Suretler ve Ardında Sakladıkları

Görüyoruz, konuşuyoruz, bir şeyler paylaşıyoruz. Kimi zaman o anları fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyoruz. Peki, duyguları da ölümsüzleştirebiliyor muyuz?

Çekmiş olduğum fotoğraflara geri dönüp baktığımda ben de bu sorunun cevabını arıyordum. “Suretler” adını verdiğim bu seride kimilerimiz aradığı soruların cevaplarını bulurken, kimimizin kafasında daha da çok soru oluşacak...

Krediler: emrekskn

Fotoğrafa baktığımızda içinde insan varsa duyguları ilk onlar üzerinden analiz etmeye başlarız. En azından ben böyle yaptığımı fark ettim. Fotoğraftaki kişiyle göz teması kurduğum anda çekimin arkasındaki tüm hikaye kafamda canlanmaya başlıyor. O teması kuramadığım zaman ise çevre bana o konuda yardımcı oluyor. Başkasının gözünden bakmaya çalıştığımda ise bu oldukça zorlayıcı bir hal aldı. Referans olarak bir yüzün aslında ne kadar çok duyguyu içinde barındırdığını o noktada anladım.

Suretler serisindeki her fotoğraf sizden kendi referansınızı çıkarmanızı bekliyor. Fotoğrafı anlama görevinde üstümüzdeki yükü Immanuel Kant şu sözleriyle ifade ediyor;
“Kişi kendi yargısında diğerleri ile bir uzlaşma ister. Eğer başkaları kişinin verdiği yargıdan farklı bir yargıda bulunduysa kişi onları kınar ya da suçlar ve onların beğenilerini yadsır.”

Krediler: emrekskn

'Haberci'
Kapalı hava yaklaşmakta olan fırtınanın mı habercisiydi, yoksa devamında yaşayacağımız şansızlıkların mı? Dışarıdan bakıldığında olumlu veya olumsuz düşünmek sizin elinizde aslında.

Krediler: emrekskn

'Tedbirli'
Kalabalığın içinde karşıya geçmek için ışığın sizin için yanmasını bekliyorsunuz. Yolları ve amaçları farklı insanlarla bir arada bulunduğunuz ufak bir ara sadece… Algıların en açık olması gereken bu anda kaçınız bunu tamamı ile gerçekleştirebildi?

Krediler: emrekskn

'Bekleyen'
Güzel bir haber, yoldaki sevgili, bankada sıra... Hayatın çoğunda bir şeyler beklerken buluyoruz kendimizi. Dünyevi hazlarla geçiştirmeye çalışıyoruz belki de zamanı.

Krediler: emrekskn

Her şeyin yolunda gittiğini düşünüp bir sonraki fotoğrafa geçiyoruz. İsimli ve ismi olmayan tüm fotoğraflara baktıktan sonra, tüm taşları ilk seferde yerlerine oturtmak bu kadar kolay olmamalı. ‘Haberci’ isimli fotoğrafta size yardımcı olması için iki fikir vermiştim. Fotoğraftaki üç kişinin de yüzleri havanın kararmaya başladığı yöne doğru çevrili olduğunu görmek belki ilk olarak kendini hemen belli etmiyor. ‘Tedbirli’ isimli fotoğrafta ise trafik ışığı yayalar için kırmızı yanarken fotoğrafın sağ tarafındaki çiftin diğerini omzundan tutarak yanında tutmak istediğini görüyoruz. Kurallara uymayacağını düşündüğünden mi bunu yaptığını yoksa yakın bir temas mı olduğunu belki de hiç bilemeyeceğiz. Belki ufak bir tedbirdi sadece… Harekete geçmemiz gereken yerde geçmediğimiz zaman ise elimize hiçbir şey geçmez. ‘Bekleyen’ adlı fotoğrafı tam olarak anlayabilmemiz için Nietzche’nin “Beklemek ahlaksız kılar.” sözü bize oldukça yardımcı olacaktır.

Bir göz ucuyla bakıp geçtiğimiz fotoğrafların aslında ne kadar yoğun olduğunu gün ışığına çıkarmak için böyle bir seri yarattım. Suretler her zaman direkt bize dönük olmayabilir ama etraflarında her zaman kendilerinden bir şeyler bırakırlar.

emrekskn tarafından, 2017-08-07 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Dükkan Haberleri

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue ile Lomografik Cennete Giriş Yap

  Fisheye One Dark Blue, 35mm filme çektiği 170 derecelik, keskin ve canlı renkli fotoğrafları ile herkesi etkilemeye hazır. Parlak mavi kıyafetleri içinde çok havalı görünen bu fotoğraf makinesi, seni yeni fotoğraf deneyimlerine sürükleyecek!

 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Dükkan Haberleri

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  Fotoğraflarını Fotoclips'ler ile Sergile

  LomoPerdeler, LomoKaleler, LomoMozaikler, hepsi elinin altında! Fotoclips ve fantastik Lomograflarını kullanarak hayalindeki her şeyi inşa edebilirsin.

 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Lomo'Instant Camera Bag

  Lomo'Instant Camera Bag

  Sevgili Lomo'Instant bebeğin yeni, özenle tasarlanmış, lüks deriden Lomography ve Above the Fray ortaklığında üretilen Lomo'Instant Camera Bag ile güvenle taşı! iHemen ön sipariş ver ve çantana Ekim 2016'da kavuş!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!