Buraya Gelen Yol: LomoAmigo Hello America

Hello America, Kristen Blanton ve Matt Jozwiak tarafından kurulan, açık hava fotografik hikaye anlatma platformu. Bu makalede Kristen, iki yılın sonunda, ilk kez yeniden bir apartman kiralamadan önce batı yakasını tekrar ziyaret ettikleri seyahatlerinin son ayağında Lomo’Instant Wide ile yaptıkları çekimden bahsediyor.

“Colorado’dan Kaliforniya’ya dört kez araba ile seyahat ettim. Bu, 2014 yılına kadar doğu Teksas’ın ötesine geçmemiş, güneyli bir kız için oldukça iddialı bir rakam. Bu yolculuk, doğası gereği diğerlerinden oldukça farklıydı, çünkü bu sefer sadece kasabalardan geçmiyordum. Kalmak için gelmiştim. Matt ve ben Kaliforniya’ya taşınma kararı alınca, bunu keyifli bir gezinti haline getirmeyi tercih ettik.”

Steamboat Springs, CO’dan Moab, Utah’a olan mesafe 300 millik bir güzellik ve sakinliği temsil ediyor. Lomo'Instant Wide’ımı elimden hiç bırakmadım. Rüzgarların arasında beş gün boyunca kamp yaptık. Kapalı hava bazen benim moralimi bozup, somurtarak, nemrut nemrut oturmama neden oldu. Ama arada güneş, yoğun bulutların arasından yüzünü gösteriyordu ve böyle anlarda arkadaşlarıma bakıp, ayın ortasında, Moab’ın ortasında kamp yaparak ne kadar ayrıcalıklı ve şanslı olduğumu hatırlıyordum.

İlk kez dirt bike kiraladık. Bu fakirler için bir oyuncak ve bizim paramız sadece bir günlüğüne 2 tane kiralamaya yettiği için, dönüşümlü olarak kullanıp, güney Utah’ın dondurucu rüzgarları arasında, majestik manzaraların keyfini çıkardık. Ertesi sabah 5’te uyanıp, Jeep’lerle gidebildiğimiz en uzak noktaya gidip, bisikletlerimizi gün doğumuna doğru sürdük. Matt’le birlikte sevgili arkadaşlarımıza veda edip, Bryce Canyon yönüne doğru devam ettik.

Bryce kumtaşlarıyla dolu, ruhani bir kanyon. Kaya duvarlarına tırmanırken, şipşak fotoğraf üzerine şipşak fotoğraf çektik. O gece yağan karın ardından, sabah kalktığımızda bizi is toprağı örten beyaz bir battaniye bekliyordu. Kahvaltımızı taco yiyerek yaptıktan sonra, eşyalarımızı toplayıp, Zion’a doğru devam ettik.

Zion çok kalabalık ve turist dolu ama bu ölçüsüz görkeminden hiçbir şeyi eksiltmiyor. Birkaç yıl önce, dar alanlarda yürüyüş yapmıştık ama bu yıl yağmurlardan dolayı o kısımlar kapalı olunca, biz de bu işe yeni başlayanlar için çok da basit olmayan Angles Landing yönüne yürüyüşe gittik. Zion’daki mutlu günlerin ardınca, Joshua Tree için tekrar yola çıktık.

Joshua Tree bizim evimiz sayılır. Matt hemen buranın dışında doğmuş ve toprağa ayak basar basmaz, kendiminiz oraya ait hissettik. Şanssızlık bu ya, gider gitmez hastalandım ve iki günü uyuyarak ve tuzlu kraker yiyerek geçirdim. Güneşi sadece çadırın ağdan yapılmış camlarından gördüm.

Joshua Tree’den San Diego’ya giderken, Mojave’den geçtik. Tanrım, burası yaşam kokuyor! Polisler tarafından birkaç saat durduruduk, çünkü dört genç bir treni soymuş ve ellerinden çalıntı TV’lerle çölde koşarak kaçmaya çalışıyorlarmış.

Pazartesi günü San Diego’ya vardık ve Çarşamba günü kira kontratını imzaladık. İki buçuk yılın ardından, yollara veda etmek bizim için çok tatlı ama hüzünlü oldu.

Lomo'Instant Wide ile çekim yapmak, sağ gözünü kırpıp, makine kullanmak gibiydi. Göz kırp ve çek. Bu benim seyahat ederken çok yaptığım bir şey. Bu doğal olarak bir yol savaşçısı – sağlam, ışıkları yakalarken çok esnek ve anında haz veriyor. Goblin Valley’de gezerken, çöllerde dolaşırken ya da Joshua Tree’nin Cholla Bahçelerinde keyif yaparken ondan çok güvendiğim bir fotoğraf makinesi düşünemiyorum. Onun sahibine olan sadakati bir ilişkide aradığın en büyük özellik – her zaman yanında ve her zaman istediğini yaratıyor."

-Kristen Blanton


Hello America’nın yolculuğunun kalanını merak ediyorsan websitelerini ya da Instagram sayfalarını ziyaret edebilirsin.

Katherine Phipps tarafından, 2016-06-30 tarihinde ve #kültür #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.

Bahsedilen Ürün

Lomo'Instant Wide

Lomo'Instant Wide

Lomo'Instant Wide'ı sunmaktan heyecan duyuyoruz - dünyanın en yaratıcı instant wide makine ve lens sistemi! Yüksek kalite el işçiliği, kullanışlı özelliklerle birleşerek Lomo'Instant Wide'ı herkesin güzel, çılgın ve garip anları, yaratıcı, geniş açılı, keskin ve mükemmel bir şekilde pozlanmış fotoğraflarla kaydetmesini sağlıyor.

Daha İlginç Makaleler

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!