Mercek Altında - Katlanan Kameralar

2017-09-17

Katlanan kameralar, modern kameraların geliştirilmesinde önemli bir unsur olmuştur. Saha kameralardan şipşak kameralara, 35mm'den orta formata kadar farklı kullanım ve stillere sahip farklı modeller bulabilirsin. Bütün bunlara başlamadan önce, katlanan kamera gibi benzersiz bir fotoğraf deneyimini mümkün kılan şeylere bir göz atalım.

Watson ACME kamera, Zeiss Ikonata katlanan kamera, ve Zeiss Nettar 517 kamera - Camera Heritage Museum

Katlanan kamera, genellikle objektifi ve kamera gövdesini birleştiren körüklerle karakterize edilir. Kuşkusuz, bu körükler katlanan kameraların en önemli özelliklerinden biridir ve bu özellik olmadan kamera iyi bir görüntü yakalayamaz. Bu bileşen, katlanamayan kamera girintisini, kullanılmadığında kolay taşınması ve depolanması için daha küçük, daha taşınabilir bir boyuta dönüştürdü.

Kodak Kamera Wikipedia Commons

Kameranın kompakt olmasının yanı sıra, kameradaki körükler, odağı ve kamera içi efektleri de etkiler. Günlük kullanılan katlanan kameralardan daha uzun körüklere sahip olan basın kameraları da var. Fotoğrafçı istediği takdirde kamerayı farklı açılarda konumlandırarak farklı efektler elde edebilir. Körükler, bazı durumlarda lensi ve filmi birbirine paralel tutarak bozulmayı da engeller.

Kodak katlanan kameralar No. 3-A autographic Kodak Jr., No. 1-A Kodak Jr., Jiffy Kodak Six-16 Series II, Kodak Senior Six-16, No. 1 Kodak Jr., No. 2 Folding Cartridge Premo, Kodak Jr. Six-20 Series II, Vest Pocket Kodak Series III - Science Widener co Marty Schultz

Eşsiz stil ve tasarımlara sahip bazı ikonik katlanan kameralar:

Graflex Century Graphic 23

via Westography

Kuşkusuz şimdiye kadar yapılmış en ikonik katlanan kameralardan biri olan Graflex Century Graphic o kadar dayanıklı ki, kullanıcıları kendini savunma için bile kullanabiliyordu. Sağlam yapısı ve Century Graphic'in güzel görüntü kalitesi ile birlikte 56 yıllık bir üretim süreci yaşadı.

Kodak 1 A Auto Special 1914-1916

via Mike Eckman

Kodak, o zamanlarda yüksek kalitesini kanıtlamak için ve diğer modellerden ayrışmak için kameralarını "özel" olarak damgaladı. Kodak 1 A Auto Special, mükemmel yapı kalitesi sunan "kutsal kase" kameralarından biriydi. Auto Special'in bilinen özellikleri; Wollensack'in Optimo panosu, saniyenin 1/300 hızı ve güvenilir oluşu!

Seagull Model 203

Mezzotint on Photobucket

The Seagull 2013, Agfa Isolette'in bir kopyasıdır ancak daha uygun fiyatı ve kullanım kolaylığı nedeniyle dünyanın her yerinde popüler olmuştur. Nispeten küçük boyutundan dolayı kullanışlı bir kamera, iyi renk üretimi ve görüntü kalitesi nedeniyle çekim yapmak için güzel bir motivasyon.

Voigtlander Prominent 6x9

Vintage Camera Lenses

1932'de üretilen Voigtlander Prominent, dahili ışık ölçerli ilk kamera ve şirketin ilk menzil kamerası oldu. 6x9 ve 6x4.5 çerçeveli 120mm film üzerine çekim yapıyor. Tanıdık, oldukça endüstriyel bir görünüme sahiptir. Hafif malzemelerine rağmen 790 gram ağırlığa sahip...

Zeiss Ikon Super Ikonta cameras

Super Ikonta C via Rangefinder Forum

Zeiss Ikon, en üst düzey ürünlerini Ikonta 'ya verdi ve en iyi orta format katlanan kameralarını ortaya çıkardı. Süper Ikontas, görüntü kalitesi arayanların öveceği bir kamera!

Zeiss Ikon Nettar 518/16

Film Photography Is Not Dead

Zeiss Nettar 518/16, tarihin oldukça güzel bir parçası. Katlanan kameraların modern görünüşü ve mekanik tasarımının karmaşıklığı ile harmanlanır. Nettar 518/16'ya hızlı bir göz attığınızda, bunun iyi tasarlanmış bir kamera olduğunu ve kalitenin göz önüne alınarak yapıldığını göreceksin.

Polaroid SX-70

Taylor R. Pape

SX-70 ilk şipşak SLR fotoğraf makinesi oldu. Çekildikten sonra anında geliştirilen - zamanında anında kamera alanının devrim yaratan görüntüler üretti. Günümüzde fotoğrafçılar ve sanatçılar tarafından halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Katlanan kamera doğasına uygun SX-70, kullanılmadığında düzgünce kapanır ve katlanır.

Cosina Voigtlander Bessa III

Camera Quest

120 mm veya 220 mm filmde 6x7 ile çekim yapan Bessa III, bugün piyasadaki en dikkat çekici modern katlanan kameralardan biridir. Mükemmel görüntüleri ile en deneyimli fotoğrafçıları ve koleksiyoncuları bile şaşırtacak mekanik bir tasarıma sahiptir.

Lomography Belair X 6-12

Lomography

Lomography'den sunulan bu ürün, katlanan kamera alanına panoramik bir yetenek getiriyor. Ayrıca, kullanıcılarına tam olarak özelleştirilebilen bir çekim deneyimi sağlar. Belair şu anda piyasada bulunan en hesaplı katlanan kameralardan biri.

Tüm bilgiler Camerapedia, UK Camera, Camera Heritage Museum ve Vintage Camera Lenses 'dan alınmıştır.


En yeni Kickstarter projemizi tanıtmak için heyecanla ilerliyoruz: Lomo'Instant Square. Kare biçimli şipşak fotoğrafları üreten dünyanın ilk analog fotoğraf makinesinden bahsediyoruz. Süper keskin fotoğraflar için 95mm'lik bir cam lens, Lomography'nin yaratıcı özelliklerinin hepsine imza atan gelişmiş bir otomatik mod ve katlanabilir tasarım. Lomo’Instant Square Kickstarter 'da başlatıldı. Planlanan perakende fiyatından %40'a varan indirimden yararlanmak için eğlenceye katıl! Fırsatları kaçırmadağına emin ol. Orada ol ya da kare ol!

lomographymagazine tarafından, 2017-09-17 tarihinde ve #donanım #instant #kickstarter #instantphotography #lomoinstantsquare başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • Chris Lowell ile Objektifin Arkası

  Sunshine Reyes tarafından, 2017-08-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Chris Lowell ile Objektifin Arkası

  Onu, Veronica Mars, Private Practice gibi TV şovlarında ve son olarak GLOW'da Bash Howard rolünde görmüş olabilirsin. Şimdi, objektifin arkasındaki Chris Lowell hakkında daha fazla bilgi edin - fotoğrafçı Chris Lowell.

  2017-08-06
 • Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  Amerikalı yönetmen, bugünlerde film dünyasının başlıklarında sıkça yer alıyor ve bu onu 21. yüzyılın en önemli film yapımcılarından biri haline getiriyor. Wes Anderson'u özel renk kullanımınlarına ne söylenir ki?

 • Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

  2017-12-11
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  Çevredekiler boynunda asılı olan makineye ağzı açık bir şekilde bakıyor mu? Üst düzey ekipmanlara sahip arkadaşların senin fotoğraflarının “garip” ve yaşam tarzının “kafa karıştırıcı” olduğunu mu düşünüyor? İnsanların kafasını mı karıştırıyorsun -- genel olarak? Tebrikler dostum, büyük olasılıkla Lomograficisin.

 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

  2017-12-06
 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

  2017-12-04
 • Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1