Tüyo: Lomo'Instant ile Daha İyi Pozlama

Lomo'Instant fotoğraflarında doğru pozlamayı yakalayamadığın durumlar mı oluyor? Merak etme, sana birkaç tüyomuz var!

Öncelikle bunun gibi basit bir pozometreye ihtiyacın var.

Krediler: @pearlgirl77

Lomo'Instant fotoğraf makinesinin normal ayarında enstantane hızı 1/125 saniye ve beş farklı diyafram değerinden birini tercih edebiliyorsun:

-2 = f 32
-1 = f 22
A = f 16
+1 = f 11
+2 = f 8

Enstantane ve diyafram arasındaki bağlantıyı ezberlemek istemediğim için kendime basit bir tablo hazırladım ve bunu Lomo'Instant fotoğraf makinemin alt kısmına yapıştırdım.

Krediler: @pearlgirl77

Kullandığım Fuji Instax Film film 800 ISO değerinde olduğu için ayarımı buna göre yaptım. Örnekte görebileceğin gibi, diyafram değerimin 16 olması gerekiyor. Hazırladığım tabloya baktığımda da aynı değeri gördüğüm için hiçbir ayarı değiştirmem gerekmiyor.

Krediler: @pearlgirl77

Ben pozometre sonuçlarından çok emin olamadığım zamanlarda içgüdülerime güveniyorum. Güneşli günlerde biraz daha az pozlamayı, gölgeli ortamlarda ise daha fazla pozlamayı tercih ediyorum genelde. Bu, benim işime yarıyor ve doğru pozlanmış fotoğraflar elde ediyorum. Tabii ki, arada çok da alışık olmadığım bir ışık koşulu ile karşılaşabiliyorum, mesela arkadan yoğun bir aydınlık gelen durumlar gibi. Böyle durumlarda çekim biraz daha zor olabiliyor ama pozometre kullanıp, ayarlarıma dikkat etmeye başladığımdan beri çok daha iyi sonuçlar elde ediyorum. Bu da sonuçlarımla daha mutlu olmamı sağlıyor.

İşte birkaç örnek. Bu fotoğrafların bir kısmında güneş çok güçlüydü, o yüzden en küçük diyafram değeri olan 32 de yeterli gelmeyeceğinden renkli filtreler de kullandım.

Krediler: @pearlgirl77

Lomo'Instant'ın ile eğlenceli çekimler
Sevgiler, Pearlgirl


@pearlgirl77'nin diğer fotoğrafları için LomoEvini ziyaret et.

pearlgirl77 tarafından, 2018-03-13 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler