LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

2017-03-20

Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

Merhaba İrem, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba :) 1989 yılında İstanbul'da doğdum ve burada büyüdüm. Küçüklüğümden beri çizgi filmleri, fotoğraf çekmeyi ve karakterler yaratıp hikayeler uydurmayı severim. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı bölümü mezunuyum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Hepsi birbirinden sevimli gözüken figürler tasarlıyorsun ve kendine ait “Küçük İşler Atölyesi” adında bir atölyen var. Bu işe nasıl başladın, bizimle paylaşır mısın?

Atölye açma fikri, okuldan mezun olduktan sonraki yıllarda nasıl çalışacağım neyi yapmak istiyorum sorularına yanıt ararken ortaya çıktı. Yapmakta olduğum işin temelini üniversitede okuduğum bölümde aldım, sonra kendimi hayal gücü ve çok çalışarak geliştirdim. Geliştirmeye de devam ediyorum. İnsanları incelemeyi, gözlemlemeyi severim ve bu bana ilham kaynağı oluyor. Ben de gözlemlerim sonucunda herkesin genelde uzaktan ya da yakından tanıdığı tiplemeler yaratıyorum ve sanırım bu da insanların ilgisini çekiyor. Çalıştığım figürler dışında ajanslarla ve yayın evleriyle çalışıyorum. Ayrıca benim gibi bu işe meraklı kişilere de özel ders veriyorum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Atölye’nin bir internet sitesi ve sosyal medya adresi var mıdır? Sana nasıl ulaşabiliriz?

Atölye ile ilgili bana ulaşmak isteyenler, atölyenin Facebook ve Instagram sayfasından ya da daha aktif kullanmakta olduğum şahsi Instagram hesabımdan bana ulaşabilirler

Fotoğrafçılık aslında senin mesleğin değil senin için bir hobi. Fotoğraf çekme tutkusu nereden geliyor?

Fotoğraf benim için, beni etkileyen bir anı başkalarıyla paylaşma şekli. Ailemde herkesin fotoğrafla hobi olarak uğraşma geçmişi var. Annem ve babam ben küçükken zamanın Zenit’leriyle harika fotoğraflar çektiler. Ben de eski fotoğraflardaki tadı şimdiki dijital ortamda bulamadığım için analog tutkunlarından biri oldum.

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu, ilk analog fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

Analog fotoğraf tutkusu sayesinde bir sürü fotoğraf makinası denedim. Hepsinin de tadı farklı ama şimdiye kadar çektiklerimden en sevdiğim fotoğraf, ilk fotoğraf makinamla yıllar sonra Serdar-ı Ekrem Caddesinden Galata Kulesi’ni çektiğim oldu. İlk makinamı ( 98 ya da 99 yılı olmalı ) okulla geziye gittiğimde fotoğraf çekmek istediğim için babama tutturup almıştım. Nikon EF300 modeli küçük kompakt bir makine. Hala arada kullanırım.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Yakın zamanda La Sardina DIY ile fotoğraflar çektin. La Sardina’yı kullanmak senin için nasıl bir deneyim oldu?

La Sardina Lomography ailesi içinde merak ettiğim makinelerden bir tanesiydi. Ben DIY modelini tercih ettim. Üstüne bir şeyler çizmek ya da yapıştırmak için güzel bir fırsat ama henüz ilham bekliyorum bunun için. :) La Sardina'nın kolaylığı ve hafif olması, bir süredir analog makine ağırlığını hissetmek istemeyen bana çok iyi geldi. Çantama attım ve dışarı çıktım.

La Sardina’yı nasıl tanımlarsın?

La Sardina oldukça eğlenceli. Özellikle DIY modeli yaratıcı bünyeler için biçilmiş kaftan. Kullanılan filmlere ve havanın durumuna göre çıkan sonuçlar oldukça değişken. Ama ben bol güneşli havalara kullanmaya karar verdim, daha ilham verici oluyor. Eğer ortam loş ya da karanlıksa yanındaki flaş arkadaşı unutmayalım

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafı ve onun arkasındaki hikayeyi paylaşır mısın?

Çektiğim fotoğraflar arasında en sevdiğim ağacın dalında kalan birkaç yaprağa gelen güneş ışığını yakaladığım an oldu. Havanın soğuk ama güneşin çok güzel olduğu bir günde sokak aralarında dolaşırken durup gökyüzüne baktım, yaprakların arasından gelen güneş ışığı bana kendimi çok iyi hissettirdi. İnsana umut veren bir andı.

Fotoğraf İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

La Sardina’yı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

La Sardina'yı her zaman çantanızda bulundurun. Çünkü harika bir anın ne zaman ve nerede karşınıza çıkağını bilemezsiniz. Bir de flaş arkadaşını unutmayın.

nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  nural tarafından, 2016-12-16 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  Yazar ve fotoğrafçı olan Capucine Fachot yakın zamanda Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensimiz ile çekimler yaptı. Aslen Fransız olup, şu an İstanbul'da yaşayan Capucine'in bu özel lens ile çektiği fotoğraf ve videolarla, sorularımıza verdiği samimi yanıtları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2016-12-16
 • LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  nural tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  Sevginin en güçlü iletişim kaynağı olduğuna inanan gezi blogger'ı Ezgi Kurtuluş yakın zamanda yaptığı İtalya seyahatinde Portofino'yu La Sardina DIY ile fotoğrafladı. Ezgi'nin sorularımıza verdiği samimi yanıtlar ve La Sardina DIY fotoğrafları için okumaya devam et.

  2016-12-20
 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 3
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

  2017-12-06
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  Videoları dünyanın farklı yerlerinde sergilenen film sanatçısı ve yönetmen Müge Yıldız'dan deneysel bir çalışma daha!

  2017-12-04
 • Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1