Stereo Fotoğrafçılık: Brian May ile Röportaj

Brian May, rock grubu Queen'in efsanevi gitaristi ve söz yazarı olarak ünlüdür. Ancak biraz daha derine inerseniz, Brian'ın stereo fotoğraf konusunda ne kadar fanatik olduğunu keşfedeceksiniz. Bu ortama olan tutkusu hakkında konuştu ve yeni kitabı "Queen in 3-D"den bazı fotoğraflar paylaştı. Bu kitap Brian ve arkadaşları tarafından çekilen samimi bir stereoskopik fotoğraf gezisiyle birlikte efsanevi rock grubuyla gerçekleştirilen kayıt oturumlarının ve seyircilerin geride bıraktığı nadir anları yakalıyor.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

3D/stereo fotoğrafçılık hakkında ve nasıl keşfettiğine dair biraz bilgi verebilir misin?

3D fotoğrafçılığı nasıl keşfettim? 12 yaşındaydım. Sene 1959. Mutfak masamızı arka bahçeye çıkardım ve üzerine mutfak tarafına bakacak şekilde Woolworths'ün iki ve altı penny'lik fotoğraf makinesini kurdum (127 filmle çalışan, temas baskılar üreten ve 35 mm'den daha büyük olmayan bir 'VP ikizi'). Arka kapı hala açıktı ve babam bir merdivende duruyordu, tavanı beyaza boyuyordu. Ona benim için sabit durmasını söyledim ve masanın üzerinde duran makineyle bir poz çektim. Ardından fotoğraf makinesini yaklaşık 3 inç sağa kaydırıp, tekrardan çektim. Bunun, bana Weetabix paketlerinden topladığım gibi bir stereo kart yapması için bir karton üzerine monte edebileceğim iki resim verecek olduğuna ikna oldum.

Babam her şeyi kendisi yaptı; siyah beyaz fotoğrafların banyo ve baskısı da buna dahil. Bana bunu nasıl yapacağımı öğretti. Baskıları yaptık, onları "SEETHROO Ltd" yazan bir karta yapıştırdım ve kartını Weetabix stereo görüntüleyiciye koydum. VAY! İşe yaradı! Babam hayret verici gerçekçilikte, 3-D şeklinde sonsuza dek dondurup, yakalamıştım. Sonuçları kitabımda görebilirsiniz (Queen in 3-D). Hâlâ işe yarıyor. Sonra babamla aynı 'ardışık' tekniği kullanarak üç boyutlu fotoğraflarımı çektirdim ve yine yeni kitaptaki çok genç bir rock yıldızının ilk 3 boyutlu görüntülerini görebiliyorsun! O zamanlar bana çok heyecanlı gelirdi ve halen de heyecanlı geliyor. Bu şeyleri dünyayla paylaşabilmekten çok heyecanlıyım - Queen'ın kariyeri boyunca yakalanan 3 boyutlu anların tümüyle birlikte.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

Dünyanın en büyük stereo fotoğraf koleksiyonlarından birine sahipsiniz ve London Stereoscopic Company'yi yönetiyorsunuz. Bu fotoğraf biçimiyle bu kadar çok ilgilenmenize sebep olan nedir?

Bana her zaman büyülü geldi. Bundan asla bıkmadım. Bir sahneyi, bir arkadaşımı ya da çocuklarımdan birinin düz olarak çekmek yerine 3D çekmek birkaç dakika daha uzun sürer. Ancak sonuçlar çok daha keyiflidir. Düğününüzün normal bir çekime sahip albümünden düz bir resim olarak bakılması ve aynı sahnenin bir stereoskoptan incelenmesi arasında çok büyük bir fark vardır; tekrar orada yürüyüp, düğündeki misafirlerle tekrar konuşmayı hissettirebilir. Gerçekten sihir. Sinemada harika 3 boyutlu filmler gördük, Avatar gibi. Değerli anlarınızı aynı nefes kesici gerçekçilikle, yalnızca bir akıllı telefon ve bir London Stereoscopic Company VR kiti ile yakalayabilirsiniz! OWL, telefonunuzu stereoskopa dönüştürür ve saniyeler önce yeni çektiğiniz sahneyi görebilirsiniz.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

Koleksiyonunuzda en sıra dışı öğeniz nedir?

Muhtemelen en değerli şey 16. yaş gününde Kraliçe Victoria'nın kızı olan Prenses Vicky'nin stereoskopik dagereotipidir. Eşsiz bir şey, evlendiğinde Prusya prensinin ailesine teslim edildi. Oğulları, İngiltere'ye savaş ilan eden I. Dünya Savaşı'ndan Kaiser Bill olarak ün yapmışlardı. Bu şaşırtıcı derecede güzel bir portre. Gerçek ve çekici, olduğu gün yapılmış gibi.

Fotoğraf Queen in 3-D kitabından alınmıştır.

Yakın zamanda Holga Stereo Pinhole fotoğraf makinesiyle çekim yaptınız, nasıl buldunuz?

Gerçekten sevdim. Geçmişte kullandığım 19. ve 20. yüzyıl fotoğraf makinelerine oldukça benzer. Dijital yerine rulo filmi kullanmakla ilgili çok duygusal bir şey var (Lomograficiler olarak keşfettiğiniz üzere!) - ancak stereo ayrı bir boyut ekliyor. Mükemmel. Elbette odaklanma sorunları yok - çünkü lens yok, sadece iğne delikleri. Ve uzun pozlama kullanmanız gerekse de, konunuza birkaç saniye sabit durmasını istediğinizde değerli bir şeyle karşı karşıya kalabilirsiniz!

Fotoğraf dünyasında gelecekte ortaya çıkabilecek yeni gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sanal Gerçeklik için çıkan çılgınlığı seviyorum, ancak sanırım mevcut nesil donanım aygıtlarını geçersiz kılmak için bir şeye ihtiyacımız var. Kimse, klostrofobik bir izleyiciyle uzun süreler boyunca oturmayı, terli ve sıklıkla mide bulandırıcı olmayı sevmez. Daha az kısıtlayıcı bir şeye ihtiyacımız var. OWL VR kiti, sizi çevrenizden ayırmadığı için bu sorunlardan bazılarını aşıyor - biraz daha az çekici ama çok daha güler yüzlü ve göz yorgunluğunuz olmadan işlev görüyor. Fakat sonuçta, Sanal Gerçekliğin başka bir şey haline dönüşeceğini düşünüyorum - ve OWL 21. yüzyılda gelişmiş bir stereoskop olarak devam edecek. Bu arada, yeni kitabım "Queen in 3-D"den sadece Queen takipçileri için değil, son 50 yıl içinde benimle ilgili bazı samimi içerikler sunacaktır. 3-D harika!

Brian May'in Queen in 3-D kitabı The London Stereoscopic Company tarafından yayınlandı ve 50 yıllık bir süre boyunca hiç yayınlanmamış ve samimi fotoğraflar içeriyor. Şu an İngiltere'de ve Ağustos ayında ABD'de piyasaya sürülecek.


Kitap hakkında daha fazla bilgi için http://www.queenin3-d.com adresini ziyaret et. Brian May'i Twitter hesabından ve The London Stereoscopic Company'yi Twitter hesabından ve Facebook hesabından takip edebilirsin. Ve son olarak, Queen grubunu Facebook hesabından takip et!

hannah_brown tarafından, 2017-07-13 tarihinde ve #kültür #haberler #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!