Mercek Altında - Katlanan Kameralar

2017-09-17

Katlanan kameralar, modern kameraların geliştirilmesinde önemli bir unsur olmuştur. Saha kameralardan şipşak kameralara, 35mm'den orta formata kadar farklı kullanım ve stillere sahip farklı modeller bulabilirsin. Bütün bunlara başlamadan önce, katlanan kamera gibi benzersiz bir fotoğraf deneyimini mümkün kılan şeylere bir göz atalım.

Watson ACME kamera, Zeiss Ikonata katlanan kamera, ve Zeiss Nettar 517 kamera - Camera Heritage Museum

Katlanan kamera, genellikle objektifi ve kamera gövdesini birleştiren körüklerle karakterize edilir. Kuşkusuz, bu körükler katlanan kameraların en önemli özelliklerinden biridir ve bu özellik olmadan kamera iyi bir görüntü yakalayamaz. Bu bileşen, katlanamayan kamera girintisini, kullanılmadığında kolay taşınması ve depolanması için daha küçük, daha taşınabilir bir boyuta dönüştürdü.

Kodak Kamera Wikipedia Commons

Kameranın kompakt olmasının yanı sıra, kameradaki körükler, odağı ve kamera içi efektleri de etkiler. Günlük kullanılan katlanan kameralardan daha uzun körüklere sahip olan basın kameraları da var. Fotoğrafçı istediği takdirde kamerayı farklı açılarda konumlandırarak farklı efektler elde edebilir. Körükler, bazı durumlarda lensi ve filmi birbirine paralel tutarak bozulmayı da engeller.

Kodak katlanan kameralar No. 3-A autographic Kodak Jr., No. 1-A Kodak Jr., Jiffy Kodak Six-16 Series II, Kodak Senior Six-16, No. 1 Kodak Jr., No. 2 Folding Cartridge Premo, Kodak Jr. Six-20 Series II, Vest Pocket Kodak Series III - Science Widener co Marty Schultz

Eşsiz stil ve tasarımlara sahip bazı ikonik katlanan kameralar:

Graflex Century Graphic 23

via Westography

Kuşkusuz şimdiye kadar yapılmış en ikonik katlanan kameralardan biri olan Graflex Century Graphic o kadar dayanıklı ki, kullanıcıları kendini savunma için bile kullanabiliyordu. Sağlam yapısı ve Century Graphic'in güzel görüntü kalitesi ile birlikte 56 yıllık bir üretim süreci yaşadı.

Kodak 1 A Auto Special 1914-1916

via Mike Eckman

Kodak, o zamanlarda yüksek kalitesini kanıtlamak için ve diğer modellerden ayrışmak için kameralarını "özel" olarak damgaladı. Kodak 1 A Auto Special, mükemmel yapı kalitesi sunan "kutsal kase" kameralarından biriydi. Auto Special'in bilinen özellikleri; Wollensack'in Optimo panosu, saniyenin 1/300 hızı ve güvenilir oluşu!

Seagull Model 203

Mezzotint on Photobucket

The Seagull 2013, Agfa Isolette'in bir kopyasıdır ancak daha uygun fiyatı ve kullanım kolaylığı nedeniyle dünyanın her yerinde popüler olmuştur. Nispeten küçük boyutundan dolayı kullanışlı bir kamera, iyi renk üretimi ve görüntü kalitesi nedeniyle çekim yapmak için güzel bir motivasyon.

Voigtlander Prominent 6x9

Vintage Camera Lenses

1932'de üretilen Voigtlander Prominent, dahili ışık ölçerli ilk kamera ve şirketin ilk menzil kamerası oldu. 6x9 ve 6x4.5 çerçeveli 120mm film üzerine çekim yapıyor. Tanıdık, oldukça endüstriyel bir görünüme sahiptir. Hafif malzemelerine rağmen 790 gram ağırlığa sahip...

Zeiss Ikon Super Ikonta cameras

Super Ikonta C via Rangefinder Forum

Zeiss Ikon, en üst düzey ürünlerini Ikonta 'ya verdi ve en iyi orta format katlanan kameralarını ortaya çıkardı. Süper Ikontas, görüntü kalitesi arayanların öveceği bir kamera!

Zeiss Ikon Nettar 518/16

Film Photography Is Not Dead

Zeiss Nettar 518/16, tarihin oldukça güzel bir parçası. Katlanan kameraların modern görünüşü ve mekanik tasarımının karmaşıklığı ile harmanlanır. Nettar 518/16'ya hızlı bir göz attığınızda, bunun iyi tasarlanmış bir kamera olduğunu ve kalitenin göz önüne alınarak yapıldığını göreceksin.

Polaroid SX-70

Taylor R. Pape

SX-70 ilk şipşak SLR fotoğraf makinesi oldu. Çekildikten sonra anında geliştirilen - zamanında anında kamera alanının devrim yaratan görüntüler üretti. Günümüzde fotoğrafçılar ve sanatçılar tarafından halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Katlanan kamera doğasına uygun SX-70, kullanılmadığında düzgünce kapanır ve katlanır.

Cosina Voigtlander Bessa III

Camera Quest

120 mm veya 220 mm filmde 6x7 ile çekim yapan Bessa III, bugün piyasadaki en dikkat çekici modern katlanan kameralardan biridir. Mükemmel görüntüleri ile en deneyimli fotoğrafçıları ve koleksiyoncuları bile şaşırtacak mekanik bir tasarıma sahiptir.

Lomography Belair X 6-12

Lomography

Lomography'den sunulan bu ürün, katlanan kamera alanına panoramik bir yetenek getiriyor. Ayrıca, kullanıcılarına tam olarak özelleştirilebilen bir çekim deneyimi sağlar. Belair şu anda piyasada bulunan en hesaplı katlanan kameralardan biri.

Tüm bilgiler Camerapedia, UK Camera, Camera Heritage Museum ve Vintage Camera Lenses 'dan alınmıştır.


En yeni Kickstarter projemizi tanıtmak için heyecanla ilerliyoruz: Lomo'Instant Square. Kare biçimli şipşak fotoğrafları üreten dünyanın ilk analog fotoğraf makinesinden bahsediyoruz. Süper keskin fotoğraflar için 95mm'lik bir cam lens, Lomography'nin yaratıcı özelliklerinin hepsine imza atan gelişmiş bir otomatik mod ve katlanabilir tasarım. Lomo’Instant Square Kickstarter 'da başlatıldı. Planlanan perakende fiyatından %40'a varan indirimden yararlanmak için eğlenceye katıl! Fırsatları kaçırmadağına emin ol. Orada ol ya da kare ol!

lomographymagazine tarafından, 2017-09-17 tarihinde ve #donanım #instant #kickstarter #instantphotography #lomoinstantsquare başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Chris Lowell ile Objektifin Arkası

  Sunshine Reyes tarafından, 2017-08-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Chris Lowell ile Objektifin Arkası

  Onu, Veronica Mars, Private Practice gibi TV şovlarında ve son olarak GLOW'da Bash Howard rolünde görmüş olabilirsin. Şimdi, objektifin arkasındaki Chris Lowell hakkında daha fazla bilgi edin - fotoğrafçı Chris Lowell.

  2017-08-06
 • Pinhole Fotoğrafçılık Atölyesi - 30 Nisan Pazar

  nural tarafından, 2017-04-03 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pinhole Fotoğrafçılık Atölyesi - 30 Nisan Pazar

  İğne Deliği Fotoğrafçılık ile ilgili her şeyi Dünya Pinhole Günü'nde, bizimle birlikte öğrenmeye ne dersin? Dünya Pinhole Günü’ne hazırlanmak için bu atölyemizi kaçırma!

 • Stereo Fotoğrafçılık: Brian May ile Röportaj

  hannah_brown tarafından, 2017-07-13 tarihinde ve #kültür #haberler #insanlar başlığında yazıldı.
  Stereo Fotoğrafçılık: Brian May ile Röportaj

  Brian May, rock grubu Queen'in efsanevi gitaristi ve söz yazarı olarak ünlüdür. Ancak biraz daha derine inerseniz, Brian'ın stereo fotoğraf konusunda ne kadar fanatik olduğunu keşfedeceksiniz. Bu ortama olan tutkusu hakkında konuştu ve yeni kitabı "Queen in 3-D"den bazı fotoğraflar paylaştı.

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography tarafından, 2017-10-18 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography’nin başrol oyuncusu yepyeni, onuncu yılına özel bir tasarımla geri dönüyor! 1960’ların klasik Amerikan lokantalarından esinlenilen yeni Diana F+ 10 Years of Diana Edition mat kırmızı ve pastel mavi tasarımı ile Retro altın rengi lensiyle öne çıkıyor.

  2017-10-18
 • Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-17 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  When Lomography introduced the Diana F+, it became an instant darling in 2007. The year after, the Diana World Tour has launched, the biggest party ever for the toy camera. Let's blast back to several years earlier and toast to the good times of the Diana World Tour.

  2017-10-17
 • Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

  2017-10-16
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Diana F+:10 Yıl Kazananları İçin Şerefe

  Lomography tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Diana F+:10 Yıl Kazananları İçin Şerefe

  Değerli Diana F+'mızın paketini yücelten göz kamaştırıcı pozları keşfet!

  2017-10-16
 • Özlem Altın'ın Deneysel Fotoğrafları

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-12 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Özlem Altın'ın Deneysel Fotoğrafları

  Çağdaş sanatçı ve fotoğrafçı Özlem Altın'ın çizimleri karmaşıklaştırdığı fotoğraflar, zaman, doğrusal olmayanlık, tekrarlama ve varoluş konularını keşfeden görsel öykülerin kaynak materyali haline geldi.

  2017-10-12
 • Lomo’Instant Yangon'u Gururla Sunuyoruz

  Lomography tarafından, 2017-10-11 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Lomo’Instant Yangon'u Gururla Sunuyoruz

  Myanmar güzelliği ile sunar! Göz kamaştırıcı altın Budist tapınaklarından ve ılık tropik rüzgarlarda esinlenen Lomo'Instant Yangon'u sunarken yerimizde duramıyoruz!

  2017-10-11
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Lomography'nin Sana İhtiyacı Var

  Lomography tarafından, 2017-10-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomography'nin Sana İhtiyacı Var

  Lomography'yi sana yakın bir mağazaya getirecek elçiler, distribütörler ve ortaklar arıyoruz. Bize destek olup, satış noktası öner ve tonlarca Piggy Puan kazanma şansını elde et!

  2017-10-11
 • Başka Bir Vietnam: Savaşın Öbür Tarafından Resimler

  crissyrobles tarafından, 2017-10-10 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Başka Bir Vietnam: Savaşın Öbür Tarafından Resimler

  1960'lı yıllardaki Vietnam Savaşı, gazetelerin ve foto muhabirliğin toplumu şekillendirmesinde ne kadar önemli olduğunu gösteren en iyi örneklerden biridir. Vietnam Savaşı'ndan bir kaç yıl sonra, 180 adet görülmemiş film fotoğrafı yayınlandı.

  2017-10-10
 • Revolog Deney Üçlemesi

  emrekskn tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Revolog Deney Üçlemesi

  Lomografici emrekskn'i durdurmak mümkün değil. Şimdi de deneysellik adına incelediği Revolog filmleri hakkında bir yazıyla karşımızda!

  2017-10-09 2