Evros'un En Büyük Küçüğü: Alexandroupoli

Krediler: haleozdemir

Kadın başına gezmenin tarifsiz bir duygu olduğunu düşünenlerdenim, bir de çok fazla düşünmeden yollara düşenlerden. Bu seferki seyahatimde beni yol macerası bekliyormuş bir de, tabii o zaman bu durumdan bir haberdim. Dedeağaç’a en sevdiğim seyahat araçlarından biri olan otobüs ile yola çıktım. Biletimizi bir Türk firmasından aldık fakat Yunan aracı ile gittik. Sabah saat 9’da otogardan otobüse bindik fakat araç oldukça eskiydi ve ilk hareket ettiğimizde otobüste bir gariplik olduğu herkes tarafından hemen anlaşılıyordu. Biraz ilerledikten sonra şoför otobüsün frenlerinde büyük bir sıkıntı olduğunu söyledi ve otobüsü zar zor emniyet şeridine çekti. Daha sonra bizi küçük bir minibüs aldı ve sınıra kadar götürdü. Sınırda ise artık yapılmış olan eski otobüse geri bindik. Fakat Yunan Sınırı şimdiye kadar hiç görmediğim şekilde kalabalıktı. Sistemleri gitmişti ve ne kadar sürede geleceği meçhuldu. Saatlerce orada bekledik. Sonunda, Dedeağaç’a vardığımızda saat akşam 8.30’du. Otele girmem gereken saatten epey geç giriş yapacaktım. Neyse ki orada yaşayan arkadaşım Christo benim için her şeyi önceden hazırlamıştı. Hala açık olan mağazalar ve cafeler vardı. O gün sadece karnımı doyurmak ve uyumak istedim. Yolda o kadar yorulmuştum ki. Kaldığım otel şehir merkezi denilen yere oldukça yakındı zaten Dedeağaç oldukça küçük olduğundan bir merkezi olduğunu söylemek saçma olur. Otele yerleştikten hemen sonra yemek yemeğe gittim ve ana caddesinde biraz yürüdükten sonra otele geri döndüm ve uyudum. Yolda yaşadığım sorun aslında tüm günümü yemiş oldu ama enerji düşürmek yok, gezmek için daha çok zaman var :)

Krediler: haleozdemir

2. günüm olması gerekirken ilk günüm olan güne kahvaltı ile başladım. Yanımda bir de küçük sevimli bir arkadaşım vardı. Kahvaltım boyunca yan sandalyeme konmuş minik bir serçe eşlik etti bana. Daha sonrasında Dedeağaç’ın tarihini anlatan bir küçük müze gezdim. Mağazaları dolaştım, ilginç kafeler keşfetmeye çalıştım ve tabii ki en meşhur içeceklerinden biri olan Frappe içtim. Kahvemi içtikten sonra kiliseyi dolaştım. Ben noel üzeri gittiğim için birçok mağazada noel süslemeleri başlamıştı, özellikle Elemento 41 gerçekten harika bir yerdi. Bunların dışında noel süsleri satan bir çok mağaza ve tabii her yerde dev çam ağaçları vardı. Cadde üzerinde bir de inanılmaz sevimli gözüken şekerci dükkanı var. Uzolu şeker ise mutlaka tadılmalı. Akşam ise Chris ile buluştum ve gerçekten en çok beğendiğim yerlerden biri olan Kafka Cafe’ye gittik. Fazlasıyla ufak bir mekan fakat çok sıcak ve samimiydi. Aynı zamanda tasarım ürünlerin satıldığı bir yer. Eskiden ise bir kitapçıymış. Aslında görülmesi gereken çok önemli bir yeri yok, daha çok yorgunluk atmak için ve bir hafta sonu kaçamağı olarak gidilmesi gereken bir yer. Tüm gün neredeyse mağazaların ve cafelerin olduğu caddeydim.

Krediler: haleozdemir

Son günümde ise Dedeağaç’ın sahil kısmında dolaşma imkanım oldu ki zaten çok fazla da vaktim yoktu. Sahil kısmının sonunda Selanik’e doğru giden tren istasyonu var. Sahilde dev bir deniz feneri var; ben havalar soğukken gittiğimden yoktu ama normalde etrafında kahve ve içki içmek için masalar varmış. Tabii ki denizin karşı tarafında meşhur tavernalar var. Buraya bir yere oturma fırsatım maalesef olmadı. Bir daha ki sefere bir meyhane de sarhoş olma planımı bir dahaki Dedeağaç seyahatime bıraktım. Sahil kısmı çok sessiz fakat denizin olduğu her yer gibi muhteşemdi. Burada da ilerilere kadar uzun bir yürüyüş yaptım ve İstanbul’a geri dönmek için otobüsün beni alacağı yere gittim. Ben Dedeağaç’ı çok sevdim. Sakinliğe ve tatile ihtiyaç duyulduğunda Türkiye’ye yakınlığından kolayca gidilebilecek bir yer. Buraya bir daha gelme planım, biraz da plajlarında olmak ve yüzebilmek için yazın. :)

Krediler: haleozdemir

haleozdemir tarafından, 2016-03-10 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar #lifestyle #location başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!