Yeni Projesiyle eyvahblues Karşımızda!

LomoAmigo'larımızdan Mert Can Tekin bu kez yeni projesiyle karşımızda. Rene Magritte'den ilham alınan bu çalışmaya bayılacaksın!

Merhaba Mert Can, son görüşmemizden beri neler yapıyorsun?

Merhabalar, son görüşmemizden sonra gayet hoş geri dönüşler aldım. Aynı zamanda analog fotoğraf çekmeye başlayan onlarca arkadaşım oldu. İnsanların fotoğraf çekmeye başlaması ve tüm çekilmiş fotoğrafların filme yazılması, güzel hisler. Bu güzel hisler, çektiği analog fotoğraflara boya saçan yeni insanlar keşfettikçe mutluluğa dönüştü. Lomography ekibine buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Hala ‘Photodrawhy’ projesi üzerinden, foto-resim kolaj çalışmalarını sürdürüyorum. Analog fotoğrafçılığa yeni bir hareket katabilecek, eski ressamların karakterlerinden ya da sinema/film karakterlerinden oluşan çıkartmalar ile fotoğrafa dahil edilebilecek bir oyun tasarlama düşüncesi gibi olgunlaşmaya bırakılmış düşünceler var; hem öğretici hem de eğlendirici olması önemli bir konu. İnsanların gelişen teknoloji ile beraber kaybolmaya mahkum edilmiş fotoğraflar çekmekten sıkılacağını ve estetik açıdan yakın gelecekte günlük hayatta kullanılan fotoğrafların resim grafikleri ile iç içe geçerek bir simülasyon oluşturacağını, analog fotoğrafa ilginin artacağını düşünüyorum.

Bunun dışında hayatıma tekrardan, güzel sanatları kazanma bahanesi ile sinema dahil oldu. Fellini, Godard, Jarmusch gibi yönetmenlerin filmlerini tekrardan izlemek, Duane Michals, Şahin Kaygun, John Baldissari gibi fotoğraf sanatçılarını keşfetmek ve Deleuze, Bergson, Baudrillard gibi düşünürlerin okumalarını yapmak dışında vaktimi yeni filmler, yeni lensler deneyerek geçiriyorum. Aslında İstanbul’u ve İzmir’i fotoğraflamaya devam ediyorum diyebiliriz. Yaz aylarında Elif Aksakal ile beraber onun çizime döktüğü gerçeküstü karakterlere çektiğim fotoğraflarda hayat vererek renkli bir çalışma ortaya çıkardık. Ardından İstanbul’da geçirdiğim vakitte Kodak dia filmler ve bayat Agfa, Tura, Konica, Lomography filmler denedim. Foto-resim kolaj çalışmalarını bu renkli filmler ile sürdürdüm. Ardından ‘hızlı bir hamle daha yoksa bitiktir işimiz.’ diyerek Tayfun Çetiner ile beraber bu proje üzerinde yoğunlaşmaya başladık. Hem foto-model olarak, hem de proje kapsamında fikir alışverişi bağlamında yardımları için ona da buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu sefer ki projenden biraz bahseder misin? Rene Magritte fikri nasıl ortaya çıktı?

Magritte fikri hep vardı. Hala var. Gün geçtikçe gelişiyor ve biçimleniyor. Önceleri Magritte’in resimlerinde yakaladığı boşluğu, gizemi bir foto-hikaye hazırlayarak nasıl aktarabileceğimi düşünüyordum. Daha sonra Magritte ve şehir üzerine; ‘The Kiss’ adlı resmindeki gökyüzüne boyanmış kuş imgesi olsun yine aynı şekilde ‘High Society’ adlı resmindeki gökyüzüne boyanmış insan imgesi olsun, ‘The Invention of Life’ adlı resmindeki perdeli insan imgesi olsun, foto-resim şeklinde filme çekmiş olduğum fotoğraflara kolaj çalışmaları tasarladım. Ardından ise aslında bu foto-hikaye çalışmasının mümkün olabileceğini düşünerek hazırlıklara başladım. ‘Fikir olarak Magritte’i anımsatalım, tamamen uyarlaması olmasın.’ diyerek storyboardlar çizdim. Kısa film çektim. Biliyorsunuz – ki Magritte gibi ressamlar ülkemizde fazla bilinmiyor, Türkiye’de algı kapılarını açabilmemiz için Magritte gibi ressamların ufuk açıcı eserlerini incelememiz gerektiğini düşünüyorum.

Kullandığın film-ler-den ve makine-ler-den bahseder misin?

Bu projede iki makine kullandık. Bunlardan biri Minolta SRT-MC II, diğeri ise Pentax Spotmatic. Film olarak ise IlfordPan 100 ve 400 ASA filmler kullandık. Kullandığımız lenslerin özellikle 1.7, 1.4 gibi diyafram değerlerinde olması, mekanı soyutlamak için idealdi. Havanın bir güneşli, bir bulutlu oluşu sebebi ile 100 ve 400 ASA filmler kullandık. Çünkü her an ışık değerinde değişim olabiliyordu. Güneş gülümsediğinde 100 ASA, bulutlar yüzümüze gölge düşürdüğünde ise 400 ASA filmler tercih ettik.

Görüyoruz ki Magritte eserlerinde farklı renk tonlarını kullanmış, sen neden siyah-beyaz film kullanmayı tercih ettin?

Siyah-beyaz film kullanma nedenlerimden biri, ressamın eserlerinde yansıttığı renk tonlarının arasında boşluğun içinde saklanmış olan gizemdi. O boşluk duygusunun yanı sıra aynı zamanda bir diğer nedenim ise Duane Michals’ın Rene Magritte portreleridir. Ressamın eserlerini uyarlamaktan ziyade, bakış açısını yansıtmak ve resim ile fotoğraf arasındaki ince çizgiyi anımsatmak istedim.

Projende yer alan fotoğraflardan hangisi senin favorin?

Projede yer alan fotoğraflardan; The Invention of Life ile The Kiss uyarlamaları, aynı zamanda bir büyüteç yardımı ile yakın plan çektiğim donuk göz fotoğrafı ve ressam karakterimizin denizin yansımasını fırça darbeleri ile boyuyor illüzyonu yarattığı fotoğraftır.

Önümüzdeki günlerde seni yeni bir proje içerisinde görecek miyiz?

2018 içerisinde her ay 12-24 fotoğraflık analog fotoğraf projeleri hazırlamak, üç ayda bir kısa film çekmek hoş olabilir. Fotoğraf/Resim/Sinema üzerine dergilere içerik üretmek, kimi müzik gruplarına ya da müzisyenlere albüm kapağı tasarlamak ve etkileşimli bir şekilde yeni insanlar ile tanışmak, yeni işler çıkartmak istiyorum. Yazmakta olduğum bazı senaryolar var, aynı zamanda bu senaryoları hikayeleri ile beraber yazıyorum. Tüm bu hikayeleri, hem kısa filme, hem de foto-hikayelere dönüştürme imkanı sağlamaya çalışıyorum. Photodrawhy çalışmaları üzerine ayrıca yoğunlaşarak, kanvas üzerine baskı alıp, evlerimizin boş duvarları için bir şeyler üreteceğim. Eski ressamların karakterlerinden ve sinema/film karakterlerinden oluşan çıkartmalar ile kolaj çalışmaları yapacağım. Lomography ailesine tekrardan teşekkürlerimi iletiyor ve bu proje kapsamında yazdığım bir metin ile noktalıyorum.

"Gelecek ve geçmiş zaman, şimdiki zaman nehrinin içinden akarak; geniş zaman denizine doğru ilerleyen dalgalardır ve okyanuslar, hiçbir zaman gizemini çözemeyeceğimiz bilinçaltı derinliklerine sahiptir. Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi ise eğer suyun akış yönü uzaydır. Hayat, şimdiki zamanın içinde algıladığımız fotografik karelerin zihinde birleşmesi ile zihinde oluşan görüntünün hareket halini alması sonucu; havada dolaşan bilgi alışverinin veriler oluşturduğu olaylar zincirinde, kendi soyut coğrafyasını kurmaca gerçekliğin içinde şehirler inşa ederek kendi zaman tünelini oluşturan, o tünelin içine kendini hapseden, şimdiyi okuyarak konuştuğumuz ve tartıştığımız iç sesimiz ile boşluk üzerine yaptığımız konuşmaların, yani tüm bunları seyreden kaosun kamerasıdır. Kamera bir kere doğaya çevrildiğinde ise boşluk, geçmiş ve geleceğin bir uydurudan ibaret olduğunu kulağımıza sessizliği ile fısıldar."

Mert Can'ın diğer işlerini görmek için; Instagram ve LomoEv sayfalarına göz atabilirsin!

yagmurblt tarafından, 2018-01-09 tarihinde ve #insanlar başlığında yazıldı.

Daha İlginç Makaleler

 • Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  sakuramiyao tarafından, 2021-02-13 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Türkiye'nin Etrafında Analog: Samsun

  Türkiye’de tarihi ve doğası birbirinden güzel pek çok şehir var. Lomography Türkiye ekibi olarak “Dünyanın Etrafında Analog” serisine yeni bir soluk getirmeyi planladık.“Türkiye’nin Etrafında Analog” başlığı altında ülkemizin güzel şehirlerinde kısa bir gezintiye var mısınız?İlk durağımız Samsun!

 • Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  aycnkrts tarafından, 2020-12-30 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Benim Holga Hikayem : @hulinhjalmur

  Hem cebime uygun hem beklentilerimi karşılayacak bir makine bulamayacağımı düşünürken bir gün karşıma Holga 120 CFN Jelly Bean Edition çıktı. Normalde plastik olduğu için burun kıvıracağım bu makineyi hafif olduğu için aldım. Öyle ki Holga dünyadaki en hafif orta format makine olabilir!

  1
 • Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  asliata tarafından, 2021-04-17 tarihinde ve #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  Türkiye’nin Etrafında Analog: İzmir

  "Türkiye’nin Etrafında Analog” serimizin yeni durağı İzmir! Anadolu'nun Ege Denizi'ne açılan en önemli kapısı olan İzmir'i beraber keşfetmeye ne dersin?

  1
 • Dükkan Haberleri

  Sidekick Leather Bag Brown

  Sidekick Leather Bag Brown

  Ufak fotoğraf makinesi çantası önde, büyük çanta arkada! İçerisindeki bölmelerle oldukça işlevsel ve kullanımı kolay Sidekick Leather Bag her günün için mükemmel!

 • Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  omertunc tarafından, 2021-04-05 tarihinde ve #insanlar #dersler #videolar başlığında yazıldı.
  Nilipek. ile Analog Fotoğrafçılık

  Lomography Türkiye Yöneticisi Aycan Karataş'ın Nilipek. ile yaptığı keyifli söyleşi

 • Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  aycnkrts tarafından, 2021-03-09 tarihinde ve #videolar başlığında yazıldı.
  Sıvı Dolu Lensiyle Eğlenceli Karton Makine : LomoMod No.1

  Kendin Yap ürünlerini sevenleri buraya! Bugün konuğumuz “Kendin Yap” orta format kameramız LomoMod No.1! Parçaları bir araya getir, tamamla ve rengarenk sıvıları kullanabileceğin lens ile harika fotoğraflar yakala!

  2
 • Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  asliata tarafından, 2021-02-23 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Pastel Renklerle Fotoğraf Çekmek

  Fotoğraflara masallardan ya da rüyalardan fırlamış efekti veren pastel renkleri ne kadar kullanıyorsun? Hadi dijital dünyada yükselişe geçen pastel renklerde fotoğrafçılığa göz atmaya başlayalım!

 • Dükkan Haberleri

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  Geri Döndü: Yeni ve Geliştirilmiş LomoChrome Purple Film

  İyi haber saykodelik renk kimyagerleri. Yaratıcı dünyanın sakinleşmeye başladığı şu günlerde LomoChrome Purple 35mm geri dönüyor. Eğer bu göz alıcı renkli negatif emülsiyonunu kaçırdıysan, üzerinde çalıştığımızı öğrenmek seni mutlu edecektir — hem de emülsiyonu çok daha iyi bir şekilde formüle ederek.

 • Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  asliata tarafından, 2021-01-17 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Karda Film Fotoğrafçılığı : @aslifilmroll

  Kar haberleri yavaş yavaş gelmeye başladı! Lomography Türkiye'den değerli üyemiz @aslifilmroll sizin için hazırladığı bu yazı, size bu güzel mevsimde analog fotoğraf çekmek için rehber olacak.

  1
 • Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  aycnkrts tarafından, 2021-01-04 tarihinde ve #donanım başlığında yazıldı.
  Simple Use Film Camera ile Yeni Başlangıçlar!

  Simple Use Film Camera analog fotoğrafçılık dünyasına giriş yapman için renkli flaş filtreleriyle seni bekliyor. Kolay kullanımı, eğlenceli filtreleri ve kolay taşınabilir oluşuyla her anında senin yanında olmaya hazır. Bu makineyle neler yaptığımızı ve yapabileceğinizi görmek için haydi başlayalım!

  2
 • İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  aycnkrts tarafından, 2020-12-18 tarihinde ve #insanlar #lokasyonlar başlığında yazıldı.
  İzolasyon Sürecinde Analog Fotoğrafçılık

  Karantina sürecinde fotoğraf çekmeyi çok özlediğinizin farkındayız. Biz de sizi çok özledik. İzolasyon sürecinizde sıcak kahveniz ve en sevdiğiniz şarkıyla okumanızı tavsiye ettiğimiz birkaç fikri sizlere sunacağız!

 • Dükkan Haberleri

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  Küçük Ama Yetenekli Bir Set: Diana Baby 110 Fotoğraf Makinesi ve Lens Paketi

  İnanılmaz küçük boyuttaki Diana Baby 110, göz kamaştırıcı kare fotoğrafları da beraberinde getiriyor! Birbiriyle değiştirilebilir iki lensi olan bu minik ile 110 film dünyasına girmeye ne dersin? Üstelik cebine sığacak boyutuyla Diana Baby, her yere taşıyabilmen için ideal bir dost olacak!

 • Sunny 16 Kuralı

  omertunc tarafından, 2020-12-09 tarihinde ve #donanım #dersler başlığında yazıldı.
  Sunny 16 Kuralı

  Analog fotoğraf makinenizde P modu bulunmuyorsa ya da pozometresi çalışmıyorsa; anlatacağım ufak adımları uygulayarak siz de doğru değerlerde fotoğraf çekebilirsiniz.

  1
 • Fotoğraf Turu

  nural tarafından, 2020-06-18 tarihinde ve başlığında yazıldı.
  Fotoğraf Turu

  Lomografici nural_idr ile birlikte Helsinki'yi gezip, fotoğraflar çekerken kullandığı ayarları dinlemeye ne dersin?

 • Bayat Film Nedir?

  nural tarafından, 2020-05-22 tarihinde ve #dersler başlığında yazıldı.
  Bayat Film Nedir?

  Şu ana kadar kullandığın en bayat film neydi? Lomografici nural_idr için cevap 1988'den kalma bir Kodak Ektachrome 160 Tunsgten film. Peki sonuçlar nasıl mı? Okumaya devam et!