Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile İlk İzlenimler: Marine Toux

1

Genç Fransız fotoğrafçı Marine Toux'nun işleri şimdiye kadar Lomography Dergisi'nde ve çeşitli dergilerde yayınlandı. Üç yıl fotoğrafçılık okuduktan sonra Marine özellikle analog fotoğraf makineleri ile çalışmaya karar verdi. Çektiği her kare ile Marine bize bir hikaye anlatıyor; farklı modeller, aksesuarlar ve mekanlar kullanarak kendi dünyasını yaratıyor. Bu yeni fotoğraf serisi için Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile Girl Management Ajandasının modeli Anna Marx'ı fotoğrafladı.

İsim: Marine Toux
Lokasyon: Paris
Meslek: Photographer
Websitesi: www.marinetoux.fr
Sosyal Medya: @marinetoux
Model: Anna Marx

Selam! Bize biraz fotoğrafçılık geçmişinden bahseder misin?

Selam! Paris'te üç yıl fotoğrafçılık okudum. Okulumu bitirdikten sonra sadece analog fotoğrafçılıkla ilgilenmek istedim. Analog fotoğrafçılığı dokusu ve kendin yapabilme durumundan dolayı seviyorum. O dönem makinem çalınmıştı o yüzden asla yeni bir tane almadım. Bu durum beni film hakkında daha fazla bilgilenmeye itti ve fotoğrafı çekmeden önce düşünmeyi öğrendim. Artık analog makinelerle dijital olanlardan daha rahatım.

Mezuniyetimden birkaç ay sonra Lomography Paris için çalışmaya başladım ve aynı zamanda fotoğrafik stilimi geliştirdim. Kısa süreliğine sokak fotoğrafçılığı ve doğa portreleri üzerine yoğunlaştım. Fakat asıl isteğim kişisel hikayeler anlatmaktı bu yüzden kendi hikayelerimi oluşturmaya başladım.

Fotoğrafçılık stilini nasıl tanımlarsın?

Stilimi tanımlamak oldukça zor aslında çünkü devamlı olarak gelişiyor. Özetle kızlar, renkler ve deneyler üzerine diyebilirim. Testler yapmak benim için çok önemli; daima yeni filmler, işlemler, fotoğraf makineleri ve aksesuarlar deniyorum.

Neptune Convertible Sanat Lensleri’ni ilk eline aldığındaki izlenimin ne oldu?

Dürüst olmak gerekirse bu sistemi ilk gördüğümde kafam karıştı. Oldukça özel bir tasarımı var. Başlangıçta nasıl çalıştığını çözmek vaktimi aldı ama alıştıktan sonra kolaydı ve birçok seçenek sunuyor.

Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi senin stilinle nasıl örtüşüyor?

Ben her zaman 35mm ya da 50mm sabit odak uzaklığıyla çalışıyorum bu yüzden bu set benim stilimle tam uyuşuyor. 80mm ise yakın portre çekimleri için mükemmel tercih.

Bu sete sahip olmak çok elverişli çünkü sabit odak uzaklıkları her türlü duruma uyum sağlıyor. Bütün yaratıcı diyaframları kullanabiliriz ve üç bağımsız lenste oldukça küçük ve hafif, dışarıda çalışırken çok hoş oluyorlar.

En çok sevdiğin fotoğrafı ve arkasındaki hikayeyi paylaşır mısın?

Sanırım benim favorim 80mm ile çektiğim. Netliği çok iyi ve bokeh etkisi çok güzel! Bu fotoğraf sayesinde 80mm ile daha fazla çekim yapmak istiyorum :)

Convertible Sanat Lensleri’ni kullanırken verebileceğin öneriler var mıdır?

Akılda tutulması gereken en önemli nokta odak uzaklığı değiştikçe diyaframı da değiştirmeyi hatırlamak. İtiraf ediyorum ki ben alışana kadar bir kaç kere unuttum.

Fotoğrafçılığın dışında ilgi alanların var mı?

Seyahat etmek, pizza yemek, dergiler ve fotoğraf kitapları.


Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile yeniden Kickstarter’dayız — tüm fotoğrafçılık olasılıklarında ihtiyacın olan her şey bir arada. 35mm, 50mm ya da 80mm sabit odak uzaklığına sahip, değiştirilebilir üç ön lensten birini kullanarak, tek bir lens sistemiyle, her çekim durumuna hazırlıklı olacaksın. Fotoğraflarının çevresine güzeller güzeli kırılgan bir bokeh etkisi için altı farklı diyafram plakasından birini kullanıp, sınırsız yaratıcılık kombinasyonunu deneyimleyebilirsin Charles Chevalier’in orijinal keşfinden esinlenilip pürüzsüz ve şık bir tasarım için yeniden tasarlanan bu çoklu katmanlı lens, ister analog, ister dijital kullanan başlangıç seviyesindeki fotoğrafçılar ve profesyoneller için ideal çözüm olacak.

Bizi Kickstarter’da destekleyerek Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ve projeye özel ekstralara %45’e varan indirimle sahip olabilirsin!

mpflawer tarafından, 2017-05-19 tarihinde ve #donanım #insanlar başlığında yazıldı.

1 Yorum

 1. thekult
  thekult ·

  youre amazin o.o

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!