Şipşak Kameranın Geçmişteki Günlük Kullanımları

Günümüzde şipşak makineler daha lüks ve estetik kaygılar öne çıkarak kullanılıyor. Geçmişte ise halk ve fotoğrafçılar Land'ın icadı olan şipşak fotoğraf makinelerini profesyonel çekimler için günlük yaşamda kullanırlardı. İşte eskiden insanlar şipşak kameraları nasıl kullanırlardı, bir göz atalım!

Profesyonel, üst düzey fotoğrafçılık

Günümüzde, çağdaş fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarının şipşak olarak sergilenmesi zor bulunuyor, hem de akıllı telefonlarımız onların önüne geçmişken. Eğer Andy Warhol ya da David Hockney değilsen, sergi yapmak için analog filmine sadık kal.

Ansel Adams’ın şipşakları

Ama eski altın günlerde, şipşak kameralar her boyutta ve şekilde bulunabiliyordu, şipşaklar profesyonellerin seçimdiydi. Uzaklarda aramadan, günümüzün en ünlü manzara fotoğrafçısı Ansel Adams'a bak. Kendisi Edwin Land'in Polaroid SX-70 kullanırdı; fotoğraf makinesi günümüzdeki dijital fotoğraf makinelerine eş değer.

''Polaroid sürecini, sadece doğal ve içten olan materyalin güzelliğini değil, aslında, fotografik olarak konuşursak doğrusal bir ölçek oluşturmadan herhangi bir sıradan baskı ile çoğaltılamayacak oluşu ama aynı zamanda aciliyet faktörünü her zaman yaratıcı bulmuşumdur. Tam olarak ne aldığını görüyorsun. Statik koşullar altında fotoğraf çekerken düzeltme yapabilirsiniz. Veya hızlı durumlarda çalışıyorsanız, bir fotoğrafınız olduğunda, diğerlerinin ne olacağını öngörebilirsiniz. Bu aciliyet karmaşasında güzel bir estetik var, ve bunun benim için çok önemli olduğunu düşünüyorum. "-- Ansel Adams

Siyah - beyaz görüntülerinin çoğu şipşak baskı ile kullanıldı ve8x10 siyah beyaz film ile geliştirildi.

Ayrıca şipşak kamerada sanatı ve şiiri bulan Andrei Tarkovsky var. Şipşak baskıları neredeyse hiç görülmemiş olsa da, hepsi artistik ve sinematografiye çok benzer.

Fotoğraf kaynağı: Lomography

Kimlik kartları ve pasaport fotoğrafları

Biz akıllı telefonlarımıza nasıl davranıyorsak, eskiden insanlarda şipşak kameralara öyle davranıyorlardı. Acil işler için en iyi yoldu, mesela kimlik fotoğrafı veya pasaport fotoğrafı. İlk şipşak portre 1965 yılında tanıtılmıştı ve böylece pasaport fotoğrafı tamamıyla değişmişti.

Pasaport fotoğrafları, dükkânlarda çekilirdi ve resimleri pasaportun içine eklemek için kullanılan 2x2 Polaroid olarak satıldı. Pasaport fotoğrafçılığının olayı beş dakikalık bir işe dönüşmüştü.

1987 ve 1988 yılına ait fotoğraflar: Blake Andrews

Polis işleri

Adli fotoğrafçılık, 19. yüzyılın sonlarından bu yana var, Alphonse Bertillion veya Weegee eserleri daha modern örneklerden. Bizi en çok şaşırtan şey, 20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde polis memurlarının suç fotoğrafçıları rolünü de üstlenmiş oluşları. Yetkililer suç sahnelerini belgelemek için şipşak fotoğraf makinesi kullanıyorlardı.

Polis fotoğrafları arşivde çok olmasa da (elbette gizliler!) :LA Times’ın ve Hawaii Polis Departmanı’nın raporlarına göre yetkililer şipşak fotoğraf makinesi kullanıyorlardı.

HAVA KİRLİLİĞİ KONTROLÜ DEPARTMANI YETKİLİLERİ İŞLEM YAPMADAN ÖNCE ŞİPŞAK FOTOĞRAFLARI KARŞILAŞTIRIYORLAR

Yapım devamlılığı

Senaryo danışmanı, hikayeden en ufak aksesuara kadar olan projenin veya filmin sürekliliğini denetleyen film ekibinin üyesidir. Danışman, gardırop, sahne giyimi, giyinme, saç, makyaj ve aktörlerin eylemleri gibi tüm unsurları not alır ve senaryoyu izlediklerinden emin olur. Sette en çok çalışan kişilerden biridir ve devamlılığın sorumlusudur.

Yani, şipşak kamera üretildiğine, cennet tarafından gönderilmiş gibiydi ve her senaryo danışmanı şipşak kameraya ne kadar minnettar olduklarını anlatırlar. İşte "Yıldız Savaşları Episod IV: Yeni Bir Umut" senaryo danışmanı Ann Skinner'ın şipşak fotoğrafları.

Görüntüler BFI National Archive/© & TM Lucasfilm Ltd.’e aittir. Fotoğrafların kaynağı: Laughing Squid

Kaynaklar: University of Maryland, The Europeana ve Bright Hub.

2017-09-05 #haberler

Daha İlginç Makaleler