Lomography F²/400 Renkli Negatif Film ile Deneyimlerim

2017-04-07 3

7 yıl boyunca bir balya halinde bekletilip, sonrasında paketlenen Lomography F²/400 Renkli Negatif Film, bu yıl içerisinde lansmanı yapılanlar arasında bana en çok heyecan veren oldu. Ön siparişe açılmasıyla birlikte oldukça ilgi gören bu sınırlı üretim filmden ben de tükenmeden önce 5 paket satın aldım. Şu ana kadar kullandığım ilk iki filmin sonuçları beni gerçekten etkiledi!

Krediler: nural

Filmlerin ikisini de yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım Leica M4-P'm taktım ve çekimleri Lomo LC-A MINITAR-1 Sanat Lensi ile yaptım. Filmlerin ilkini hemen, hızlıca denemek istememe rağmen, biraz daha sabırlı davranıp, birkaç farklı günde yaptığım çekimlerde kullandım. Normalde yeni bir filme bu kadar sabırla yaklaşmam ama devamının gelmeme ihtimalini bildiğim için, biraz zor da olsa kendimi tutmayı başardım. Arkadaşlarımla buluştuğumda, onların portrelerini çekerek başladım filmi kullanmaya. Aslında portre çekimine çok alışkın değilim ama bu yıl kendimi bu konuda geliştirmek için karşıma çıkan olasılıkları kaçırmamaya çalışıyorum. Aynı şekilde anneannemin ve babamın da portrelerini çektim buluşmalarımız sırasında.

Krediler: nural

Renkli negatif olmasına rağmen, hafif çapraz banyolanmış dia pozitif etkisi içerdiği için Lomography F²/400 Renkli Negatif Film ile yapılan çekimlerde özellikle kırmızı tonları çok daha canlı ve parlak çıkıyor. Bu nedenle karşıma çıkan kırmızı tonlarını da fotoğrafladım.

Krediler: nural

İkinci filmimi ise, Büyükdere'den Sarıyere kadar yürürken bitirdim. Sahilde tek başıma yürüyüş yaparken bir yandan da fotoğraf çekmek beni oldukça rahatlattı. Rüzgarlı havadan dolayı biraz üşüsem de, Sarıyer'in merkezindeki balıkçıların yanına geldiğimde sadece 2-3 pozum kalmıştı. Hava oldukça pusluydu ama açık hava olduğu için bu çekimlerin çoğunu f/2,8 ve 1/500 enstantane ile yaptım. İlk etapta fotoğrafların az pozlanmış olabileceğinden kuşku duyduğum için "acaba çoklu pozlama mı yapsam filmi yeniden makineye takıp" diye düşündüm, ama bu film az pozlandığında da güzel sonuçlar verdiği için filmi yıkamaya karar verdim. İyiki de öyle yapmışım diyorum sonuçlara baktıkça.

Krediler: nural

Beklediğimden çok daha keskin tonlar ve derin renkler elde ettim bu filmle. Bir yandan kalan rulolarımı da hemen kullanmak istesem de, sanıyorum karşıma çıkacak özel anlar, yeni mekanlar için saklayacağım. Yepyeni film lansmanlarının yapıldığı bu yıl içinde umuyorum ki bana Lomography F²/400 Renkli Negatif Film kadar heyecan verecek yeni seçenekler de bulacağım. Önerim, bu tarz sınırlı filmleri kaçırmamak için takipte kalmak!

nural tarafından, 2017-04-07 tarihinde ve #donanım #lokasyonlar #film #f2-400 #lomography-f-400-renkli-negatif-film başlığında yazıldı.

3 Yorum

 1. seymaeminetamer
  seymaeminetamer ·

  Film sayısı az olduğu için deneyimleri paylaşmakta fayda var. Acaba Filmin özelliği mi renklerin doygun çıkması yoksa Lc-a Minitar-1 sanat lensinden mi kaynaklanıyor. Mesala AE-1 Body'le çekilmiş bazı fotoğraflarda daha sakin renkler görülüyor. Senin filminde sarı mavi ve kırmızı müthiş patlamış. Ellerine, gözüne sağlık. :)

 2. nural
  nural ·

  @seymaeminetamer açıkcası az film var olduğu için yazmasam mı diye düşündüm, kıskandırmak gibi olmasın diye :) renkler konusunda Minitar'ın da etkisi olabilir belki, AE1 ile kullanan eski bir LomoAmigo'muz da çok canlı renkler almadı, ama yeşil ağırlıklı bir yerde yapmıştı çekimi. Ben de kalan filmlerimi farklı makinelerde deneyeceğim, bakalım onlar nasıl çıkacak :) çok teşekkür ederim!

 3. seymaeminetamer
  seymaeminetamer ·

  Merakla diğer sonuçları bekliyoruz. Ve tabi ki paylaşmana çok sevindim.

Daha İlginç Makaleler