Topluluk LomoAmigo'su: Şeyma Emine Tamer ve Petzval 58 Fotoğrafları

1

Bu ayın Topluluk LomoAmigo'su Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensi ile çektiği fotoğraflara bayıldığımız Şeyma Emine Tamer. Hobilerinin, hobi düzeyini aştığını söyleyen ve analog fotoğraf tutkunu olan Şeyma'nin Petzval 58 deneyimleri için okumaya devam et.

Krediler: seymaeminetamer

Merhaba Şeyma, bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, aslen Yozgatlı olan bir ailenin Bursa’da yetişen çocuğuyum. Bu nedenle hem Anadolu hem de Batı kültürünün içerisinde büyüdüm. Üniversiteyi İstanbul’da bitirdikten sonra çok özleyerek ama bütün bu karmaşadan da kaçarak Bursa’ya döndüm. Kendime ait küçük bir ofisim var. 5 senedir avukatlık yapıyorum. Günlük hayatımda çok fazla insanla bir araya geliyorum. Fakat özel hayatımda çok az kişiyle birlikteyim. Huzurlu bir hayat benim için çok önemli. Sanırım fotoğraf hayatımı dengeliyor.

Hobilerim genelde benim için hobi düzeyini aşıyor. Yaptığım şeyi, ciddiyetle, hayatımın tam orta yerine yerleştiriyorum. Üniversitede ve sonrasında koro, solo çalışmaları yaptım. O zaman da öyleydi. Birkaç başarısız girişimcilik hikayesine ve bir gün girişimci kadın olma hayallerine sahibim. Ancak son 5 senedir fotoğraf daha ön planda.
Analog fotoğrafçılıkla uğraşmaya başladıktan birkaç sene sonra Ekim 2015’te çekmiş olduğum fotoğraflardan biri Lomografik Dokunuşlar Sergisinde sergilendi. Şu ana dek anı fotoğrafçılığı yaptım. 2017’de kurgu fotoğraflar çekmek istiyorum.

Fotoğrafçılık aslında mesleğin değil, senin için bir hobi diye biliyoruz. Fotoğraf tutkusu nereden geliyor?

İlk kez Yashica MG-1 ile ilk filmimi doldurduğumda 11 yaşındaydım. Evimizde fotoğraf makinesi değerliydi ve çocukların eline verilecek bir şey değildi. Yasak olanın cazibesinden kalan bir heves vardı sanırım.

Lomography’ye katıldıktan sonra La Sardina ile çektiğim ilk filmin tarama sonuçları geldiğinde içinde elle tutulur tek bir kare vardı. Ama o kadar güzeldi ki. VSCO veya İnstagram’ın veremediği bir filtresi vardı. Tabii bir de çekim yaptıktan sonra eve gidip o gün neler olduğuna göz atamamanız, 36 pozun tamamının bitmesini beklemek zorunda olmanız, birkaç hafta sonra tarama sonuçlarını görene dek kimsenin makineden ne çıkacağını bilmemesi; analoğun vazgeçilmez bir hevese dönüşmesine neden oldu. Bu gizemi ve heyecanı hissettirmek için daha önce analogla ilgisi olmayan kişilerin fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum. Hep birlikte sabırsızlanıyoruz.

Her gün yaşanan şey malumunuz. Selfie çekildi. İnsanlar birbirlerine fotoğraflarını gönderdi. Hemen sosyal medya hesaplarında paylaşımlar yapılıyor. E aynı fotoğraftan galeride belki 500 tane var. Bu yüzden analog bir başkaldırış da bence. Kesinlikle değerli.

Krediler: seymaeminetamer

Şu ana kadar farklı analog makinelerle çekimlerin oldu. İlk fotoğraf makinen neydi, hatırlar mısın?

İlk makinem La Sardina Möbius’tu. Retro kültür, 60’lar insanı olmak fikirleri çok çekiciydi her zaman. Ancak bunun analog dünyaya adım atmamda değil de geliştirmemde etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Dürüstçe söylemem gerekiyor ki Möbius’un renkleri beni çekti. Kapağı yani.

Yakın zamanda Yeni Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensini denedin. Nasıl bir deneyimdi Petzval kullanmak?

Lensin elime ulaşması için 10-11 aylık bir bekleyişin ardından elime ulaştı. Lensin çok özel olduğunun farkındaydım. Ancak kavramam biraz zaman aldı. Önceleri otomatik pozlayan LC Wide, La Sardina gibi makineler kullandığım için diyafram, pozometre ayarı gibi kavramlarla karşılaşmamıştım. Lens için satın aldığım Canon EOS 300 makime alıştıktan sonra biraz da deneme yanılma yoluyla lense hakim oldum.

Şu ana dek kullandığım makinelerde hep flu bir etki yaratmanın peşindeydim. Ama bir türlü istediğim fotoğrafı elde edemiyordum. Petzval 58’le 6-7 makara film bitirdikten sonra elde ettiğim sonuçla büyülendim. Büyülendik.

Krediler: seymaeminetamer

Petzval Lensin en beğendiğin yönleri neler oldu?

Öncelikle dışardan gören herkes gibi ben de pirinç gövdesine vuruldum. Gerçekten çok havalı bir parça.

Sonrasında Bokeh etkisinin fotoğraflarınıza kattığı derinlik hissi çok özel. Perspektifi çok güzel kavrıyorsunuz. Böyle fotoğraflara bayılıyorum. Ayrıca bokeh etki sayesinde soft bir fotoğraf elde ediyorsunuz. Bu bana çok romantik geliyor.

Bir de döngüsel efekti kişide vertigo etkisi yaratıyor. Bu da lensi diğer özel kılan şey. Sanırım Petzval 58’i biraz ağır olması dışında her yönüyle beğendim. :)

Çekim yaparken başına gelen ilginç ya da eğlenceli bir olay oldu mu?

Kesinlikle girdiğiniz her ortamda dikkat çekiyorsunuz. Bu kaçınılmaz. Son gerçekleştirdiğimiz çekimde arkadaşımla fotoğrafçıların da yoğun olarak ziyaret ettiği bir yere gitmiştik. Petzval’le çekim yaparken hem gün batımından faydalanmak istediğimiz için hem de zaman su gibi aktığından fazlasıyla oyalanmışız. Bu bölge saat 5’ten sonra kimsenin kalmadığı, ışıklandırılmamış, araçların dahi geçmediği ıssız bir yer.

Çekim kesinlikle çok keyifliydi. Ancak gün boyunca ve güneş batımından sonra kaç kişiyle kavga ettik, kaç kişiden kaçtık, saklandık, nasıl düşüp kalktık diye anlatsam gerçekten sabah olmaz. Düşünsenize, ertesi gün gazete manşetlerinde “İki fotoğrafçı genç kızın son sözü; “şurada küçük bir bokeh gördüm” oldu” yazıyor. :)

Krediler: seymaeminetamer

Şimdiye kadar çektiğin Petzval fotoğrafları arasında en sevdiğin hangisi? Bize onun hikayesini anlatır mısın?

Kuşkusuz en çok sevilen fotoğraf aynı gün arkadaşım Merve’yle birlikte çektiğimiz renkli sis fotoğrafları oldu. Bakır, tarçın tonları kullanmayı sevdiğim renklerden. En çok sevdiğim mevsim ise Sonbahar. Fotoğrafı çekerken böyle bir etki yakalamak istemiştik hatta “Sonbahar Kızı” diye bir kavram olduğunu düşünmüştük.
Cisimlerin sınırları var. Sisin ise bir sınırı yok. Hızlı bir şekilde dağılıyor. Petzval 58’in bokeh etkisi ile çok güzel bir uyum yakaladı, fotoğraf buğulandı. Döngüsel etki ise en düşük seviyede tutulmuştu. Dikkatli bakıldığında hissedilebiliyor.

Ayrıca kış aylarında çekilen ışık fotoğraflarına aşık olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim.

Krediler: seymaeminetamer

Petzval Lens’i ilk kez kullanacaklara neler önerirsin?

İlk kez kullanacaksanız eğer; öncelikle Pirinç görünümüne zarar gelmemesi için pamuklara sarmalayın derim. Her yere yanımda götüreceğim derken yüzeyinde sıkça çizilme ve darbe izleri meydana gelebiliyor.

Petzval 58 için yapılan mikrositeyi mutlaka incelemelerini öneririm. Daha kısa sürede lensi kavramanızı sağlayacaktır.

Petzval 58 ile netleme konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle karanlıkta yapılacak çekimlerde. Tam olarak emin olmadan evvel bir kez, bir kez, bir kez daha bakmakta fayda var. Ve tabi ki özellikle gece çekimlerinde üç ayak kullanmanın faydasını göreceksiniz.

Ayrıca döngüsel bokeh etkisini 6 – 7 düzeyinde kullanmak yerine 2-3 düzeylerinde bırakmak daha doğal bir etki yaratıyor. Gözü yormuyor.

Şeyma'nın diğer fotoğrafları için LomoEvini ziyaret edebilirsin.

nural tarafından, 2017-01-04 tarihinde ve başlığında yazıldı.

1 Yorum

  1. ratamahatta
    ratamahatta ·

    Mükemmel fotoğraflar! Elinize sağlık Şeyma Hanım.

Daha İlginç Makaleler