LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

2017-04-19

Mevcutta Untitled isimli 3D Pinhole fotoğraflardan oluşan işleri Lomography Embassy Store İstanbul'da sergilenen Osman Demir'e 3D Pinhole fotoğrafçılığı ve bu sergi için tercih ettiği Salamis Antik Kenti'ni sorduk. Osman Demir'in bu özel işlerini merak ediyorsan, 3D gözlüğünü hazırla ve okumaya devam et!

Merhaba Osman, bize biraz kendinden bahseder misin?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü mezunuyum. Halen aynı üniversitede master yapıyorum. Son bir buçuk yıldır Ara Güler’in kontaklarını taradım, master tezimin konusu Ara Güler’in kontakları üzerine olacak. 2014 – 2015 yılları arasında, Tüyap Sanat Fuarı’nda Ozan Bilgiseren’in küratörlüğünde "Digital Obscura" grubunda işlerim sergilendi. Geçen sene yine Tüyap Sanat Fuarı’nda Şahin Domin ve Osman Nuri İyem’in küratörlüğünde "Taşeron Bağımsız Sanat İnisiyatifi"nde işlerim sergilendi. 2016 yılında da Akbank’ın düzenlediği Günümüz Sanatçıları! sergisine katılan on sanatçıdan biriydim. Yine geçen yıl Almanya Photokina’da Leica sponsorluğunda düzenlenen "Upcoming Masters of Photography" yarışmasında büyük ödülü kazanan "EXİLE" projesinin sanatçılarından biriyim.

Fotoğrafçılığa olan ilgin nasıl başladı? İlk makinen neydi, hatırlıyor musun?

Babamın Üsküdar semtinde dondurmacı dükkanı vardı. Ben de Mimar Sinan Ortaokulu’nda okuyordum. Küçüklüğümde, tatil günlerinde, özellikle yaz aylarında babama yardım etmeye giderdim. Bir gün abimin gemici bir arkadaşı elinde Canonet 28 model bir Canon fotoğraf makinesi ile gelmişti. O makineyi de abim satın almıştı. İlk hatırladığım şey, o makinenin metal gövdesine vuran ışık olmuştu. Hala hatırlıyorum, çok etkilenmiştim ve fotoğraf ile ilişkim böylece başlamış oldu.

Özellikle pinhole fotoğrafçılığa ilgi duyuyorsun, pinhole fotoğraflarda seni çeken nedir?

Akademinin en güzel taraflarından biri, atölye ruhunun olması, usta çırak ilişkisi devam ediyor. Önce karanlık oda ile başlayan bu süreç doğal olarak Camera Obscura’ya yüzümü çevirmemi etkiledi. Bugün için alternatif bir baskı tekniği gibi görünmesine rağmen, fotoğrafçılığın kökeni olan bu teknik günümüzün dijital ortamında hala güçlü etkisini koruyor. Teknik uygulama ve sonuçları açısından da sanat etkisi yüksek olan Pinhole’un estetiğini seviyorum. Fotoğrafın en sevdiğim yanı da estetiği sorgulama biçimi olarak pinhole’a odaklanmış olmam galiba. Ama her seferinde hep bir yolun başındayım hissi var. Eski bir söz vardır; "nereye gittiğinin önemi yoksa, kaybolmuş sayılmazsın." Fotoğraf da böyle bir şey sanki!

Fotoğrafları 3 boyutlu görmek için 3D gözlük kullanmalısın.

Mevcutta Lomography Embassy Store İstanbul’da devam eden Untitled isimli bir sergin var. Bu proje nasıl ortaya çıktı?

Daha önce Holga Panaromic Pinhole fotoğraf makinem vardı. Bu makine ile çoklu pozlamalı fotoğraflar çekmiştim. Tek bir çekimde 12X6 cm ebatında negatif bir görüntü elde ediliyor. Çekim sürecinde hem Pinhole estetiğini inceliyordum, hem de böyle bir bakış açısı ile dünyayı algılama hazzını yaşıyordum. Lensi ve vizörü olmayan bir makine ile orta format negatif film çalışmak, açıkçası gerçekliğin farklı sularında yüzmek gibi. Bununla birlikte Lomography kültürü, analog geleneği sürdüren bir alan. Bugünün fotoğraf ortamında bu projenin Lomography ile buluşması bir çekim oluşturdu. Doğal bir şekilde gelişen bu çekim aynı zamanda Untitled sergisinin ana itici gücü oldu. Zaten sonrası adım adım sergiye doğru evrildi.

Untitled sergisindeki fotoğraflar Salamis Antik Kenti’nde çekildi, mekân olarak özellikle burayı tercih etmenin nasıl bir etkisi oldu sonuçlarda?

Seçkin Tercan’ın akademideki derslerinden sonra, ikinci bir Holga 3D Pinhole fotoğraf makinesi almıştım. Daha önce iki kere katıldığım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Fotoğraf Günleri’ne gidişlerimde bu makineyi yanıma götürmüştüm. Zira oradaki antik Salamis Kenti bu çekim tekniği için uygun bir yerdi. Poz süresini de göze alırsak, dikeylerin ve yatayların bolca olduğu böyle bir mekân, projeyi güçlendirdi. Hareket etkisinin minimum olduğu zamansız Salamis, asıl kahramanımız, aslına bakarsanız söyleyecek daha birçok şeyi var.

Çektiğin fotoğraflar arasında en çok hoşuna giden hangisi oldu? Bizimle bu fotoğrafın hikayesini paylaşır mısın?

Antik kentlere küçüklükten beri merakım vardı. Salamis hem Büyük İskender’in bir dönem hükmünü sürdüğü bir yer olarak, hem de ada kültürü içinde izole bir bölgede yalnızlığı bir koruma kalkanı gibi kendinde sakladı. Seçili bölgede geçirdiğim zamanlarda özellikle difüz havanın hakim olduğu sabahın erken saatlerinde çekimler yaptım. Böylelikle kontrastın özne olmaktan çıkıp, antik kente dair söylemin daha ön plana çıkacağı bir mekan ve içindeki kalıntılar ilişkisi üzerine izler sürmeye başladım. İşte bu noktada bir fotoğraf var ki Jeff Wall karelerinden fırlamış bir sahne gibi önüme bir taş kütlesi çıkmıştı. O an yapmak istediğim tek şey vardı ki; makineyi o istikamete çevirip, hikâyeyi taşın içinden çıkarmaya çalışmak olmuştu. Taş dile gelmişti. Taş kendini yazdırmıştı.

Fotoğrafı 3 boyutlu görmek için 3D gözlük kullanmalısın.

3D Pinhole’un genel olarak fotoğraflardaki etkisini nasıl tanımlarsın?

Bu çok güzel soru oldu. 3D Pinhole’un en büyük özelliği ön ve arka ilişkisinin bakana verdiği yanılsama hissi. Anaglif dediğimiz görüntüyü ortaya çıkarmak için belirli çekim kurallarına dikkat etmek gerekiyor. 3D gözlük ile bakacağımız görüntü, insanda alışık olmadığı bir etki bırakıyor. Aklıma gelmişken, Lomography Embassy Store’daki sergilenen şekliyle, daha önce Türkiye’de herhangi bir yerde 3D Pinhole fotoğrafları sergisi yapılmamış. Yanılmıyorsam bu bir ilk diyebilirim.

Pinhole fotoğrafçılıkla ilgilenenlere önerilerin var mıdır?

Pinhole deneysel bir teknik olarak devam ediyor. Çok üretilen ve gösterilen bir tür olmamasına rağmen, bana göre analog kültürün yapıtaşlarından bir tanesi. Söyleyebileceği çok şey var. Yaratıcılığı ise inanın o kadar geniş ki! İster renkli, ister siyah beyaz negatif film ile alacağınız sonuçlar fevkalade büyüleyici. Aygıtın önünde lens olmaması ve bir vizörü olmaması onu biricik yapıyor. Pinhole’u kesinlikle tavsiye ediyorum. Deneyimleyin ve delirin :)

Fotoğrafları 3 boyutlu görmek için 3D gözlük kullanmalısın.

Gelecek günlerde seni bekleyen farklı projeler var mı?

Bu yılın mayıs ayında farklı inisiyatiflerin buluşacağı Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde, Taşeron Bağımsız Sanat İnisiyatifi’nin sanatçısı olarak "Telefon" isimli bir yerleştirme yapacağım. Çok disiplinli üretimi seviyorum. Reçine, metal, cam ve buluntu nesnelerle ürettiğim işlerim de var. Burada temel sanatın etkisi ortaya çıkıyor. Hem görüntü hem nesne ilişkisini araştırmak için sanatçının özgür olması çok önemli. Bugünün söylemi de güçlü. Yine bu yıl Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde bir sergim olacak, atölye çalışmalarım devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyim, öğrencilerim ile birlikte Tüyap Sanat Fuarı’na hazırlanıyoruz. Bu yaz, henüz tarihini kesinleştirmedik, Lomography Embassy Store’da öğrencilerle bir sergi açacağız. Düşünmeye ve üretmeye devam. Lomography Türkiye direktörü Nural’a ve ekibine de gönülden teşekkür ederim.

nural tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • Sergi - Osman Demir ve Untitled

  nural tarafından, 2017-04-01 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Sergi - Osman Demir ve Untitled

  Fotoğrafın üretim alanlarından biri olan analog fotoğrafı, 3D Pinhole fotoğraf makinası ile çekilmiş görüntülerden oluşan Salamis Antik Kenti’ne farklı bir keşif ve heyecan yaşayacağın Osman Demir sergisine davet ediyoruz.

  2017-04-01
 • Sergi - Panoramik İzler

  nural tarafından, 2017-02-12 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Sergi - Panoramik İzler

  "Bu sergi, ilgi duyduğum iki konunun birleşmesi sonucu oluştu: Bizans mimarisi ve panorama." diyen Burcu Böcekler'in, Sprocket Rocket ile çekip, farklı analog teknikleri ile bastığı panoramik fotoğraflardan oluşan "Panoramik İzler" sergisi 2 Mart 2017, Perşembe gününden itibaren Lomography Embassy Store İstanbul'da sergileniyor olacak.

  2017-02-12
 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

  2017-10-27
 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27