1990'larda Lomo Aşkı: Her Şey Nasıl Başladı

1990’lar X Jenerasyonunun her şeye hükmettiği dönemlerdi. Kızlar postallarla mini elbiseler giyerken, erkekler oduncu gömlekleri ve yırtık kotları ile dolanırdı. Bıkkın görünmenin havalı sayıldığı yıllardı. Gençlik 7/24 MTV izleyip, karışık kasetler yapar ve hislerini “grunge” denilen alternatif müzik türü ve moda ile yansıtırlardı.

Krediler: velvetbandit

Bu yıllarda bir grup Viyanalı öğrenci, Prag’da tatil yaparken Lomo LC-A adında bir fotoğraf makinesi ile karşılaştılar. Yıl 1991’di, analog ile dijitalin arasında ki o tatlı yıllardan biri. Minitar-1 lensi sayesinde, Lomo LC-A çok belirgin ve etkileyici 35mm fotoğraflar yaratıyordu – zengin renkler, derin doygunluk ve kontrast, gölgeli vinyetler onun karakteristik özellikleriydi. Bu etki o kadar popüler oldu ki, pek çok fotoğraf düzenleme uygulaması ve program, bu “Lomo” görüntüsünü taklit etmeyi denedi. Hiçbir şey bu görüntüye yakın sonuçlar vermeyi başaramadı, özellikle de bu makine ve farklı film kombinasyonlarının her seferinde benzersiz sonuçlar verdiğini düşünürsek.

Krediler: mephisto19 & callmeca

Kim derdi ki bu minik makine analog dünyada dalgalanmalara sebep olacaktı? 1992 yılında Avusturyalı dostlarımızın Lomo LC-A ile kalçadan çektiği onlarda canlı tonlu fotoğraf ile (senin de bir parçası olduğun) Lomography hareketi doğmuş oldu.

Krediler: iaki & manuelino

90’ların büyük bir kısmı Lomograficilerin Rus Lomo LC-A üretiminin devamını sağlayacak çalışmaları ile geçti ve bu da günümüzde sevdiğimiz Lomo LC-A+ fotoğraf makinesinin doğuşuna yol açtı.

Krediler: elvismartinezsmith, dop, dylbot, chrrus & helencrystal19

Şu an 1990’ların modası, TV programları, müzik listeleri ve nostaljik parçalarının geri dönüşüne şahit oluyoruz. Trendler gelip geçicidir ama Lomo LC-A+ her zaman bizimle olacak.

2018-02-01 #donanım

Daha İlginç Makaleler