Daniel Schaefer: Lomo'Instant Square Hakkında Görüşleri

2017-10-20

Daniel Schaefer Lomography Dergisi’ne geri dönüyor ve Lomo’Instant Square hakkındaki yorumlarını ve kare formata karşı olan sevgisini bizimle paylaşıyor. Yaz anıları ve şipşak fotoğrafçılığın yeni çağı hakkındaki görüşleri için okumaya devam et. Schaefer'in fotoğrafçılığı 1:1 formatı benimsiyor, çünkü bu ona daha samimi portreler yaratma fırsatı sunuyor.

Selam Daniel, Lomography Dergisi’ne hoş geldin. Bu yaz çok havalı işlerle uğraştın diye duyduk, bize bundan bahseder misin?

Bu yaz tam bir Zombi Kıyameti yaşadım diyebilirim! SyFy’daki Z Nation için yazılar yazıp, kulis fotoğrafları çektim.

Buna nasıl başladın?

Yazarlık her zaman bir aile işi oldu bizim için. Ben de B+ korku kurnaz zombi komedi saçmalıklarını çok sevdiğim için bu işin içine girdim.

Sana ilham verip, yaratıcı zihnini döndüren şey nedir?

Yaptığım işe karşı olan aşk/nefret ilişkim. Şu an işimi çok seviyorum, bir hafta sonra nefret ediyorum, sonra kendimi daha önce yaptığımın bir adım ötesine geçmeye zorluyorum, geri dönüp nefret ettiğim işlere sonradan baktığımda bunları aslında sevdiğimi fark ediyorum.

15 yaşındaki haline nasıl bir öğüt verirdin?

Sana daha önce yapmadığın şeyleri yaratma olanağı sunacak hiçbir işe hayır deme. Yeni araçlar, farklı sanat formları, eve giderken yürüyeceğin yeni bir yol kadar basit bile olsa. Yeni bir şeyler yaratmanı sağlayacak hiçbir fırsatı kaçırma.

Şipşak fotoğrafçılık hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Bir görüntüyü anında bir obje haline getirmek çok keyif verici. Makinenin görüntüyü dışarı atması çok samimi ve anlamlı bir çekim deneyimi yaratıyor.

Lomo’Instant Square hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Çantamın dibine sığdırabileceğim boyutta bir makineden, bu kadar tatlı boyutta bir fotoğraf çıkması inanılmaz! Ayrıca lensi kesinlikle olağanüstü.

Lomo'Instant Square ile çekilen fotoğraflar hakkında ne düşünüyorsun?

Işığın yarattığı dokuyu çok sevdim ve lens/film kombinasyonun yarattığı renk karakteri çok etkileyici.

Kare formatta seni çeken şey nedir?

Instagram bize kaydırıp bakabileceğimiz kare formatı vermeden önce, 6x6 format çok sevgili, dar bir alan sunardı. Özellikle portre çekimlerinde alanı ve objeyi dengelemek, çektiğim insan ve etrafındaki alan adına çok sevdiğim bir denge yaratıyor.

Lomo'Instant Square ile daha önce kullandığın şipşak makineleri karşılaştıracak olsan?

Çok kullanışlı ve hafif, ki bu katlanabilir bir makine için çok büyük bir artı. Bu kadar güzel görüntüler yaratan bir makineyi, bu kadar rahat taşımak çok keyifli, ayrıca iki farklı film formatı arasında geçiş yapabilmek de çok kullanıştı.


Daniel Schaefer, lensi ve kalemi nerede daha faydalı olacaksa, orada bulunan bir fotoğrafçı ve yazar. Şu an Spokane, WA’de çalışıyor ancak en çok NYC sokaklarında yarattığı kırılgan ışıkları yansıtan portre fotoğraflarıyla tanınıyor. Fotoğraf teorileri üzerine yazıları, topluluk tarafından büyük övgüyle karşılandı ve yazıları Petapixel, Phoblographer, Japan Camera Hunter ve Fstoppers gibi sayfalarda yayınlandı. İşleri ve atölye çalışmaları için OutlierImagery.com sayfasını ziyaret edebilirsin.

lomographymagazine tarafından, 2017-10-20 tarihinde ve #insanlar #instant #kickstarter #instantphotography #lomoinstantsquare başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Ruby June: Lomo'Instant Square İle Yolda

  katphip tarafından, 2017-09-08 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Ruby June: Lomo'Instant Square İle Yolda

  Moda Fotoğrafçısı olan Ruby June yakın zamanda New York'ta her şeyini bırakıp, hayal şehri Kaliforniya için yola çıktı. Yolda geçen anıları çekmek için yanına Lomo'Instant Square'i aldı. Burada, bizimle fotoğraflarını ve yeni seyahat arkadaşı hakkında düşüncelerini paylaşıyor.

  2017-09-08
 • Yaratıcılığına Yenilik Kat! Karşında Lomo'Instant Square!

  ellakoppensteiner tarafından, 2017-08-29 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Yaratıcılığına Yenilik Kat! Karşında Lomo'Instant Square!

  Ah merhaba analog severler! Yine heyecanlı bir zaman ve biz yeni haberle meşgulüz. Size yeni ve harika olan projemizi sunmak için Kickstarter'a geri döndük: Lomo'Instant Square

  2017-08-29 1
 • Mum's Not Home ve Lomo'Instant Square ile Bir Gün

  Lomography tarafından, 2017-09-06 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Mum's Not Home ve Lomo'Instant Square ile Bir Gün

  Makui ve Chow Hong Kong’daki "Mum's Not Home" kafenin kurucuları. Burada sevdikleri şeyleri paylaşıp, sevdikleri işi yapıyorlar, aynen anneleri evde olmadığında olduğu gibi! Mum’s not Home’un hikayesi ve en yeni makinemiz Lomo’Instant Square ile çekilen keyifli fotoğraflar için okumaya devam et!

  2017-09-06
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  yagmurblt tarafından, 2017-11-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo: Olcay Ulusoylu

  LomoAmigo'muz Olcay, İstanbul şehrini çok sevdiğini ve bu şehirde turist gibi yaşadığını söyledi. Lomo'Instant Automat ile çekim yapan Olcay'ın fotoğrafçılık hikayesini sizinle paylaşıyoruz!

 • Favori Lomography Ürününü Kazan

  Lomography tarafından, 2017-11-06 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Favori Lomography Ürününü Kazan

  Topluluktaki en çok katılımın olduğu bu yarışma tatil heyecanını yaymak için geri döndü! En çok istediğin Lomography ürününü eve götürme şansını kaçırma!

  2017-11-06 1
 • LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  nural tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #haberler #videolar başlığında yazıldı.
  LomoMatrix Akmerkez Yayında!

  Akmerkez'in Üçgen Teras'ında yaptığımız LomoMatrix'i hatırlar mısın? O gün çektiğimiz fotoğraflardan oluşan LomoMatrix sonunda yayında!

  2017-11-02 2
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Lomography tarafından, 2017-11-02 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo’Instant Automat Glass Kilimanjaro

  Afrika'nın en yüksek karlı tepesinden esinlenerek, bu tebeşir beyazı, delikli deri dokuya sahip makineyi tasarladık ve eminiz fotoğraflarını yepyeni boyutlara taşımana yardımcı olacak!

  2017-11-02
 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

  2017-10-27
 • Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Hareket Eden Görüntüler: Sinematografi Ödülü

  Bu yarışma Sinematografi kategorisinde ön eleme niteliği taşımaktadır. En iyi kısa filmlerini yolla.

  2017-10-27 1
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • 2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Lomography tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  2017 TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri

  Bu senenin açılan yarışmalarına hoşgeldin, TEN AND ONE: Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri!

  2017-10-27
 • Işıkla Boyama Atölyesi

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-26 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Işıkla Boyama Atölyesi

  Lomography'de karanlık bir gün geçirmeye hazır mısın? Lomography sana farklı bir atölye sunuyor. Işıkla boyama tekniklerini öğrendikten sonra oldukça karanlık bir odaya gireceğiz ve uzun pozlama tekniğiyle fotoğraf çekip, fotoğraflarımızı ışıkla boyayacağız.

  2017-10-26