Şipşak Kameranın Geçmişteki Günlük Kullanımları

2017-09-05

Günümüzde şipşak makineler daha lüks ve estetik kaygılar öne çıkarak kullanılıyor. Geçmişte ise halk ve fotoğrafçılar Land'ın icadı olan şipşak fotoğraf makinelerini profesyonel çekimler için günlük yaşamda kullanırlardı. İşte eskiden insanlar şipşak kameraları nasıl kullanırlardı, bir göz atalım!

Profesyonel, üst düzey fotoğrafçılık

Günümüzde, çağdaş fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarının şipşak olarak sergilenmesi zor bulunuyor, hem de akıllı telefonlarımız onların önüne geçmişken. Eğer Andy Warhol ya da David Hockney değilsen, sergi yapmak için analog filmine sadık kal.

Ansel Adams’ın şipşakları

Ama eski altın günlerde, şipşak kameralar her boyutta ve şekilde bulunabiliyordu, şipşaklar profesyonellerin seçimdiydi. Uzaklarda aramadan, günümüzün en ünlü manzara fotoğrafçısı Ansel Adams'a bak. Kendisi Edwin Land'in Polaroid SX-70 kullanırdı; fotoğraf makinesi günümüzdeki dijital fotoğraf makinelerine eş değer.

''Polaroid sürecini, sadece doğal ve içten olan materyalin güzelliğini değil, aslında, fotografik olarak konuşursak doğrusal bir ölçek oluşturmadan herhangi bir sıradan baskı ile çoğaltılamayacak oluşu ama aynı zamanda aciliyet faktörünü her zaman yaratıcı bulmuşumdur. Tam olarak ne aldığını görüyorsun. Statik koşullar altında fotoğraf çekerken düzeltme yapabilirsiniz. Veya hızlı durumlarda çalışıyorsanız, bir fotoğrafınız olduğunda, diğerlerinin ne olacağını öngörebilirsiniz. Bu aciliyet karmaşasında güzel bir estetik var, ve bunun benim için çok önemli olduğunu düşünüyorum. "-- Ansel Adams

Siyah - beyaz görüntülerinin çoğu şipşak baskı ile kullanıldı ve8x10 siyah beyaz film ile geliştirildi.

Ayrıca şipşak kamerada sanatı ve şiiri bulan Andrei Tarkovsky var. Şipşak baskıları neredeyse hiç görülmemiş olsa da, hepsi artistik ve sinematografiye çok benzer.

Fotoğraf kaynağı: Lomography

Kimlik kartları ve pasaport fotoğrafları

Biz akıllı telefonlarımıza nasıl davranıyorsak, eskiden insanlarda şipşak kameralara öyle davranıyorlardı. Acil işler için en iyi yoldu, mesela kimlik fotoğrafı veya pasaport fotoğrafı. İlk şipşak portre 1965 yılında tanıtılmıştı ve böylece pasaport fotoğrafı tamamıyla değişmişti.

Pasaport fotoğrafları, dükkânlarda çekilirdi ve resimleri pasaportun içine eklemek için kullanılan 2x2 Polaroid olarak satıldı. Pasaport fotoğrafçılığının olayı beş dakikalık bir işe dönüşmüştü.

1987 ve 1988 yılına ait fotoğraflar: Blake Andrews

Polis işleri

Adli fotoğrafçılık, 19. yüzyılın sonlarından bu yana var, Alphonse Bertillion veya Weegee eserleri daha modern örneklerden. Bizi en çok şaşırtan şey, 20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde polis memurlarının suç fotoğrafçıları rolünü de üstlenmiş oluşları. Yetkililer suç sahnelerini belgelemek için şipşak fotoğraf makinesi kullanıyorlardı.

Polis fotoğrafları arşivde çok olmasa da (elbette gizliler!) :LA Times’ın ve Hawaii Polis Departmanı’nın raporlarına göre yetkililer şipşak fotoğraf makinesi kullanıyorlardı.

HAVA KİRLİLİĞİ KONTROLÜ DEPARTMANI YETKİLİLERİ İŞLEM YAPMADAN ÖNCE ŞİPŞAK FOTOĞRAFLARI KARŞILAŞTIRIYORLAR

Yapım devamlılığı

Senaryo danışmanı, hikayeden en ufak aksesuara kadar olan projenin veya filmin sürekliliğini denetleyen film ekibinin üyesidir. Danışman, gardırop, sahne giyimi, giyinme, saç, makyaj ve aktörlerin eylemleri gibi tüm unsurları not alır ve senaryoyu izlediklerinden emin olur. Sette en çok çalışan kişilerden biridir ve devamlılığın sorumlusudur.

Yani, şipşak kamera üretildiğine, cennet tarafından gönderilmiş gibiydi ve her senaryo danışmanı şipşak kameraya ne kadar minnettar olduklarını anlatırlar. İşte "Yıldız Savaşları Episod IV: Yeni Bir Umut" senaryo danışmanı Ann Skinner'ın şipşak fotoğrafları.

Görüntüler BFI National Archive/© & TM Lucasfilm Ltd.’e aittir. Fotoğrafların kaynağı: Laughing Squid

Kaynaklar: University of Maryland, The Europeana ve Bright Hub.

lomographymagazine tarafından, 2017-09-05 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Günlük İhtiyacını Karşıla

  Lomography tarafından, 2017-04-04 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Automat Glass Tüyosu: Günlük İhtiyacını Karşıla

  "Günlük ihtiyacını karşıladın mı?" Sağlıklı bir fotoğraf diyeti tek ihtiyacın olan şet. Sağlıklı yeşillikler ve yuvarlak yiyecekler aynı zamanda mükemmel şipşak fotoğraflar anlamına da geliyor.

  2017-04-04
 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Şipşak

  Lomography tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Şipşak

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte Şipşak kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-20 1
 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26