LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

2017-03-20

Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

Merhaba İrem, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba :) 1989 yılında İstanbul'da doğdum ve burada büyüdüm. Küçüklüğümden beri çizgi filmleri, fotoğraf çekmeyi ve karakterler yaratıp hikayeler uydurmayı severim. Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı bölümü mezunuyum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Hepsi birbirinden sevimli gözüken figürler tasarlıyorsun ve kendine ait “Küçük İşler Atölyesi” adında bir atölyen var. Bu işe nasıl başladın, bizimle paylaşır mısın?

Atölye açma fikri, okuldan mezun olduktan sonraki yıllarda nasıl çalışacağım neyi yapmak istiyorum sorularına yanıt ararken ortaya çıktı. Yapmakta olduğum işin temelini üniversitede okuduğum bölümde aldım, sonra kendimi hayal gücü ve çok çalışarak geliştirdim. Geliştirmeye de devam ediyorum. İnsanları incelemeyi, gözlemlemeyi severim ve bu bana ilham kaynağı oluyor. Ben de gözlemlerim sonucunda herkesin genelde uzaktan ya da yakından tanıdığı tiplemeler yaratıyorum ve sanırım bu da insanların ilgisini çekiyor. Çalıştığım figürler dışında ajanslarla ve yayın evleriyle çalışıyorum. Ayrıca benim gibi bu işe meraklı kişilere de özel ders veriyorum.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Atölye’nin bir internet sitesi ve sosyal medya adresi var mıdır? Sana nasıl ulaşabiliriz?

Atölye ile ilgili bana ulaşmak isteyenler, atölyenin Facebook ve Instagram sayfasından ya da daha aktif kullanmakta olduğum şahsi Instagram hesabımdan bana ulaşabilirler

Fotoğrafçılık aslında senin mesleğin değil senin için bir hobi. Fotoğraf çekme tutkusu nereden geliyor?

Fotoğraf benim için, beni etkileyen bir anı başkalarıyla paylaşma şekli. Ailemde herkesin fotoğrafla hobi olarak uğraşma geçmişi var. Annem ve babam ben küçükken zamanın Zenit’leriyle harika fotoğraflar çektiler. Ben de eski fotoğraflardaki tadı şimdiki dijital ortamda bulamadığım için analog tutkunlarından biri oldum.

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu, ilk analog fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

Analog fotoğraf tutkusu sayesinde bir sürü fotoğraf makinası denedim. Hepsinin de tadı farklı ama şimdiye kadar çektiklerimden en sevdiğim fotoğraf, ilk fotoğraf makinamla yıllar sonra Serdar-ı Ekrem Caddesinden Galata Kulesi’ni çektiğim oldu. İlk makinamı ( 98 ya da 99 yılı olmalı ) okulla geziye gittiğimde fotoğraf çekmek istediğim için babama tutturup almıştım. Nikon EF300 modeli küçük kompakt bir makine. Hala arada kullanırım.

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Yakın zamanda La Sardina DIY ile fotoğraflar çektin. La Sardina’yı kullanmak senin için nasıl bir deneyim oldu?

La Sardina Lomography ailesi içinde merak ettiğim makinelerden bir tanesiydi. Ben DIY modelini tercih ettim. Üstüne bir şeyler çizmek ya da yapıştırmak için güzel bir fırsat ama henüz ilham bekliyorum bunun için. :) La Sardina'nın kolaylığı ve hafif olması, bir süredir analog makine ağırlığını hissetmek istemeyen bana çok iyi geldi. Çantama attım ve dışarı çıktım.

La Sardina’yı nasıl tanımlarsın?

La Sardina oldukça eğlenceli. Özellikle DIY modeli yaratıcı bünyeler için biçilmiş kaftan. Kullanılan filmlere ve havanın durumuna göre çıkan sonuçlar oldukça değişken. Ama ben bol güneşli havalara kullanmaya karar verdim, daha ilham verici oluyor. Eğer ortam loş ya da karanlıksa yanındaki flaş arkadaşı unutmayalım

Fotoğraflar İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafı ve onun arkasındaki hikayeyi paylaşır mısın?

Çektiğim fotoğraflar arasında en sevdiğim ağacın dalında kalan birkaç yaprağa gelen güneş ışığını yakaladığım an oldu. Havanın soğuk ama güneşin çok güzel olduğu bir günde sokak aralarında dolaşırken durup gökyüzüne baktım, yaprakların arasından gelen güneş ışığı bana kendimi çok iyi hissettirdi. İnsana umut veren bir andı.

Fotoğraf İrem Nur Terzi tarafından, La Sardina DIY ile çekildi.

La Sardina’yı daha önce kullanmamış olanlara ya da yeni başlayanlara neler önerirsin?

La Sardina'yı her zaman çantanızda bulundurun. Çünkü harika bir anın ne zaman ve nerede karşınıza çıkağını bilemezsiniz. Bir de flaş arkadaşını unutmayın.

nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  nural tarafından, 2016-12-16 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  Yazar ve fotoğrafçı olan Capucine Fachot yakın zamanda Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensimiz ile çekimler yaptı. Aslen Fransız olup, şu an İstanbul'da yaşayan Capucine'in bu özel lens ile çektiği fotoğraf ve videolarla, sorularımıza verdiği samimi yanıtları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2016-12-16
 • LomoAmigo: Müjgan Afra Özceylan

  haleozdemir tarafından, 2016-05-27 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Müjgan Afra Özceylan

  Fotoğraf çekmenin küçüklüğünden beri hayatının bir parçası olduğunu söyleyen, Dijital ve Film Fotoğrafçılığı ile ilgilenen Müjgan Afra Özceylan yeni LomoAmigo'muz oldu. Diana F+ ve Canon A1 ile çektiği fotoğrafları ve kendisiyle yaptığımız röportajı merak ediyorsan okumaya devam et!

  2016-05-27
 • LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  nural tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  Sevginin en güçlü iletişim kaynağı olduğuna inanan gezi blogger'ı Ezgi Kurtuluş yakın zamanda yaptığı İtalya seyahatinde Portofino'yu La Sardina DIY ile fotoğrafladı. Ezgi'nin sorularımıza verdiği samimi yanıtlar ve La Sardina DIY fotoğrafları için okumaya devam et.

  2016-12-20
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 2
 • Michael Wojcik Renkli Eğlenceleri Lomo'Instant Automat Glass ile Fotoğraflıyor

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Michael Wojcik Renkli Eğlenceleri Lomo'Instant Automat Glass ile Fotoğraflıyor

  Mitchell Wojcik Brooklyn, New York'tan bir fotoğrafçı. Sevdiği tarzı 'Hayalet Avcıları, aklımdan gelenleri yapmak ve hayatımı gittiği şekilde belgelemek.' diyerek nitelendiriyor. Eskiden bir şey yaparken üzerine çok düşünürdü ama şimdilerde sadece eğlenmeyi ve çok düşünmemeyi tercih ediyor. Tam da Lomo'Instant Automat Glass Magellan için mükemmel eş gibi duruyor!

 • Maxime Simoncelli ve Ormanda Sihir

  Ciel Hernandez tarafından, 2017-03-26 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Maxime Simoncelli ve Ormanda Sihir

  Bilinmeyen yerde güzelliği bulmak için çok yol katettik; bunun için okyanusları, arazileri ve hatta sınırsız gökyüzünü geçiyoruz. Fotoğrafçı Maxime Simocelli'ye göre, orman böyle sürprizleri ve gizemleri beklemek ve görmek için çok güzel bir yer.

  2017-03-26
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Işığı Takip Et

  Lomography tarafından, 2017-03-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Işığı Takip Et

  Kendini bir gece elinde Lomo'Instant Automat Glass ile şehrin sokaklarında gezinirken bulursan, doğal ışıklardan faydalan.

  2017-03-26
 • Roy Stryker: Fotoğrafları 'Öldüren' Adam

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-25 tarihinde ve #kültür #insanlar başlığında yazıldı.
  Roy Stryker: Fotoğrafları 'Öldüren' Adam

  Amerikalı yönetmen Roy Stryker, Dorothea Lange, Walker Evans ve Gordon Parks'ı ölümsüzleştirmişken, standartlarına uymayan bir çok fotoğraf da onun delgeci ile buluştu.

  2017-03-25
 • Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Hayat bir Sahildir

  Lomography tarafından, 2017-03-25 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Hayat bir Sahildir

  Güzel bir tatilin tam zamanı - bunu hak ettin. Ve Lomo'Instant Automat Glass ile anı yakalamak hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı.

  2017-03-25
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Dünyanın Etrafında Analog: Yeşilce, Ordu

  tohumus tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: Yeşilce, Ordu

  "Dünyanın Etrafında Analog" Lomography topluluk üyelerinin belirttiği gibi, dünya genelinde en şaşırtıcı seyahat noktaları için küçük bir kılavuz. Bugün Lomografici tohumus bizi çocukken kilometrelerce bisiklet sürdüğü Ordu'nun Yeşilce ilçesine götürüyor.

  2017-03-24
 • Lomo'Instant Automat Glass Magellan: Portrelerle Hayat Hikayeleri

  Lomography tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Magellan: Portrelerle Hayat Hikayeleri

  Yukarı bükülen bir dudak, kaldırılan bir kaş ya da kısılan bir göz sözlerden çok daha fazlasını ifade eder. Lomo'Instant Automat Glass Magellan ile insan hikayelerini şipşak fotoğraflarla yakala.

  2017-03-24
 • Alice Guy-Blaché: İlk Kadın Sinemacı

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #kültür #insanlar #videolar başlığında yazıldı.
  Alice Guy-Blaché: İlk Kadın Sinemacı

  Ve bir kez daha, sanat tarihi erken sinemada bu çok önemli figürü yazmayı neredeyse unuttu. Erken Fransız sinemasının kadın öncüsü, ses senkronizasyonu, renk tonu oluşturma, ırk gözetmeksizin kadro oluşturma ve özel efektler ile deney yapan ilklerden biriydi.

  2017-03-24