Lomography F²/400 Renkli Negatif Film ile Deneyimlerim

2017-04-07 3

7 yıl boyunca bir balya halinde bekletilip, sonrasında paketlenen Lomography F²/400 Renkli Negatif Film, bu yıl içerisinde lansmanı yapılanlar arasında bana en çok heyecan veren oldu. Ön siparişe açılmasıyla birlikte oldukça ilgi gören bu sınırlı üretim filmden ben de tükenmeden önce 5 paket satın aldım. Şu ana kadar kullandığım ilk iki filmin sonuçları beni gerçekten etkiledi!

Krediler: nural

Filmlerin ikisini de yaklaşık 1,5 yıldır kullandığım Leica M4-P'm taktım ve çekimleri Lomo LC-A MINITAR-1 Sanat Lensi ile yaptım. Filmlerin ilkini hemen, hızlıca denemek istememe rağmen, biraz daha sabırlı davranıp, birkaç farklı günde yaptığım çekimlerde kullandım. Normalde yeni bir filme bu kadar sabırla yaklaşmam ama devamının gelmeme ihtimalini bildiğim için, biraz zor da olsa kendimi tutmayı başardım. Arkadaşlarımla buluştuğumda, onların portrelerini çekerek başladım filmi kullanmaya. Aslında portre çekimine çok alışkın değilim ama bu yıl kendimi bu konuda geliştirmek için karşıma çıkan olasılıkları kaçırmamaya çalışıyorum. Aynı şekilde anneannemin ve babamın da portrelerini çektim buluşmalarımız sırasında.

Krediler: nural

Renkli negatif olmasına rağmen, hafif çapraz banyolanmış dia pozitif etkisi içerdiği için Lomography F²/400 Renkli Negatif Film ile yapılan çekimlerde özellikle kırmızı tonları çok daha canlı ve parlak çıkıyor. Bu nedenle karşıma çıkan kırmızı tonlarını da fotoğrafladım.

Krediler: nural

İkinci filmimi ise, Büyükdere'den Sarıyere kadar yürürken bitirdim. Sahilde tek başıma yürüyüş yaparken bir yandan da fotoğraf çekmek beni oldukça rahatlattı. Rüzgarlı havadan dolayı biraz üşüsem de, Sarıyer'in merkezindeki balıkçıların yanına geldiğimde sadece 2-3 pozum kalmıştı. Hava oldukça pusluydu ama açık hava olduğu için bu çekimlerin çoğunu f/2,8 ve 1/500 enstantane ile yaptım. İlk etapta fotoğrafların az pozlanmış olabileceğinden kuşku duyduğum için "acaba çoklu pozlama mı yapsam filmi yeniden makineye takıp" diye düşündüm, ama bu film az pozlandığında da güzel sonuçlar verdiği için filmi yıkamaya karar verdim. İyiki de öyle yapmışım diyorum sonuçlara baktıkça.

Krediler: nural

Beklediğimden çok daha keskin tonlar ve derin renkler elde ettim bu filmle. Bir yandan kalan rulolarımı da hemen kullanmak istesem de, sanıyorum karşıma çıkacak özel anlar, yeni mekanlar için saklayacağım. Yepyeni film lansmanlarının yapıldığı bu yıl içinde umuyorum ki bana Lomography F²/400 Renkli Negatif Film kadar heyecan verecek yeni seçenekler de bulacağım. Önerim, bu tarz sınırlı filmleri kaçırmamak için takipte kalmak!

nural tarafından, 2017-04-07 tarihinde ve #donanım #lokasyonlar #film #f2-400 #lomography-f-400-renkli-negatif-film başlığında yazıldı.

3 Yorum

 1. seymaeminetamer
  seymaeminetamer ·

  Film sayısı az olduğu için deneyimleri paylaşmakta fayda var. Acaba Filmin özelliği mi renklerin doygun çıkması yoksa Lc-a Minitar-1 sanat lensinden mi kaynaklanıyor. Mesala AE-1 Body'le çekilmiş bazı fotoğraflarda daha sakin renkler görülüyor. Senin filminde sarı mavi ve kırmızı müthiş patlamış. Ellerine, gözüne sağlık. :)

 2. nural
  nural ·

  @seymaeminetamer açıkcası az film var olduğu için yazmasam mı diye düşündüm, kıskandırmak gibi olmasın diye :) renkler konusunda Minitar'ın da etkisi olabilir belki, AE1 ile kullanan eski bir LomoAmigo'muz da çok canlı renkler almadı, ama yeşil ağırlıklı bir yerde yapmıştı çekimi. Ben de kalan filmlerimi farklı makinelerde deneyeceğim, bakalım onlar nasıl çıkacak :) çok teşekkür ederim!

 3. seymaeminetamer
  seymaeminetamer ·

  Merakla diğer sonuçları bekliyoruz. Ve tabi ki paylaşmana çok sevindim.

Daha İlginç Makaleler

 • Film Fotoğrafçılığı Günü'nün Ardından

  nural tarafından, 2017-04-24 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Film Fotoğrafçılığı Günü'nün Ardından

  Bu yıl beşincisi düzenlenen Film Fotoğrafçılığı Günü'nü yine dolu dolu etkinliklerle kutladık. İşte 12 Nisan 2017 günü yaşananların bir özeti.

  2017-04-24
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography tarafından, 2017-04-21 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography Simple Use Film Camera ile gerçek canlı Lomography tarzında fotoğraflar çekmek çok kolay. Bu kullanışlı fotoğraf makinesi, muhteşem Lomography Renkli Negatif 400 film yüklü ve ekstra canlı çekimler için renkli jel filtrelere sahip!

  2017-04-21
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Dünyanı Mora Boya

  Lomography tarafından, 2017-04-20 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Dünyanı Mora Boya

  Dünya senin midyen! Kendi hayal dünyanı, kullanıcı dostu, kompakt Lomography Simple Use Film Camera ile sevilen, kült favorisi LomoChrome Purple ISO 100 - 400: Saykodelik Renk Değiştiren Film ile parlak mor tonlarında boya.

  2017-04-20
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  nural tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  Mevcutta Untitled isimli 3D Pinhole fotoğraflardan oluşan işleri Lomography Embassy Store İstanbul'da sergilenen Osman Demir'e 3D Pinhole fotoğrafçılığı ve bu sergi için tercih ettiği Salamis Antik Kenti'ni sorduk. Osman Demir'in bu özel işlerini merak ediyorsan, 3D gözlüğünü hazırla ve okumaya devam et!

  2017-04-19
 • Lomography Simple Use Film Camera ile Büyüleyici Monokromlar Oluştur

  Lomography tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Büyüleyici Monokromlar Oluştur

  Simple Use Film Camera - Siyah ve Beyaz ile klasikleşmek, deklanşör düğmesine basmak kadar kolay!

  2017-04-19
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Şimdi ya da Asla Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Şimdi ya da Asla Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun. Bu harika fotoğraflarla şipşak fotoğrafçılığın güzelliğini ve doğallığını kutlayın.

  2017-04-18
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Monokrom Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Monokrom Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun. Monokrom kategorimizde en üst sırayı alan bu duygu yüklü siyah beyaz fotoğraflar ile büyülen.

  2017-04-18
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Adrenalin Bağımlısı Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Adrenalin Bağımlısı Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun. Adrenalin Bağımlısı kategorisinden kazanan bu fotoğraflar ile damarlarından pompalanan adrenalini hisset.

  2017-04-18
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Deneme ve Yanılma Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Deneme ve Yanılma Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Fotoğraf denemelerinin ve mutlu kazaların çarpıcı ve sıradan fotoğraflar üretebileceğine şahit olun.

  2017-04-18
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Gündelik hayatı sıradışı hale getiren şans buluşmaları, güzel tesadüfler ve nefes kesen sadeliği Kent Kaşifi kategorisinin kazanan fotoğrafları ile kutlayın.

  2017-04-18
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Koordinatların Dışında Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Koordinatların Dışında Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Hızlı tempolu teknoloji dünyasından kurtulup,Sınırları Aşma kategorisinin kazanan fotoğraflarıyla Doğa Ana ile yeniden bağlantı kurun.

  2017-04-18
 • Karşınızda Lomography Simple Use Film Camera

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomography Simple Use Film Camera

  Tek kullanımlık ve çılgın filmlerle dolu olan bu kompakt makine ile film fotoğrafçılığı hiç olmadığı kadar kolay.

  2017-04-18