Yaratıcı Fotoğrafçılık İçin 25 İpucu

Değişik ve yeni deneyler yapmak Lomography'nin çekirdeğidir ve 'Düşünme, Çek' felsefesine bağlıdır. Yıllar içinde, yaratıcı fotoğrafçılıkta tutkuyla sınırları sürekli zorlayan Lomography üyeleri herkese ilham verdi ve şaşırttı.

İnanılmaz film çorbalarından tatlı çekim ipuçlarına kadar, Lomography dergisinde yayınlanan en ustaca yaratıcı ipuçlarının 25'ini listeliyoruz.
---

Lomography Bilgisini Arttırmak

Lomography'nin çılgın estetiğini yakalamak için en kolay yollardan biri çoklu pozlamadır. Kafa karıştırıcı pozlar çekmek için tekniğin sırlarını, buradan öğren ve renkli filmini bazı bölümlerini redscale'e dönüştür!

Her lomograficinin denemesi gereken diğer tekniklerden biri ise Kendin Yap redscale film. Basit yollardan biriyle normal renkli filmi kırmızı filme dönüştür!

Kodak Aerochrome saykodelik pembe ve kırmızı renkleriyle lomograficilerin en çok aradığı filmler arasında. Nadir bulunur ve artık üretimi yoktur. Bu nedenle eline geçtiğinde en iyi pozları almak için bu rehberi uygula.

Eğer doğal veya yapay ışıklarla oynamak istersen bu yazıyı dikkatle okumanı öneririz.


Lab Fareleri ve Film Çorbaları

Evde film banyosu yapmanın bir çok avantajı var. Filmler üzerinde kendi kontrolün olmasının yanında, uzun süreli olarak düşünürsen aslında daha ucuz. Rahatlıkla Lomo lab faresi olmak için bütün her şeyi bu yazılardan öğren. Siyah ve Beyaz Elde Yıkama, Başlangıç Sevisindekiler İçin C-41 Evde Yıkama Rehberi ve E-6 Banyosu süreçlerini bu makalelerden öğren.

Maceracı ruhlar için, filmlerini evde bulunan kimsayallara ya da içecekleri batırıp kullanmak her zaman heyecan vericidir. Başlangıç olarak filmini cine batırmayı, pişirmeyi ya da kirli bulaşıklarla yıkamayı deneyebilirsin.

Film üzerinde oynamak için hiç kimyasalın yok mu? Olsun! Kırmızı şarap ya da toz kahve var.

Ve bir düzine negatifle oynadıktan sonra onları sakla ve anılarını sergilemek için onları bir taşa ya da başka doğal bir materyalin üzerine bas.


Kamera Tüyoları

Küçük bir tüyo ile var olan makineni ya da ekipmanını sana uyması için değiştir! Lomo LC-A'nı 12 iso İle Çekmesi İçin Kandırmak için ışık ölçeğinin üzerine film şeridinden bir parça koy. 126'lık bir kartuşu 35'lik filmle değiştir ya da eski bir lens için makinene adaptör yap.

Tırnak makası ve kesici gibi basit araçlarla, bir SuperSampler'ı değiştirerek çok lensli bir fotoğraf makinesi ile kesintisiz çoklu poz fotoğrafı çek veya bir Diana Mini ile çekim yaparken filmin daha rahat ilerlemesini sağla. Ve analog video çekenler için bir tüyomuz da LomoKino için elektrikli sarma makinesi yaratmak.


Eski Tekniklerle Tazeliği Yakala

Zamansız fotoğrafçılığın püf noktalarını bulmak için yeni yollar mı arıyorsun? Gökkuşağı ve beneklerdem yapılmış bir filtre yap, çam fıstığı veya yumurta kullanarak pinhole fotoğraflar çek. Çoklu pozlamaya bir fark getir ve atılmış pozlarla çek. Son olarak da klasik panoramik görüntülerini küçük gezegenlere dönüştür.

---

2018-03-17 #dersler

Daha İlginç Makaleler

 • Şipşak Fotoğrafçılık: Dün ve Bugün

  2017-09-07 #haberler
  Şipşak Fotoğrafçılık: Dün ve Bugün

  Şipşak fotoğrafçılık doğuşundan bu yana çok yol kat etti ve heyecan dinecek gibi görünmüyor. Dijitalin rahatlığı birkaç tul ötede olsa bile, şipşak fotoğrafçılık dünyasındaki yeni gelişmelerle, şipşak çekim yapmak hava çok taze ve çok havalı.

 • Kendi LomoWalk'unu Planla!

  2018-02-12
  Kendi LomoWalk'unu Planla!

  Tüm film fotoğrafçılığı tutkunu dostlarını, analog aktivitelerle dolu bir gün için bir araya getir. Lomography'nin 25 Yılını organize edeceğin bir LomoWalk ile kutla ve özel bir Lomography fotoğraf makinesi ile online dükkanda kullanacağın hediye çekleri kazanma şansını elde et!

 • Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  yagmurblt tarafından, 2017-10-27 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Lomography 25. Yıl Partisine Davet

  1992 yılında, yaratıcı ve deneysel vahşi bir çocuk doğduğunda fotoğraf dünyası sonsuza dek değişti. Çeyrek yüzyıl sonra, dünyanın etrafındaki yaratıcı insanlar kuralları hiçe sayıp, kendilerini anın içinde kaybedip, çılgın ve sihirli anılar yaratıyorlar – hepsi de Lomography adı altında. Lomography Embassy Store İstanbul'da gerçekleşecek 25. yıl kutlamasına sen de gel ve bu partiye katıl!

 • Dükkan Haberleri

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Lomography Sevgini Üzerinde Taşı!

  Kelimenin gerçek anlamıyla Lomography’yi sırtına geçir! Lomography tarzını yansıtan tişörtlerimiz ile analog bağımlılığını tüm dünyaya göster. Lomoseverler için özel tasarlanan bu tişörtler hem rahat, hem stil sahibi!

 • Fotoistanbul LomoWall Yarışması Kazananları

  nural tarafından, 2017-10-02 tarihinde ve başlığında yazıldı.

  Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Fotoistanbul’da fotoğraf üstadlarıyla beraber sergilenecek olan fotoğraflar belirlendi. Lomography'nin 25. yılı için kurulan bu özel LomoWall'da yer alan fotoğraflar işte bunlar!

  6
 • Yaratıcılığına Yenilik Kat! Karşında Lomo'Instant Square!

  ellakoppensteiner tarafından, 2017-08-29 tarihinde ve #haberler başlığında yazıldı.
  Yaratıcılığına Yenilik Kat! Karşında Lomo'Instant Square!

  Ah merhaba analog severler! Yine heyecanlı bir zaman ve biz yeni haberle meşgulüz. Size yeni ve harika olan projemizi sunmak için Kickstarter'a geri döndük: Lomo'Instant Square

  1
 • LomoAmigo 'WeeklyImogen' Lomography Petzval 85 Sanat Lensi'ni Test Ediyor

  2018-02-05 #donanım #videolar
  LomoAmigo 'WeeklyImogen' Lomography Petzval 85 Sanat Lensi'ni Test Ediyor

  WeeklyImogen fotoğrafçılık üzerine kurulu bir Youtube Kanalı'ndan çok daha fazlası. İçerikleri daha çok fotoğrafçılık tüyoları, eğitimler, fotoğraf çekimlerinin arka planları ve ürün incelemelerinden oluşuyor. Yakın zamanda onlara test için bir Lomography Petzval 85 Sanat Lensi gönderdik. İşte yorumları.

 • Dükkan Haberleri

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Karşınızda Yeni Lomo’Instant Automat Cabo Verde

  Afrika sahillerindeki volkanik adaların güzeller güzeli plajlarından esinlenilen bu zeki ve küçük makine, bu yaz çekeceğin benzersiz şipşak fotoğraflar için ihtiyacın olan tek şey.

 • Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  2017-10-18 #donanım
  Diana ile Geçen 10 Yıl: Karşınızda Diana F+ Anniversary Edition

  Lomography’nin başrol oyuncusu yepyeni, onuncu yılına özel bir tasarımla geri dönüyor! 1960’ların klasik Amerikan lokantalarından esinlenilen yeni Diana F+ 10 Years of Diana Edition mat kırmızı ve pastel mavi tasarımı ile Retro altın rengi lensiyle öne çıkıyor.

 • Ruby June: Lomo'Instant Square İle Yolda

  katphip tarafından, 2017-09-08 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.
  Ruby June: Lomo'Instant Square İle Yolda

  Moda Fotoğrafçısı olan Ruby June yakın zamanda New York'ta her şeyini bırakıp, hayal şehri Kaliforniya için yola çıktı. Yolda geçen anıları çekmek için yanına Lomo'Instant Square'i aldı. Burada, bizimle fotoğraflarını ve yeni seyahat arkadaşı hakkında düşüncelerini paylaşıyor.

 • Mum's Not Home ve Lomo'Instant Square ile Bir Gün

  2017-09-06 #insanlar
  Mum's Not Home ve Lomo'Instant Square ile Bir Gün

  Makui ve Chow Hong Kong’daki "Mum's Not Home" kafenin kurucuları. Burada sevdikleri şeyleri paylaşıp, sevdikleri işi yapıyorlar, aynen anneleri evde olmadığında olduğu gibi! Mum’s not Home’un hikayesi ve en yeni makinemiz Lomo’Instant Square ile çekilen keyifli fotoğraflar için okumaya devam et!

 • Dükkan Haberleri

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  LomoLAB Film Banyo Servisi

  Film banyosu ile ilgili zor anlar mı yaşıyorsun? Online Dükkan'ımızdaki ya da mağazamızdaki LomoLab, bütün 35mm, 120 ve 110 format filmlerini özenle işler. Şimdi, filmleri nasıl tab ettireceğin hakkında endişelenmeden çekimlere başla!

 • Sakuramiyao'dan Film Çorbası

  nural tarafından, 2018-08-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Sakuramiyao'dan Film Çorbası

  Topluluk üyelerimizden Eda Öztürk, nam-ı diğer sakuramiyao yakın zamanda yaptığı film çorbası deneyi ile karşımızda! Sen de çayın etkilerini fotoğraflarında görmek istiyorsan, bu tüyoyu denemeni öneririz!

 • Dünyanın Etrafında Analog: Amasya, Turkey

  Eda Öztürk tarafından, 2018-07-31 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Dünyanın Etrafında Analog: Amasya, Turkey

  "Dünyanın Etrafında Analog" Lomography topluluk üyelerinin belirttiği gibi, dünya genelinde en şaşırtıcı seyahat noktaları için küçük bir kılavuz. Bugün, Lomografici sakuramiyao LomoChrome Purple sihriyle boyanmış bir Amasya'ya götürüyor bizi.

  1
 • LomoAmigo Capucine Fachot ve Lomo'Instant Square Deneyimi

  nural tarafından, 2018-07-31 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  LomoAmigo Capucine Fachot ve Lomo'Instant Square Deneyimi

  Daha önce Daguerreotype Acromat Lens’i test eden Capucine Fachot, bu sefer de bizim için Lomo’Instant Square’i denedi. İşte bu makine hakkındaki yorumları ve çetkiği fotoğraflar.