Ruby June: Lomo'Instant Square İle Yolda

Moda Fotoğrafçısı olan Ruby June yakın zamanda New York'ta her şeyini bırakıp, hayal şehri Kaliforniya için yola çıktı. Yolda geçen anıları çekmek için yanına Lomo'Instant Square'i aldı. Burada, bizimle fotoğraflarını ve yeni seyahat arkadaşı hakkında düşüncelerini paylaşıyor.

Merhaba Ruby June! Seni tanımayanlar için, bize ne yaptığını ve kim olduğunu anlatır mısın? Ve biraz da kendi hikayenden bahseden misin?

Merhaba! Kalamazoo, Michigan'da dünyaya geldim ve daima filmlerde olmak istedim - eğer küçük güzellik yarışmalarına girseydim, cenette olurdum. Ancak şovcu bir annem yoktu, (muhtemelen en iyisi için) kendi hikayelerimi ve karakterlerimi yaratmak zorundaydım ve daha sonra onları Hollywood'a saklamak için fotoğraflamaya başladım.

Fotoğrafçılık bana üzerinde çalıştığım şeyi yakalamama her zaman izin verdi, giyilebilir cheetos cipsi ya da balık pullarından yapılmış gökkuşağı renkli elbisemi çektiğimde.

Büyürken çok paramız yoktu ama yaratıcı olmak için özgür bir çevreye sahiptik, hiçbir şey imkansız değildi. Ne kadar paran olursa olsun bunu sana veremez.

Lomograghy ile nasıl tanıştın? Lomography bu hikayeye nasıl uyum sağlıyor?

Çok sevdiğim bir fotoğrafçı, Nirmi, yeni aldığı şipşak fotoğrafı paylaşmıştı. Gördüğüm anda ONDAN BENDE DE OLMALI diye düşündüm.

İlk görüşte aşk gibiydi, hala dışarı çıktığımda o fotoğraf makinesini yanımda götürürüm ve insanları çekerim, ortamın havasını tamamen değiştiriyor. Lomography kameramla yakaladığım pozları dijitalle asla yakalayamayacağımı keşfettim.

Sonra Katherine ile tanıştım ve Lomography'e daha da aşık oldum. Lomography'de çalışan insanların fotoğraf makineleri kadar güzel olduklarını gördükçe daha fazla aldım.

Şu zamana kadar en çılgın projen hangisiydi? Aslına bakarsan şuanda en çılgın macerada olduğunu anlıyoruz...

Şu anda kocam ve ben Amerika'nın her yerini bütün sahip olduklarımızda geziyoruz- NYC'dan LA'ya taşınıyoruz, orada kalacak yer ya da bir şey yok, ama biz bunun için heyecanlıyız ve Tanrı'nın bizim için ne planladığını merak ediyoruz. Bu fikri 2 ay önce bulduk, ama ikimizde biliyorduk ki eğer çok bekleseydik birbirimizi gitmemeye ikna etmek çok kolay olacaktı, bir araba almak ve her şeyi paketlemek için kendimize bir ay verdik, sonunda hoşça kal dedik.

Şuan da tabii ki bu en çılgın projem, bilemiyorum tahmin edebildin mi! Yola çıkalı 2 haftadan fazla oluyor ve sanki tüm hayatım boyunca etrafı keşfediyormuş gibi hissediyorum. Evimizin olmamasına alışmak biraz zaman aldı ama şimdi bu özgürlüğün tadını çıkarıyoruz. Ne zaman bir böcek ön camımıza çarpsa, atın üstüne gitmediğime veya böcek olmadığım için şanslı hissediyorum. Göçebe yaşayanlar çok zor zamanlardan geçmişler!

Lomo'Instan Square sana sadık bir arkadaş olabildi mi bu yolculukta? Anılarının gözlerinin önünde canlanması nasıl bir his?

Şipşak kameramı yanıma ön koltuğa alıyorum ve böylece maceraya hazır oluyor. Hayatlarımızı değiştirmeye ve bu gezi yapmaya karar verdiğimizde hemen bu deneyimi şipşak kamera ile yakalamanın ne kadar özel olacağını düşündüm Kapağını eski çiçek desenli kumaşla kapladığım bir defterim var, bütün fotoğrafları onun için koyuyorum ve ilerledikçe hepsine bir başlık atıyorum. Bir anımı o an yakalayıp, avuçlarımın içine almak harika- anımı hala tazeyken yazabilmek harika!

Şipşak fotoğrafçılık anda kalmanı ve dünyaya nasıl bağlıyor?

Aman Tanrım, benim için hayat kurtarıcı.

Dijital fotoğraf makinemi yanımda getirdiğimde binlerce (veya daha fazla) fotoğraf çekmeliymişim gibi hissediyordum ve anı yaşamak zordu. Havai fişekler patlarken kameranın ekranına bakmak, ve daha sonra fotoğraflara yine ekrandan bakmak, hiç zaman ayırıp GERÇEKTEN üstümdeki harika şova bakmamak hiçte eğlenceli değil.

Şipşak kameralar bana anları takıntılı olmadan çekme ve tüm zamanımı ne olup bittiğini belgelemeye odaklama fırsatı veriyor. Şipşak kamera ile belki 5 adet pozum var ve onlarda güzel çıkarsa! Eğer çıkmazlarsa da yine de güzel bir anı, analogların aksine hemen sonucu gördüğün için tekrar çekmen gerekiyorsa, ÇEKMELİSİN.

Topluluktaki hayatlarından daha büyük maceralara atılmak isteyenler için bir tavsiyen var mı? Hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebilirler?

Bilinmezlik korkutucu, özellikle olduğun yerde rahat ve mutluysan. Bu hayat tarzından çıkabilmek için rahatından vazgeçmelisin, ne çalışıyorsa ve ne iyiyse bırakmalısın, öyle hayaller kurmalısın ki söylemesi imkansız olsun. Eminim ki en başta Guglielmo Marconi radyo frekansları göndermekten bahsetti ve herkes onu deli sandı. Ama eğer bu düşüncesini zorlamasaydı, şu anda Amerika seyahatimizde çevre yolunda giderken ne ile parti yapardık?

Ne zaman diğer adımda ne yapacağımı ve bunun nasıl mümkün olacağını bilmesem, mantığa ters gidiyor, Tanrı boşlukları doldurmak için benimle buluşuyor. Eğer boşlukları kendim doldurabilseydim hiç bir mucizesi ve eğlencesi kalmazdı. Ben imkansızın hayata geçmesini seviyorum, kırılan parçanın tamamen oturmasını. Rahat olmayı seviyorum ama ondan daha çok sevdiğim şey ise hayal edemeyeceğim şeylerin gerçek olması. Eğer ilk adımı atmaya inancın varsa, Tanrı'nın gerçek olup olmadığından emin bile değilken, eğer o adımı atmak için biraz merakın varsa - o seni şaşırtmak için her zaman yanında olacaktır. Tabii ki kolay değil ama sana söz veriyorum ki değer.

Lomo'Instant Square hakkında ne düşünüyorsun?

Çok net!! Her yeni şipşak kamera aile üyesi için heyecanlanırım.

Kare formatta ne seviyorsun?

Kare bir klasik! Dikdörtgenlere göre çok farklı bir çerçeve şekli.

Lomo'Instant Square ile çekilmiş fotoğraf hakkında ne düşünüyorsun?

Lomo'Instant Square ile çektiğim bütün fotoğraf çok temiz! Düşük diyaframı test etmek harika! Müzelerde, güneş batımında ve daha bir hayal bile edemediğim yerlerde flaşsız çekim yapabilirim! Bu bir rüya!


Ruby'nin işlerine websitesi'inden ya da Instagram hesabından göz atabilirsin.

En yeni Kickstarter projemizi sunmaktan inanılmaz heyecan duyuyoruz.Lomo’Instant Square. Bahsettiğimiz dünyanın ilk tamamen analog kare format Instax fotoğraf çeken makinesi. Süper keskin fotoğraflar için 95mm cam lense, pozlama değerini kendi ayarlayan otomatik moda ve Lomography'e özgü tüm yaratıcı özelliklere sahip - ve tabii ki kompakt, katlanabilir bir tasarıma. Lomo’Instant Square Kickstarter üzerinden satışa sunuldu. Hemen bize katıl ve bu makineye Kickstarter üzerinden, planlanan perakende satış fiyatına oranla %35 indirimle sahip ol. Tekliflerimiz tükenmeden bizi desteklemeyi unutma!

katphip tarafından, 2017-09-08 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler