LomoAmigo: Yok Öyle Kararlı Şeyler Grubundan Erdem Topsakal

2

Türkiye’de yeni bir akım olan, “zincirleme isim tamlamalı isme sahip alternatif müzik grupları” akımının kocaman bir parçası olan Yok Öyle Kararlı Şeyler’in solisti Erdem Topsakal ile küçük bir röportaj yaptık. Fotoğraf makinesi ile kah grup arkadaşlarını yerlere gömen, kah Caterpillar macerasına katılan Erdem, Fisheye No.2 deneyimini sıcacık ve çok samimi bir şekilde bizimle paylaştı.

Fotoğraflar, Erdem Topsakal tarafından Fisheye No.2 ile çekildi.

Merhaba Erdem, Lomography topluluğuna kendini tanıtır mısın?
Merhabalar, ben Erdem Topsakal. Yok Öyle Kararlı Şeyler grubunda şarkı yazıp, mikrofona bağırıyorum. Aynı zamanda, freelance olarak grafik tasarım ve yazarlık konusunda çalışmalar yapıyorum. 26 yaşındayım ve özünde iyi biriyim.

YÖKŞ ile yeni tanışanlar için yaptığınız müziği biraz anlatır mısınız?
Batının iyi yanlarını alan rock müzik yapıyoruz. Tarz olarak güzel Türkçe sözlü, iyi anlamda alternatif müzik icra ediyoruz. 1.5 albümümüz var ve 2. profesyonel albümümüz için bu yaz tekrar stüdyoya giriyoruz.

Fotoğraflar, Erdem Topsakal tarafından Fisheye No.2 ile çekildi.

Turnenizde Fisheye No.2 kullandınız. Onunla çekim yapmak nasıl bir deneyimdi?
Daha öncesinde arkadaşlarımda görüp, “Aa o ne? Bakayım!” diyerek tüm filmi bitirdiğim bir makineydi kendisi. Herkesin gündelik yaşamında tecrübe etmesi gereken bir ürün Fisheye No.2. Görür görmez insanın içi ısınıyor ve dünyaya levrek gibi bakmanın keyfine varıyorsun.

Çektiklerin arasından en çok hangi fotoğrafı sevdin?
Antalya konserine giderken yolda çektiğim grup selfieleri favorilerim arasında. Instagram’a koydum fotoğrafı, kapış kapış gitti!

Fotoğraflar, Erdem Topsakal tarafından Fisheye No.2 ile çekildi.

Fisheye No.2’yi kullanırken başına gelen ilginç bir durum ya da eğlenceli bir hikaye oldu mu?
Daha öncesinde analog fotoğraf makinesi kullanmayan neandertal grup arkadaşlarımdan bir kaçının ilk tepkileri çok eğlenceliydi. Çekilen fotoğrafı anında görmek istemeleri, pozu sarmadan defalarca yenisini çekmeye çalışmaları falan aramızda alay konusu oldu. Sonradan alıştıklarında ise makineyi ellerinden alamadım. Yazık kimin davulcusuysa.

Fotoğraflarınızın bir arka plan müziği olsaydı, hangileri olurdu (beş şarkı, isim ve sanatçı lütfen)?
Fotoğrafların etkisine ve kulağımızdaki müziklere bakılırsa, bu 5 fon müziği iyi giderdi diyebilirim;
The Black Keys – Gold On the Ceiling
Arctic Monkeys – R U Mine?
The Doors – People Are Strange
The Handsome Family – Far From Any Road
Alt j – Breezeblocks

Yakın zamanda Bahadır Cüneyt Yalçın’ın Hep Lunapark kitabının içinde Ah Lunapark adlı şarkınızı paylaştınız. Çok sık karşılaştığımız bir durum değil bu, nasıl bir süreçti sizin için?
Albüm lansmanımızı bir “Şarkı Sergisi” ile yaptıktan sonra, kitap şarkısı fikri de kulağımıza hoş geldi. Bir romana soundtrack yazmak alışılagelmemiş bir iş olacaktı. Biz de büyük bir hevesle kitabı okuyup, şarkısını yazıp kaydettik. Şarkıyı Youtube'tan dinleyebileceğiniz gibi, Hep Lunapark kitabının arkasındaki QR kod ile de şarkıya ulaşabilirsiniz.

Bu arada, geçenlerde Koç Üniversitesi Müzik Kulübü ile birlikte Lomography Embassy Store İstanbul’da bir Caterpillar macerasına dahil oldunuz. Sizin için nasıl bir deneyimdi?
Galata’da Koç Üniversitesi Müzik Kulübü öğrencileri ve çok sevdiğimiz Yasemin Mori ile Caterpillar macerası yaşamak çok keyifliydi. İlk kez bu denli enerjik bir ekiple bir arada analog çekim yaptık ve tadı damağımızda kaldı diyebilirim. Çıkan sonuçlar beklediğimizden iyiydi.

Fotoğraflar, Erdem Topsakal tarafından Fisheye No.2 ile çekildi.
MüzikFest’15 için çekilen Caterpillar videosu.

YÖKŞ’ü 2015’in kalanında nasıl projeler bekliyor?
Bol konser ve yeni bir albüm bekliyor bizi. Yeni şarkılarımız epey birikti. En güzel şekilde kaydedip, dinleyenlerimize yeni duygular aktarma amacındayız. Giderek büyüyen ilgi ve sevgiye layık bir albüm hazırlamak istiyoruz.

Şu anda en çok nerede, ne yapıyor olmak isterdin?
Yaz geldiği için güneyde bir şehirde, hem müzik hem tatil yapıyor olmak isterdim. Fakat İstanbul kalabalığında terlemeye devam edip, daha sıkı çalışmamız lazım. Havuzdan ağır çekim çıkıp, kokteylimi yudumlamak isterdim. Fakat Eminönü meydanda, turşu suyu içerek geçecek bu yaz.

Fotoğraflar, Erdem Topsakal tarafından Fisheye No.2 ile çekildi.

Popüler kültüre ait figürlerden en çok kimin fotoğrafını çekmek isterdin?
Thom Yorke ile tanışıp stüdyolarında bolca fotoğraf çekmek isterdim. “Erdem’cim başka zaman, şimdi yoğunuz canım” derse de, Alex Turner ile turnelerine dahil olup sahne arkalarını pozlamak isterdim. Baktım o da açmıyor telefonlarımı, ben de Haluk Levent belediye konserine gidip kendimi pozlardım.

Fisheye No.2 kullananlara ya da yeni kullanacak olanlara birkaç öneriniz olur mu?
Olabildiğince keyfi ve ani kullansınlar. Düşünüp poz kesince, güzel sonuç çıkmıyor. Ha bir de yemeklerini çekmesinler başka ihsan istemem.

Röportaj için teşekkürler Erdem!


YÖKŞ’ü Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarından takip etmeyi ve web sitelerini ziyaret etmeyi unutma!

morlice tarafından, 2015-05-26 tarihinde ve #videolar #insanlar #fisheye #lomoamigo #fisheyeno2 #yoks başlığında yazıldı.

Bahsedilen Ürün

Lomography Fisheye No. 2

Lomography Fisheye No. 2

Dünyaya 170⁰ Fisheye distorsiyon ile bak. Fisheye makinemiz standart 35mm film ile çalışıyor. Dahili flaşı ile su altında ya da gece boyu süren partilerde de fotoğraf çekebilirsin.

2 Yorum

 1. nural
  nural ·

  Çok eğlenceli!

 2. heyholou
  heyholou ·

  ooo MüzikFest'ten fotoğraflar gördüm sanki ^^

Daha İlginç Makaleler

 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Dükkan Haberleri

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Özel Bir Portre Lensi - Petzval Sanat Lensi

  Yeni Petzval lens ile çekilmiş fotoğraflar, süper keskin odak alanları ve harika döngüsel bokehleri ile kolayca tanınabilir. Her Yeni Petzval lens, pirinç kaplıdır (tıpkı orijinal Petzval lens gibi) ve özel bir cam lense sahiptir. Bu lensler, Lomography ve Rusya'daki Zenit fabrikası ekibinin optik uzmanları iş birliği ile tasarlandı ve üretildi.

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.