Yeni Projesiyle eyvahblues Karşımızda!

2018-01-09

LomoAmigo'larımızdan Mert Can Tekin bu kez yeni projesiyle karşımızda. Rene Magritte'den ilham alınan bu çalışmaya bayılacaksın!

Merhaba Mert Can, son görüşmemizden beri neler yapıyorsun?

Merhabalar, son görüşmemizden sonra gayet hoş geri dönüşler aldım. Aynı zamanda analog fotoğraf çekmeye başlayan onlarca arkadaşım oldu. İnsanların fotoğraf çekmeye başlaması ve tüm çekilmiş fotoğrafların filme yazılması, güzel hisler. Bu güzel hisler, çektiği analog fotoğraflara boya saçan yeni insanlar keşfettikçe mutluluğa dönüştü. Lomography ekibine buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Hala ‘Photodrawhy’ projesi üzerinden, foto-resim kolaj çalışmalarını sürdürüyorum. Analog fotoğrafçılığa yeni bir hareket katabilecek, eski ressamların karakterlerinden ya da sinema/film karakterlerinden oluşan çıkartmalar ile fotoğrafa dahil edilebilecek bir oyun tasarlama düşüncesi gibi olgunlaşmaya bırakılmış düşünceler var; hem öğretici hem de eğlendirici olması önemli bir konu. İnsanların gelişen teknoloji ile beraber kaybolmaya mahkum edilmiş fotoğraflar çekmekten sıkılacağını ve estetik açıdan yakın gelecekte günlük hayatta kullanılan fotoğrafların resim grafikleri ile iç içe geçerek bir simülasyon oluşturacağını, analog fotoğrafa ilginin artacağını düşünüyorum.

Bunun dışında hayatıma tekrardan, güzel sanatları kazanma bahanesi ile sinema dahil oldu. Fellini, Godard, Jarmusch gibi yönetmenlerin filmlerini tekrardan izlemek, Duane Michals, Şahin Kaygun, John Baldissari gibi fotoğraf sanatçılarını keşfetmek ve Deleuze, Bergson, Baudrillard gibi düşünürlerin okumalarını yapmak dışında vaktimi yeni filmler, yeni lensler deneyerek geçiriyorum. Aslında İstanbul’u ve İzmir’i fotoğraflamaya devam ediyorum diyebiliriz. Yaz aylarında Elif Aksakal ile beraber onun çizime döktüğü gerçeküstü karakterlere çektiğim fotoğraflarda hayat vererek renkli bir çalışma ortaya çıkardık. Ardından İstanbul’da geçirdiğim vakitte Kodak dia filmler ve bayat Agfa, Tura, Konica, Lomography filmler denedim. Foto-resim kolaj çalışmalarını bu renkli filmler ile sürdürdüm. Ardından ‘hızlı bir hamle daha yoksa bitiktir işimiz.’ diyerek Tayfun Çetiner ile beraber bu proje üzerinde yoğunlaşmaya başladık. Hem foto-model olarak, hem de proje kapsamında fikir alışverişi bağlamında yardımları için ona da buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu sefer ki projenden biraz bahseder misin? Rene Magritte fikri nasıl ortaya çıktı?

Magritte fikri hep vardı. Hala var. Gün geçtikçe gelişiyor ve biçimleniyor. Önceleri Magritte’in resimlerinde yakaladığı boşluğu, gizemi bir foto-hikaye hazırlayarak nasıl aktarabileceğimi düşünüyordum. Daha sonra Magritte ve şehir üzerine; ‘The Kiss’ adlı resmindeki gökyüzüne boyanmış kuş imgesi olsun yine aynı şekilde ‘High Society’ adlı resmindeki gökyüzüne boyanmış insan imgesi olsun, ‘The Invention of Life’ adlı resmindeki perdeli insan imgesi olsun, foto-resim şeklinde filme çekmiş olduğum fotoğraflara kolaj çalışmaları tasarladım. Ardından ise aslında bu foto-hikaye çalışmasının mümkün olabileceğini düşünerek hazırlıklara başladım. ‘Fikir olarak Magritte’i anımsatalım, tamamen uyarlaması olmasın.’ diyerek storyboardlar çizdim. Kısa film çektim. Biliyorsunuz – ki Magritte gibi ressamlar ülkemizde fazla bilinmiyor, Türkiye’de algı kapılarını açabilmemiz için Magritte gibi ressamların ufuk açıcı eserlerini incelememiz gerektiğini düşünüyorum.

Kullandığın film-ler-den ve makine-ler-den bahseder misin?

Bu projede iki makine kullandık. Bunlardan biri Minolta SRT-MC II, diğeri ise Pentax Spotmatic. Film olarak ise IlfordPan 100 ve 400 ASA filmler kullandık. Kullandığımız lenslerin özellikle 1.7, 1.4 gibi diyafram değerlerinde olması, mekanı soyutlamak için idealdi. Havanın bir güneşli, bir bulutlu oluşu sebebi ile 100 ve 400 ASA filmler kullandık. Çünkü her an ışık değerinde değişim olabiliyordu. Güneş gülümsediğinde 100 ASA, bulutlar yüzümüze gölge düşürdüğünde ise 400 ASA filmler tercih ettik.

Görüyoruz ki Magritte eserlerinde farklı renk tonlarını kullanmış, sen neden siyah-beyaz film kullanmayı tercih ettin?

Siyah-beyaz film kullanma nedenlerimden biri, ressamın eserlerinde yansıttığı renk tonlarının arasında boşluğun içinde saklanmış olan gizemdi. O boşluk duygusunun yanı sıra aynı zamanda bir diğer nedenim ise Duane Michals’ın Rene Magritte portreleridir. Ressamın eserlerini uyarlamaktan ziyade, bakış açısını yansıtmak ve resim ile fotoğraf arasındaki ince çizgiyi anımsatmak istedim.

Projende yer alan fotoğraflardan hangisi senin favorin?

Projede yer alan fotoğraflardan; The Invention of Life ile The Kiss uyarlamaları, aynı zamanda bir büyüteç yardımı ile yakın plan çektiğim donuk göz fotoğrafı ve ressam karakterimizin denizin yansımasını fırça darbeleri ile boyuyor illüzyonu yarattığı fotoğraftır.

Önümüzdeki günlerde seni yeni bir proje içerisinde görecek miyiz?

2018 içerisinde her ay 12-24 fotoğraflık analog fotoğraf projeleri hazırlamak, üç ayda bir kısa film çekmek hoş olabilir. Fotoğraf/Resim/Sinema üzerine dergilere içerik üretmek, kimi müzik gruplarına ya da müzisyenlere albüm kapağı tasarlamak ve etkileşimli bir şekilde yeni insanlar ile tanışmak, yeni işler çıkartmak istiyorum. Yazmakta olduğum bazı senaryolar var, aynı zamanda bu senaryoları hikayeleri ile beraber yazıyorum. Tüm bu hikayeleri, hem kısa filme, hem de foto-hikayelere dönüştürme imkanı sağlamaya çalışıyorum. Photodrawhy çalışmaları üzerine ayrıca yoğunlaşarak, kanvas üzerine baskı alıp, evlerimizin boş duvarları için bir şeyler üreteceğim. Eski ressamların karakterlerinden ve sinema/film karakterlerinden oluşan çıkartmalar ile kolaj çalışmaları yapacağım. Lomography ailesine tekrardan teşekkürlerimi iletiyor ve bu proje kapsamında yazdığım bir metin ile noktalıyorum.

"Gelecek ve geçmiş zaman, şimdiki zaman nehrinin içinden akarak; geniş zaman denizine doğru ilerleyen dalgalardır ve okyanuslar, hiçbir zaman gizemini çözemeyeceğimiz bilinçaltı derinliklerine sahiptir. Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi ise eğer suyun akış yönü uzaydır. Hayat, şimdiki zamanın içinde algıladığımız fotografik karelerin zihinde birleşmesi ile zihinde oluşan görüntünün hareket halini alması sonucu; havada dolaşan bilgi alışverinin veriler oluşturduğu olaylar zincirinde, kendi soyut coğrafyasını kurmaca gerçekliğin içinde şehirler inşa ederek kendi zaman tünelini oluşturan, o tünelin içine kendini hapseden, şimdiyi okuyarak konuştuğumuz ve tartıştığımız iç sesimiz ile boşluk üzerine yaptığımız konuşmaların, yani tüm bunları seyreden kaosun kamerasıdır. Kamera bir kere doğaya çevrildiğinde ise boşluk, geçmiş ve geleceğin bir uydurudan ibaret olduğunu kulağımıza sessizliği ile fısıldar."

Mert Can'ın diğer işlerini görmek için; Instagram ve LomoEv sayfalarına göz atabilirsin!

yagmurblt tarafından, 2018-01-09 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  efealacamli tarafından, 2017-03-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Eyvahblues ile Sürrealizm Üzerine

  Mert Can Tekin, nam-ı diğer eyvahblues, ile çektiği fotoğrafları, sürrealizm ve deneysel sanatlar üzerine konuştuk. "Sürrealizm ve deneysellik benim için bir keşif yolculuğu, aynı zamanda bir arayıştır" diyen Mert Can'ın çektiği fotoğraflara eklenen çizimler, çok farklı sanat eserlerinin oluşmasına yol açıyor. Mert Can'ın çizimlerle bezeli fotoğrafları ve deneyimlerini merak ediyorsan, okumaya devam et.

  2017-03-23 3
 • Bir Rulo Filmi Noodle Çorbasına Atmak

  lomographymagazine tarafından, 2017-06-30 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Bir Rulo Filmi Noodle Çorbasına Atmak

  Fotoğrafçı Polina Washington yeni bir analog deney ile karşımızda -- bu sefer bir rulo 35mm filmi noodle çorbasının içine atıyor.

  2017-06-30
 • LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  yagmurblt tarafından, 2017-12-04 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Müge Yıldız ve LomoKino Videosu "Junges Liebespaar"

  İşleri dünyanın farklı yerlerinde sergilenen deneysel Türk yönetmen Müge Yıldız, bu sefer de LomoKino ile çektiği yeni video ile karşımızda!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Alice Guy-Blaché: İlk Kadın Sinemacı

  lomographymagazine tarafından, 2017-03-24 tarihinde ve #kültür #insanlar #videolar başlığında yazıldı.
  Alice Guy-Blaché: İlk Kadın Sinemacı

  Ve bir kez daha, sanat tarihi erken sinemada bu çok önemli figürü yazmayı neredeyse unuttu. Erken Fransız sinemasının kadın öncüsü, ses senkronizasyonu, renk tonu oluşturma, ırk gözetmeksizin kadro oluşturma ve özel efektler ile deney yapan ilklerden biriydi.

  2017-03-24
 • Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Hoş Geldin, 2018!

  lomographymagazine tarafından, 2018-01-01 tarihinde ve #kültür başlığında yazıldı.
  Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Hoş Geldin, 2018!

  Kim derdi ki 2018'in ilk Pazartesi'si aynı zamanda yeni yılın da ilk günü olacak? Bu sanırız Pazartesi gününün sevildiği ender durumlardan biridir -- yiyecek ve içerekleri çıkart, yeni yılın başlangıcını kutluyoruz!

  2018-01-01
 • Lomopedia - Lomo'Instant Square

  Lomography tarafından, 2017-09-03 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Lomopedia - Lomo'Instant Square

  Bu haftanın Lomopedia makalesi ile sahne ışıklarını Lomography'nin en yeni makinesine çeviriyor -- Lomo’Instant Square.

  2017-09-03
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Film Çorbası Atölyesi - 21 Mayıs 2017

  pinar434 tarafından, 2017-05-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Film Çorbası Atölyesi - 21 Mayıs 2017

  Her gün yeni fikirler peşinde mi koşuyorsun? Yaratıcılığının sınırlarını zorlamak mı istiyorsun? O zaman bu atölye tam sana göre!

  2017-05-08
 • Simple Use Film Camera Atölyesi - 11 Haziran 2017

  pinar434 tarafından, 2017-06-01 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera Atölyesi - 11 Haziran 2017

  Lomography ailesinin en yeni üyesi Simple Use Film Camera ile hala tanışmadıysan şimdi tam zamanı! Yazın gelişini bu ‘kullan at’ fotoğraf makinesi ile kutluyoruz.

  2017-06-01
 • Yeni Başlayan Birinden Yeni Başlayanlara Lomography Tavsiyeleri

  Aleyna Doğan tarafından, 2017-03-29 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Yeni Başlayan Birinden Yeni Başlayanlara Lomography Tavsiyeleri

  Deneysel. Lomografi'deki ilk üç ayımı tek kelimeyle özetlemem gerekirse. Bu üç ayda bol bol film aldım, fotoğraf çektim, etrafta dolandım, workshop'a katıldım. 200'den fazla da fotoğraf çektiğimi gördüm! Lomo evimde çok kötü fotoğraflar var evet, ama iyiye gidiyorum sanırım! Yeni başlayanlar için Lomo tavsiyeleri paylaşmak istedim.

  2017-03-29 1
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography tarafından, 2017-04-21 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography Simple Use Film Camera ile Canlılığı Yakala

  Lomography Simple Use Film Camera ile gerçek canlı Lomography tarzında fotoğraflar çekmek çok kolay. Bu kullanışlı fotoğraf makinesi, muhteşem Lomography Renkli Negatif 400 film yüklü ve ekstra canlı çekimler için renkli jel filtrelere sahip!

  2017-04-21
 • Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Kevin RC Wilson

  Lomography tarafından, 2017-05-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Kevin RC Wilson

  LomoAmigo Kevin Wilson süper keskin canlı müzik fotoğrafçılığıyla tanınan bir fotoğrafçı. Kendisinden yeni Neptune Convertible Lens Sistemi'ni test etmesini ve beklentilerini nasıl karşıladığını bizimle paylaşmasını istedik. Burada New York City'deki evini keşfederek çektiği ilk izlenimlerini ve fotoğraflarını paylaşıyor.

  2017-05-08
 • Maytaplı Portreler ve Işıkla Boyama

  lomo-camkage tarafından, 2018-01-18 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Maytaplı Portreler ve Işıkla Boyama

  Sene içerisinde birkaç kez maytap alıp ışıldamalarını izleme şansımız oluyor. Maytapların yarattığı rengi farklı bir yöntemle yaratmak aslında mümkün değil. Bu makalede maytapları portre ve ışıkla boyamalarda nasıl kullanabileceğinden bahsedeceğiz. Basit hatalardan, en iyi yöntemlere kadar, Maytap Hareketine giriş yapalım!

  2018-01-18