Kendi Yaratıcı Sürecini Bulmak

Ne istediğine karar vermek zor olabilir. Fotoğrafında aradıklarınla, çıkan baskı her zaman birbiriyle örtüşmeyebilir. Arada farkı kapatmak istiyorsun ama nasıl mı? Bunu yapmanın bir yöntemi, sanatçı olarak kendini tanımak ve ne istediğini bilmek. Ama nasıl? Sürece başlaman için birkaç tüyoyu bir araya topladık.

Krediler: renaishashin

Öğrenmeye hevesli ol.

Krediler: artlens & fivedayforecast

Öğrenmek güzeldir. Öğrenmek önemlidir. Yaratıcı sürecini geliştirmeye gelince, öğrenmek, başlamak için harika bir yoldur. Kitap oku, fotoğraf makinenin kullanma kılavuzunu oku, film seçimlerinin fotoğraflar üzerinde nasıl etkiler yaptığını öğrenin. Bunlar, daha karmaşık şeylere gerçekten girmeden önce bilmen gereken temel bilgiler. Ama öğrenme ile okumayı karıştırma. Ne yaptığını ve neden orada olduğunu anlamıyorsan, sadece teknik materyalleri okumak bir anlam ifade etmez. Bunu istemelisin, sadece bitirmek için değil, gerçekten heyecan duyduğun için yapmalısın.

Pratik, pratik, pratik.

Krediler: natalieerachel & maryrobinson

Sadece teorileri tanımak yeterli değil, öğrenme sürecini tamamlamak için okuduğun şeyleri uygulaman gerekiyor. Fotoğraf makinenin özellikleri arasında geçiş yap. Her topuzu, kadranı, kolu ve düğmeyi bil. Sayıların ne anlama geldiğini anla ve hepsini dene. Elindeki ekipmanda ustalaşmadan önce sayısız film tüketmen gerekebilir ama buna değecek. Pratik yaparak, bir sanatçı / fotoğrafçı olarak içgüdünüzü geliştiriyor olacaksın.

Hayal gücünü besle.

Krediler: lazybuddha & atria007

Hayal gücü, yaratıcı sürecini geliştirirken önemli bir faktördür. Bu olmadan, yoğun bir şekilde çalışıp, elle tutulur bir şeyler üretemeden hayatına devam edebilirsin. Kısa sürede kendini hayal kırıklığı yaratan görüntüler arasında bulacak ve bir şeyleri nasıl heyecanlı hale getirebileceğini soracaksın. Belki de olan şey şudur ki, yaratıcılığın bir körelme varken sadece çekim yapmaya devam ettin, ama ihtiyacın olan biraz hayal gücüydü.

Farklı şeyler denemekten korkma. Eğer yorgun hissediyorsan, biraz dinlen, ama sadece görüntü elde etmek için hayal gücünden taviz verme. Parkta dolaş, bir müzeyi gez, partiye ya da bir konsere git – bunların hepsi sana yaratıcı sürecinde kullanmak için ilham olabilir. Hayal gücü, bir tür yenilenmedir. Bunu kullan.

Ustaları öğren ama sadece kendini dinle.

Krediler: maximum_b & life_on_mars

Ustaların sözlerinde ve eserlerinde ilham bulmak gibisi yoktur. Fotoğraf çekmeye ilk başladığımız zaman hayranlıkla baktığımız simgeler onlardı. Tabii ki onları okuyun. Boş yere 'ustalar' olarak adlandırılmadılar. İşlerine ve tarzlarına saygı göster. Onlardan bir şeyler öğren, ama kendi yolunu denemekten korkma. Önceden yapılmış olması, bunu kendi yönteminle yapamazsınız anlamına gelmez. Fotoğraflarına bak ve ne gördüğünü, neyi yakalamak istediğini kendine sor. Bildiğin ve keşfetmek istediğin teknikleri kullanarak bu hedefe ulaşmak için çalış. Birilerini örnek almak her zaman güzeldir, ancak her şeyi kendi yönteminle yapmaya çalışmak asla kötü bir şey değildir.

Keşfetmeyi kucakla.

Krediler: donmarcos & hodachrome

İş fotoğrafçılığa gelince, farklı türde keşifler var. Sanatçılar, projeler, gruplar, araçlar, kitaplar, deneyimler - bunların hepsi ve daha fazlası sürecini daha iyi anlamanı sağlayabilir. Ne sevdiğini ve sevmediğini böylece öğrenebilirsin. Bu uzun bir süreçtir, bu yüzden yeni şeyler için açık bir kapı tuttuğundan emin ol. Yarattığın her proje ve fotoğraf bir derstir. Aynı zamanda öğretmen ve öğrenci sensin. Sevdiğin fotoğrafçıların tavsiyeleri gibi, keşfetmeyi de kucakla.

Sonuç olarak, bunlar sadece öneriler. Sadece sen hangi adımları atman ve hangi yolu alman gerektiğini biliyorsun. Yaratıcı sürecini keşfederken takip edeceğin çok farklı yollar olabilir. Listeye eklememizi istediğin öneriler varsa bizimle aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşabilirsin. Senin kendi yaratıcı sürecine nasıl vardığını merak ediyoruz.

2018-04-06 #kültür

Daha İlginç Makaleler

 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

 • Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  2017-07-03 #donanım #haberler
  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Karşınızda Lomo'Instant Panama

  marthareed tarafından, 2017-06-14 tarihinde ve #donanım #haberler başlığında yazıldı.
  Karşınızda Lomo'Instant Panama

  Yaz maceralarını Lomo'Instant Panama ile fotoğrafla! Orta Amerika'nın modern metropol hayatı, müthiş yağmur ormanları ve güzeller güzel kıyılarından esinlenilen bu minik şipşak makine, tonlarca yaratıcı özellikle donatıldı.

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Diana F+ Atölyesi - 14 Mayıs 2017

  pinar434 tarafından, 2017-05-08 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 14 Mayıs 2017

  Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Bu atölye tam sana göre! Lomography’nin rüyamsı fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • Lomo'Instant Square — Sen Ne Yaratacaksın?

  genevievedoyle931 tarafından, 2018-01-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Lomo'Instant Square — Sen Ne Yaratacaksın?

  Büyük Heyecanla Beklenen İkili Format Şipşak Fotoğraf Makinesi Çok Yakında Burada! Dünya çapınca son çekilen fotoğraflara göz at ve hemen Lomography Online Dükkan'a uğrayıp detaylara bak. Ne bekliyorsun? Sen de bu dünyaya giriş yap.

 • Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  pleaseheaven tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Diana F+ Atölyesi - 12 Kasım 2017

  Orta formatın kraliçesi Diana F+' nın 10. yılına özel olarak yapacağımız atölyede bizimle olmak ister misin? Analog fotoğrafçılığa ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağını bilmiyor musun? Lomography’nin rüya gibi fotoğraflar çeken orta format fotoğraf makinesi Diana F+ hakkında her şey bu atölyede!

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Amelia Earhart'ın Leica Fotoğraf Makinesi

  cheeo tarafından, 2018-04-18 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Amelia Earhart'ın Leica Fotoğraf Makinesi

  Bu gerçekten de ünlü pilotun fotoğraf makinesi olabilir mi?

 • Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Krallara Yaraşır Kahvaltılar

  2018-04-09 #kültür
  Pazartesi Halet-i Ruhiyesi: Krallara Yaraşır Kahvaltılar

  Pazartesi sendromunu krallar gibi bir kahvaltı ile atlat! Pazartesi günleri kendimizi kötü hissetmemizin nedenlerinden biri de günün en önemli öğününü atlıyor oluşumuz. Bırak da bu haftaki Pazartesi Halet-i Ruhiyesi ile sana bunu hatırlatalım.

 • Dünyanın Etrafında Analog: Naantali, Finlandiya

  nural tarafından, 2018-04-08 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: Naantali, Finlandiya

  "Dünyanın Etrafında Analog" Lomography topluluk üyelerinin belirttiği gibi, dünya genelinde en şaşırtıcı seyahat noktaları için küçük bir kılavuz. Bugün, Lomografici nural soğuk bir Finlandiya gününde, Naantali'de çektiği fotoğrafları bizimle paylaşıyor.

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Ringflash Kullanmak için 5 Neden!

  2018-04-08
  Ringflash Kullanmak için 5 Neden!

  Ringflash kullanmanın bu kadar eğlenceli olacağını kim tahmin ederdi?

 • İnsanlar Neden Film Fotoğrafçılığına Geri Dönüyor?

  2018-04-08 #kültür
  İnsanlar Neden Film Fotoğrafçılığına Geri Dönüyor?

  Ne olursa olsun, analog hiçbir yere gitmiyor.

 • Mii Yatogi: Çantanda Ne Var?

  2018-04-06 #insanlar
  Mii Yatogi: Çantanda Ne Var?

  Analog fotoğrafçının çantasında neler olur, merak ediyor musun? Japon fotoğrafçı değiştirerek kullandığı çantaların içeriğini bizimle paylaşıyor.