Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

2017-11-30

Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

Dünya'nın ilk "şipşak grafik" tadı

Daha önce, görüntüleri canlandırabilmek karanlık oda sürecine girmek gerekiyordu. Bu adım adım; sadece sabırlı ve temkinli kişiler tarafından yapılırdı. Profesyonel fotoğrafçılar, kimyasallarla çalıştıkları için bile yarı kimyager olarak düşünülebilirler. Fotoğrafçılığın bir kısa yolu yoktu o zaman, bugünlere göre o zaman daha yavaştı. Yavaşlıkla birlikte sakıncalığı da beraberinde getirir.

Orijinal SX-70 Land Fotoğraf Makinesi, Wikimedia Commons'dan alındı

Dolayısıyla Edwin Land Polaroid fotoğraf makinesini geliştirip pazara sunduğunda, bu bir devrim niteliğindeydi. Şipşak fotoğrafçılık, o zamanlardaki insanlara göre şu anda bizim gözümüzde görünen "dijital fotoğrafçılığa" en yakın şeydi ve orta format profesyonel ölçekte kullanılırdı. Pasaport fotoğrafları, kimlik fotoğrafları ve hatta ultrason fotoğrafları olarak kullanıldığını söyleniyor. Fotoğrafçıların için sıkıcı fotoğraf üretme süreci ilk defa eğlenceli bir hale gelmişti. Dijital fotoğrafçılık Land'in icadını örnek almış ve ilerleyen yıllarda "şipşak fotoğrafçılığın" yeni hali olarak ortaya çıkmıştır. Fotoğrafçılık kolay hale getirilmiştir.

Fotoğrafçılık sanatının geliştirmesi ve alanının yayılması

David Hockney, Blue Terrace Los Angeles 8 Mart 1982, Composite Polaroid, 17 1/2 x 17 1/2 © David Hockney, Fotoğraf Kaynağı: Richard Schmidt: Getty Museum sergisi basın dosyası.

Sadelik yanlısı sanatçılar, müze küratörleri ve fotoğrafçılar, 20. yüzyılın ortalarında bile fotoğrafçılığın 'sanat' olup olmadığını tartışıyordu ve Land'in şipşak fotoğraf makinesinden önce, fotoğraf tarihine birçok şey olmuştu. Ancak şipşak fotoğraf makinesi aslında sanat dünyasında fotoğrafçılığı özgürleştirdi - birçok sanatçı eskisine göre daha çok fotoğraf sanatına katılacaktı. Hızı ve sadeliği yüzünden, şipşak fotoğraf makineleri amatör fotoğrafçıları etkiledi ve ilham kaynağı oldu, ve bir çok modern ve klasik sanatçının favorisi haline geldi.

Ansel Adams, sanat fotoğrafçılığının öncülerinden biriydi ve görüşlerinin bir parçası olarak Land'in fotoğraf makinelerinin, Polaroid 8x10'un önemini sık sık dile getirdi.

Ansel Adams, Land'e atıfta bulunan bir mektupta diyor ki: "Dışarda ve stüdyoda kameranın kullanımı konusunda müthiş bir heyecan duyuyorum. Sanırım fotoğrafın gelişmesindeki en büyük adımlardan biri olmayı vaat ediyor."
Andy Warhol ve Andrei Tarkovsky tarafından çekilen şipşak fotoğraflar. Fotoğraf kaynağı: whitehotmagazine ve Gwarlingo.

Ancak, şipşak fotoğraf makinelerinin bir sanat formu olarak algılanması bununla sınırlı değil. Robert Mapplethorpe, Maripol, David Hockney, Andrei Tarkovsky ve daha da önemlisi, Pop Art'ın babası Andy Warhol da bu makinelerle çalıştılar. Ünlü şipşak portreleri ortaya çıktığı günden beri, fotoğraf serisi bugüne kadar bilinen en tanınmış fotoğraflardan biri olarak değerlendiriliyor.

Nostaljik Odaklı Çağdaş Fotoğrafçılık

Internette çok sayıda 'vintage' fotoğraf görüyor musunuz? Eh, şipşak fotoğraf makineleri kesinlikle bundan sorumlu.

En büyük görsel sosyal medya uygulaması Instagram olan klasik Polaroid SX-70 ve Lomography hareketi esinlenerek ortaya çıktı. Kare çekimler sadece "estetik" amaçlı değildi, iki harekete olan takdirdi, 'Early bird" ve " Walden " filtreleri Land'in şipşak kamerasının sonuçlarını taklit ederler. Ve tabii ki bu filtreler, hepsinin arasında en çok kullanılanlardan. Filtreler sadece "vintage görüşü" popülerleştirmedi, aynı zamanda fotoğraf baskısında da önemli etkisi oldu.

Hatta, artık herkes dijitalden şipşağa, şipşaktan analoğa geçiyor - eski usule dönüyor.

Krediler: gakurou, frenchyfyl, klemidesigns & brine

Ve bu yüzden şipşak kameranın büyük, oyun değiştiren yönüne geldik ...

Analog ve baskı ortamlarını kaydetme

Analoğa sadık kalanların minnettar olması gereken iki şey vardır; film şu an yeniden canlanıyor ve 2017'de çok büyük haberler var - nostalji endüstrisinin gizemli patlaması; şipşak kameralar

İlginçtir ki, analog fotoğrafçılık 2010'da çoktan zayıf kalmıştı (birçoğu zaten 'film ölüyor' diyorlardı). Ancak Lomography ve Fujifilm, kendi şipşak makinelerini, Lomo'Instant serisini ve Instax serisini sırasıyla yapmaya başladığında, film meraklıları için, analog fotoğrafçılık tekrar öğrenmek için bir kapı haline geldi çünkü her iki marka da bazı analog ürünler üretmeye devam ediyor.

Nasıl? Dijitalden analoğa birdenbire atlamak çok riskli (film fotoğrafçılığını öğrenmek bazı insanlar için zor olabilir, ayrıca maliyetler de). Yavaş yapmayı tercih ediyorlar ve şipşak kameralar bunun için mükemmel bir köprü.

Krediler: frenchyfyl

Tüm bu övgülerle şipşak fotoğrafçılık, zamanda test edilmeye devam ediyor
---

Kaynaklar: American Photography Magazine, Pop Matters, Smithsonian Magazine ve Scribd.

lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-19 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

 • Lomo'Instant Square: Brian Bruno ve Audrey Kitching İle Şipşak Büyüsü Yaratmak

  Lomography tarafından, 2017-09-15 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Square: Brian Bruno ve Audrey Kitching İle Şipşak Büyüsü Yaratmak

  Philadelphia’lı fotoğraf sanatçısı Brian Bruno, Lomo'Instant Square'i test etti ve muhteşem sonuçlar aldı! Bir çekim için, kendisi Audrey Kitching ile birlikte çalıştı. En son ve en mükemmel şipşak fotoğraf makinemizden nasıl hoşlandıklarını anlatmak için bizimle oturacak kadar nazikler.

  2017-09-15
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  Amerikalı yönetmen, bugünlerde film dünyasının başlıklarında sıkça yer alıyor ve bu onu 21. yüzyılın en önemli film yapımcılarından biri haline getiriyor. Wes Anderson'u özel renk kullanımınlarına ne söylenir ki?

 • Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

  2017-12-11
 • Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  Çevredekiler boynunda asılı olan makineye ağzı açık bir şekilde bakıyor mu? Üst düzey ekipmanlara sahip arkadaşların senin fotoğraflarının “garip” ve yaşam tarzının “kafa karıştırıcı” olduğunu mu düşünüyor? İnsanların kafasını mı karıştırıyorsun -- genel olarak? Tebrikler dostum, büyük olasılıkla Lomograficisin.

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

  2017-12-06
 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

  2017-12-04
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22
 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18