Hong Kong'un Ahşap Sanatçıları, "Twenty-one from Eight" ile Lomo'Instant Square

2017-09-16

Hong Kong'un ahşap sanat üretim markasının adı "Twenty-one from Eight", çince de “廿一由八”, dört kelime barındırıyor ve Thomas ve Vera'nın soyadına -"黃"- dönüşüyor. Aynı zamanda ahşap parçaların ahşap el sanatı haline nasıl getirildiğini ima ediyor, iki adı birden taşıyor ve ahşap sanatının geçiş hikayesini anlatıyor.

"Twenty-one from Eight" konsepti hakkında biraz daha bilgi edinmek ve en son şipşak fotoğraf makinemizle Lomo'Instant Square ile çekilen pozların tadını çıkarmak için okumaya devam et!

Sol: Vera, Sağ: Thomas

Merhaba Thomas ve Vera! Lütfen kendinizi tanıtın ve okuyucularımıza sizinle ilgili daha fazla bilgi verin.

Biz "Twenty-one from Eight" adlı markanın kurucuları ve ahşap sanatçılarıyız. Ahşap dokusunun kendi tarihi olduğuna ve kullanıcıların el sanatlarıyla devam eden hikayesine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Zaman geçtikçe devam eden bir hayat bu.

Yaratma aracı olarak neden ahşabı seçtiniz?

İlk başta sadece ahşap mobilyalar yapıyorduk, çünkü günlük hayatımızda onlara ihtiyaç duyuyorduk. Londra'da yaşarken, evde arkadaşlarımız için bir sandalyemiz bile yoktu, bu yüzden kendi başımıza yapmaya vermeye karar verdik. Paletleri sokaktan, aletleri eski terk edilmiş fabrikalardan ve geri kalan her şeyi eBay'den topluyorduk. Deneyimli marangozlardan tavsiye istememizle birlikte, becerilerimizin çoğu internet üzerinden geldi ve birikti.

"Twenty-one from Eight"i kurma nedeniniz neydi?

Aslında biz sadece yaptıklarımızın fotoğraflarını çekip ve arkadaşlarımızla online şekilde paylaştık. Daha sonra İngiliz bir dostumuz, onun için birkaç ahşap mobilya yapmamızı istedi. Dolayısıyla, "Twenty-one from Eight"i açmak için yeterli cesarete sahip olduk. Şimdiye kadar, asıl niyetimi asla unutmak, günlük hayatımızın bir parçası olacak parçalar yaratmak.

"Twenty-one from Eight"in stilini nasıl tarif edersiniz?

"Twenty-one from Eight"in tanımlanmış bir stili yok, fakat yine de tanımlamak gerekirse, o zaman istikrarlı ve düşük profilli olduğunu söyleyebiliriz.

Her tahta parçası çok fazla efor ve zaman istiyor. Bunu nasıl sürdürüyorsunuz?

Ne kadar çok çalışırsak o kadar çok eksik bilgilerimizin farkına varıp daha iyi bir tekniğe sahip olmak için devam etmek istiyoruz. Hatta, amacımıza ulaşmak için çalışma sürecini sevince, sürdürmekte o kadar zor olmuyor.

"Twenty-one from Eight"nin size getirdiği en büyük tatmin duygusu nedir?

En büyük tatmin, ahşap sanatımız. Her ürettiğimiz ürün için hayatımızın bir bölümünü ithaf ediyoruz. Geçmiş yüzyıllardaki ekonomik gelişmede, ürünlerde verimlilik ve kolaylık üzerine vurgu yapıyor. Fabrika tarzı ve büyük ölçekli üretim, titiz geleneğin ve el sanatlarının yerini aldı. 20. yüzyıla gelindiğinde, kentsel gelişme neredeyse doymuş durumdadır. İnsanlar artık sadece yaşamın ihtiyaçlarını karşılamak istemiyor. Şu andan itibaren, biz unutulmuş insanlığı koruyoruz.

Sizce en unutulmaz konuğunuz kimlerdi?

En unutulmaz konuklarımız ilk sergilerimize gelen iki ziyaretçiydi. Elli yaşındaki marangozlardı. Çalışmalarımızın her bir parçasına ve serginin her köşesine dikkatlice baktılar. Sonunda, bize doğru yürüdüler, heyecanla, Ahşap sanatının başkaları tarafından saygı görmesini ilk kez deneyimlediklerini ve 40 yıl boyunca ahşap sanatıyla uğraştıklarını söylediler. Ellerimizden tuttular ve "Devam edin gençler" dediler. Onların basit teşviklerinden çok etkilenmiştik.

Şipşak fotoğrafçılığı seviyor musunuz?

Şipşak fotoğraf çekmekte iyi değilsek de, fotoğrafların ortaya çıkmasını beklerken ki heyecanı ve şipşak fotoğrafların güzel dokusunu seviyoruz.

Kare format hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kare format daha çok popüler, daha konsantre.

Eğer Lomo'Instant Square’e sahip olsaydınız, nereye götürürdünüz ve ne çekerdiniz?

İkimizin tek portrelerini çekerdik.

Gelecek için planlarınız var mı?

Geçici olarak, uzun vadeli şeyler düşünmüyoruz. Şu anki planımız, marangozluk tekniğimize odaklanmak.


"Twenty-one from Eight"in websitelerine göz atmayı, Facebook ve Instagram hespalarını takip etmeyi unutma!

lomographymagazine tarafından, 2017-09-16 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Pasta Ustası Heidi Lomo'Instant Square'i Test Ediyor

  lomographymagazine tarafından, 2017-09-23 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Pasta Ustası Heidi Lomo'Instant Square'i Test Ediyor

  Heidi Hong Kong'ta, "Sparks and Cakes" pastanesinde, pasta ustası. Her pastaya, kısa bir anın güzelliğini ima eden parlak bir mum katıyor. Hikayenin ve Lomo'Instant Square İle çekilmiş pozların tadını çıkar!

 • Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography tarafından, 2017-10-18 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography’nin başrol oyuncusu yepyeni, onuncu yılına özel bir tasarımla geri dönüyor! 1960’ların klasik Amerikan lokantalarından esinlenilen yeni Diana F+ 10 Years of Diana Edition mat kırmızı ve pastel mavi tasarımı ile Retro altın rengi lensiyle öne çıkıyor.

  2017-10-18
 • Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-17 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  When Lomography introduced the Diana F+, it became an instant darling in 2007. The year after, the Diana World Tour has launched, the biggest party ever for the toy camera. Let's blast back to several years earlier and toast to the good times of the Diana World Tour.

  2017-10-17
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

  2017-10-16
 • Diana F+:10 Yıl Kazananları İçin Şerefe

  Lomography tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Diana F+:10 Yıl Kazananları İçin Şerefe

  Değerli Diana F+'mızın paketini yücelten göz kamaştırıcı pozları keşfet!

  2017-10-16
 • Özlem Altın'ın Deneysel Fotoğrafları

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-12 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Özlem Altın'ın Deneysel Fotoğrafları

  Çağdaş sanatçı ve fotoğrafçı Özlem Altın'ın çizimleri karmaşıklaştırdığı fotoğraflar, zaman, doğrusal olmayanlık, tekrarlama ve varoluş konularını keşfeden görsel öykülerin kaynak materyali haline geldi.

  2017-10-12
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomo’Instant Yangon'u Gururla Sunuyoruz

  Lomography tarafından, 2017-10-11 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Lomo’Instant Yangon'u Gururla Sunuyoruz

  Myanmar güzelliği ile sunar! Göz kamaştırıcı altın Budist tapınaklarından ve ılık tropik rüzgarlarda esinlenen Lomo'Instant Yangon'u sunarken yerimizde duramıyoruz!

  2017-10-11
 • Lomography'nin Sana İhtiyacı Var

  Lomography tarafından, 2017-10-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomography'nin Sana İhtiyacı Var

  Lomography'yi sana yakın bir mağazaya getirecek elçiler, distribütörler ve ortaklar arıyoruz. Bize destek olup, satış noktası öner ve tonlarca Piggy Puan kazanma şansını elde et!

  2017-10-11
 • Başka Bir Vietnam: Savaşın Öbür Tarafından Resimler

  crissyrobles tarafından, 2017-10-10 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Başka Bir Vietnam: Savaşın Öbür Tarafından Resimler

  1960'lı yıllardaki Vietnam Savaşı, gazetelerin ve foto muhabirliğin toplumu şekillendirmesinde ne kadar önemli olduğunu gösteren en iyi örneklerden biridir. Vietnam Savaşı'ndan bir kaç yıl sonra, 180 adet görülmemiş film fotoğrafı yayınlandı.

  2017-10-10
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Revolog Deney Üçlemesi

  emrekskn tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Revolog Deney Üçlemesi

  Lomografici emrekskn'i durdurmak mümkün değil. Şimdi de deneysellik adına incelediği Revolog filmleri hakkında bir yazıyla karşımızda!

  2017-10-09 2
 • Spinner Motorizer İncelemesi

  nural tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Spinner Motorizer İncelemesi

  Havaların kapamasıyla birlikte Spinner 360 kullanmak giderek güçleşiyor. Eğer sen de benim gibi Spinner'ın ipini yavaşça çekip bırakamayanlardansan, Motorizer bu soruna çözüm olacak!

  2017-10-09
 • Karşınızda Lomo'Instant Oxford!

  Lomography tarafından, 2017-10-04 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Oxford!

  Lomo'Instant ailesinin "City of dreaming spires”dan esinlenilen en yeni üyesi çok şık. Sonbahar maceralarına Lomo'Instant Oxford ile zerafet kat!

  2017-10-04