LomoAmigo Erhan Baran ve LomoChrome Purple Portreleri

2017-10-03

Silivri'de yaşayan Erhan Baran yakın zamanda gerçekleştirdiği portre çekimlerinde Yeni LomoChrome Purple Filmi kullandı. Özellikle yeşil alanlarda gerçekleşen çekim serisini ve Erhan'ın yorumlarını merak ediyorsan, okumaya devam et!

Merhaba Erhan, Lomography dergisine hoş geldin. Topluluğumuza kendini tanıtır mısın?

Merhaba, çocukluk yıllarımı Tekirdağ'da geçirdikten sonra 92 yılında Silivri'ye taşındık. Aslen Çorumluyum ama benim doğduğum yıl Tekirdağ'a taşındığımız için oraları pek fazla görme şansım olmadı. Silivri'den ilk uzaklaştığım dönem üniversite yıllarım oldu. İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde okudum. Üniversite bittikten sonra Silivri'de bölgesel bir radyoda iki yıl kadar prodüksiyon bölümünde çalıştım ve o dönemde boş kalan zamanlarımda bir moda fotoğrafçısının yanında sırf işi öğrenmek için asistanlık yapıyor ve çekim bittikten sonra modellerle bir kaç çekim yapma şansı yakalıyordum. Tabii zamanla bu bende bir tutkuya dönüştü ve ben de analog makinelerle portre çekmeye başladım.

Fotoğraflar: Erhan Baran, Model: Kaan Uğuş

Farklı makineler ve filmlerle çekimler yapıyorsun, içlerinde özellikle tercih ettiklerin var mı?

Portre fotoğrafları çektiğim için sürekli yeni mekan arayışları içinde oluyorum ve bol bol geziyorum. Bu gezilerimde hafif, pratik, kullanışlı ve geniş açı olması sebebiyle çoğunlukla yanıma La Sardina'mı alıyorum. Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum ve gayet memnunum. Farklı zamanlarda farklı filmlerle çalışmayı seviyorum. Hemen hemen bir çok filmi deneme şansım oldu. Esas ilgi alanım portre olduğu için çoğunlukla Kodak taze filmleri ve bayat filmleri kullanıyorum. Siyah beyaz çekmek istediğim zamanlarda ise tercihim Ilford'dan yana oluyor. Yalnız son zamanlarda ufkumu açan ve beni heyecanlandırıp aklıma yeni fikirler getiren film LomoChrome Purple oldu.

Fotoğraflar: Erhan Baran, Model: Büşra Korkmaz

Yakın zamanda Yeni LomoChrome Purple filmle bir seri çektin. Bize bu serideki fotoğrafların hikayesinden bahseder misin?

LomoChrome Purple’ı uzun süredir kullanmayı düşünüyordum. Onu kullanan kişilerin evlerini uzun bir süre inceledim ve son olarak fotoğraflarını çok beğendiğim LomoAmigo Şeyma Emine Tamer'in fotoğraflarını inceleyip ondan bilgi aldıktan filmi kullanmaya karar verdim.

Aslında bu seriyi biraz da filmle ilk tanışma olarak adlandırabiliriz. İlk defa sonuçlarının nasıl olacağını bilmediğim ve fazlasıyla merak ettiğim bu filmi bol bol yeşilliği olan geniş mekanlarda kullanmaya karar verdim. Aklımdaki karelere uygun kişileri bulmak biraz zor olsa da modellerimi belirledikten sonra onlara filmle çekilmiş bazı kareleri gösterdim ve bu onları da en az benim kadar heyecanlandırdı. Sonrasında çekimler için planlarımızı yapıp serileri bitirdik.

Fotoğraflar: Erhan Baran, Model: Aybüke Ercihan

Çekimi nerede gerçekleştirdiniz?

İlk seriyi çok sevdiğim kardeşim Kaan Uğuş ile birlikte filmin verdiği heyecanla, daha öncede çekimler gerçekleştirdiğim Atatürk Arberetumu’nda gerçekleştirdik.

İkinci seri aslında çok planlı olmadı. Silivri'ye ziyaretime gelen analog fotoğrafta sıklıkla takip ettiğim Aybüke Ercihan ile birlikte gerçekleştirdik. Bu benim en rahat çekimimdi diyebiliriz, çünkü ilk defa Silivri'de çekim yapma şansı yakaladım.

Üçüncü serimi de Tekirdağ'da çektim. Yakın arkadaşım olan ve uzun süredir kendisi ile portre fotoğrafları çekmek istediğim Büşra Korkmaz ile birlikte gerçekleştirdik. Kendisine düşüncemden bahsettiğim zaman bana bir mekan bildiğini ve gayet uygun olduğunu söyledi başta biraz tereddüt etsem de mekanı gördükten sonra fazlasıyla rahatladım diyebiliriz.

LomoChrome Purple filmi daha önce kullanmamış olanlara neler önerirsin?

Filme ne kadar fazla ışık girerse morun yoğunluğu o kadar artıyor, ışığı seven bir film. Yazın öğlen saatlerinde 200 yada 400 asada, gri havalarda da 100 asada kullanılması daha iyi olur diye düşünüyorum.

Küçük bir dip not olarak eklemek isterim ki yeşil gözlü insanları yakın plan çektiğiniz zaman harika bir etki oluyor...

Gelecek dönemler için projelerin neler?

LomoChrome Purple ile ilk tanışma sürecini güzel bir şekilde geçirdiğim için yoluma onunla birlikte devam etmeyi planlıyorum ve bir sergi hazırlığında olduğum şu dönemde sergime renk katacak portreler çekmeyi planlıyorum.

Erhan'ın diğer işleri için LomoEvini ziyaret edebilir ya da onu Instagram üzerinden takip edebilirsin.

nural tarafından, 2017-10-03 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • LomoAmigo: Ömer Serkan Bakır ve Petzval 58 Deneyimleri

  nural tarafından, 2016-10-31 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Ömer Serkan Bakır ve Petzval 58 Deneyimleri

  Fotoğrafçı ve gazeteci Ömer Serkan Bakır, yakın zamanda Yeni Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensini test etti. "Fotoğrafla uğraşan genç arkadaşların en az bir kere analog makinelerle film kullanarak fotoğraf çekmesini öneriyorum" diyen Ömer Serkan'ın fotoğraflarını ve Petzval 58 Sanat Lensi hakkındaki yorumlarını merak ediyorsan, okumaya devam et.

 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Filmi "Life is Flux"

  nural tarafından, 2016-11-29 tarihinde ve #insanlar #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Filmi "Life is Flux"

  Videoları dünyanın farklı yerlerinde sergilenen film sanatçısı ve yönetmen Müge Yıldız, yakın zamanda LomoKino ile çekimler yaptı. Müge'ye mevcuttaki projelerini ve LomoKino deneyimini sorduk. Samimi cevaplarını ve LomoKino ile çekmiş olduğu "Life is Flux" videosunu merak ediyorsan, okumaya devam et!

 • Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  nural tarafından, 2016-12-16 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensi ile İlk İzlenimler: Capucine Fachot

  Yazar ve fotoğrafçı olan Capucine Fachot yakın zamanda Dagerreyotipi Akromatik 2.9/64 Sanat Lensimiz ile çekimler yaptı. Aslen Fransız olup, şu an İstanbul'da yaşayan Capucine'in bu özel lens ile çektiği fotoğraf ve videolarla, sorularımıza verdiği samimi yanıtları merak ediyorsan, okumaya devam et.

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

  nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

  Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-20
 • LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  nural tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Ezgi Kurtuluş ve La Sardina Maceraları

  Sevginin en güçlü iletişim kaynağı olduğuna inanan gezi blogger'ı Ezgi Kurtuluş yakın zamanda yaptığı İtalya seyahatinde Portofino'yu La Sardina DIY ile fotoğrafladı. Ezgi'nin sorularımıza verdiği samimi yanıtlar ve La Sardina DIY fotoğrafları için okumaya devam et.

 • LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  nural tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  Mevcutta Untitled isimli 3D Pinhole fotoğraflardan oluşan işleri Lomography Embassy Store İstanbul'da sergilenen Osman Demir'e 3D Pinhole fotoğrafçılığı ve bu sergi için tercih ettiği Salamis Antik Kenti'ni sorduk. Osman Demir'in bu özel işlerini merak ediyorsan, 3D gözlüğünü hazırla ve okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Daniel Schaefer: Lomo'Instant Square Hakkında Görüşleri

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-20 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Daniel Schaefer: Lomo'Instant Square Hakkında Görüşleri

  Daniel Schaefer Lomography Dergisi’ne geri dönüyor ve Lomo’Instant Square hakkındaki yorumlarını ve kare formata karşı olan sevgisini bizimle paylaşıyor. Yaz anıları ve şipşak fotoğrafçılığın yeni çağı hakkındaki görüşleri için okumaya devam et.

  2017-10-20
 • Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Lomography tarafından, 2017-05-16 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Müzik ve sanat fotoğrafçısı Mitchell Wojcik, Lomography Gallery Store NYC’nin demirbaşlarından biri, çekim aralarında ya da boş günlerinde mağazada takılmayı seviyor. İlk izlenimlerini ve neden Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi’ni hareket halindeki fotoğrafçı için ideal bulduğunu merak ediyorsan okumaya devam et.

 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2017-10-23 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu resim çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • 1950'lerin Sonlarında New York'un Gündelik Hayatını Belgeleyen Renkli Fotoğraflar

  yagmurblt tarafından, 2017-10-21 tarihinde ve #kültür #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  1950'lerin Sonlarında New York'un Gündelik Hayatını Belgeleyen Renkli Fotoğraflar

  Dick Leonhardt'ın bu inanılmaz görüntüleri, 1958 ve 1959'da New York şehrinin gündelik hayatını gözler önüne seriyor!

 • Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-19 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: Çoklu Pozlamalar

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

  2017-10-19
 • Diana F+'nın En İyileri: İlk Yıldan Fotoğraflar

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-19 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: İlk Yıldan Fotoğraflar

  Lomography topluluğunun 2008 yılında, Diana F+'nın lansmanından bir yıl sonra paylaştığı bu lo-fi görüntülerle Diana F+'nın en iyilerini hatırlıyoruz.

  2017-10-19