Hong Kong'un Ahşap Sanatçıları, "Twenty-one from Eight" ile Lomo'Instant Square

Hong Kong'un ahşap sanat üretim markasının adı "Twenty-one from Eight", çince de “廿一由八”, dört kelime barındırıyor ve Thomas ve Vera'nın soyadına -"黃"- dönüşüyor. Aynı zamanda ahşap parçaların ahşap el sanatı haline nasıl getirildiğini ima ediyor, iki adı birden taşıyor ve ahşap sanatının geçiş hikayesini anlatıyor.

"Twenty-one from Eight" konsepti hakkında biraz daha bilgi edinmek ve en son şipşak fotoğraf makinemizle Lomo'Instant Square ile çekilen pozların tadını çıkarmak için okumaya devam et!

Sol: Vera, Sağ: Thomas

Merhaba Thomas ve Vera! Lütfen kendinizi tanıtın ve okuyucularımıza sizinle ilgili daha fazla bilgi verin.

Biz "Twenty-one from Eight" adlı markanın kurucuları ve ahşap sanatçılarıyız. Ahşap dokusunun kendi tarihi olduğuna ve kullanıcıların el sanatlarıyla devam eden hikayesine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Zaman geçtikçe devam eden bir hayat bu.

Yaratma aracı olarak neden ahşabı seçtiniz?

İlk başta sadece ahşap mobilyalar yapıyorduk, çünkü günlük hayatımızda onlara ihtiyaç duyuyorduk. Londra'da yaşarken, evde arkadaşlarımız için bir sandalyemiz bile yoktu, bu yüzden kendi başımıza yapmaya vermeye karar verdik. Paletleri sokaktan, aletleri eski terk edilmiş fabrikalardan ve geri kalan her şeyi eBay'den topluyorduk. Deneyimli marangozlardan tavsiye istememizle birlikte, becerilerimizin çoğu internet üzerinden geldi ve birikti.

"Twenty-one from Eight"i kurma nedeniniz neydi?

Aslında biz sadece yaptıklarımızın fotoğraflarını çekip ve arkadaşlarımızla online şekilde paylaştık. Daha sonra İngiliz bir dostumuz, onun için birkaç ahşap mobilya yapmamızı istedi. Dolayısıyla, "Twenty-one from Eight"i açmak için yeterli cesarete sahip olduk. Şimdiye kadar, asıl niyetimi asla unutmak, günlük hayatımızın bir parçası olacak parçalar yaratmak.

"Twenty-one from Eight"in stilini nasıl tarif edersiniz?

"Twenty-one from Eight"in tanımlanmış bir stili yok, fakat yine de tanımlamak gerekirse, o zaman istikrarlı ve düşük profilli olduğunu söyleyebiliriz.

Her tahta parçası çok fazla efor ve zaman istiyor. Bunu nasıl sürdürüyorsunuz?

Ne kadar çok çalışırsak o kadar çok eksik bilgilerimizin farkına varıp daha iyi bir tekniğe sahip olmak için devam etmek istiyoruz. Hatta, amacımıza ulaşmak için çalışma sürecini sevince, sürdürmekte o kadar zor olmuyor.

"Twenty-one from Eight"nin size getirdiği en büyük tatmin duygusu nedir?

En büyük tatmin, ahşap sanatımız. Her ürettiğimiz ürün için hayatımızın bir bölümünü ithaf ediyoruz. Geçmiş yüzyıllardaki ekonomik gelişmede, ürünlerde verimlilik ve kolaylık üzerine vurgu yapıyor. Fabrika tarzı ve büyük ölçekli üretim, titiz geleneğin ve el sanatlarının yerini aldı. 20. yüzyıla gelindiğinde, kentsel gelişme neredeyse doymuş durumdadır. İnsanlar artık sadece yaşamın ihtiyaçlarını karşılamak istemiyor. Şu andan itibaren, biz unutulmuş insanlığı koruyoruz.

Sizce en unutulmaz konuğunuz kimlerdi?

En unutulmaz konuklarımız ilk sergilerimize gelen iki ziyaretçiydi. Elli yaşındaki marangozlardı. Çalışmalarımızın her bir parçasına ve serginin her köşesine dikkatlice baktılar. Sonunda, bize doğru yürüdüler, heyecanla, Ahşap sanatının başkaları tarafından saygı görmesini ilk kez deneyimlediklerini ve 40 yıl boyunca ahşap sanatıyla uğraştıklarını söylediler. Ellerimizden tuttular ve "Devam edin gençler" dediler. Onların basit teşviklerinden çok etkilenmiştik.

Şipşak fotoğrafçılığı seviyor musunuz?

Şipşak fotoğraf çekmekte iyi değilsek de, fotoğrafların ortaya çıkmasını beklerken ki heyecanı ve şipşak fotoğrafların güzel dokusunu seviyoruz.

Kare format hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kare format daha çok popüler, daha konsantre.

Eğer Lomo'Instant Square’e sahip olsaydınız, nereye götürürdünüz ve ne çekerdiniz?

İkimizin tek portrelerini çekerdik.

Gelecek için planlarınız var mı?

Geçici olarak, uzun vadeli şeyler düşünmüyoruz. Şu anki planımız, marangozluk tekniğimize odaklanmak.


"Twenty-one from Eight"in websitelerine göz atmayı, Facebook ve Instagram hespalarını takip etmeyi unutma!

2017-09-16 #insanlar

Kickstarter

İkonik bir estetiği, kare format şipşak fotoğrafçılığa taşıyoruz! Diana Instant Square fotoğraflarını güçlü, doygun renkler ve zengin, duygu yüklü vinyetlerle dolduracak. Hayal gününün sınırları zorlamak için yaratılan yepyeni icadımız, Çoklu Pozlama Modu, uzun pozlamalar için Bulb Modu, hot-shoe adaptörü ve çok daha fazlası ile donatıldı! Diana F+ lensleri ile uyumlu, yani perspektifini istediğin zaman, istediğin yerde değiştirebilirsin. İki fotoğrafın asla birbirine benzemeyecek. Hemen bizi Kickstarter'da destekle!

Daha İlginç Makaleler