LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

2017-03-20

Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

Merhaba İrem, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba :) 1989 yılında İstanbul'da doğdum ve burada büyüdüm. Küçüklüğümden beri çizgi filmleri, fotoğraf çekmeyi ve karakterler yaratıp hikayeler uydurmayı severim. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı bölümü mezunuyum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Hepsi birbirinden sevimli gözüken figürler tasarlıyorsun ve kendine ait “Küçük İşler Atölyesi” adında bir atölyen var. Bu işe nasıl başladın, bizimle paylaşır mısın?

Atölye açma fikri, okuldan mezun olduktan sonraki yıllarda nasıl çalışacağım neyi yapmak istiyorum sorularına yanıt ararken ortaya çıktı. Yapmakta olduğum işin temelini üniversitede okuduğum bölümde aldım, sonra kendimi hayal gücü ve çok çalışarak geliştirdim. Geliştirmeye de devam ediyorum. İnsanları incelemeyi, gözlemlemeyi severim ve bu bana ilham kaynağı oluyor. Ben de gözlemlerim sonucunda herkesin genelde uzaktan ya da yakından tanıdığı tiplemeler yaratıyorum ve sanırım bu da insanların ilgisini çekiyor. Çalıştığım figürler dışında ajanslarla ve yayın evleriyle çalışıyorum. Ayrıca benim gibi bu işe meraklı kişilere de özel ders veriyorum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Atölye’nin bir internet sitesi ve sosyal medya adresi var mıdır? Sana nasıl ulaşabiliriz?

Atölye ile ilgili bana ulaşmak isteyenler, atölyenin Facebook ve Instagram sayfasından ya da daha aktif kullanmakta olduğum şahsi Instagram hesabımdan bana ulaşabilirler

Fotoğrafçılık aslında senin mesleğin değil senin için bir hobi. Fotoğraf çekme tutkusu nereden geliyor?

Fotoğraf benim için, beni etkileyen bir anı başkalarıyla paylaşma şekli. Ailemde herkesin fotoğrafla hobi olarak uğraşma geçmişi var. Annem ve babam ben küçükken zamanın Zenit’leriyle harika fotoğraflar çektiler. Ben de eski fotoğraflardaki tadı şimdiki dijital ortamda bulamadığım için analog tutkunlarından biri oldum.

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu, ilk analog fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

Analog fotoğraf tutkusu sayesinde bir sürü fotoğraf makinası denedim. Hepsinin de tadı farklı ama şimdiye kadar çektiklerimden en sevdiğim fotoğraf, ilk fotoğraf makinamla yıllar sonra Serdar-ı Ekrem Caddesinden Galata Kulesi’ni çektiğim oldu. İlk makinamı ( 98 ya da 99 yılı olmalı ) okulla geziye gittiğimde fotoğraf çekmek istediğim için babama tutturup almıştım. Nikon EF300 modeli küçük kompakt bir makine. Hala arada kullanırım.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Yakın zamanda La Sardina DIY ile fotoğraflar çektin. La Sardina’yı kullanmak senin için nasıl bir deneyim oldu?

La Sardina Lomography ailesi içinde merak ettiğim makinelerden bir tanesiydi. Ben DIY modelini tercih ettim. Üstüne bir şeyler çizmek ya da yapıştırmak için güzel bir fırsat ama henüz ilham bekliyorum bunun için. :) La Sardina'nın kolaylığı ve hafif olması, bir süredir analog makine ağırlığını hissetmek istemeyen bana çok iyi geldi. Çantama attım ve dışarı çıktım.

La Sardina’yı nasıl tanımlarsın?

La Sardina oldukça eğlenceli. Özellikle DIY modeli yaratıcı bünyeler için biçilmiş kaftan. Kullanılan filmlere ve havanın durumuna göre çıkan sonuçlar oldukça değişken. Ama ben bol güneşli havalara kullanmaya karar verdim, daha ilham verici oluyor. Eğer ortam loş ya da karanlıksa yanındaki flaş arkadaşı unutmayalım

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafı ve onun arkasındaki hikayeyi paylaşır mısın?

Çektiğim fotoğraflar arasında en sevdiğim ağacın dalında kalan birkaç yaprağa gelen güneş ışığını yakaladığım an oldu. Havanın soğuk ama güneşin çok güzel olduğu bir günde sokak aralarında dolaşırken durup gökyüzüne baktım, yaprakların arasından gelen güneş ışığı bana kendimi çok iyi hissettirdi. İnsana umut veren bir andı.

Fotoğraf İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

La Sardina’yı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

La Sardina'yı her zaman çantanızda bulundurun. Çünkü harika bir anın ne zaman ve nerede karşınıza çıkağını bilemezsiniz. Bir de flaş arkadaşını unutmayın.

nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  nural tarafından, 2016-12-16 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  Yazar ve fotoğrafçı olan Capucine Fachot yakın zamanda Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensimiz ile çekimler yaptı. Aslen Fransız olup, şu an İstanbul'da yaşayan Capucine'in bu özel lens ile çektiği fotoğraf ve videolarla, sorularımıza verdiği samimi yanıtları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2016-12-16
 • LomoAmigo: Müjgan Afra Özceylan

  haleozdemir tarafından, 2016-05-27 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Müjgan Afra Özceylan

  Fotoğraf çekmenin küçüklüğünden beri hayatının bir parçası olduğunu söyleyen, Dijital ve Film Fotoğrafçılığı ile ilgilenen Müjgan Afra Özceylan yeni LomoAmigo'muz oldu. Diana F+ ve Canon A1 ile çektiği fotoğrafları ve kendisiyle yaptığımız röportajı merak ediyorsan okumaya devam et!

  2016-05-27
 • LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  nural tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  Sevginin en güçlü iletişim kaynağı olduğuna inanan gezi blogger'ı Ezgi Kurtuluş yakın zamanda yaptığı İtalya seyahatinde Portofino'yu La Sardina DIY ile fotoğrafladı. Ezgi'nin sorularımıza verdiği samimi yanıtlar ve La Sardina DIY fotoğrafları için okumaya devam et.

  2016-12-20
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 3
 • Yeni Bir Gizemli Ürün - Her Fotoğrafçı İçin, Her Ortamda - İpucu No 1

  Lomography tarafından, 2017-04-30 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Yeni Bir Gizemli Ürün - Her Fotoğrafçı İçin, Her Ortamda - İpucu No 1

  Şehirde heyecan verici yeni bir şeyler var ve bunun ne olduğunu bulman için seni hazine avına gönderiyoruz!

  2017-04-30
 • Film Takası Atölyesi - 7 Mayıs Pazar

  efealacamli tarafından, 2017-04-26 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Film Takası Atölyesi - 7 Mayıs Pazar

  Önceden neler çekildiğini bilmediğin bir filmin üzerine çekim yapmaya ve sonuçları gördüğünde şaşırmaya ne dersin? Öylese Film Takası Atölyesi tam sana göre!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Film Fotoğrafçılığı Günü'nün Ardından

  nural tarafından, 2017-04-24 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Film Fotoğrafçılığı Günü'nün Ardından

  Bu yıl beşincisi düzenlenen Film Fotoğrafçılığı Günü'nü yine dolu dolu etkinliklerle kutladık. İşte 12 Nisan 2017 günü yaşananların bir özeti.

  2017-04-24
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography tarafından, 2017-04-21 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography Simple Use Film Camera ile gerçek canlı Lomography tarzında fotoğraflar çekmek çok kolay. Bu kullanışlı fotoğraf makinesi, muhteşem Lomography Renkli Negatif 400 film yüklü ve ekstra canlı çekimler için renkli jel filtrelere sahip!

  2017-04-21
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Dünyanı Mora Boya

  Lomography tarafından, 2017-04-20 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Dünyanı Mora Boya

  Dünya senin midyen! Kendi hayal dünyanı, kullanıcı dostu, kompakt Lomography Simple Use Film Camera ile sevilen, kült favorisi LomoChrome Purple ISO 100 - 400: Saykodelik Renk Değiştiren Film ile parlak mor tonlarında boya.

  2017-04-20
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  nural tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  Mevcutta Untitled isimli 3D Pinhole fotoğraflardan oluşan işleri Lomography Embassy Store İstanbul'da sergilenen Osman Demir'e 3D Pinhole fotoğrafçılığı ve bu sergi için tercih ettiği Salamis Antik Kenti'ni sorduk. Osman Demir'in bu özel işlerini merak ediyorsan, 3D gözlüğünü hazırla ve okumaya devam et!

  2017-04-19
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Büyüleyici Monokromlar Oluştur

  Lomography tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Büyüleyici Monokromlar Oluştur

  Simple Use Film Camera - Siyah ve Beyaz ile klasikleşmek, deklanşör düğmesine basmak kadar kolay!

  2017-04-19
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Gündelik hayatı sıradışı hale getiren şans buluşmaları, güzel tesadüfler ve nefes kesen sadeliği Kent Kaşifi kategorisinin kazanan fotoğrafları ile kutlayın.

  2017-04-18