Şipşak Fotoğrafçılık: Dün ve Bugün

2017-09-07

Şipşak fotoğrafçılık doğuşundan bu yana çok yol kat etti ve heyecan dinecek gibi görünmüyor. Dijitalin rahatlığı birkaç tul ötede olsa bile, şipşak fotoğrafçılık dünyasındaki yeni gelişmelerle, şipşak çekim yapmak hava çok taze ve çok havalı.

Krediler: mattydk & roxyvonschlotterstein

Nasıl başladı

İlk şipşak fotoğraf makinesinin doğuşu (Amerikalı fizikçi ve Polaroid firmasının kurucusu) Dr. Edwin Land’in 3 yaşındaki kızının oldukça masumane bir sorusu ile ortaya çıktı: babasının çektiği fotoğrafları neden hemen göremiyordu? Dr. Land halihazırda farklı fotografik ekipmanlar üzerine çalışmalar yapıyordu – makine lensi üzerine düşen ışık harelerini azaltıcı polarize filtre onun icadıydı – o yüzden şipşak makine yaratma fikri onun için çok da uzak değildi. 1948 yılında ilk şipşak fotoğraf makinesinin üretimine başlandı. Adı Polaroid 95’ti ve çok başarılı olup, kısa sürede tükendi.

1970’lerdeki SX-70

Polaroid 95’in ilk üretimi sonrasında farklı modeller üretilmeye başlandı, ancak ikon 1972’de doğdu: Polaroid SX-70. Kuru geliştirici süreçleri kullanan, katlanabilir tasarıma sahip bir SLR fotoğraf makinesiydi. O kadar popüler oldu ki, fabrika günde 5000 adet üretiyordu. Beş yıl ileri gittiğimizde yeni bir ikon karşımıza çıktı: sabit odağa sahip şipşak fotoğraf makinesi olan Polaroid OneStep Land.

Krediler: eyecon, minimodi, kruzhkova & ajagee24701

1980’lerde Şipşak’ın Gücü

Bu dönem, Polaroid Sun 600 fotoğraf makinesi ve Type 600 renkli filmin ortaya çıktığı dönemlerdi. 1982 yılında Dr. Land Polaroid firmasından ayrılmaya karar verse de, firma şipşak fotoğrafçılık ürünleri üretmeye devam etti, bu da Polaroid Spectra sistemine ön ayak oldu.

Krediler: anthonystone, ronailer, tsingtao & nigelk

Instax ve 1990’lar

Milenyumdan iki yıl önce, Fujifilm 800 ISO değerinde, kredi kartı boyutunda, gün ışığı ile uyumlu renkli şipşak film kullanan Instax Fotoğraf Makinesi serisini duyurdu. Bir yıl sonraysa Polaroid, gençler arasında çok popüler i-Zone’u lanse etti.

Krediler: weleasewoger72, dida & okashii

2000’ler ve sonrası

Fujifilm şipşak fotoğrafçılık alanında güçlü konumunu sürdürdü. Lomography’nin şipşak fotoğrafçılıktaki ilk adımı Diana F+, Lomo LC-A+ ve Belair X 6-12 fotoğraf makineleri için üretilen Instant Back aksesuarları ile oldu. İlgili makineye Instant Back (Fuji Instax film ile çalışan) takarak, kullanıcılar belirgin Lomography etkisini şipşak fotoğraflarına taşır hale geldiler.

Krediler: satomi, reneg88 & somapic

2014 yılında Lomography Kickstarter üzerinden Fuji Instax Mini film kullanan Lomo'Instant modelinin geliştirme sürecine başladı. “Dünyanın en yaratıcı şipşak fotoğraf makinesi” olarak etiketlenen Lomo'Instant 2 farklı yaratıcı çekim moduna sahipti (gündüz çekimleriyle gece çekimleri ve uzun pozlamalar için) ve geniş-açı, fisheye, portre lens eklentileriyle geliyordu. Ayrıca fotoğraflara renk katmak için renkli flaş filtreleri de vardı.

Krediler: dream, sanamiii, lomography, tomas_bates & grad

Bir yıl sonra Lomo'Instant Wide’ın üretimine başlandı. Bu makine de Lomo’Instant’ın yaratıcı özelliklerine sahipti ancak uzaktan kumanda görevi de gören lens kapağı sayesinde kolayca oto-portreler, grup fotoğrafları ve uzun pozlamalı fotoğraflar çekmeye olanak sunuyordu. Bu makine Fuji Instax Wide film ile çalışıyordu.

Krediler: lomographyfrance, klemidesigns, lafilledeer, dop, pinkbutterfly, pearlgirl77 & zonderbar

2016 yılında Lomo'Instant Automat karşımıza çıktı. Kısaca söylemek gerekirse bu makine her şeyi kendi yapıyordu – enstantane, diyafram ayarı ve flaş gücü, her ortamda ve ışık koşulunda doğru pozlanmış bir fotoğraf oluşturmak için otomatik olarak ayarlanıyordu.

Şimdiyse Lomography Lomo'Instant Square ile şipşak fotoğrafçılık alanında bir dönüm noktasına daha ön ayak olmayı planlıyor! Sen de bizi Kickstarter üzerinden destekleyerek bu hayali gerçekleştirmemize yardımcı ol. Lomo'Instant Square çok katmanlı can lense, tamamen otomatik pozlamaya ve her fotoğrafının öne çıkması için tonlarca yaratıcı özelliğe sahip.

lomographymagazine tarafından, 2017-09-07 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25
 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2017-10-23