“EXPOSÉ”: 1929 Yılından Bulunan Fotoğraflar

Hollanda'daki bir ikinci el dükkanında, Martijn van Oers adında bir fotoğrafçı, 20. yüzyılın başlarından kalan körüklü bir fotoğraf makinesine denk geldi. Bilmiyordu ki, makinenin içinde kullanılmış ama banyosu yapılmamış bir film vardı.

Orijinal Zeiss Ikon 520/2 katlanabilir fotoğraf makinesinin içinde “EXPOSÉ" diye işaretlenmiş bir film vardı.

Van Oers yaşamının büyük bir bölümünde kendi filmlerini kendi yıkamış olan arkadaşı Johan Hollema’ya gitti ve filmi onun yıkamasını rica etti. Ancak filmin kurtarılması ve fotoğrafların oluşmasının zor olacağı konusunda uyarıldı.

İşte kurtarılan fotoğraflar:

Van Oers’in fotoğrafların tahmini 1940'lar ile 1970'ler arasında bir yerde çekildiği yönündeydi; bu da filmin yaklaşık 70 yıllık olduğunu gösteriyordu. Fotoğraflar oldukça grenli ve bozuk bir hal almıştı, ama kökenlerini bulmak için yeterli detay vardı. İkili makinenin – çok az kullanılmış – bir gezgine ait olduğunu düşünüyor. Fotoğraflardan biri Güneybatı Fransa’nın Biarritz şehrine ait.


Fotoğraflar Peta Pixel sitesinden alındı.

2018-02-15 #haberler

Kickstarter

İkonik bir estetiği, kare format şipşak fotoğrafçılığa taşıyoruz! Diana Instant Square fotoğraflarını güçlü, doygun renkler ve zengin, duygu yüklü vinyetlerle dolduracak. Hayal gününün sınırları zorlamak için yaratılan yepyeni icadımız, Çoklu Pozlama Modu, uzun pozlamalar için Bulb Modu, hot-shoe adaptörü ve çok daha fazlası ile donatıldı! Diana F+ lensleri ile uyumlu, yani perspektifini istediğin zaman, istediğin yerde değiştirebilirsin. İki fotoğrafın asla birbirine benzemeyecek. Hemen bizi Kickstarter'da destekle!

Daha İlginç Makaleler