Revolog Deney Üçlemesi

2017-10-09 2

Dünden kalan yemeğinizi ısıtırken içine ekstra birkaç şey daha atma fikri doğuyor mu hiç? Belki de hiç bilmediğiniz bir yemeği keşfetme fikri sizce de ilginç olmaz mıydı? Belki bu son dokunuş yemeğinizi daha eşsiz bir hale getirebilir ya da hiç beklemediğiniz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz... Gerçek bir mutfakta değil belki ama bir film mutfağında buluverdim kendimi. Kendine has efektlere sahip Revolog filmlere yaptığım da buydu, hiç bilmediğim bir tariften doğan eşsiz sonuçlar… Haydi başlayalım!

Deney 1 / Revolog Kolor

Tüm yaz tatilini “Revolog” projem için film çorbamda hangi karışımları kullansam düşüncesiyle geçirdim. Heyecan verici akıl tutulmaları, deneysel fikirler ve uzun süren beyin fırtınası sonunda çorba malzemelerini nihayet bulmuştum. İlk çorbada sonuçlarını az çok tahmin edebildiğim bir karışımla başlamak istedim.

-Çay
-Sirke
-Limon
-Deterjan

Çorbayı birkaç adımda gerçekleştirdim. İlk olarak Revolog Kolor filmimi çay içinde uzun bir süre beklettim. Çayın film üzerinde daha sıcak tonlar yarattığını biliyordum ve bunun beklentim dahilinde gerçekleşmiş olmasını hayli istiyordum. Geriye kalan karışımının içine filmi attıktan çok kısa süre sonra çıkarttım. Çünkü üçü de film emülsiyonuna güçlü kimyasal etkiler verebilecek malzemelerdi. Banyodan sonra görülen manzara beni gayet mutlu etti.

Krediler: emrekskn

Deney 2 / Revolog 600nm

Sıra geldi daha önce film çorbasında hiç kullanılmayan malzemeye. Tahmin edeniniz var mı bilmem ama çokta uzağa gitmeyin… Cevap Patates! Filme ne efekt vereceğini bir kenara bırakalım, bir patates ile filmi nasıl birleştirebiliriz ilk onu düşünmemiz gerek. Elbette patatesin suyunu sıkarak! İçerisinde bol miktarda nişasta barındıran bu sebze, nişastasını suya bırakacaktır.

-Patates Suyu
-Su

Elde ettiğim nişastalı suyu çoğaltmak için içme suyu kullandım. Karışıma daldırdığım filmimin kendi serüvenini yaratmasını bekledim. Elde ettiğim sonuçlar ise beni hayli mutlu etti. Nişasta film üzerinde mavi dalgacıklar yaratmıştı. 600nm filmin mor tonları ile birleşen mavi dalgalar fotoğraflarda hayalsi etkiler bıraktılar.

Krediler: emrekskn

Deney 3 / Revolog 460nm

Üçlemenin sonuna gelmiştim ve kapanış muhteşem olmalıydı. Bu yüzden de rengini çok sevdiğim bir baharattan yardım aldım. Zerdeçal! Son çorbamda filme olan etki hayli yüksek olsun istediğimden, yardımcı malzemeleri de özenle seçtim.

-Zerdeçal
-Kabartma Tozu
-Mineralli Su

Üçleme içinde en sevdiğim sonuçları bu filmde elde ettim. Revolog 460nm ile sarı-yeşil sonuçlar almam gerekirken, mor dalgalı yeşil göller elde ettim. Çorbanın etkisi bazı fotoğraflarda o kadar güçlüydü ki sanki sürreal bir tablonun içindeydim.

Krediler: emrekskn

Bu projeyi gerçekleştirmemde katkı sağlayan Revolog’a kalpten teşekkür ediyorum. Ve unutmadan, kendi mutfağınızda şef sizsiniz!

emrekskn tarafından, 2017-10-09 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.

2 Yorum

 1. nural
  nural ·

  Eline sağlık @emrekskn

 2. emrekskn
  emrekskn ·

  @nural <3

Daha İlginç Makaleler

 • Bir Rulo Filmi Noodle Çorbasına Atmak

  lomographymagazine tarafından, 2017-06-30 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Bir Rulo Filmi Noodle Çorbasına Atmak

  Fotoğrafçı Polina Washington yeni bir analog deney ile karşımızda -- bu sefer bir rulo 35mm filmi noodle çorbasının içine atıyor.

 • Exposing Both Sides (EBS) Tekniği ile Filmin İki Yüzünü de Simetrik Pozlamak

  efealacamli tarafından, 2017-07-14 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Exposing Both Sides (EBS) Tekniği ile Filmin İki Yüzünü de Simetrik Pozlamak

  Deneysellik adına bir şeyler yapmak istiyorsan, dikkat ve sabır isteyen tekniklerde bugün Exposing Both Sides (EBS) var.

  2017-07-14 10
 • Lomograficilerin 25 Cesur Macerası

  lomographymagazine tarafından, 2017-07-31 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomograficilerin 25 Cesur Macerası

  Çok bilinen bir söz vardır: _“Önemli olan varacağın yer değil, yolculuğun kendisidir.”_ Biz de bu söze katılıyor olsak da, bazen ikisi de oldukça önemli hale gelebiliyor. Seneler içinde, çok güzel mekanlar hakkında yazılar yazdık ve bunu kanıtlayacak fotoğraflarımız da var.

  2017-07-31
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  nural tarafından, 2017-07-09 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Tchane ve Hood Runners Fotoğrafları

  Galata Hood Runners koşu ekibinin başı olan ve koşular sırasında La Sardina ile fotoğraflar çeken Çağan Okuyan, nam-ı diğer Tchane ile fotoğrafçılık ve La Sardina hakkında çok tatlı bir sohbet yaptık. Özellikle 35mm fotoğraf makineleri ve sıcak renkler veren filmleri tercih eden Çağan'ın Galata Hood Runners ile çektiği fotoğrafları ve La Sardina deneyimini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-07-09 1
 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Sınırları Aşma

  Lomography tarafından, 2016-12-22 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Sınırları Aşma

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramaktanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte İnsan Hikayeleri kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-22
 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Koordinatların Dışında

  Lomography tarafından, 2016-12-22 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Koordinatların Dışında

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte Koordinatların Dışında kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-22
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Şehir Kaşifleri

  Lomography tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Şehir Kaşifleri

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramaktanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte Şehir Kaşifleri kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-20
 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Monokrom

  Lomography tarafından, 2016-12-22 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Monokrom

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramaktanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte Monokrom kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-22
 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Adrenalin Bağımlıları

  Lomography tarafından, 2016-12-22 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Adrenalin Bağımlıları

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte Adrenalin Bağımlıları kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-22
 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Şipşak

  Lomography tarafından, 2016-12-20 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  TEN AND ONE 2016 Yarışmaların Özeti: Şipşak

  İnsanlar yarışmalara bayılıyor ve Lomograficiler de farklı değil. Sadece çarpıcı fotoğraflar aramanın ötesinde, TEN AND ONE Annual Competition, topluluğumuzun paylaştığı fotoğraf aşkını ve kalıcı öyküler yaratma isteğini kutlamayı hedefledi. Bu liste, bir fotoğrafı neyin iyi ya da kötü yaptığının standardını sunmuyor. Ancak bununla birlikte Şipşak kategorisinde öne çıkan fotoğrafları tanıtmaktan gurur duyarız.

  2016-12-20 1
 • Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography tarafından, 2017-10-18 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography’nin başrol oyuncusu yepyeni, onuncu yılına özel bir tasarımla geri dönüyor! 1960’ların klasik Amerikan lokantalarından esinlenilen yeni Diana F+ 10 Years of Diana Edition mat kırmızı ve pastel mavi tasarımı ile Retro altın rengi lensiyle öne çıkıyor.

  2017-10-18
 • Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  lomographymagazine tarafından, 2017-10-17 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  Öne Çıkan Anlar: The Diana F+ World Tour

  When Lomography introduced the Diana F+, it became an instant darling in 2007. The year after, the Diana World Tour has launched, the biggest party ever for the toy camera. Let's blast back to several years earlier and toast to the good times of the Diana World Tour.

  2017-10-17