Hong Kong'un Ahşap Sanatçıları, "Twenty-one from Eight" ile Lomo'Instant Square

2017-09-16

Hong Kong'un ahşap sanat üretim markasının adı "Twenty-one from Eight", çince de “廿一由八”, dört kelime barındırıyor ve Thomas ve Vera'nın soyadına -"黃"- dönüşüyor. Aynı zamanda ahşap parçaların ahşap el sanatı haline nasıl getirildiğini ima ediyor, iki adı birden taşıyor ve ahşap sanatının geçiş hikayesini anlatıyor.

"Twenty-one from Eight" konsepti hakkında biraz daha bilgi edinmek ve en son şipşak fotoğraf makinemizle Lomo'Instant Square ile çekilen pozların tadını çıkarmak için okumaya devam et!

Sol: Vera, Sağ: Thomas

Merhaba Thomas ve Vera! Lütfen kendinizi tanıtın ve okuyucularımıza sizinle ilgili daha fazla bilgi verin.

Biz "Twenty-one from Eight" adlı markanın kurucuları ve ahşap sanatçılarıyız. Ahşap dokusunun kendi tarihi olduğuna ve kullanıcıların el sanatlarıyla devam eden hikayesine katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Zaman geçtikçe devam eden bir hayat bu.

Yaratma aracı olarak neden ahşabı seçtiniz?

İlk başta sadece ahşap mobilyalar yapıyorduk, çünkü günlük hayatımızda onlara ihtiyaç duyuyorduk. Londra'da yaşarken, evde arkadaşlarımız için bir sandalyemiz bile yoktu, bu yüzden kendi başımıza yapmaya vermeye karar verdik. Paletleri sokaktan, aletleri eski terk edilmiş fabrikalardan ve geri kalan her şeyi eBay'den topluyorduk. Deneyimli marangozlardan tavsiye istememizle birlikte, becerilerimizin çoğu internet üzerinden geldi ve birikti.

"Twenty-one from Eight"i kurma nedeniniz neydi?

Aslında biz sadece yaptıklarımızın fotoğraflarını çekip ve arkadaşlarımızla online şekilde paylaştık. Daha sonra İngiliz bir dostumuz, onun için birkaç ahşap mobilya yapmamızı istedi. Dolayısıyla, "Twenty-one from Eight"i açmak için yeterli cesarete sahip olduk. Şimdiye kadar, asıl niyetimi asla unutmak, günlük hayatımızın bir parçası olacak parçalar yaratmak.

"Twenty-one from Eight"in stilini nasıl tarif edersiniz?

"Twenty-one from Eight"in tanımlanmış bir stili yok, fakat yine de tanımlamak gerekirse, o zaman istikrarlı ve düşük profilli olduğunu söyleyebiliriz.

Her tahta parçası çok fazla efor ve zaman istiyor. Bunu nasıl sürdürüyorsunuz?

Ne kadar çok çalışırsak o kadar çok eksik bilgilerimizin farkına varıp daha iyi bir tekniğe sahip olmak için devam etmek istiyoruz. Hatta, amacımıza ulaşmak için çalışma sürecini sevince, sürdürmekte o kadar zor olmuyor.

"Twenty-one from Eight"nin size getirdiği en büyük tatmin duygusu nedir?

En büyük tatmin, ahşap sanatımız. Her ürettiğimiz ürün için hayatımızın bir bölümünü ithaf ediyoruz. Geçmiş yüzyıllardaki ekonomik gelişmede, ürünlerde verimlilik ve kolaylık üzerine vurgu yapıyor. Fabrika tarzı ve büyük ölçekli üretim, titiz geleneğin ve el sanatlarının yerini aldı. 20. yüzyıla gelindiğinde, kentsel gelişme neredeyse doymuş durumdadır. İnsanlar artık sadece yaşamın ihtiyaçlarını karşılamak istemiyor. Şu andan itibaren, biz unutulmuş insanlığı koruyoruz.

Sizce en unutulmaz konuğunuz kimlerdi?

En unutulmaz konuklarımız ilk sergilerimize gelen iki ziyaretçiydi. Elli yaşındaki marangozlardı. Çalışmalarımızın her bir parçasına ve serginin her köşesine dikkatlice baktılar. Sonunda, bize doğru yürüdüler, heyecanla, Ahşap sanatının başkaları tarafından saygı görmesini ilk kez deneyimlediklerini ve 40 yıl boyunca ahşap sanatıyla uğraştıklarını söylediler. Ellerimizden tuttular ve "Devam edin gençler" dediler. Onların basit teşviklerinden çok etkilenmiştik.

Şipşak fotoğrafçılığı seviyor musunuz?

Şipşak fotoğraf çekmekte iyi değilsek de, fotoğrafların ortaya çıkmasını beklerken ki heyecanı ve şipşak fotoğrafların güzel dokusunu seviyoruz.

Kare format hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kare format daha çok popüler, daha konsantre.

Eğer Lomo'Instant Square’e sahip olsaydınız, nereye götürürdünüz ve ne çekerdiniz?

İkimizin tek portrelerini çekerdik.

Gelecek için planlarınız var mı?

Geçici olarak, uzun vadeli şeyler düşünmüyoruz. Şu anki planımız, marangozluk tekniğimize odaklanmak.


"Twenty-one from Eight"in websitelerine göz atmayı, Facebook ve Instagram hespalarını takip etmeyi unutma!

lomographymagazine tarafından, 2017-09-16 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  Amerikalı yönetmen, bugünlerde film dünyasının başlıklarında sıkça yer alıyor ve bu onu 21. yüzyılın en önemli film yapımcılarından biri haline getiriyor. Wes Anderson'u özel renk kullanımınlarına ne söylenir ki?

 • Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

  2017-12-11
 • Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  Çevredekiler boynunda asılı olan makineye ağzı açık bir şekilde bakıyor mu? Üst düzey ekipmanlara sahip arkadaşların senin fotoğraflarının “garip” ve yaşam tarzının “kafa karıştırıcı” olduğunu mu düşünüyor? İnsanların kafasını mı karıştırıyorsun -- genel olarak? Tebrikler dostum, büyük olasılıkla Lomograficisin.

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

  2017-12-06
 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

  2017-12-04
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22
 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2