Greg Ferro: Lomo'Instant Square ile Kaliforniya Rüyası

2017-08-31

Greg Ferro oldukça başarılı İtalyan bir yönetmen. Reklamcılık sektöründeki işinin yanı sıra, şu an ikinci uzun metraj filmi ve diğer kişisel projeleri üzerinde çalışıyor.

Uzun süredir şipşak fotoğrafçılıkla ilgilenen İtalyan yönetmen Greg Ferro Venice Beach seyahati sırasında Lomo’Instant Square’i test etti. Bu mekanın Kaliforniya’ya özgü eksantrik atmosferinin ona ilham verdiğini söylüyor. Burada zamanın durduğuna, insanların rahat ve huzurlu olduklarına inanıyor; bu da çılgın şipşak fotoğraflar için doğru karışım!

Selam Greg! Bu aralar hangi projeler üzerinde çalışıyorsun?

Devam eden çok fazla şey var...

Bu yıl, sonunda 10 sene kadar önce üzerinde çalışmaya başladığım belgesel projemi tamamlayacağım. Muay Thai eğitimi alan Tay çocukları konu alıyor. Bunun dışında, Japonya geçen bir moda filmi çekiyorum, yeni uzun metraj filmimin senaryosunu yazıyorum ve yeni fotoğraf Threesome (Lomo’Instant Wide ile çekilen) üzerinde çalışıyorum. Bu arada da düzenli olarak ödeme aldığım reklam projeleri yapıyorum.

Şu ana kadar çalıştığın en önemki proje hangisiydi?

Yönetmenim, bu benim önceliğim ve tutkum. 2014 ve 2017 yılları arasında ilk uzun metraj filmim olan "Family Girl" üzerinde çalıştım. Bu, ABD ve Tayland arasında çekilen, deneysel bir yol hikayesiydi. Bu filmimle gurur duyuyorum ve umarım bir gün, uluslararası bir film festivalinin seçkisi arasında yer alır.

Gelecek için profesyonel hedeflerin nelerdir?

Sinema tarafından bakacak olursak, bir yıl içinde yeni uzun metraj filmimin prodüksiyonuna başlamayı hedefliyorum. Fotoğrafçılık açısından ise iki sergimi önümüzdeki bahara kadar tamamlamayı ümit ediyorum: Threesome ve daha çok sokak fotoğrafçılığına odaklandığım ikinci bir proje.

Kariyerinde bizimle paylaşmak istediğin bir an oldu mu?

Yaşamım boyunca hep müzik eğitimi aldım. Bir sabah uyandım ve fark ettim ki, her şeyde başarısız olmuşum. Ne mi yaptım? Her şeye yeniden başladım... O gün müziği geride bıraktım, ve o andan itibaren yaşamım görüntü ve hareketle dolu hale geldi.

Lomography ile nasıl tanıştın, senin için ne ifade ediyor?

Film çekimlerime sadece analog fotoğrafçılığın mevcut olduğu dönemlerde başlamış olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Filmin kokusunu ve sesini seviyorum . Fotoğrafçılığa başladığımda, ilk olarak dijital makinelerle çekim yapıyordum, ama kısa sürede kaybettiğim bir şeyler olduğunu fark ettim. Dijital makineler sadece 0 ve 1’lerden oluşan diziler yaratılar, ama analog bir makine sen ve çevren arasında bir ilişki yaratıp, seni doğru ışığı yakalamaya zorluyor. Lomography’nin plastik makineleri ile başlayıp, sonradan şipşak ve son olarak da 6x6 formatına geçtim. – favorim o oldu. Lomography benim için çok önemli çünkü dijital dünyada, analog fotoğrafçılığı yeniden keşfetmeme olanak sundu.

Lomo'Instant Square ile neleri fotoğrafladın?

Venice Beach’te çekim yaptım çünkü burası benim için hem profesyonel hem de kişisel anlamda önemli bir yer. Burada sanki zaman duruyor (Sörf evlerine zarar veren yüksek fiyatlı hipster mağazalarına rağmen). Aslında o kadar insani görünmeyen insanların olduğu, çarpıcı ve sinematik bir yer var ... Bu, hiçbir ülkeye ait olmayan topraklarda geçen bir filmde olmak gibi; insanların sadece rahatlamak ve uyum içinde yaşamak için her yerden geldiği başka bir gezegende. Belki de vizyonum çok romantik, ama en Kaliforniya'da çekim yapmak ve yaşamak bana iyi geliyor: her an bir rüyayı yaşamak gibi.

Fotoğraflarını çekeceğin insanları nasıl seçtin? Tepkileri nasıl oldu?

Hep portreler üzerine odaklanan bir sokak fotoğrafçısı oldum. Fotoğraf çekmek istediğim kişiyle olan simyanın nasıl başladığını bilmiyorum. Rahatça yürüyüp, etrafımı gözlemliyorum. Birisi dikkatimi çektiğinde, onlara gülümsemek ve kameraya dokunmak yeterlidir. On seferin dokuzunda karşımdaki kişi önce şaşırıp, ölümsüzleştirilmekten mutluluk duyar. Tabii ki, bu her yerde geçerli değil, ancak Venedik Plajı'nda öyle.

Şipşak fotoğrafçılıkta farklı bir teknik izliyorum. Genelde filmin ilk karesini kullanmam gereken ayarları kestirmek için harcıyorum. Sonrasında çekimi başlayıp fotoğrafların oluşmasını izlemiyorum. Şipşakları bir kutuya koyuyorum (her zaman aynı kutu). Sonrasında eve geldiğimde onları incelemek için zaman ayırıyorum.

Bazen çok iyi bir fotoğraf çektiğime inanıyorum ama sonradan fark ediyorum ki düşündüğüm kadar iyi çıkmamış... Şansıma, bazen de o kadar tatmin olmadığım bir fotoğraf, biraz zaman geçtikten sonra beni şaşırtabiliyor. Benim için bu, şipşak fotoğrafçılığın anlamı ve cazibesi.

Sence, kare formatın en önce çıkan avantajı nedir?

Kare format? Cevap çok basit: SONUNDA! Şipşak fotoğrafçılık kare format ile doğdu ve bence başladığı yere geri dönüyor. Geniş formatı da çok seviyorum, sinematagrafik bir havası olduğu için, ama kare format, 6x6’da da olduğu gibi portre için ideal. Görüntüyü çok daha farklı bir bakışla kurgulaya zorluyor insanı: daha az doğal, çünkü kardaj daha dar. Bu da bir yansıma sürecine yol açıyor: dijital ortamda kaybolan bir uygulama.

Greg’in diğer işleri için websitesini, Vimeo kanalını ve Instagram hesabını ziyaret edebilirsin.

lomosmarti tarafından, 2017-08-31 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Bahsedilen Ürün

Lomo'Instant Square

Lomo'Instant Square

Lomo’Instant Square, Instax kare fotoğraf üreten, dünyanın ilk ve tek tamamen analog fotoğraf makinesi. Dünyanı güçlü fotoğraflarla belgelerken, kare format, çılgın kompozisyonlara olanak sunuyor. 95mm cam lens (45mm dengi) ve pozlamayı ayarlayan otomatik mod ile Lomo’Instant Square, süper keskin ve mükemmel pozlanmış fotoğraflar çekmeye olanak sunuyor.

Daha İlginç Makaleler

 • Lomo'Instant Square: Brian Bruno ve Audrey Kitching İle Şipşak Büyüsü Yaratmak

  Lomography tarafından, 2017-09-15 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Square: Brian Bruno ve Audrey Kitching İle Şipşak Büyüsü Yaratmak

  Philadelphia’lı fotoğraf sanatçısı Brian Bruno, Lomo'Instant Square'i test etti ve muhteşem sonuçlar aldı! Bir çekim için, kendisi Audrey Kitching ile birlikte çalıştı. En son ve en mükemmel şipşak fotoğraf makinemizden nasıl hoşlandıklarını anlatmak için bizimle oturacak kadar nazikler.

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25