Daniel Schaefer: Lomo'Instant Square Hakkında Görüşleri

Daniel Schaefer Lomography Dergisi’ne geri dönüyor ve Lomo’Instant Square hakkındaki yorumlarını ve kare formata karşı olan sevgisini bizimle paylaşıyor. Yaz anıları ve şipşak fotoğrafçılığın yeni çağı hakkındaki görüşleri için okumaya devam et. Schaefer'in fotoğrafçılığı 1:1 formatı benimsiyor, çünkü bu ona daha samimi portreler yaratma fırsatı sunuyor.

Selam Daniel, Lomography Dergisi’ne hoş geldin. Bu yaz çok havalı işlerle uğraştın diye duyduk, bize bundan bahseder misin?

Bu yaz tam bir Zombi Kıyameti yaşadım diyebilirim! SyFy’daki Z Nation için yazılar yazıp, kulis fotoğrafları çektim.

Buna nasıl başladın?

Yazarlık her zaman bir aile işi oldu bizim için. Ben de B+ korku kurnaz zombi komedi saçmalıklarını çok sevdiğim için bu işin içine girdim.

Sana ilham verip, yaratıcı zihnini döndüren şey nedir?

Yaptığım işe karşı olan aşk/nefret ilişkim. Şu an işimi çok seviyorum, bir hafta sonra nefret ediyorum, sonra kendimi daha önce yaptığımın bir adım ötesine geçmeye zorluyorum, geri dönüp nefret ettiğim işlere sonradan baktığımda bunları aslında sevdiğimi fark ediyorum.

15 yaşındaki haline nasıl bir öğüt verirdin?

Sana daha önce yapmadığın şeyleri yaratma olanağı sunacak hiçbir işe hayır deme. Yeni araçlar, farklı sanat formları, eve giderken yürüyeceğin yeni bir yol kadar basit bile olsa. Yeni bir şeyler yaratmanı sağlayacak hiçbir fırsatı kaçırma.

Şipşak fotoğrafçılık hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Bir görüntüyü anında bir obje haline getirmek çok keyif verici. Makinenin görüntüyü dışarı atması çok samimi ve anlamlı bir çekim deneyimi yaratıyor.

Lomo’Instant Square hakkındaki görüşlerin nelerdir?

Çantamın dibine sığdırabileceğim boyutta bir makineden, bu kadar tatlı boyutta bir fotoğraf çıkması inanılmaz! Ayrıca lensi kesinlikle olağanüstü.

Lomo'Instant Square ile çekilen fotoğraflar hakkında ne düşünüyorsun?

Işığın yarattığı dokuyu çok sevdim ve lens/film kombinasyonun yarattığı renk karakteri çok etkileyici.

Kare formatta seni çeken şey nedir?

Instagram bize kaydırıp bakabileceğimiz kare formatı vermeden önce, 6x6 format çok sevgili, dar bir alan sunardı. Özellikle portre çekimlerinde alanı ve objeyi dengelemek, çektiğim insan ve etrafındaki alan adına çok sevdiğim bir denge yaratıyor.

Lomo'Instant Square ile daha önce kullandığın şipşak makineleri karşılaştıracak olsan?

Çok kullanışlı ve hafif, ki bu katlanabilir bir makine için çok büyük bir artı. Bu kadar güzel görüntüler yaratan bir makineyi, bu kadar rahat taşımak çok keyifli, ayrıca iki farklı film formatı arasında geçiş yapabilmek de çok kullanıştı.


Daniel Schaefer, lensi ve kalemi nerede daha faydalı olacaksa, orada bulunan bir fotoğrafçı ve yazar. Şu an Spokane, WA’de çalışıyor ancak en çok NYC sokaklarında yarattığı kırılgan ışıkları yansıtan portre fotoğraflarıyla tanınıyor. Fotoğraf teorileri üzerine yazıları, topluluk tarafından büyük övgüyle karşılandı ve yazıları Petapixel, Phoblographer, Japan Camera Hunter ve Fstoppers gibi sayfalarda yayınlandı. İşleri ve atölye çalışmaları için OutlierImagery.com sayfasını ziyaret edebilirsin.

2017-10-20 #insanlar #instant #kickstarter #instantphotography #lomoinstantsquare

Daha İlginç Makaleler