LomoAmigo: Geeva Flava ve La Sardina Fotoğrafları

2017-06-30

Caz müziğin genç ve yükselen sesi Geeva Flava üyeleri, Lomography La Sardina ile eğlenceli bir fotoğraf turuna çıktılar. Konserlerinden günlük hayatlarına, yaşadıkları anları fotoğraflayan grup ile müzik ve hayat üzerine sohbet ettik.

Merhabalar, Lomography Topluluğu’na biraz Geeva Flava’dan bahseder misiniz?

Tabii. Geeva Hintçe’de ‘yaşayan şey’ anlamına geliyor, ‘Flava’ ise İngilizcedeki ‘flavour’ kelimesinin argolaşmış hali diyebiliriz. Yaşayan organizmalar olarak bu grubun temelini 4 sene önce attık. O zamanlarda Ömer, Aybars, ben ve Berkin beraber beste çalışmaları yapıyorduk. Daha çok funk ağırlıklı giden parçalar, yeni şeyler deneye deneye başka tarzlara evrilemeye başladı. Bu evrimle beraber bize saksafonda Özgün,trompette Yılmazcan, davul ve perküsyonda Kerem Duru ve vokalde Naz Uğurlu katıldı. Üniversite festivalleri ve Beyoğlu çevresindeki konserlerinden sonra bir albüm çıkarmaya karar verdik ve kayıtlarını Babajim stüdyolarında gerçekleştirdik. Çok keyifli bir sürecin ardından İKSV Genç Caz’a katıldık ve Parklarda Caz’da konser vermeye hak kazanan gruplardan biri olduk. 8 Temmuzda ise Salon IKSV’de İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alacağız. Hala müzik yaşantımızı sürdürmekteyiz.

Geeva Flava ile yeni tanışanlar ya da tanışacak olanlar için yaptığınız müziği biraz anlatır mısınız?

Müziğimizi bir kalıba sokmaktan pek hoşlanmıyoruz. Bizce hepimizin bu müziği kavrayışı farklı. Ortaya bu değişliklerin sonucunda ilginç şeyler çıkabiliyor. Her bir dinleyici tarafından da müziğimiz farklı algılanıyor. Dolayısıyla bir kalıpta anlatmak pek mümkün değil.

Can’ın fotoğrafçılıkla yeni yeni ilgilenmeye başladığını biliyoruz, grubun kalanının fotoğrafçılıkla arası nasıl?

Ömer uzun süredir optik illüzyonlarla uğraşıyor, fotoğrafçılığa daha geçemedi ☺

Can – senin fotoğrafçılığa olan ilgin nereden geliyor?

Aslında yeni yeni ilgilenmeye başladım. Evde eski aletleri sakladığımız bir dolabımız var. Bu dolabı karıştırırken 70’lerden eski bir Olympus kamera buldum ve çekmeye başladım. Hala öğrenme sürecindeyim ve çok keyif alıyorum. Umarım ilginç karelerle karşılaşmaya devam ederim.

Bu çekimlerde La Sardina kullandınız, La Sardina ile çekim yapmak nasıldı?

La Sardina'nın isminin sardalyadan geldiğini öğrendiğimizde gerçekten de Sardalya kutusundan esinlenerek dizayn edildiğini farkettik. Kullanımı bir analog makineye göre kolaydı ve bilinçsiz çekim yapmamıza rağmen fotoğraflar çok güzel çıktılar.

La Sardina kullanırken hiç başınıza eğlenceli ve ilginç bir olay geldi mi?
Özgün Tuncer ilk defa gülümsedi ☺

La Sardina'yı üç kelime ile nasıl tanımlarsınız?
Sardalya, deniz ve güneş.

Çektikleriniz arasında en çok hangi fotoğrafı seviyorsunuz, neden?
Beraber olduğumuz her fotoğrafı bir ayrı seviyoruz ☺

Mayıs ayında birkaç canlı performansınız oldu, hatta Bilgi Üniversitesi’nin Project’03 açılışında da hem konser verip hem de La Sardina ile fotoğraflar çektiniz. Okul ve müziği nasıl dengeliyorsunuz?
Aslında okul ve müziği dengelemek bizim için kolay oluyor çünkü beraber üretmeyi seviyoruz, dolayısıyla zaman yaratmak bizim için sorun olmuyor. Ayrıca okul ve müziği ayrı süreçler olarak görmüyoruz çünkü okulda öğrendiklerimiz de müziğimizi besliyor. Gündelik hayatımızda müzik her anımızda bizimle, dolayısıyla okul hayatında da bizimle. Boş olduğumuz zamanlarda da fikirlerimiz üzerine tartışmak ve üretmek, sıradan bir okul gününü güzelleştiriyor.

Gelecek dönemler için yeni projeleriniz var mı?
Evet. Youtube üzerinde ‘Sürmekan’ adlı bir video klip projemiz var. Farklı mekanlarda yeni parçalarımızı canlı çalıp, kaydedip dinleyiciyle buluşturuyoruz. Bu süreçte Ortaköy’de ve Silivri’de iki farklı klip çektik.

Şu anda en çok nerede, ne yapıyor olmak istersiniz?
Grupça yaşlandığımız için, şu anda hepimiz masaja gitmek isterdik.

Popüler kültüre ait figürlerden en çok kimin fotoğrafını çekmek istersiniz, neden?
Stüdyoda devamlı rastladığımız Miles Davis’in fotoğrafını çekmek isteriz, çünkü her prova öncesi gözlerimizin içine eleştirel bir tavırla bakıyor ☺

La Sardina kullanıcıların için önerileriniz var mı?
La Sardina fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için öğrenmesi ve kullanması kolay bir makine. Profesyoneller için ise kullanırken sonuçlarından memnun kalırlar diye düşünüyoruz. Tek önerimiz, makineyi bir an önce edinmeleri ve korkusuzca güzel kareler çekmeleri.

Lomography Türkiye ekibi olarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Asıl biz tatlılığınız, samimiyetiniz ve çektiğimiz güzel karelerin kaynağı olduğunuz için teşekkür ederiz.

Geeva Flava’yı Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarından takip edebilir, şarkılarını Spotify üzerinden dinleyebilirsin. Ayrıca Geeva Flava'nın canlı performansını merak ediyorsan, 8 Temmuz'daki İKSV Caz Matine biletleri Biletix'te.

pinar434 tarafından, 2017-06-30 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Bahsedilen Ürün

Lomography La Sardina

Lomography La Sardina

Mütevazı bir sardalya konservesi gibi tasarlanan La Sardina, süper eğlenceli özelliklerle donatıldı. Standart 35mm film kullanıyor, geniş açılı lense sahip ve geri sarma kolu ile filmini istediğin zaman geri sarıp, zamanda geri dönüş yapabilirsin. Çok farklı tasarımları ile La Sardina sana bir okyanus dolusu analog olasılık sunacak.

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • La Sardina'ya Giriş Atölyesi - 27 Ağustos 2017

  yagmurblt tarafından, 2017-07-20 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  La Sardina'ya Giriş Atölyesi - 27 Ağustos 2017

  Sahip olduğun ya da hep hayalini kurduğun La Sardina hakkında aklına takılan sorular mı var? Giriş seviyesindeki bu atölyede, fotoğraf makinene film takmaktan, La Sardina ile yapabileceğin farklı çekim tekniklerine kadar her şeyi öğreneceksin! Sonrasında ise La Sardina’larımızı alıp, bir çekim turuna çıkacağız!

  2017-07-20
 • TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  Lomography tarafından, 2017-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 2016: Kent Kaşifi Kategorisi Kazananları

  TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri 11 farklı kategoriden oluşuyor. Bu 11 kategori sayesinde – 10 sabit ve güncel küresel olayları yansıtan bir ek kategori – dünyayı senin gözünden görmek ve bu güzel, ilginç ve çıldırtan gezegende, senin insan olarak yaşadığın deneyimleri paylaşmanı istiyoruz. Gündelik hayatı sıradışı hale getiren şans buluşmaları, güzel tesadüfler ve nefes kesen sadeliği Kent Kaşifi kategorisinin kazanan fotoğrafları ile kutlayın.

  2017-04-18
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26