LomoAmigo: Geeva Flava ve La Sardina Fotoğrafları

2017-06-30

Caz müziğin genç ve yükselen sesi Geeva Flava üyeleri, Lomography La Sardina ile eğlenceli bir fotoğraf turuna çıktılar. Konserlerinden günlük hayatlarına, yaşadıkları anları fotoğraflayan grup ile müzik ve hayat üzerine sohbet ettik.

Merhabalar, Lomography Topluluğu’na biraz Geeva Flava’dan bahseder misiniz?

Tabii. Geeva Hintçe’de ‘yaşayan şey’ anlamına geliyor, ‘Flava’ ise İngilizcedeki ‘flavour’ kelimesinin argolaşmış hali diyebiliriz. Yaşayan organizmalar olarak bu grubun temelini 4 sene önce attık. O zamanlarda Ömer, Aybars, ben ve Berkin beraber beste çalışmaları yapıyorduk. Daha çok funk ağırlıklı giden parçalar, yeni şeyler deneye deneye başka tarzlara evrilemeye başladı. Bu evrimle beraber bize saksafonda Özgün,trompette Yılmazcan, davul ve perküsyonda Kerem Duru ve vokalde Naz Uğurlu katıldı. Üniversite festivalleri ve Beyoğlu çevresindeki konserlerinden sonra bir albüm çıkarmaya karar verdik ve kayıtlarını Babajim stüdyolarında gerçekleştirdik. Çok keyifli bir sürecin ardından İKSV Genç Caz’a katıldık ve Parklarda Caz’da konser vermeye hak kazanan gruplardan biri olduk. 8 Temmuzda ise Salon IKSV’de İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alacağız. Hala müzik yaşantımızı sürdürmekteyiz.

Geeva Flava ile yeni tanışanlar ya da tanışacak olanlar için yaptığınız müziği biraz anlatır mısınız?

Müziğimizi bir kalıba sokmaktan pek hoşlanmıyoruz. Bizce hepimizin bu müziği kavrayışı farklı. Ortaya bu değişliklerin sonucunda ilginç şeyler çıkabiliyor. Her bir dinleyici tarafından da müziğimiz farklı algılanıyor. Dolayısıyla bir kalıpta anlatmak pek mümkün değil.

Can’ın fotoğrafçılıkla yeni yeni ilgilenmeye başladığını biliyoruz, grubun kalanının fotoğrafçılıkla arası nasıl?

Ömer uzun süredir optik illüzyonlarla uğraşıyor, fotoğrafçılığa daha geçemedi ☺

Can – senin fotoğrafçılığa olan ilgin nereden geliyor?

Aslında yeni yeni ilgilenmeye başladım. Evde eski aletleri sakladığımız bir dolabımız var. Bu dolabı karıştırırken 70’lerden eski bir Olympus kamera buldum ve çekmeye başladım. Hala öğrenme sürecindeyim ve çok keyif alıyorum. Umarım ilginç karelerle karşılaşmaya devam ederim.

Bu çekimlerde La Sardina kullandınız, La Sardina ile çekim yapmak nasıldı?

La Sardina'nın isminin sardalyadan geldiğini öğrendiğimizde gerçekten de Sardalya kutusundan esinlenerek dizayn edildiğini farkettik. Kullanımı bir analog makineye göre kolaydı ve bilinçsiz çekim yapmamıza rağmen fotoğraflar çok güzel çıktılar.

La Sardina kullanırken hiç başınıza eğlenceli ve ilginç bir olay geldi mi?
Özgün Tuncer ilk defa gülümsedi ☺

La Sardina'yı üç kelime ile nasıl tanımlarsınız?
Sardalya, deniz ve güneş.

Çektikleriniz arasında en çok hangi fotoğrafı seviyorsunuz, neden?
Beraber olduğumuz her fotoğrafı bir ayrı seviyoruz ☺

Mayıs ayında birkaç canlı performansınız oldu, hatta Bilgi Üniversitesi’nin Project’03 açılışında da hem konser verip hem de La Sardina ile fotoğraflar çektiniz. Okul ve müziği nasıl dengeliyorsunuz?
Aslında okul ve müziği dengelemek bizim için kolay oluyor çünkü beraber üretmeyi seviyoruz, dolayısıyla zaman yaratmak bizim için sorun olmuyor. Ayrıca okul ve müziği ayrı süreçler olarak görmüyoruz çünkü okulda öğrendiklerimiz de müziğimizi besliyor. Gündelik hayatımızda müzik her anımızda bizimle, dolayısıyla okul hayatında da bizimle. Boş olduğumuz zamanlarda da fikirlerimiz üzerine tartışmak ve üretmek, sıradan bir okul gününü güzelleştiriyor.

Gelecek dönemler için yeni projeleriniz var mı?
Evet. Youtube üzerinde ‘Sürmekan’ adlı bir video klip projemiz var. Farklı mekanlarda yeni parçalarımızı canlı çalıp, kaydedip dinleyiciyle buluşturuyoruz. Bu süreçte Ortaköy’de ve Silivri’de iki farklı klip çektik.

Şu anda en çok nerede, ne yapıyor olmak istersiniz?
Grupça yaşlandığımız için, şu anda hepimiz masaja gitmek isterdik.

Popüler kültüre ait figürlerden en çok kimin fotoğrafını çekmek istersiniz, neden?
Stüdyoda devamlı rastladığımız Miles Davis’in fotoğrafını çekmek isteriz, çünkü her prova öncesi gözlerimizin içine eleştirel bir tavırla bakıyor ☺

La Sardina kullanıcıların için önerileriniz var mı?
La Sardina fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için öğrenmesi ve kullanması kolay bir makine. Profesyoneller için ise kullanırken sonuçlarından memnun kalırlar diye düşünüyoruz. Tek önerimiz, makineyi bir an önce edinmeleri ve korkusuzca güzel kareler çekmeleri.

Lomography Türkiye ekibi olarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Asıl biz tatlılığınız, samimiyetiniz ve çektiğimiz güzel karelerin kaynağı olduğunuz için teşekkür ederiz.

Geeva Flava’yı Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarından takip edebilir, şarkılarını Spotify üzerinden dinleyebilirsin. Ayrıca Geeva Flava'nın canlı performansını merak ediyorsan, 8 Temmuz'daki İKSV Caz Matine biletleri Biletix'te.

pinar434 tarafından, 2017-06-30 tarihinde ve başlığında yazıldı.

En yeni Kickstarter projemizi sunmaktan inanılmaz heyecan duyuyoruz: Lomo’Instant Square. Bahsettiğimiz dünyanın ilk tamamen analog kare format Instax fotoğraf çeken makinesi. Süper keskin fotoğraflar için 95mm cam lense, pozlama değerini kendi ayarlayan otomatik moda ve Lomography'e özgü tüm yaratıcı özelliklere sahip - ve tabii ki kompakt, katlanabilir bir tasarıma. Lomo’Instant Square Kickstarter üzerinden satışa sunuldu. Hemen bize katıl ve bu makineye Kickstarter üzerinden, planlanan perakende satış fiyatına oranla %35 indirimle sahip ol. Tekliflerimiz tükenmeden bizi desteklemeyi unutma!

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • La Sardina'ya Giriş Atölyesi - 27 Ağustos 2017

  yagmurblt tarafından, 2017-07-20 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  La Sardina'ya Giriş Atölyesi - 27 Ağustos 2017

  Sahip olduğun ya da hep hayalini kurduğun La Sardina hakkında aklına takılan sorular mı var? Giriş seviyesindeki bu atölyede, fotoğraf makinene film takmaktan, La Sardina ile yapabileceğin farklı çekim tekniklerine kadar her şeyi öğreneceksin! Sonrasında ise La Sardina’larımızı alıp, bir çekim turuna çıkacağız!

  2017-07-20
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Gündelik hayatı sıradışı hale getiren şans buluşmaları, güzel tesadüfler ve nefes kesen sadeliği Kent Kaşifi kategorisinin kazanan fotoğrafları ile kutlayın.

  2017-04-18
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • 1980’lerin Londra’sını Siyah Beyaz Filmle Yaşamak

  yagmurblt tarafından, 2017-09-21 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  1980’lerin Londra’sını Siyah Beyaz Filmle Yaşamak

  "Adrian Sensicle 1980’lerde Londra'da grafik tasarım okurken, şehrin rockabilly sahnesine tanıtacak olan Rockin 'Dave isimli bir adamla tanıştı. O gece boyunca Adrian, Londra rock müziği sahnesini birçok kez pozladı."

  2017-09-21
 • 1992'den Trendler: Sabrina

  lomographymagazine tarafından, 2017-09-21 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  1992'den Trendler: Sabrina

  90'lı yıllar unutulmaz, inanılmaz bir yıldı. Lomography ve topluluğun kuruluşunun yanı sıra, birçoğunun zihninde sonsuza değin ses çıkaran popüler kültür ikonları vardı. Ve Harry Potter'dan önce bizim Ergen Cadımız, Sabrina vardı.

 • Lomo'Instant Square ile Sokaktaki Kelimeler

  Lomography tarafından, 2017-09-21 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Square ile Sokaktaki Kelimeler

  Bazen sokak fotoğrafçısı, sokaktaki işaretleri ve sembolleri sokakları gezerken bulamaz; bazen sokak seni bulur ve kelimelerin en ince ayrıntısına kadar fotoğraflamaya çağırır. Lomo'Instant Square ile parmakların yazılı kelimelere rehberlik etsin.

  2017-09-21
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Lomo LC-A+ Çekimlerin için 25 Öneri

  Lomography tarafından, 2017-09-20 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomo LC-A+ Çekimlerin için 25 Öneri

  25. yılımızı kutlarken, en sevilen makinelerimizden birine değinmeden olmazdı – dünya çapında bilinen adıyla Lomo LC-A.

  2017-09-20
 • Tüyo: Şipşaklarını Maksimize Et! (Bölüm 2)

  lomographymagazine tarafından, 2017-09-19 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Tüyo: Şipşaklarını Maksimize Et! (Bölüm 2)

  Daha önce, fotoğraflarını saklamanın ve sergilemenin yaratıcı yöntemlerini paylaşmıştık. Şimdiyse Instagram'da seni öne çıkartacak tüyolarımız var!

  2017-09-19
 • 2000 Yılında Lomography'ye Yön Veren Fotoğraflar

  Lomography tarafından, 2017-09-19 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  2000 Yılında Lomography'ye Yön Veren Fotoğraflar

  İşte 2000 yılında Lomography'ye yön veren fotoğraflar: yeni milenyumda özel anlardan oluşan bir kolaj, sadece açık alanların olduğu bir yıl, fırsatlar, ve olanaklarla dolu.

 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • 1992'den Trendler: Oduncu Gömleği Aşkına

  lomographymagazine tarafından, 2017-09-19 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  1992'den Trendler: Oduncu Gömleği Aşkına

  90'lı yıllar unutulmaz ve inanılmazdır. Lomography ve topluluğun kuruluşunun yanı sıra, birçoğunun zihninde sonsuza değin ses çıkaran popüler kültür ikonları vardı. Oduncu gömleği? Bunun için Nirvana'ya teşekkür etmelisin.

  2017-09-19
 • Lomo'Instant Square İle İlk İzlenimler: Pierre P.Marchal - Jppm.fr

  lomographymagazine tarafından, 2017-09-18 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Square İle İlk İzlenimler: Pierre P.Marchal - Jppm.fr

  Sanat yönetmeni Pierre P. Marchal, yani Jppm.fr, Lomo'Instant Sqaure'ı test ederek, harika Instagram tarzı kolajlarını ve Lomo'Instant Square hakkında ilk izlenimlerini keşfetti.

 • Mercek Altında - Katlanan Kameralar

  lomographymagazine tarafından, 2017-09-17 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Mercek Altında - Katlanan Kameralar

  Katlanan kameralara meraklı mısın? Mercek Altında'nın bu bölümünde onlarla ilgili daha fazla bilgi edinelim.

  2017-09-17