Trees

Şipşak Fotoğraf Makinelerinin Doğumundan Bugüne Fotoğrafçılık Nasıl Değişti

Şipşak fotoğraf makinesi tasarlandıktan sonra, fotoğraf tarihi en hızlı şekilde yeniden yazılmaya başladı. Bu buluş bugüne kadar fotoğrafçılığı nasıl değiştirdi?

Dünya'nın ilk "şipşak grafik" tadı

Daha önce, görüntüleri canlandırabilmek karanlık oda sürecine girmek gerekiyordu. Bu adım adım; sadece sabırlı ve temkinli kişiler tarafından yapılırdı. Profesyonel fotoğrafçılar, kimyasallarla çalıştıkları için bile yarı kimyager olarak düşünülebilirler. Fotoğrafçılığın bir kısa yolu yoktu o zaman, bugünlere göre o zaman daha yavaştı. Yavaşlıkla birlikte sakıncalığı da beraberinde getirir.

Orijinal SX-70 Land Fotoğraf Makinesi, Wikimedia Commons'dan alındı

Dolayısıyla Edwin Land Polaroid fotoğraf makinesini geliştirip pazara sunduğunda, bu bir devrim niteliğindeydi. Şipşak fotoğrafçılık, o zamanlardaki insanlara göre şu anda bizim gözümüzde görünen "dijital fotoğrafçılığa" en yakın şeydi ve orta format profesyonel ölçekte kullanılırdı. Pasaport fotoğrafları, kimlik fotoğrafları ve hatta ultrason fotoğrafları olarak kullanıldığını söyleniyor. Fotoğrafçıların için sıkıcı fotoğraf üretme süreci ilk defa eğlenceli bir hale gelmişti. Dijital fotoğrafçılık Land'in icadını örnek almış ve ilerleyen yıllarda "şipşak fotoğrafçılığın" yeni hali olarak ortaya çıkmıştır. Fotoğrafçılık kolay hale getirilmiştir.

Fotoğrafçılık sanatının geliştirmesi ve alanının yayılması

David Hockney, Blue Terrace Los Angeles 8 Mart 1982, Composite Polaroid, 17 1/2 x 17 1/2 © David Hockney, Fotoğraf Kaynağı: Richard Schmidt: Getty Museum sergisi basın dosyası.

Sadelik yanlısı sanatçılar, müze küratörleri ve fotoğrafçılar, 20. yüzyılın ortalarında bile fotoğrafçılığın 'sanat' olup olmadığını tartışıyordu ve Land'in şipşak fotoğraf makinesinden önce, fotoğraf tarihine birçok şey olmuştu. Ancak şipşak fotoğraf makinesi aslında sanat dünyasında fotoğrafçılığı özgürleştirdi - birçok sanatçı eskisine göre daha çok fotoğraf sanatına katılacaktı. Hızı ve sadeliği yüzünden, şipşak fotoğraf makineleri amatör fotoğrafçıları etkiledi ve ilham kaynağı oldu, ve bir çok modern ve klasik sanatçının favorisi haline geldi.

Ansel Adams, sanat fotoğrafçılığının öncülerinden biriydi ve görüşlerinin bir parçası olarak Land'in fotoğraf makinelerinin, Polaroid 8x10'un önemini sık sık dile getirdi.

Ansel Adams, Land'e atıfta bulunan bir mektupta diyor ki: "Dışarda ve stüdyoda kameranın kullanımı konusunda müthiş bir heyecan duyuyorum. Sanırım fotoğrafın gelişmesindeki en büyük adımlardan biri olmayı vaat ediyor."
Andy Warhol ve Andrei Tarkovsky tarafından çekilen şipşak fotoğraflar. Fotoğraf kaynağı: whitehotmagazine ve Gwarlingo.

Ancak, şipşak fotoğraf makinelerinin bir sanat formu olarak algılanması bununla sınırlı değil. Robert Mapplethorpe, Maripol, David Hockney, Andrei Tarkovsky ve daha da önemlisi, Pop Art'ın babası Andy Warhol da bu makinelerle çalıştılar. Ünlü şipşak portreleri ortaya çıktığı günden beri, fotoğraf serisi bugüne kadar bilinen en tanınmış fotoğraflardan biri olarak değerlendiriliyor.

Nostaljik Odaklı Çağdaş Fotoğrafçılık

Internette çok sayıda 'vintage' fotoğraf görüyor musunuz? Eh, şipşak fotoğraf makineleri kesinlikle bundan sorumlu.

En büyük görsel sosyal medya uygulaması Instagram olan klasik Polaroid SX-70 ve Lomography hareketi esinlenerek ortaya çıktı. Kare çekimler sadece "estetik" amaçlı değildi, iki harekete olan takdirdi, 'Early bird" ve " Walden " filtreleri Land'in şipşak kamerasının sonuçlarını taklit ederler. Ve tabii ki bu filtreler, hepsinin arasında en çok kullanılanlardan. Filtreler sadece "vintage görüşü" popülerleştirmedi, aynı zamanda fotoğraf baskısında da önemli etkisi oldu.

Hatta, artık herkes dijitalden şipşağa, şipşaktan analoğa geçiyor - eski usule dönüyor.

Krediler: gakurou, frenchyfyl, klemidesigns & brine

Ve bu yüzden şipşak kameranın büyük, oyun değiştiren yönüne geldik ...

Analog ve baskı ortamlarını kaydetme

Analoğa sadık kalanların minnettar olması gereken iki şey vardır; film şu an yeniden canlanıyor ve 2017'de çok büyük haberler var - nostalji endüstrisinin gizemli patlaması; şipşak kameralar

İlginçtir ki, analog fotoğrafçılık 2010'da çoktan zayıf kalmıştı (birçoğu zaten 'film ölüyor' diyorlardı). Ancak Lomography ve Fujifilm, kendi şipşak makinelerini, Lomo'Instant serisini ve Instax serisini sırasıyla yapmaya başladığında, film meraklıları için, analog fotoğrafçılık tekrar öğrenmek için bir kapı haline geldi çünkü her iki marka da bazı analog ürünler üretmeye devam ediyor.

Nasıl? Dijitalden analoğa birdenbire atlamak çok riskli (film fotoğrafçılığını öğrenmek bazı insanlar için zor olabilir, ayrıca maliyetler de). Yavaş yapmayı tercih ediyorlar ve şipşak kameralar bunun için mükemmel bir köprü.

Krediler: frenchyfyl

Tüm bu övgülerle şipşak fotoğrafçılık, zamanda test edilmeye devam ediyor
---

Kaynaklar: American Photography Magazine, Pop Matters, Smithsonian Magazine ve Scribd.

2017-11-30 #kültür

Daha İlginç Makaleler