Lomography Türkiye Siyah Beyaz Film Banyosu Atölyesi Deneyimi

2017-04-07

Her analog makina kullanıcısının hayali olan “karanlık odam olsun da artık filmlerimi kendim banyo edeyim “ dediği şu zamanlarda Lomography Türkiye ekibi bunu deneyimleme şansını bizlere verdi. Tahmin edersiniz ki ben de onlardandım ve karanlık odayı göreceğiz ‘Yaşasın!’ deyip gittim hatta ben o kadar heyecanlıydım ki atölye alanın arkasındaki Lomo ekibinin kendi özel alanına adım atmak üzerdeydim. Neyse ki çok tatlı insanlar ☺

Lomography Embassy Store aslında hayatın tam ortasında Galata’da ve Galata için de İstanbul‘un kalbi desem hiç de abartmam. İstanbul’a ne zaman kızsam soluğu orda alırım mesela. Atölye sonrasında sık sık uğradığımda da gördüm ki burası adeta bir sihir atölyesi. İlk gittiğimde duvarlarında makinalarla ve atölye için konulan bir iki masayla bizi karşılayan bu dükkan bir sonraki gün bir çekime ev sahipliği yaparken, başka bir gün bir tasarımcının ürünleriyle sizi karşılayabiliyor. Diyorum ya hayattan beslenen ve sizi besleyen mükemmel bir ekosistem kurmuş Lomo ekibi orada.

Atölyemiz saat iki civarı başladı. Başlamadan evvel raflarda bulunan her makinayı inceleme şansımız oldu hatta indirim köşesinden bir Sprocket Rocket alıp deneyimlemeye başladım bile. Kendi filmlerimizi banyo edeceğimiz için kalan son iki pozumu da kapı eşiğinde harcadım.

Neler öğrendik kısaca anlatayım istiyorum. Öncelikle banyo işleminde üç aşama var. İlk aşamayı karanlıkta yapmanız gerekiyor ve aslında gördük ki bunun için karanlık oda gerekmiyor. Karanlık oda torbası denilen harika bir buluş var ve açıkçası bu bize de sürpriz oldu. Kollarınızı bu torbaya sokup filmimizi önce spirale takıyor, sonra da banyo tankına yerleştiriyoruz. Ardından yıkama sıvısıyla, bu adı ben taktım, yani geliştirici ve bir başka sabitleyici adı verilen sıvı ile yıkayıp her 30 saniye de bir 5 saniye tankı sallıyoruz. Bu atölye sırasında geliştirici olarak Kodak D76 kimyasalını kullandık ama farklı marka kimyasallar da kullanmak mümkün. Süre 10-15 dk arası, filminize ve kullandığınız kimyasala göre değişiyor ve burada asıl önemli olan sıvının derecesi. Sıvımız 20 derece olmalı. Sonra o sıvıyı hop diye lavabomuza döküyor ve ardından film üzerinde yıkanan zerrecikler dökülmesin diye sabitleyici sıvısıyla aynı işlemi daha kısa süreli bir şekilde tekrarlıyoruz. Bu sıvı bir iki kere kullanılabiliyor ve lavaboya dökmeye gerek yok. Ardından sabun işlevi gören başka bir sıvıyla köpükleyip filmlerimizi su altında yıkıyor ve kuruması için asıyoruz. Lomo ekibi tarama işlemlerini kuruma işleminden sonra gerçekleştirip bize iletti.

Eğlenceli bir ekleme yapayım, aslında sürekli içtiğimiz çeşitli içeceklerle de evde kendi geliştiricinizi yapmanız mümkün. Bunun tüyolarını film çorbası atölyesine katılınca sizlerle paylaşacağım ancak atölyede şu cümleyi kurmadan edemedik “şimdi bunu yerine şarap koyabiliriz ama şarap yerine bunu içemeyiz öyle mi?“

ekistra tarafından, 2017-04-07 tarihinde ve #donanım #dersler #workshop #siyah-ve-beyaz #s-b #atolye #film-yikama başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoy

  yagmurblt tarafından, 2017-11-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoy

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-17
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25
 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2017-10-23
 • 1950'lerin Sonlarında New York'un Gündelik Hayatını Belgeleyen Renkli Fotoğraflar

  yagmurblt tarafından, 2017-10-21 tarihinde ve #kültür #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  1950'lerin Sonlarında New York'un Gündelik Hayatını Belgeleyen Renkli Fotoğraflar

  Dick Leonhardt'ın bu inanılmaz görüntüleri, 1958 ve 1959'da New York şehrinin gündelik hayatını gözler önüne seriyor!