LomoAmigo Erhan Baran ve LomoChrome Purple Portreleri

2017-10-03

Silivri'de yaşayan Erhan Baran yakın zamanda gerçekleştirdiği portre çekimlerinde Yeni LomoChrome Purple Filmi kullandı. Özellikle yeşil alanlarda gerçekleşen çekim serisini ve Erhan'ın yorumlarını merak ediyorsan, okumaya devam et!

Merhaba Erhan, Lomography dergisine hoş geldin. Topluluğumuza kendini tanıtır mısın?

Merhaba, çocukluk yıllarımı Tekirdağ'da geçirdikten sonra 92 yılında Silivri'ye taşındık. Aslen Çorumluyum ama benim doğduğum yıl Tekirdağ'a taşındığımız için oraları pek fazla görme şansım olmadı. Silivri'den ilk uzaklaştığım dönem üniversite yıllarım oldu. İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde okudum. Üniversite bittikten sonra Silivri'de bölgesel bir radyoda iki yıl kadar prodüksiyon bölümünde çalıştım ve o dönemde boş kalan zamanlarımda bir moda fotoğrafçısının yanında sırf işi öğrenmek için asistanlık yapıyor ve çekim bittikten sonra modellerle bir kaç çekim yapma şansı yakalıyordum. Tabii zamanla bu bende bir tutkuya dönüştü ve ben de analog makinelerle portre çekmeye başladım.

Fotoğraflar: Erhan Baran, Model: Kaan Uğuş

Farklı makineler ve filmlerle çekimler yapıyorsun, içlerinde özellikle tercih ettiklerin var mı?

Portre fotoğrafları çektiğim için sürekli yeni mekan arayışları içinde oluyorum ve bol bol geziyorum. Bu gezilerimde hafif, pratik, kullanışlı ve geniş açı olması sebebiyle çoğunlukla yanıma La Sardina'mı alıyorum. Yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum ve gayet memnunum. Farklı zamanlarda farklı filmlerle çalışmayı seviyorum. Hemen hemen bir çok filmi deneme şansım oldu. Esas ilgi alanım portre olduğu için çoğunlukla Kodak taze filmleri ve bayat filmleri kullanıyorum. Siyah beyaz çekmek istediğim zamanlarda ise tercihim Ilford'dan yana oluyor. Yalnız son zamanlarda ufkumu açan ve beni heyecanlandırıp aklıma yeni fikirler getiren film LomoChrome Purple oldu.

Fotoğraflar: Erhan Baran, Model: Büşra Korkmaz

Yakın zamanda Yeni LomoChrome Purple filmle bir seri çektin. Bize bu serideki fotoğrafların hikayesinden bahseder misin?

LomoChrome Purple’ı uzun süredir kullanmayı düşünüyordum. Onu kullanan kişilerin evlerini uzun bir süre inceledim ve son olarak fotoğraflarını çok beğendiğim LomoAmigo Şeyma Emine Tamer'in fotoğraflarını inceleyip ondan bilgi aldıktan filmi kullanmaya karar verdim.

Aslında bu seriyi biraz da filmle ilk tanışma olarak adlandırabiliriz. İlk defa sonuçlarının nasıl olacağını bilmediğim ve fazlasıyla merak ettiğim bu filmi bol bol yeşilliği olan geniş mekanlarda kullanmaya karar verdim. Aklımdaki karelere uygun kişileri bulmak biraz zor olsa da modellerimi belirledikten sonra onlara filmle çekilmiş bazı kareleri gösterdim ve bu onları da en az benim kadar heyecanlandırdı. Sonrasında çekimler için planlarımızı yapıp serileri bitirdik.

Fotoğraflar: Erhan Baran, Model: Aybüke Ercihan

Çekimi nerede gerçekleştirdiniz?

İlk seriyi çok sevdiğim kardeşim Kaan Uğuş ile birlikte filmin verdiği heyecanla, daha öncede çekimler gerçekleştirdiğim Atatürk Arberetumu’nda gerçekleştirdik.

İkinci seri aslında çok planlı olmadı. Silivri'ye ziyaretime gelen analog fotoğrafta sıklıkla takip ettiğim Aybüke Ercihan ile birlikte gerçekleştirdik. Bu benim en rahat çekimimdi diyebiliriz, çünkü ilk defa Silivri'de çekim yapma şansı yakaladım.

Üçüncü serimi de Tekirdağ'da çektim. Yakın arkadaşım olan ve uzun süredir kendisi ile portre fotoğrafları çekmek istediğim Büşra Korkmaz ile birlikte gerçekleştirdik. Kendisine düşüncemden bahsettiğim zaman bana bir mekan bildiğini ve gayet uygun olduğunu söyledi başta biraz tereddüt etsem de mekanı gördükten sonra fazlasıyla rahatladım diyebiliriz.

LomoChrome Purple filmi daha önce kullanmamış olanlara neler önerirsin?

Filme ne kadar fazla ışık girerse morun yoğunluğu o kadar artıyor, ışığı seven bir film. Yazın öğlen saatlerinde 200 yada 400 asada, gri havalarda da 100 asada kullanılması daha iyi olur diye düşünüyorum.

Küçük bir dip not olarak eklemek isterim ki yeşil gözlü insanları yakın plan çektiğiniz zaman harika bir etki oluyor...

Gelecek dönemler için projelerin neler?

LomoChrome Purple ile ilk tanışma sürecini güzel bir şekilde geçirdiğim için yoluma onunla birlikte devam etmeyi planlıyorum ve bir sergi hazırlığında olduğum şu dönemde sergime renk katacak portreler çekmeyi planlıyorum.

Erhan'ın diğer işleri için LomoEvini ziyaret edebilir ya da onu Instagram üzerinden takip edebilirsin.

nural tarafından, 2017-10-03 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Lomography tarafından, 2017-05-16 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Mitchell Wojcik

  Müzik ve sanat fotoğrafçısı Mitchell Wojcik, Lomography Gallery Store NYC’nin demirbaşlarından biri, çekim aralarında ya da boş günlerinde mağazada takılmayı seviyor. İlk izlenimlerini ve neden Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi’ni hareket halindeki fotoğrafçı için ideal bulduğunu merak ediyorsan okumaya devam et.

  2017-05-16
 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

  nural tarafından, 2017-03-20 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo İrem Nur Terzi ve La Sardina Deneyimleri

  Küçük İşler Atölye'sinin kurucusu İrem Nur Terzi, fotoğrafçılığı kendisini etkileyen anları başkalarıyla paylaşmak için kullanıyor. Bizimle de La Sardina ile yakaladığı anılarını paylaşan İrem'in sorularımıza verdiği samimi yanıtları ve çektiği fotoğrafları merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-20
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 3
 • LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  nural tarafından, 2017-04-19 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Osman Demir ile 3D Fotoğrafçılık Üzerine

  Mevcutta Untitled isimli 3D Pinhole fotoğraflardan oluşan işleri Lomography Embassy Store İstanbul'da sergilenen Osman Demir'e 3D Pinhole fotoğrafçılığı ve bu sergi için tercih ettiği Salamis Antik Kenti'ni sorduk. Osman Demir'in bu özel işlerini merak ediyorsan, 3D gözlüğünü hazırla ve okumaya devam et!

  2017-04-19
 • Maytaplı Portreler ve Işıkla Boyama

  lomo-camkage tarafından, 2018-01-18 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Maytaplı Portreler ve Işıkla Boyama

  Sene içerisinde birkaç kez maytap alıp ışıldamalarını izleme şansımız oluyor. Maytapların yarattığı rengi farklı bir yöntemle yaratmak aslında mümkün değil. Bu makalede maytapları portre ve ışıkla boyamalarda nasıl kullanabileceğinden bahsedeceğiz. Basit hatalardan, en iyi yöntemlere kadar, Maytap Hareketine giriş yapalım!

  2018-01-18
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Mor Tonlu Gözlüklerden Bakmak

  lomographymagazine tarafından, 2018-01-18 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Mor Tonlu Gözlüklerden Bakmak

  LomoChrome Purple film ile çekilmiş bu sürreal fotoğraflar ile dünyaya mor tonlu gözlüklerden bak!

 • Filmi Elektrikle Çarpan Fotoğrafçı

  lomographymagazine tarafından, 2018-01-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Filmi Elektrikle Çarpan Fotoğrafçı

  Fotoğrafçı Ted Kinsman, Wimshurst makinesi ve çeşitli emülsiyonları kullanarak analog ortamda kıvılcım desenleri yaratıyor.

  2018-01-18
 • Dünyanın Etrafında Analog: Prag, Çek Cumhuriyeti

  Lomography tarafından, 2018-01-12 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: Prag, Çek Cumhuriyeti

  "Dünyanın Etrafında Analog" Lomography topluluk üyelerinin belirttiği gibi, dünya genelinde en şaşırtıcı seyahat noktaları için küçük bir kılavuz. Bugün, Lomografici Inès de Ferran bize bir heykelin, nasıl Prag'ı yeniden ziyaret etmesini sağladığını anlatıyor.

 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Harika "Vintage Selfieler"

  yagmurblt tarafından, 2018-01-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Harika "Vintage Selfieler"

  2013 yılında Oxford sözlüğüne 'Selfie' terimi eklendi ancak bu fotoğraf çekme stilinin son zamanlarda ortaya çıktığı anlamına gelmiyor. Aslında selfieler, tarih boyunca popüler olmuştur.

  2018-01-12
 • Yeni Projesiyle eyvahblues Karşımızda!

  yagmurblt tarafından, 2018-01-09 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Yeni Projesiyle eyvahblues Karşımızda!

  LomoAmigo'larımızdan Mert Can Tekin bu kez yeni projesiyle karşımızda. Rene Magritte'den ilham alınan bu çalışmaya bayılacaksın!

  2018-01-09
 • Topluluk Üyemiz Garry Quickfall: Splitzer ve Çift Pozlama ile Eğlen

  lomographysoholondon tarafından, 2018-01-09 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Topluluk Üyemiz Garry Quickfall: Splitzer ve Çift Pozlama ile Eğlen

  Analog fanatiği ve topluluk üyesi Garry Quickfall, splitzer ve çift pozlama ile oynama tutkusu hakkında konuştuk.

  2018-01-09