Mercek Altında - Katlanan Kameralar

Katlanan kameralar, modern kameraların geliştirilmesinde önemli bir unsur olmuştur. Saha kameralardan şipşak kameralara, 35mm'den orta formata kadar farklı kullanım ve stillere sahip farklı modeller bulabilirsin. Bütün bunlara başlamadan önce, katlanan kamera gibi benzersiz bir fotoğraf deneyimini mümkün kılan şeylere bir göz atalım.

Watson ACME kamera, Zeiss Ikonata katlanan kamera, ve Zeiss Nettar 517 kamera - Camera Heritage Museum

Katlanan kamera, genellikle objektifi ve kamera gövdesini birleştiren körüklerle karakterize edilir. Kuşkusuz, bu körükler katlanan kameraların en önemli özelliklerinden biridir ve bu özellik olmadan kamera iyi bir görüntü yakalayamaz. Bu bileşen, katlanamayan kamera girintisini, kullanılmadığında kolay taşınması ve depolanması için daha küçük, daha taşınabilir bir boyuta dönüştürdü.

Kodak Kamera Wikipedia Commons

Kameranın kompakt olmasının yanı sıra, kameradaki körükler, odağı ve kamera içi efektleri de etkiler. Günlük kullanılan katlanan kameralardan daha uzun körüklere sahip olan basın kameraları da var. Fotoğrafçı istediği takdirde kamerayı farklı açılarda konumlandırarak farklı efektler elde edebilir. Körükler, bazı durumlarda lensi ve filmi birbirine paralel tutarak bozulmayı da engeller.

Kodak katlanan kameralar No. 3-A autographic Kodak Jr., No. 1-A Kodak Jr., Jiffy Kodak Six-16 Series II, Kodak Senior Six-16, No. 1 Kodak Jr., No. 2 Folding Cartridge Premo, Kodak Jr. Six-20 Series II, Vest Pocket Kodak Series III - Science Widener co Marty Schultz

Eşsiz stil ve tasarımlara sahip bazı ikonik katlanan kameralar:

Graflex Century Graphic 23

via Westography

Kuşkusuz şimdiye kadar yapılmış en ikonik katlanan kameralardan biri olan Graflex Century Graphic o kadar dayanıklı ki, kullanıcıları kendini savunma için bile kullanabiliyordu. Sağlam yapısı ve Century Graphic'in güzel görüntü kalitesi ile birlikte 56 yıllık bir üretim süreci yaşadı.

Kodak 1 A Auto Special 1914-1916

via Mike Eckman

Kodak, o zamanlarda yüksek kalitesini kanıtlamak için ve diğer modellerden ayrışmak için kameralarını "özel" olarak damgaladı. Kodak 1 A Auto Special, mükemmel yapı kalitesi sunan "kutsal kase" kameralarından biriydi. Auto Special'in bilinen özellikleri; Wollensack'in Optimo panosu, saniyenin 1/300 hızı ve güvenilir oluşu!

Seagull Model 203

Mezzotint on Photobucket

The Seagull 2013, Agfa Isolette'in bir kopyasıdır ancak daha uygun fiyatı ve kullanım kolaylığı nedeniyle dünyanın her yerinde popüler olmuştur. Nispeten küçük boyutundan dolayı kullanışlı bir kamera, iyi renk üretimi ve görüntü kalitesi nedeniyle çekim yapmak için güzel bir motivasyon.

Voigtlander Prominent 6x9

Vintage Camera Lenses

1932'de üretilen Voigtlander Prominent, dahili ışık ölçerli ilk kamera ve şirketin ilk menzil kamerası oldu. 6x9 ve 6x4.5 çerçeveli 120mm film üzerine çekim yapıyor. Tanıdık, oldukça endüstriyel bir görünüme sahiptir. Hafif malzemelerine rağmen 790 gram ağırlığa sahip...

Zeiss Ikon Super Ikonta cameras

Super Ikonta C via Rangefinder Forum

Zeiss Ikon, en üst düzey ürünlerini Ikonta 'ya verdi ve en iyi orta format katlanan kameralarını ortaya çıkardı. Süper Ikontas, görüntü kalitesi arayanların öveceği bir kamera!

Zeiss Ikon Nettar 518/16

Film Photography Is Not Dead

Zeiss Nettar 518/16, tarihin oldukça güzel bir parçası. Katlanan kameraların modern görünüşü ve mekanik tasarımının karmaşıklığı ile harmanlanır. Nettar 518/16'ya hızlı bir göz attığınızda, bunun iyi tasarlanmış bir kamera olduğunu ve kalitenin göz önüne alınarak yapıldığını göreceksin.

Polaroid SX-70

Taylor R. Pape

SX-70 ilk şipşak SLR fotoğraf makinesi oldu. Çekildikten sonra anında geliştirilen - zamanında anında kamera alanının devrim yaratan görüntüler üretti. Günümüzde fotoğrafçılar ve sanatçılar tarafından halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Katlanan kamera doğasına uygun SX-70, kullanılmadığında düzgünce kapanır ve katlanır.

Cosina Voigtlander Bessa III

Camera Quest

120 mm veya 220 mm filmde 6x7 ile çekim yapan Bessa III, bugün piyasadaki en dikkat çekici modern katlanan kameralardan biridir. Mükemmel görüntüleri ile en deneyimli fotoğrafçıları ve koleksiyoncuları bile şaşırtacak mekanik bir tasarıma sahiptir.

Lomography Belair X 6-12

Lomography

Lomography'den sunulan bu ürün, katlanan kamera alanına panoramik bir yetenek getiriyor. Ayrıca, kullanıcılarına tam olarak özelleştirilebilen bir çekim deneyimi sağlar. Belair şu anda piyasada bulunan en hesaplı katlanan kameralardan biri.

Tüm bilgiler Camerapedia, UK Camera, Camera Heritage Museum ve Vintage Camera Lenses 'dan alınmıştır.


En yeni Kickstarter projemizi tanıtmak için heyecanla ilerliyoruz: Lomo'Instant Square. Kare biçimli şipşak fotoğrafları üreten dünyanın ilk analog fotoğraf makinesinden bahsediyoruz. Süper keskin fotoğraflar için 95mm'lik bir cam lens, Lomography'nin yaratıcı özelliklerinin hepsine imza atan gelişmiş bir otomatik mod ve katlanabilir tasarım. Lomo’Instant Square Kickstarter 'da başlatıldı. Planlanan perakende fiyatından %40'a varan indirimden yararlanmak için eğlenceye katıl! Fırsatları kaçırmadağına emin ol. Orada ol ya da kare ol!

2017-09-17 #donanım #instant #kickstarter #instantphotography #lomoinstantsquare

Kickstarter

İkonik bir estetiği, kare format şipşak fotoğrafçılığa taşıyoruz! Diana Instant Square fotoğraflarını güçlü, doygun renkler ve zengin, duygu yüklü vinyetlerle dolduracak. Hayal gününün sınırları zorlamak için yaratılan yepyeni icadımız, Çoklu Pozlama Modu, uzun pozlamalar için Bulb Modu, hot-shoe adaptörü ve çok daha fazlası ile donatıldı! Diana F+ lensleri ile uyumlu, yani perspektifini istediğin zaman, istediğin yerde değiştirebilirsin. İki fotoğrafın asla birbirine benzemeyecek. Hemen bizi Kickstarter'da destekle!

Daha İlginç Makaleler