Eylül Aslan'dan Pastel Tonlardaki Başkent Tokyo

Çoğunluk kentsel alanların siyah ve gri ortak renk paletini paylaşırken, fotoğrafçı ve seyahat tutkunu Eylül Aslan lensinden bize Tokyo şehrinin yumuşak tonlarını gösterdi.

Eylül, Daily Bread Magazine iş birliğiyle Lomography Dergi'de Japonya'nın başkentine yaptığı geziyi paylaşıyor.

© Eylül Aslan

Merhaba Eylül! Lomography Dergi'ye hoş geldin, seni burada gördüğümüz için çok sevinçliyiz! Öncelikle, Tokyo ziyaretin üzerine ilk izlenimlerin nelerdi? İlk kez mi ziyaret ettin?

Merhaba Lomography, ilgi çekici sorularınızı cevaplamaktan zevk alırım!

Ve evet, Japonya'da ilk kez bulundum. Uçak indiğinde ve ilk defa hava alanında insanları, onların nasıl sakin ve kibar olduklarını gördüğümde gerçekten rahatladım. Ve tabii ki hava alanında kullandıkları renklerden etkilendim, hepsi rengarenkti ve tabelalar inanılmaz parlıyordu. Çektiğim ilk fotoğraf banyodaydı çünkü duvarda muhteşem bir mor gölge vardı. Yaşadığım yer olan Almanya'da bunları çok sık görmüyorum. Orası genellikle grinin tonlarında...

Bu şehir ve kültür hakkındaki her şeye hemen aşık olduğumu söyleyebilirim. Kendimi evimde, huzurlu, sakin ve oldukça ilham almış gibi hissettim.

© Eylül Aslan

Tokyo, Asya'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Sen neden bu şehri ziyaret ettin?

Japonya'yı ziyaret etmeyi her zaman istedim ve sonunda bu yıl 26. doğum günümde kendime bir hediye vererek Japonya'ya gitmeye karar verdim. Fotoğrafçılık sebebiyle Japonya'dan çok fazla ilgi gördüm ve kendi işlerimde nasıl bir etki bırakacağını görmek için gitmeliymişim gibi hissettim, inanılmaz bir deneyim olduğunu söylemeliyim. Ve Tokyo beklediğimden de çok çok daha fazla. Neredeyse gerçeküstü. Bu şehir beni kesinlikle büyüledi.

© Eylül Aslan

Pastel paletlerin birleşiminin serisinin sunuş şeklini çok seviyoruz! Pastel renklerin sabit kullanımını nasıl farkettin?

Hımm şey, sanırım bu algıda seçicilik. Ben pastel renkleri çok seviyorum ve fotoğraflarımda her zaman onlardan esinleniyorum, bu yüzden Tokyo benim için cennet gibiydi, tüm kıyafetlerim şehirle uyumluydu ve şehirde kendimi bir şekilde görünmez gibi hissettim ve aynı renkleri giyerek onun bir parçası haline geldim.

© Eylül Aslan

Kentsel karışıklığın olağan renk tonu genellikle monokromatiktir -- grinin tonları. Fakat Tokyo farklı görünüyor. Senin bu konudaki düşüncelerin neler?

Evet, tamamen katılıyorum. Ben harika buluyorum çünkü orijinal, faklı ve gülümsetiyor. Kış ayları boyunca Berlinde, özellikle de Charlottenburg ya da Mitte gibi "düzgün" ve "temiz" mahalleler oluyorsam kendimi karamsar hissediyorum çünkü gökyüzü, sokaklar ve binalar gri; her şey gri! Her zaman ilham almak için renk arayan bir fotoğrafçı olarak, Tokyo'nun benim için mükemmel bir yer olduğunu söylemeliyim.

© Eylül Aslan

Japonya'daki popüler estetik kavramlarından biri şuanda "sevimli" olarak tercüme edilen "kawaii" kavramı. Şehirde kaldığın süre boyunca bu estetik kavramı fark ettin mi?

Kesinlikle! Bir sürü Japon'un kıyafetlerimden dolayı baya kawaii dediğini duydum (ben de çok renkli giyiniyorum!) :) Onlar Hello Kitty'i, trafik işaretlerinde, trafik tabelaları gibi bir çok şeyde ve her yerde kullanıyorlar. Bir de, restauranlar, mağazalarda her zaman çeşitli maskotlar var ve onlar gerçekten inanılmaz şirin gözüküyorlar. Ayrıca, ayı şeklinde çanta takmak gibi insanların kıyafetleri gerçekten çok şirin...

© Eylül Aslan

Orada yaşadığın en tuhaf deneyim neydi?

Bir sabah otel odamın dışından gelen müzikle uyandım ve bir grup lise öğrencisinin üniformalarıyla otelin yanındaki otoparkta bir tür dans perfomansı yaptıklarını gördüm. Ellerindeki ponponlarla benim baktığım yerden hepsi çok tatlı ve eğlenceli gözüküyorlardı. Sabah böyle bir şey yapmak o kadar sıradandı kimse onlara bakmadı bile.

© Eylül Aslan

En zor deneyimin için neler söyleyebilirsin?

Bence bu şehir ara sıra bunaltıcı olabilir çünkü çok fazla unsur var. Küçücük tıklım tıklım restaurantlar, kalabalığın gürültüsü, bakacak şeyler. Çekilecek çok fazla şey var, özellikle ilk günlerde çok fazla bir şey yapmış olmadığım bir kaç saatte dışarıda olmaktan kendimi yorulmuş hissettim. Zor olduğunu söyleyemem ama benim alışmış olduğumdan tamamen farklı. En zor engelin dil olduğunu söyleyebilirim ama Japonlar oldukça yardımsever ve kibar bu yüzden kendini asla çaresiz hissetmiyorsun.

© Eylül Aslan

Tokyo fotoğrafları hakkındaki konuşmalarımız dışında, serinin her birinin belirli, farklı paletleri izlediğini görüyoruz. Sence renk unsuru ne kadar önemli?

Çalışmalarımda çok çok önemli. Çünkü renklerin bir şeyleri görme ve algılama biçimimizi etkilediğini düşünüyorum, farklı öyküleri anlamamıza ve anlamlandırmamıza yardımcı oluyorlar ve fotoğraflarım üzerinden hikayeler anlatmaktan gerçekten keyif alıyorum, bu neden renk benim için önemli bir yardımcı.

Bir fotoğrafçı olarak, fotoğrafın kompozisyonunu oluştururken nelere bakarsın?

Söz konusu obje bana bir şeyler hissettirirse, her şeye.

© Eylül Aslan

Son olarak, sırada ne var? Yakın zamanda üzerinde çalıştığın bir proje var mı?

Güzel ve çirkinliğin algılanmasının öznelliği ve keyfiliği hakkında bir proje üzerine çalışıyorum. Bir uygulama kullanıyorum, Tinder proje için fotoğrafladığım erkeklerle tanışmak için. Düşündüğümden daha ilginç ve zor olduğunu söylemeliyim ancak yine de bu konuda çok heyecanlıyım yakın zamanda bir kitaba ya da sergiye dönüştürebilirim.
---
Tüm görüntüler Eylül Aslan'ın izniyle kullanılmıştır. Daha fazla çalışmasını görmek içinwebsitesini ziyaret edebilirsin.

Ciel Hernandez tarafından, 2016-11-28 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Şipşak Aşk: Lomo'Instant Marrakesh

  Buraya gel, şipşak fotoğrafçı! Şipşak fotoğrafçılık maceralarını daha da heyecan verici kılacak tüm aksesuarları da içinde bulunduran Lomo’Instant Marrakesh ile şipşak bir aşk büyüsüne kapılacaksın. Lomo'Instant Marrakesh şimdi ön siparişte!

 • Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Kendi Filmlerini Yıkamak İster Misin?

  Kendi filmlerinin kendin yıkamak ister misin? Cevabın “Evet!” ise, bu video tam senlik! Lomografici nural_idr bu videoda kimyasalları nereden satın alacağından nasıl karıştıracağına, ihtiyacın olan malzemelerden filmi asmaya kadar tüm süreci anlatıyor.

 • Fotoğrafta Netlik Ayarı

  nural tarafından, 2020-05-21 tarihinde ve #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Fotoğrafta Netlik Ayarı

  Kullandığın fotoğraf makinesinin üzerinde çiçek ya da insan figürleri var, ama bu ayarın tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor musun? Ya da fotoğraflarında bazı alanları net, diğer alanları bulanık mı yapmak istiyorsun? Lomografici nural_idr bu videoda sana yardımcı olacak.

 • Film Takası da Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-12 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Film Takası da Nedir?

  Hiç senin çektiğin fotoğrafların üzerine bir başkası yeniden çekim yapsa nasıl görünürdü, merak ettin mi? Cevabın "Evet!" ise, işte sana birkaç örnek!