Spinner Motorizer İncelemesi

2017-10-09

Havaların kapamasıyla birlikte Spinner 360 kullanmak giderek güçleşiyor. Eğer sen de benim gibi Spinner'ın ipini yavaşça çekip bırakamayanlardansan, Motorizer bu soruna çözüm olacak!

Krediler: nural

Spinner'ımı 2009'da yapılan Lomography's Got Talent yarışmasından bu yana kullanıyorum. İlk elime aldığımda makinenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını hiç anlamamıştım, hatta o yüzden ilk çektiğim fotoğraflarda hep şaşkın bir surat ifadesiyle çıktım. Ama sonra birbirimize baya alıştık :)

Spinner 360 kullanımı en kolay makinelerden biri. Tek yapmak gereken makinenin yanında bulunan ipi çekmek ve bırakmak. Makinenin üst mekanizması hızlı bir şekilde dönerek, 360 derece panoramik fotoğraflar çekmeye olanak sunuyor. Aslında makinenin içindeki enstantane perdesi sürekli açık, ip çekilip bırakılınca, üst mekanizmanın dönüşü ile birlikte film de ileri sarılarak pozlanıyor. Kullanılabilen 2 farklı değeri var (f/8 ve f/16). Perde sürekli açık olduğu için, bir de diyafram değerlerinin yanında, filmi geri sararken perdeyi kapatmayı sağlayan bir de geri sarma modu var. Enstantane hızı ise ipin çekilme hızına bağlı, 1/125 ile 1/250 saniye arasında hızla çalışıyor. Bu da makinenin açık mekanlarda ve güneşli havada çok daha iyi bir performans göstermesini ve net fotoğraflar çekmesini sağlıyor.

Hava kapattığında ise 2 opsiyon çıkıyor karşımıza:

 1. İpi yavaşça bırakmak - benim gibi ipi sabit hızla bırakmayı başaramıyorsanız, bu çok da pratik olmuyor, çünkü arada hız değişince karanlık yerler oluşabiliyor ya da fazla yavaş bırakılırsa, bu sefer de ışık sızıntısı gibi izler ortaya çıkıyor.
 2. Motorizer kullanmak - uzaktan kumandalı bu aksesuar, makinenin sabit bir hızla yavaşça dönmesini sağlayarak, iç mekanda doğru pozlanmış fotoğraflar elde etmeye olanak sunuyor. Bugünkü konumuz da bu zaten :)

Motorizer iki parçadan oluşuyor. Geniş alt kısım, Spinner'ın normalde tutmak için kullanılan alt kısmı çıkartılarak onun yerine takılıyor. İnce olan parça ise uzaktan kumanda. Makineye el sürmeden çalıştırmayı sağlıyor. Geniş parça 8, kumanda ise 1 kalem pille çalışıyor. Motorizer'ın iki farklı modu var. Modlardan ilki düğmeye basıldığında makinenin bir turdan biraz daha fazla dönmesini saplayıp, otomatik olarak duruyor. Diğer modda ise, kumanda düğmesine basılı tutulduğu sürece makine dönüp, film pozlanıyor. Yani daha kısa ya da daha uzun fotoğraflar elde etmek istiyorsam, bu modu tercih edebilirim.

Krediler: nural

Normalde iç mekanda 100-400 ISO arası filmle yeterince pozlanmış sonuç elde edemezken, Motorizer yardımıyla, iç mekande istediğim filmi kullanarak çekim yapabiliyorum. Hatta makineyi elimde bile tutmama gerek yok, çünkü uzaktan kumandanın üzerindeki düğmeye basınca, makine olduğu yerde dönecek. Bu da, makinemi yere ya da bir masa üzerine koyarak rahatça çekim yapabileceğim anlamına geliyor, hem de makineyi sarsma riski olmadan. Hatta makinenin dönüş yönünün aksinde hareket ederek, aynı karede birden fazla kez bile görünebilirim.

Krediler: nural

Motorizer kesinlikle Spinner 360'ın kullanım alanını çok daha öteye taşıyor! Daha ziyade dış mekanda ya da iç mekan için çok yüksek ISO'lu filmle kullanılabilecek bir makine, bir anda her ortam ve her filme uyumlu hale geliyor. Ayrıca, makineyi elde tutmaktansa, çok daha farklı açılardan da fotoğraf çekmek mümkün oluyor. Ben henüz denemedim ama, Motorizer aynı zamanda ortamda eğer birden fazla Spinner 360 varsa, hepsinin aynı anda aktive olmasını da sağlıyor, bu da bir sonraki deneyim olabilir!

nural tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Gördüklerin hoşuna gidiyor mu? Mutlu Yıllar sayfamızdan sana ilham olacak makalelere ulaşabilirsin. Oradan aynı zamanda Lomography Çantası kazanacağın bir yarışmaya katılabilir, çok eğlenceli bir test çözebilir ve günlük tekliflerimizi öğrenebilirsin!

Daha İlginç Makaleler

 • Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-12 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Wes Anderson'un Garip Renk Paleti

  Amerikalı yönetmen, bugünlerde film dünyasının başlıklarında sıkça yer alıyor ve bu onu 21. yüzyılın en önemli film yapımcılarından biri haline getiriyor. Wes Anderson'u özel renk kullanımınlarına ne söylenir ki?

 • Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

  Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

  2017-12-11
 • Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Lomografici Olduğunun 10 Göstergesi

  Çevredekiler boynunda asılı olan makineye ağzı açık bir şekilde bakıyor mu? Üst düzey ekipmanlara sahip arkadaşların senin fotoğraflarının “garip” ve yaşam tarzının “kafa karıştırıcı” olduğunu mu düşünüyor? İnsanların kafasını mı karıştırıyorsun -- genel olarak? Tebrikler dostum, büyük olasılıkla Lomograficisin.

 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  lomographymagazine tarafından, 2017-12-08 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kış için Film ve Şipşak Fotoğrafçılık İpuçları

  Tıpkı insan vücudu gibi, fotoğraf makineleri de kar sırasında aşırı değişiklikler yaşar. Öncelikle, güç seviyeleri zayıflar ve kış hastalıklarından biri olan buğulanmaya yakalanırlar. İşte bazı analog çekim önerilerimiz.

  2017-12-08
 • LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  yagmurblt tarafından, 2017-12-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Yasemin Hülya Bulut ve Fotoğrafları

  Çalışmalarına İstanbul'da kişisel ve özgün olarak devam eden profesyonel fotoğrafçı Yasemin Hülya Bulut, bu ayki LomoAmigo'muz oldu! Yasemin'le eğlenceli geçen zamanımızı seninle paylaşıyoruz!

  2017-12-06
 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

  2017-12-04
 • Dükkan Haberleri

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 Jetsetter & 35mm Back

  Belair X 6-12 sahibi olmak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasına sahip olmak gibi hissettirir. Belair, 3 farklı formatı ile çok yönlü ve sana çekimlerinde daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bu set ile sınırlarını biraz daha aşmaya hazır ol. Çünkü Belair 35mm Back aksesuarını kullanarak, film delikleriyle pozlanmış havalı 35mm fotoğraflar da çekebilirsin!

 • Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  lomographymagazine tarafından, 2017-11-30 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

  Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

 • Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  banaderlersunny tarafından, 2017-11-22 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Lomokino ile Beşiktaş'ı Belgelemek

  Foto İstanbul'da yapılan Lomokino atölyesi meyvesini verdi! İşte karşınızda Lomokino gözünden Beşiktaş.

  2017-11-22
 • LomoAmigo: Eray Özden

  yagmurblt tarafından, 2017-11-19 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Eray Özden

  Genç LomoAmigo'muz Eray, seyahatlerine eşlik eden Sprocket Rocket makinemizle yaptığı çekimleri bizimle paylaştı ve sorularımızı cevapladı. Bu maceraya ortak olduğumuz için çok heyecanlıyız!

  2017-11-19
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

  2017-11-18
 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2