Fotoğraf Ustalarından Dersler: Diane Arbus

Bugün sana tanınmış bir fotoğraf ustası olan Diane Arbus'tan bir takım değerli dersler sunuyoruz. Zamanında tartışmalı bir fotoğrafçı olarak etiketlenmiş olmasına rağmen, tanınmış Amerikalı sokak fotoğrafçısından hepimizin öğrenebileceği çok sayıda önemli dersler var.

Diane Arbus.Blogspot’ta Sevimli Dakikalar, Wordpress te Bilinmeyen Yerler ve Wordpress’te Detroit'in Kutsal Yerleri.

Amerikan sokak fotoğrafçısı Diane Arbus, eserleri, son on yıla göre iyi karşılanamamasına rağmen, fotoğraf dünyasında bir çok dikkat çekici fotoğraf çekti. Arbus, her zamanki sahneleri ve ilgi alanlarını sokaklarda yakalamak yerine o dönemde en ilgi çekici konuların ne olacağını gördü: "sapkın ve marjinal insanlar".

Arbus bir keresinde bir arkadaşına, basitçe "ucube fotoğrafçısı" olarak tanınmasından korktuğunu söyledi. Bununla birlikte, bugün çoğumuzun bildiği gibi, popülaritesini arttıran seçtiği konular oldu. Tuhaf, alışılmadık ve marjinalize edilmiş çarpıcı fotoğrafları, kompozisyonun kendisi için olmasa da, fotoğrafçılık tarihindeki en belirgin özelliklerinden biri haline geldi.

Neden bu kadar tuhaf konular? Arbus şöyle açıklıyor:

"Ucubeler çok fotoğrafladığım bir şeydi .... Çoğu insan travmatik bir deneyim yaşayacak kadar korkunç bir hayat geçiriyor. Ucubeler travma ile doğar, yaşam testlerini çoktan geçerler, aristokratlardır."

Şimdi, fotoğraf ustasının sınıfında kendimizi hayal etmenin tam zamanı geldi (sonuçta 1960'larda fotoğraf öğretmenlik yapmıştı) ve bilgeliğinden bir şeyler öğrenme zamanı:

Fotoğraf Soluk ve Bulanık

Fotoğraf çekimi üstüne

Gerçekten kimsenin onları fotoğraflamamış olsam bile göremeyeceği şeyler olduğuna inanmaktayım.

Ben garipliklerle çalışıyorum. Bu demektir ki şeyleri düzenlemekten hoşlanmam. Bir şeyin önünde durursam, düzenlemem yerine ben kendim ayarlarım.

Biraz sokakta birini görüyorsun ve esasen onlar hakkında fark ettiğin şey kusurları.

İyi kompozisyonun ne olduğunu bilmiyorum ... Bazen benim için kompozisyon belirli bir parlaklık ile veya belirli bir dinlenme ve diğer zamanlarda da komik hatalarla uğraşmak zorunda kalmakla ilgilidir. Bir çeşit haklılık ve haksızlık var ve bazen doğruluğu seviyorum ve bazen de haksızlığı..

Kötü fotoğraflar çekmek önemlidir. Kötü olanlar daha önce hiç yapmadıklarınızdır. Görmediğiniz bir şeyi tekrar gördüğünüzde fark etmenizi sağlayacak ve bir şekilde tanımanıza izin verecektir...

Fotoğraf: Soluk ve Bulanık

Porteler ve fotoğraf üzerine

Fotoğraf, bir sır hakkında bir sır niteliğindedir. Ne kadar çok biliyorsan, o kadar az şey biliyorsundur.

Benim için, fotoğrafın konusu her zaman fotoğraftan daha önemlidir. Ve daha da karışık. Baskı için bir his var ama bunun kutsal bir hissim yok.

Tasarladığım bir fotoğrafı hiç bir zaman çekmedim. Her zaman daha iyidir ya da daha kötüleri vardır.

Bazen bir fotoğraf veya bir resmi görebiliyorum, görüyorum ya da öyle sanıyorum ama aslında öyle değil. Bu bir duygu demek istemiyorum ama aslında bu harika bir duygu ama bir şey ters. Sanırım gerçek olan kendi hislerim. İçimden bir şey çıkıyor ve o da hayır, müthiş bir hayır. Gerçekten ne kadar farklı olduğunu hissetmem tamamen özel bir his.

Bana en önceden takılan şey fotoğrafta ne olacağını benim koymamamdır, ya da tam tersi, ortaya çıkan şey benim ne koyduğum değildir.

Fotoğraf: Fondopiras.com

Fotoğrafçılığın kendi üzerine

Fotoğrafın, gerçeklerle uğraşma eğiliminde olduğu halde filmin kurgu ile başa çıkma eğiliminde olduğu her zaman bana benziyordu.

Fotoğraf, istediğim zaman gidip yapmak istediğim şeyi yapmak için bir lisanstı.

Fotoğrafçılık her zaman yaramaz bir şey olarak düşünülmüştü - bu benim en sevdiğim şeylerden biriydi ve ilk yaptığım da sapık gibi hissettim.

Ne kadar özel olursanız, o kadar genel olur.

Beni hareket ettiren şey ... tekniğim dediğim şey ... bazı gizemli derin yerlerden geliyor. Yani kağıda, geliştiriciye ve tüm bunlarla ilgili bir şey olabilir, ancak birisinin yaptığı çok derin seçimlerden kaynaklanıyor, bu çok uzun sürüyor ve onları rahatsız etmiyor.

Fotoğraf: Soluk ve Bulanık

"Fotoğrafçılık ustalarından daha fazla ilham ve bilgelik kelimeleri mi arıyorsunuz? Neden tüm "Fotoğrafçılık Ustalarından Dersler":http://www.lomography.com/magazine/tags/246263-lessons-from-photography-masters konusuna göz atmıyorsunuz?

plasticpopsicle tarafından, 2017-12-11 tarihinde ve başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler