Spinner Motorizer İncelemesi

2017-10-09

Havaların kapamasıyla birlikte Spinner 360 kullanmak giderek güçleşiyor. Eğer sen de benim gibi Spinner'ın ipini yavaşça çekip bırakamayanlardansan, Motorizer bu soruna çözüm olacak!

Krediler: nural

Spinner'ımı 2009'da yapılan Lomography's Got Talent yarışmasından bu yana kullanıyorum. İlk elime aldığımda makinenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını hiç anlamamıştım, hatta o yüzden ilk çektiğim fotoğraflarda hep şaşkın bir surat ifadesiyle çıktım. Ama sonra birbirimize baya alıştık :)

Spinner 360 kullanımı en kolay makinelerden biri. Tek yapmak gereken makinenin yanında bulunan ipi çekmek ve bırakmak. Makinenin üst mekanizması hızlı bir şekilde dönerek, 360 derece panoramik fotoğraflar çekmeye olanak sunuyor. Aslında makinenin içindeki enstantane perdesi sürekli açık, ip çekilip bırakılınca, üst mekanizmanın dönüşü ile birlikte film de ileri sarılarak pozlanıyor. Kullanılabilen 2 farklı değeri var (f/8 ve f/16). Perde sürekli açık olduğu için, bir de diyafram değerlerinin yanında, filmi geri sararken perdeyi kapatmayı sağlayan bir de geri sarma modu var. Enstantane hızı ise ipin çekilme hızına bağlı, 1/125 ile 1/250 saniye arasında hızla çalışıyor. Bu da makinenin açık mekanlarda ve güneşli havada çok daha iyi bir performans göstermesini ve net fotoğraflar çekmesini sağlıyor.

Hava kapattığında ise 2 opsiyon çıkıyor karşımıza:

 1. İpi yavaşça bırakmak - benim gibi ipi sabit hızla bırakmayı başaramıyorsanız, bu çok da pratik olmuyor, çünkü arada hız değişince karanlık yerler oluşabiliyor ya da fazla yavaş bırakılırsa, bu sefer de ışık sızıntısı gibi izler ortaya çıkıyor.
 2. Motorizer kullanmak - uzaktan kumandalı bu aksesuar, makinenin sabit bir hızla yavaşça dönmesini sağlayarak, iç mekanda doğru pozlanmış fotoğraflar elde etmeye olanak sunuyor. Bugünkü konumuz da bu zaten :)

Motorizer iki parçadan oluşuyor. Geniş alt kısım, Spinner'ın normalde tutmak için kullanılan alt kısmı çıkartılarak onun yerine takılıyor. İnce olan parça ise uzaktan kumanda. Makineye el sürmeden çalıştırmayı sağlıyor. Geniş parça 8, kumanda ise 1 kalem pille çalışıyor. Motorizer'ın iki farklı modu var. Modlardan ilki düğmeye basıldığında makinenin bir turdan biraz daha fazla dönmesini saplayıp, otomatik olarak duruyor. Diğer modda ise, kumanda düğmesine basılı tutulduğu sürece makine dönüp, film pozlanıyor. Yani daha kısa ya da daha uzun fotoğraflar elde etmek istiyorsam, bu modu tercih edebilirim.

Krediler: nural

Normalde iç mekanda 100-400 ISO arası filmle yeterince pozlanmış sonuç elde edemezken, Motorizer yardımıyla, iç mekande istediğim filmi kullanarak çekim yapabiliyorum. Hatta makineyi elimde bile tutmama gerek yok, çünkü uzaktan kumandanın üzerindeki düğmeye basınca, makine olduğu yerde dönecek. Bu da, makinemi yere ya da bir masa üzerine koyarak rahatça çekim yapabileceğim anlamına geliyor, hem de makineyi sarsma riski olmadan. Hatta makinenin dönüş yönünün aksinde hareket ederek, aynı karede birden fazla kez bile görünebilirim.

Krediler: nural

Motorizer kesinlikle Spinner 360'ın kullanım alanını çok daha öteye taşıyor! Daha ziyade dış mekanda ya da iç mekan için çok yüksek ISO'lu filmle kullanılabilecek bir makine, bir anda her ortam ve her filme uyumlu hale geliyor. Ayrıca, makineyi elde tutmaktansa, çok daha farklı açılardan da fotoğraf çekmek mümkün oluyor. Ben henüz denemedim ama, Motorizer aynı zamanda ortamda eğer birden fazla Spinner 360 varsa, hepsinin aynı anda aktive olmasını da sağlıyor, bu da bir sonraki deneyim olabilir!

nural tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography tarafından, 2017-10-18 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography’nin başrol oyuncusu yepyeni, onuncu yılına özel bir tasarımla geri dönüyor! 1960’ların klasik Amerikan lokantalarından esinlenilen yeni Diana F+ 10 Years of Diana Edition mat kırmızı ve pastel mavi tasarımı ile Retro altın rengi lensiyle öne çıkıyor.

  2017-10-18
 • Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-17 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  When Lomography introduced the Diana F+, it became an instant darling in 2007. The year after, the Diana World Tour has launched, the biggest party ever for the toy camera. Let's blast back to several years earlier and toast to the good times of the Diana World Tour.

  2017-10-17
 • Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+'nın En İyileri: Akılda Kalan Portreler

  Diana F+ fotoğraf makinesi tanıtıldığından bu yana, onun ikonik olacağını biliyorduk! Dünyanın her yerinden insanlar onun için çıldırıyordu ve bu güne kadar, onunla yaratılan tonlarca güzeller güzeli fotoğraf oldu.

  2017-10-16
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Diana F+:10 Yıl Kazananları İçin Şerefe

  Lomography tarafından, 2017-10-16 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Diana F+:10 Yıl Kazananları İçin Şerefe

  Değerli Diana F+'mızın paketini yücelten göz kamaştırıcı pozları keşfet!

  2017-10-16
 • Özlem Altın'ın Deneysel Fotoğrafları

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-12 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Özlem Altın'ın Deneysel Fotoğrafları

  Çağdaş sanatçı ve fotoğrafçı Özlem Altın'ın çizimleri karmaşıklaştırdığı fotoğraflar, zaman, doğrusal olmayanlık, tekrarlama ve varoluş konularını keşfeden görsel öykülerin kaynak materyali haline geldi.

  2017-10-12
 • Lomo’Instant Yangon'u Gururla Sunuyoruz

  Lomography tarafından, 2017-10-11 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Lomo’Instant Yangon'u Gururla Sunuyoruz

  Myanmar güzelliği ile sunar! Göz kamaştırıcı altın Budist tapınaklarından ve ılık tropik rüzgarlarda esinlenen Lomo'Instant Yangon'u sunarken yerimizde duramıyoruz!

  2017-10-11
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Lomography'nin Sana İhtiyacı Var

  Lomography tarafından, 2017-10-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomography'nin Sana İhtiyacı Var

  Lomography'yi sana yakın bir mağazaya getirecek elçiler, distribütörler ve ortaklar arıyoruz. Bize destek olup, satış noktası öner ve tonlarca Piggy Puan kazanma şansını elde et!

  2017-10-11
 • Başka Bir Vietnam: Savaşın Öbür Tarafından Resimler

  crissyrobles tarafından, 2017-10-10 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Başka Bir Vietnam: Savaşın Öbür Tarafından Resimler

  1960'lı yıllardaki Vietnam Savaşı, gazetelerin ve foto muhabirliğin toplumu şekillendirmesinde ne kadar önemli olduğunu gösteren en iyi örneklerden biridir. Vietnam Savaşı'ndan bir kaç yıl sonra, 180 adet görülmemiş film fotoğrafı yayınlandı.

  2017-10-10
 • Revolog Deney Üçlemesi

  emrekskn tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Revolog Deney Üçlemesi

  Lomografici emrekskn'i durdurmak mümkün değil. Şimdi de deneysellik adına incelediği Revolog filmleri hakkında bir yazıyla karşımızda!

  2017-10-09 2
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Karşınızda Lomo'Instant Oxford!

  Lomography tarafından, 2017-10-04 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Oxford!

  Lomo'Instant ailesinin "City of dreaming spires”dan esinlenilen en yeni üyesi çok şık. Sonbahar maceralarına Lomo'Instant Oxford ile zerafet kat!

  2017-10-04
 • LomoAmigo Erhan Baran ve LomoChrome Purple Portreleri

  nural tarafından, 2017-10-03 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Erhan Baran ve LomoChrome Purple Portreleri

  Silivri'de yaşayan Erhan Baran yakın zamanda gerçekleştirdiği portre çekimlerinde Yeni LomoChrome Purple Filmi kullandı. Özellikle yeşil alanlarda gerçekleşen çekim serisini ve Erhan'ın yorumlarını merak ediyorsan, okumaya devam et!

  2017-10-03
 • Fotoistanbul LomoWall Yarışması Kazananları

  nural tarafından, 2017-10-02 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Fotoistanbul’da fotoğraf üstadlarıyla beraber sergilenecek olan fotoğraflar belirlendi. Lomography'nin 25. yılı için kurulan bu özel LomoWall'da yer alan fotoğraflar işte bunlar!

  2017-10-02 6