Ruby June: Lomo'Instant Square İle Yolda

2017-09-08

Moda Fotoğrafçısı olan Ruby June yakın zamanda New York'ta her şeyini bırakıp, hayal şehri Kaliforniya için yola çıktı. Yolda geçen anıları çekmek için yanına Lomo'Instant Square'i aldı. Burada, bizimle fotoğraflarını ve yeni seyahat arkadaşı hakkında düşüncelerini paylaşıyor.

Merhaba Ruby June! Seni tanımayanlar için, bize ne yaptığını ve kim olduğunu anlatır mısın? Ve biraz da kendi hikayenden bahseden misin?

Merhaba! Kalamazoo, Michigan'da dünyaya geldim ve daima filmlerde olmak istedim - eğer küçük güzellik yarışmalarına girseydim, cenette olurdum. Ancak şovcu bir annem yoktu, (muhtemelen en iyisi için) kendi hikayelerimi ve karakterlerimi yaratmak zorundaydım ve daha sonra onları Hollywood'a saklamak için fotoğraflamaya başladım.

Fotoğrafçılık bana üzerinde çalıştığım şeyi yakalamama her zaman izin verdi, giyilebilir cheetos cipsi ya da balık pullarından yapılmış gökkuşağı renkli elbisemi çektiğimde.

Büyürken çok paramız yoktu ama yaratıcı olmak için özgür bir çevreye sahiptik, hiçbir şey imkansız değildi. Ne kadar paran olursa olsun bunu sana veremez.

Lomograghy ile nasıl tanıştın? Lomography bu hikayeye nasıl uyum sağlıyor?

Çok sevdiğim bir fotoğrafçı, Nirmi, yeni aldığı şipşak fotoğrafı paylaşmıştı. Gördüğüm anda ONDAN BENDE DE OLMALI diye düşündüm.

İlk görüşte aşk gibiydi, hala dışarı çıktığımda o fotoğraf makinesini yanımda götürürüm ve insanları çekerim, ortamın havasını tamamen değiştiriyor. Lomography kameramla yakaladığım pozları dijitalle asla yakalayamayacağımı keşfettim.

Sonra Katherine ile tanıştım ve Lomography'e daha da aşık oldum. Lomography'de çalışan insanların fotoğraf makineleri kadar güzel olduklarını gördükçe daha fazla aldım.

Şu zamana kadar en çılgın projen hangisiydi? Aslına bakarsan şuanda en çılgın macerada olduğunu anlıyoruz...

Şu anda kocam ve ben Amerika'nın her yerini bütün sahip olduklarımızda geziyoruz- NYC'dan LA'ya taşınıyoruz, orada kalacak yer ya da bir şey yok, ama biz bunun için heyecanlıyız ve Tanrı'nın bizim için ne planladığını merak ediyoruz. Bu fikri 2 ay önce bulduk, ama ikimizde biliyorduk ki eğer çok bekleseydik birbirimizi gitmemeye ikna etmek çok kolay olacaktı, bir araba almak ve her şeyi paketlemek için kendimize bir ay verdik, sonunda hoşça kal dedik.

Şuan da tabii ki bu en çılgın projem, bilemiyorum tahmin edebildin mi! Yola çıkalı 2 haftadan fazla oluyor ve sanki tüm hayatım boyunca etrafı keşfediyormuş gibi hissediyorum. Evimizin olmamasına alışmak biraz zaman aldı ama şimdi bu özgürlüğün tadını çıkarıyoruz. Ne zaman bir böcek ön camımıza çarpsa, atın üstüne gitmediğime veya böcek olmadığım için şanslı hissediyorum. Göçebe yaşayanlar çok zor zamanlardan geçmişler!

Lomo'Instan Square sana sadık bir arkadaş olabildi mi bu yolculukta? Anılarının gözlerinin önünde canlanması nasıl bir his?

Şipşak kameramı yanıma ön koltuğa alıyorum ve böylece maceraya hazır oluyor. Hayatlarımızı değiştirmeye ve bu gezi yapmaya karar verdiğimizde hemen bu deneyimi şipşak kamera ile yakalamanın ne kadar özel olacağını düşündüm Kapağını eski çiçek desenli kumaşla kapladığım bir defterim var, bütün fotoğrafları onun için koyuyorum ve ilerledikçe hepsine bir başlık atıyorum. Bir anımı o an yakalayıp, avuçlarımın içine almak harika- anımı hala tazeyken yazabilmek harika!

Şipşak fotoğrafçılık anda kalmanı ve dünyaya nasıl bağlıyor?

Aman Tanrım, benim için hayat kurtarıcı.

Dijital fotoğraf makinemi yanımda getirdiğimde binlerce (veya daha fazla) fotoğraf çekmeliymişim gibi hissediyordum ve anı yaşamak zordu. Havai fişekler patlarken kameranın ekranına bakmak, ve daha sonra fotoğraflara yine ekrandan bakmak, hiç zaman ayırıp GERÇEKTEN üstümdeki harika şova bakmamak hiçte eğlenceli değil.

Şipşak kameralar bana anları takıntılı olmadan çekme ve tüm zamanımı ne olup bittiğini belgelemeye odaklama fırsatı veriyor. Şipşak kamera ile belki 5 adet pozum var ve onlarda güzel çıkarsa! Eğer çıkmazlarsa da yine de güzel bir anı, analogların aksine hemen sonucu gördüğün için tekrar çekmen gerekiyorsa, ÇEKMELİSİN.

Topluluktaki hayatlarından daha büyük maceralara atılmak isteyenler için bir tavsiyen var mı? Hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebilirler?

Bilinmezlik korkutucu, özellikle olduğun yerde rahat ve mutluysan. Bu hayat tarzından çıkabilmek için rahatından vazgeçmelisin, ne çalışıyorsa ve ne iyiyse bırakmalısın, öyle hayaller kurmalısın ki söylemesi imkansız olsun. Eminim ki en başta Guglielmo Marconi radyo frekansları göndermekten bahsetti ve herkes onu deli sandı. Ama eğer bu düşüncesini zorlamasaydı, şu anda Amerika seyahatimizde çevre yolunda giderken ne ile parti yapardık?

Ne zaman diğer adımda ne yapacağımı ve bunun nasıl mümkün olacağını bilmesem, mantığa ters gidiyor, Tanrı boşlukları doldurmak için benimle buluşuyor. Eğer boşlukları kendim doldurabilseydim hiç bir mucizesi ve eğlencesi kalmazdı. Ben imkansızın hayata geçmesini seviyorum, kırılan parçanın tamamen oturmasını. Rahat olmayı seviyorum ama ondan daha çok sevdiğim şey ise hayal edemeyeceğim şeylerin gerçek olması. Eğer ilk adımı atmaya inancın varsa, Tanrı'nın gerçek olup olmadığından emin bile değilken, eğer o adımı atmak için biraz merakın varsa - o seni şaşırtmak için her zaman yanında olacaktır. Tabii ki kolay değil ama sana söz veriyorum ki değer.

Lomo'Instant Square hakkında ne düşünüyorsun?

Çok net!! Her yeni şipşak kamera aile üyesi için heyecanlanırım.

Kare formatta ne seviyorsun?

Kare bir klasik! Dikdörtgenlere göre çok farklı bir çerçeve şekli.

Lomo'Instant Square ile çekilmiş fotoğraf hakkında ne düşünüyorsun?

Lomo'Instant Square ile çektiğim bütün fotoğraf çok temiz! Düşük diyaframı test etmek harika! Müzelerde, güneş batımında ve daha bir hayal bile edemediğim yerlerde flaşsız çekim yapabilirim! Bu bir rüya!


Ruby'nin işlerine websitesi'inden ya da Instagram hesabından göz atabilirsin.

En yeni Kickstarter projemizi sunmaktan inanılmaz heyecan duyuyoruz.Lomo’Instant Square. Bahsettiğimiz dünyanın ilk tamamen analog kare format Instax fotoğraf çeken makinesi. Süper keskin fotoğraflar için 95mm cam lense, pozlama değerini kendi ayarlayan otomatik moda ve Lomography'e özgü tüm yaratıcı özelliklere sahip - ve tabii ki kompakt, katlanabilir bir tasarıma. Lomo’Instant Square Kickstarter üzerinden satışa sunuldu. Hemen bize katıl ve bu makineye Kickstarter üzerinden, planlanan perakende satış fiyatına oranla %35 indirimle sahip ol. Tekliflerimiz tükenmeden bizi desteklemeyi unutma!

katphip tarafından, 2017-09-08 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26
 • Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomography tarafından, 2017-10-25 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Automat Dahab!

  Lomo ailesinin en parıltı yeni üyesi ile tanışın; Lomo'Instant Automat Dahab bir dolu özelliği bünyesinde barındıran süper ışıltı bronz bir güzellik!

  2017-10-25
 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2017-10-23