Yaratıcı Fotoğrafçılık İçin 25 İpucu

Değişik ve yeni deneyler yapmak Lomography'nin çekirdeğidir ve 'Düşünme, Çek' felsefesine bağlıdır. Yıllar içinde, yaratıcı fotoğrafçılıkta tutkuyla sınırları sürekli zorlayan Lomography üyeleri herkese ilham verdi ve şaşırttı.

İnanılmaz film çorbalarından tatlı çekim ipuçlarına kadar, Lomography dergisinde yayınlanan en ustaca yaratıcı ipuçlarının 25'ini listeliyoruz.
---

Lomography Bilgisini Arttırmak

Lomography'nin çılgın estetiğini yakalamak için en kolay yollardan biri çoklu pozlamadır. Kafa karıştırıcı pozlar çekmek için tekniğin sırlarını, buradan öğren ve renkli filmini bazı bölümlerini redscale'e dönüştür!

Her lomograficinin denemesi gereken diğer tekniklerden biri ise Kendin Yap redscale film. Basit yollardan biriyle normal renkli filmi kırmızı filme dönüştür!

Kodak Aerochrome saykodelik pembe ve kırmızı renkleriyle lomograficilerin en çok aradığı filmler arasında. Nadir bulunur ve artık üretimi yoktur. Bu nedenle eline geçtiğinde en iyi pozları almak için bu rehberi uygula.

Eğer doğal veya yapay ışıklarla oynamak istersen bu yazıyı dikkatle okumanı öneririz.


Lab Fareleri ve Film Çorbaları

Evde film banyosu yapmanın bir çok avantajı var. Filmler üzerinde kendi kontrolün olmasının yanında, uzun süreli olarak düşünürsen aslında daha ucuz. Rahatlıkla Lomo lab faresi olmak için bütün her şeyi bu yazılardan öğren. Siyah ve Beyaz Elde Yıkama, Başlangıç Sevisindekiler İçin C-41 Evde Yıkama Rehberi ve E-6 Banyosu süreçlerini bu makalelerden öğren.

Maceracı ruhlar için, filmlerini evde bulunan kimsayallara ya da içecekleri batırıp kullanmak her zaman heyecan vericidir. Başlangıç olarak filmini cine batırmayı, pişirmeyi ya da kirli bulaşıklarla yıkamayı deneyebilirsin.

Film üzerinde oynamak için hiç kimyasalın yok mu? Olsun! Kırmızı şarap ya da toz kahve var.

Ve bir düzine negatifle oynadıktan sonra onları sakla ve anılarını sergilemek için onları bir taşa ya da başka doğal bir materyalin üzerine bas.


Kamera Tüyoları

Küçük bir tüyo ile var olan makineni ya da ekipmanını sana uyması için değiştir! Lomo LC-A'nı 12 iso İle Çekmesi İçin Kandırmak için ışık ölçeğinin üzerine film şeridinden bir parça koy. 126'lık bir kartuşu 35'lik filmle değiştir ya da eski bir lens için makinene adaptör yap.

Tırnak makası ve kesici gibi basit araçlarla, bir SuperSampler'ı değiştirerek çok lensli bir fotoğraf makinesi ile kesintisiz çoklu poz fotoğrafı çek veya bir Diana Mini ile çekim yaparken filmin daha rahat ilerlemesini sağla. Ve analog video çekenler için bir tüyomuz da LomoKino için elektrikli sarma makinesi yaratmak.


Eski Tekniklerle Tazeliği Yakala

Zamansız fotoğrafçılığın püf noktalarını bulmak için yeni yollar mı arıyorsun? Gökkuşağı ve beneklerdem yapılmış bir filtre yap, çam fıstığı veya yumurta kullanarak pinhole fotoğraflar çek. Çoklu pozlamaya bir fark getir ve atılmış pozlarla çek. Son olarak da klasik panoramik görüntülerini küçük gezegenlere dönüştür.

---

2018-03-17 #dersler

Daha İlginç Makaleler

 • Şipşak Fotoğrafçılık: Dün ve Bugün

  2017-09-07 #haberler
  Şipşak Fotoğrafçılık: Dün ve Bugün

  Şipşak fotoğrafçılık doğuşundan bu yana çok yol kat etti ve heyecan dinecek gibi görünmüyor. Dijitalin rahatlığı birkaç tul ötede olsa bile, şipşak fotoğrafçılık dünyasındaki yeni gelişmelerle, şipşak çekim yapmak hava çok taze ve çok havalı.

 • 25 Yılda Fotoğrafçılık Dünyasını Değiştiren 25 Olay

  2017-07-20 #kültür #haberler
  25 Yılda Fotoğrafçılık Dünyasını Değiştiren 25 Olay

  Son 25 yılda, fotoğrafçılık dünyasında çok fazla değişim gerçekleşti. Lomography’nin 25 yılını kutlarken, 1992 yılından günümüze kadar öne çıkan olayları, trendleri ve sorunları hatırlayıp, analog dünyayı ve genel olarak fotoğrafçılığı nasıl değiştirdiklerini inceliyoruz.

 • Zaman Tünelinde Ufak Bir Gezinti : 25 Yıl Önce Fotoğraf Dünyası

  2017-07-27 #kültür
  Zaman Tünelinde Ufak Bir Gezinti : 25 Yıl Önce Fotoğraf Dünyası

  Nostalji hatırlatmak için burada! Lomography'nin 25. yıldönümünü kutlarken, tam 25 yıl önce 1992 yılına geri dönelim.

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Kendi LomoWalk'unu Planla!

  2018-02-12
  Kendi LomoWalk'unu Planla!

  Tüm film fotoğrafçılığı tutkunu dostlarını, analog aktivitelerle dolu bir gün için bir araya getir. Lomography'nin 25 Yılını organize edeceğin bir LomoWalk ile kutla ve özel bir Lomography fotoğraf makinesi ile online dükkanda kullanacağın hediye çekleri kazanma şansını elde et!

 • Lomography Türkiye Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

  nural tarafından, 2017-05-29 tarihinde ve #haberler #insanlar başlığında yazıldı.
  Lomography Türkiye Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

  Lomography sevgini gösterebileceğin bir iş mi arıyorsun? Analog fotoğrafçılık konusunda daha fazla şey öğrenmek için tutkulu musun? O halde, ekibimizin yeni üyesi olmak için gereken en önemli özelliklere sahipsin!

  2
 • Kendi LomoWall'unu Yarat!

  2017-07-19 #kültür
  Kendi LomoWall'unu Yarat!

  Kendi LomoWall sergini yaratmak ve bizimle Lomography'nin 25. yılını kutlamak ister misin? İşte tüm bilmen gerekenler!

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

 • Fotoistanbul LomoWall Yarışması Kazananları

  nural tarafından, 2017-10-02 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Fotoistanbul’da fotoğraf üstadlarıyla beraber sergilenecek olan fotoğraflar belirlendi. Lomography'nin 25. yılı için kurulan bu özel LomoWall'da yer alan fotoğraflar işte bunlar!

  6
 • İkonik Lomograficiler: Vicuna

  2017-07-22 #insanlar
  İkonik Lomograficiler: Vicuna

  Lomography'nin 25. yıl dönümü için, zaman tünelinde topluluğun en ikonik üyeleriyle hızlı bir gezinti yapıyoruz. Listenin başında Stéphane Heinz, diğer adıyla Vicuna geliyor!

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomography Türkiye Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

  nural tarafından, 2017-05-31 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomography Türkiye Yeni Ekip Arkadaşları Arıyor!

  Lomography Türkiye ekibi olarak, bize sosyal medya süreçleri, uluslararası materyallerin lokalize edilmesi, yeni projeler ve satış noktaları konusunda fikir sunacak, Lomography markasını seven ve analog fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi bir stajyer arıyoruz.

  6
 • İkonik Lomograficiler: Superlighter

  2017-07-25 #insanlar
  İkonik Lomograficiler: Superlighter

  Lomography'nin 25. yıl dönümü için, zaman tünelinde topluluğun en ikonik üyeleriyle hızlı bir gezinti yapıyoruz. Sıradaki: Aurelio Laloni diğer adıyla "Superlighter":http://lomography.com/homes/superlighter.

 • Yaratıcılığına Yenilik Kat! Karşında Lomo'Instant Square!

  ellakoppensteiner tarafından, 2017-08-29 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Yaratıcılığına Yenilik Kat! Karşında Lomo'Instant Square!

  Ah merhaba analog severler! Yine heyecanlı bir zaman ve biz yeni haberle meşgulüz. Size yeni ve harika olan projemizi sunmak için Kickstarter'a geri döndük: Lomo'Instant Square

  1