine ait “Küçük İşler Atölyesi” adında bir atölyen var. Bu işe nasıl başladın, bizimle paylaşır mısın?

Atölye açma fikri, okuldan mezun olduktan sonraki yıllarda nasıl çalışacağım neyi yapmak istiyorum sorularına yanıt ararken ortaya çıktı. Yapmakta olduğum işin temelini üniversitede okuduğum bölümde aldım, sonra kendimi hayal gücü ve çok çalışarak geliştirdim. Geliştirmeye de devam ediyorum. İnsanları incelemeyi, gözlemlemeyi severim ve bu bana ilham kaynağı oluyor. Ben de gözlemlerim sonucunda herkesin genelde uzaktan ya da yakından tanıdığı tiplemeler yaratıyorum ve sanırım bu da insanların ilgisini çekiyor. Çalıştığım figürler dışında ajanslarla ve yayın evleriyle çalışıyorum. Ayrıca benim gibi bu işe meraklı kişilere de özel ders veriyorum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Atölye’nin bir internet sitesi ve sosyal medya adresi var mıdır? Sana nasıl ulaşabiliriz?

Atölye ile ilgili bana ulaşmak isteyenler, atölyenin Facebook ve Instagram sayfasından ya da daha aktif kullanmakta olduğum şahsi Instagram hesabımdan bana ulaşabilirler

Fotoğrafçılık aslında senin mesleğin değil senin için bir hobi. Fotoğraf çekme tutkusu nereden geliyor?

Fotoğraf benim için, beni etkileyen bir anı başkalarıyla paylaşma şekli. Ailemde herkesin fotoğrafla hobi olarak uğraşma geçmişi var. Annem ve babam ben küçükken zamanın Zenit’leriyle harika fotoğraflar çektiler. Ben de eski fotoğraflardaki tadı şimdiki dijital ortamda bulamadığım için analog tutkunlarından biri oldum.

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu, ilk analog fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

Analog fotoğraf tutkusu sayesinde bir sürü fotoğraf makinası denedim. Hepsinin de tadı farklı ama şimdiye kadar çektiklerimden en sevdiğim fotoğraf, ilk fotoğraf makinamla yıllar sonra Serdar-ı Ekrem Caddesinden Galata Kulesi’ni çektiğim oldu. İlk makinamı ( 98 ya da 99 yılı olmalı ) okulla geziye gittiğimde fotoğraf çekmek istediğim için babama tutturup almıştım. Nikon EF300 modeli küçük kompakt bir makine. Hala arada kullanırım.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Yakın zamanda La Sardina DIY ile fotoğraflar çektin. La Sardina’yı kullanmak senin için nasıl bir deneyim oldu?

La Sardina Lomography ailesi içinde merak ettiğim makinelerden bir tanesiydi. Ben DIY modelini tercih ettim. Üstüne bir şeyler çizmek ya da yapıştırmak için güzel bir fırsat ama henüz ilham bekliyorum bunun için. :) La Sardina'nın kolaylığı ve hafif olması, bir süredir analog makine ağırlığını hissetmek istemeyen bana çok iyi geldi. Çantama attım ve dışarı çıktım.

La Sardina’yı nasıl tanımlarsın?

La Sardina oldukça eğlenceli. Özellikle DIY modeli yaratıcı bünyeler için biçilmiş kaftan. Kullanılan filmlere ve havanın durumuna göre çıkan sonuçlar oldukça değişken. Ama ben bol güneşli havalara kullanmaya karar verdim, daha ilham verici oluyor. Eğer ortam loş ya da karanlıksa yanındaki flaş arkadaşı unutmayalım

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafı ve onun arkasındaki hikayeyi paylaşır mısın?

Çektiğim fotoğraflar arasında en sevdiğim ağacın dalında kalan birkaç yaprağa gelen güneş ışığını yakaladığım an oldu. Havanın soğuk ama güneşin çok güzel olduğu bir günde sokak aralarında dolaşırken durup gökyüzüne baktım, yaprakların arasından gelen güneş ışığı bana kendimi çok iyi hissettirdi. İnsana umut veren bir andı.

Fotoğraf İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

La Sardina’yı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

La Sardina'yı her zaman çantanızda bulundurun. Çünkü harika bir anın ne zaman ve nerede karşınıza çıkağını bilemezsiniz. Bir de flaş arkadaşını unutmayın.

nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  nural tarafından, 2016-12-16 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  Yazar ve fotoğrafçı olan Capucine Fachot yakın zamanda Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensimiz ile çekimler yaptı. Aslen Fransız olup, şu an İstanbul'da yaşayan Capucine'in bu özel lens ile çektiği fotoğraf ve videolarla, sorularımıza verdiği samimi yanıtları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2016-12-16
 • LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  nural tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  Sevginin en güçlü iletişim kaynağı olduğuna inanan gezi blogger'ı Ezgi Kurtuluş yakın zamanda yaptığı İtalya seyahatinde Portofino'yu La Sardina DIY ile fotoğrafladı. Ezgi'nin sorularımıza verdiği samimi yanıtlar ve La Sardina DIY fotoğrafları için okumaya devam et.

  2016-12-20
 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 3
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Karşınızda Lomo'Instant Panama

  marthareed tarafından, 2017-06-14 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Panama

  Yaz maceralarını Lomo'Instant Panama ile fotoğrafla! Orta Amerika'nın modern metropol hayatı, müthiş yağmur ormanları ve güzeller güzel kıyılarından esinlenilen bu minik şipşak makine, tonlarca yaratıcı özellikle donatıldı.

  2017-06-14
 • LomoAmigo Nordik Simit ve İzlanda Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-06-07 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Nordik Simit ve İzlanda Fotoğrafları

  İskandinavya üzerine yazılar paylaştığı bloğuyla tanınan Utku, nam-ı diğer Nordik Simit, olabildiğince İskandinav ülkelerini gezip, anılar biriktiriyor ve bu anıları bloğunda bizimle paylaşıyor. Utku'ya Nordik Simit'i, gezilerini ve İzlanda seyahatinde deneyimlediği makinelerimizi sorduk. İşte Utku'nun samimi cevapları ve fotoğrafları.

  2017-06-07
 • Çok Bilinen Bir Fotoğraf Serisini Yorumlamak

  Aleyna Doğan tarafından, 2017-06-04 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Çok Bilinen Bir Fotoğraf Serisini Yorumlamak

  Mario Testino'nun Towel Series'ini yorumlamak, aynı zamanda ilk fotoğraf serim.

  2017-06-04 2
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Rüzgar Eserken: Bae Bien-U'nun Peyzajları

  lomographymagazine tarafından, 2017-06-02 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Rüzgar Eserken: Bae Bien-U'nun Peyzajları

  Koreli fotoğrafçı Bae Bien-U'nun peyzaj fotoğraflarında rüzgarı hissedeceksin.

  2017-06-02
 • Diana F+ ile Portreler Atölyesi - 18 Haziran 2017

  pinar434 tarafından, 2017-06-01 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ ile Portreler Atölyesi - 18 Haziran 2017

  Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Bu atölye tam sana göre! Lomography’nin rüyamsı fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede! Ayrıca, portre fotoğrafçılığının inceliklerini de öğreneceksin.

  2017-06-01
 • Simple Use Film Camera Atölyesi - 11 Haziran 2017

  pinar434 tarafından, 2017-06-01 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera Atölyesi - 11 Haziran 2017

  Lomography ailesinin en yeni üyesi Simple Use Film Camera ile hala tanışmadıysan şimdi tam zamanı! Yazın gelişini bu ‘kullan at’ fotoğraf makinesi ile kutluyoruz.

  2017-06-01
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Tutumlu Fotoğrafçılar İçin: Ev Yapımı Lens Filtreleri

  lomographymagazine tarafından, 2017-06-01 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Tutumlu Fotoğrafçılar İçin: Ev Yapımı Lens Filtreleri

  Aydınlatıcılardan yapışkanlara, vazelinden karton kesimlere - bunlar alıştığınız lenslerden değil, ama kesinlikle yapılması oldukça kolay.

  2017-06-01
 • Lomography Türkiye Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

  nural tarafından, 2017-05-31 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomography Türkiye Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

  Lomography Türkiye ekibi olarak, bize sosyal medya süreçleri, uluslararası materyallerin lokalize edilmesi, yeni projeler ve satış noktaları konusunda fikir sunacak, Lomography markasını seven ve analog fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi bir stajyer arıyoruz.

  2017-05-31 6
 • KONO! KOLORIT 125T CN ile Harika Tungsten Çekimler

  lomographymagazine tarafından, 2017-05-31 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  KONO! KOLORIT 125T CN ile Harika Tungsten Çekimler

  Düşük ışıklı sahneler veya parlak gün ışığında olsun, KONO! KOLORIT 125T CN seni beklentilerin ötesinde etkilemekte ve şaşırtmaya devam edecek.

  2017-05-31